R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Mixer

  Mixer, ABD merkezli bir canlı yayın video platformudur. 2016 yılında kurulan ve Microsoft’un sahibi olduğu Mixer, yayıncıların gecikmesiz anında görüntüyü aktarabilmesini sağlayan FTL (“Faster Than Light”) protokolünü kullanıyor. 

  Diğer video yayın platformlarından farklı olarak iOS ve Android üzerinden de yayın yapmaya imkan veren Mixer, yine Microsoft tarafından geliştirilen Xbox One ve Windows 10 içinde entegre çalışmakta.

  Kullanıcılar “Ember” isimli Mixer sitesine ait para birimini satın alarak yayınlarda oy kullanma, özel efekt gönderme ve yayıncının oyununa müdahale edebilme gibi özelliklere sahip olabiliyor. Twitch benzeri ücretli aylık abonelik sistemi içinse aylık 4.99$ ücret ödemek gerekiyor. 

  Mixer Tarihçesi

  2016 yılında Matthew Salsamendi ve James Boehm tarafından Beam adıyla kurulan Mixer, 2016 Mayıs ayında Microsoft tarafından açıklanmayan bir bedelle satın alındı. Microsoft aynı yıl platformu Xbox One ve Windows 10’a entegre etti. 

  25 Mayıs 2017 tarihinde Beam’ın adı Microsoft tarafından Mixer olarak değiştirildi. Yeni isimle beraber üç farklı kanalı tek kanalda host edebilme gibi yeni özelliklerde sisteme eklendi. 

  2018 Kasım ayında Mixer içinde “Sezon 2” adıyla Microsoft tarafından yeni bir güncelleme yayınlandı. Bu güncellemeyle beraber video player içinde otomatik görüntü çözünürlüğü ayarı ve yayınlardaki sohbet kutuları için özel efektler gibi birçok yenilik eklendi. 

  2019 Haziran ayında ünlü twitch yayıncısı Ninja, takipçilerine Twitch’i bırakarak Mixer’e geçiş yapacağını duyurdu. Ninja, Twitch’in en çok izlenen yayıncısıydı ve 14 milyon aboneye sahipti. Yayıncının eşi ve menajeri olan Jessica Blevins, twitch kontratını iptal ederek Mixer’e geçmeleri hakkında Twitch’in toksik izleyiciler yüzünden Ninja’ya zarar verdiğini söyledi. 

  2019’da içerik oluşturucular için araçlar sağlayan Streamlabs platformu, yaptığı araştırmada Mixer’in 2019’un üçüncü çeyreğinde benzersiz içerik miktarında %188’lik bir büyüme katetttiğini ve eş zamanlı izleyicilerin %11.7 oranında düştüğünü açıkladı. Aynı yıl Mixer’in kurucuları olarak bilinen Matthew ve James ikilisi Microsoft’ta ki görevlerinden ayrıldı. 

  2020 Temmuz ayında Microsoft, Facebook Cloud Gaming ile yaptıkları anlaşma neticesinde 22 Haziran 2020 itibariyle Mixer’i kapatacaklarını ve üyelerin Facebook Gaming’e aktarılacağını duyurdu. Bu kararın ardından Ninja eski platformu olan Twitch’e geri dönüş yaptı. 

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Mixer
  Mixer Logo Mixer Logo
  Ticari

  Evet

  Kayıt

  İsteğe Bağlı

  Kullanılabilir dil(ler)

  Basitleştirilmiş ÇinceYöresel ÇinceDanishDutchİngilizceFinceFransızcaAlmancaİtalyancaJaponcaKoreceNorveççePolishPortekizceRusçaİspanyolcaİsveççeTürkçe

  Sahip

  Microsoft

  Oluşturan

  Matthew Salsamendi James Boehm

  Başlama tarihi

  5 Ocak 2016 - Haziran 2020

  Alexa

  Artış: 1,361 ((Ekim 2019 itibarıyla)))

  Geçerli durum

  Kapatıldı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et