R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Hive Social Nedir?

  2019 senesinde Kassandra Pop tarafından çıkarılan bir sosyal medya uygulamasıdır. Hive Social uygulaması, son zamanlarda birçok ülkede popüler olmuştur. Geçtiğimiz günlerde kullanıcı sayısını 1 milyona çıkaran uygulama gündemden düşmemektedir. 

  Twitter, Elon Musk tarafından satın alındıktan sonra skandallarla gündemden düşmedi. Şirket içerisinde sürekli olarak bir kaos durumu hakim. Bu kaotik durum medyaya ve kullanıcılara da yansımakta. İşten çıkarmalar, ani istifalar, protestolar, davalar ve diğerleri Twitter’ı epey bir sarstı. 

  Twitter’ın muadili olarak piyasada yer alan Hive Social uygulaması ise bu durumu fırsat bildi. Birçok kullanıcının Twitter’a olan güveni sarsıldı. Elon Musk’ın agresif tavırları nedeni ile binlerce insan Twitter kullanmayı bıraktı. İnsanların yeni bir sosyal medya platformu arayışlarını ise Hive Social sonlandırdı. Twitter’ın içerisinde bulunduğu durumlardan sonra Hive Social güçlü bir rakip olarak piyasada yer almıştır.

  Hive Social, son zamanlarda 1 milyon kullanıcıya ulaştığını duyurdu. Elon Musk’ın skandallar yaratan söylemlerinden sonra Twitter kullanıcılara Hive Social’a akın etti. Kullanıcıların bir kısmı ise Mastodon sosyal medya platformuna akın ettiler. Twitter’ın Elon Musk tarafından satın alınması gerçekleştikten hemen sonra değişik olaylar yaşandı. Satın alım işlemi resmi olarak tamamlandıktan sonra 3 gün içerisinde olaylar değişti. Bu ilk 3 gün içerisinde Mastodon uygulaması indirilme rekorları kırdı. Kullanıcı sayısı her geçen gün artan uygulamanın bir rakibi daha oldu. 1 milyon kullanıcıya ulaşan Hive Social uygulaması da yarışa katıldı. 

  Hive Social ve Z kuşağı

  Twitter, 7’den 70’e her yaştan kullanıcının kullandığı bir platformdu. Twitter’ın güven kaybetmesiyle kullanıcılar, farklı platformlara kaydılar. Kullanıcıların Twitter kullanma amaçlarına göre kaydıkları sosyal medyalar da değişiklik gösterdi. Twitter’ı daha çok eğlence ve sosyalleşme amaçlı kullanan bir “Z kuşağı” vardı. 

  1990-2010 seneleri arasında doğan insanlar Z kuşağını oluşturmaktadırlar. Z kuşağıda yer alan Twitter kullanıcıları, Hive Social uygulamasını tercih ettiler. Bu kuşağa hitap edecek şekilde tasarlanan uygulamanın kullanıcı sayısı 1 milyonu aştı. Kullanıcı sayısındaki artış hızla devam etmekte. Bu şekilde devam ederse Twitter hesapları geri dönüşü olmayacak şekilde tarihe karışacak. 

  Hive Social nasıl kullanılır?

  Hive Social, mobil cihazlar üzerinden kullanılabilen bir sosyal medya platformudur. 2019 senesinde Kassandra Pop tarafından kurulan Hive Social bugünlerde oldukça popüler. Mastodon sosyal medya platformunun aksine, Hive Social merkezi olan bir uygulama. Merkeziyetçilik açısından ele alındığında Twitter ile benzer bir sisteme sahip. Hive Social şu an için yalnızca mobil üzerinden kullanılıyor. Uygulamanın ilerleyen zamanlarda web uyumlu olup olmayacağı ise bilinmemekte.

  Uygulamanın kullanılabilmesi için ise bir profil oluşturulması gerekir. Sonrasında ilgi alanları seçilmelidir. Böylece uygulamada kullanıcıların karşılarına ilgili içerikler çıkacaktır. Menü çubuğunda yer alan büyüteç simgesi ile kullanıcı isimleri ve ilgi alanları aranabilmektedir.  Uygulama üzerinden içeriklerin beğenilmesi için kullanıcılar içeriğe iki kez tıklarlar. Bütün kullanıcılar farklı formatlarda içerik paylaşabilirler. Hashtagler ile akımları takip etmek ve akımlara katılmak da mümkündür. 

  Gönderi oluşturmak için menü çubuğunda yer alan artı simgesine dokunulur. Ardından eklenmek istenen gönderinin resim tabanlı mı yoksa metin tabanlı mı olduğu seçilir. NSFW içeriğe göre etiketleme yapıldığı takdirde, platform paylaşımlara izin vermektedir. Kullanıcılar profillerini düzenlemek istediklerinde ise menü çubuğundaki kişi sembolüne tıklarlar. Buradan hesap ayarlarına, beğenilen gönderilere, engellenen hesaplara ve diğer bilgilere de ulaşılmaktadır. 

  Konu odaklı topluluklar

  Hive Social üzerinde bilim, teknoloji, arabalar, müzik, vb konularına özel topluluklar bulunmaktadır. Moda, evcil hayvanlar, kitaplar, seyahat, oyun, sanat, yemek konularında da topluluklar mevcuttur. İnsanlar kendi ilgi alanlarına göre bu topluluklara dahil olmaktadırlar. Yani aslında ortak ilgi alanlarına sahip insanlar ilgili konular etrafında öbeklenmektedirler. Diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi kullanıcılar içerik paylaşmaktadırlar. Diğer kullanıcılar tarafından paylaşılan içeriklerin beğenilmesi de mümkündür. 

  Aynı zamanda bu içeriklere yorum yapılabilmekte ve içerikler yeniden paylaşılabiliyor. Kullanıcılar, hashtag oluşturarak akım başlatabiliyorlar. Hashtaglere tıklandığı takdirde, aynı konuda paylaşılan içeriklere erişilebiliyor. Yani diğer sosyal medya platformları ile benzer bir mantıkta paylaşımlar yapılır. Platform özellikle Twitter’a çok fazla benzemektedir. Fakat Twitter’dan ayrıldığı nokta, topluluk olmaktadır.

  Kullanıcılar, uygulama üzerinden istedikleri kadar paylaşım yapabiliyor. Paylaşılan içerikler sonradan düzenlenebilir. Twitter’da paylaşımlar ana sayfaya zaman çizelgesine uygun olarak düşer. Hive Social’da ise kullanıcıların beğenecekleri içerikler ana sayfaya düşer. Kullanıcılar, istedikleri konuyu seçerek ana sayfalarına düşecek olan içerikleri düzenleyebilirler. 

  Spotify entegrasyonu ile "Ne dinliyorum" özelliği Hive Social’da!

  Hive Social, Tumblr, Instagram, Twitter ve MySpace uygulamalarının kombinasyonu olarak tasarlanmış. Uygulama üzerinden kullanıcı profillerine müzik eklemek mümkün. Eskiden popüler olan MSN uygulamasında “ne dinliyorum” özelliği yer alıyordu. Bu nostaljik özellik, Hive Social üzerinde kullanıcılar ile buluşmakta. Platforma Spotify hesabı entegre edilebilmekte. Bu entegrasyon sayesinde anlık dinlenen müzikler diğer kullanıcılara bildirilebilmekte. 

  Hive Social nasıl indirilir?

  Hive Social’ın indirilmesi için bir akıllı mobil cihaza sahip olunması gerekmektedir. Çünkü platform şu an için yalnızca mobil üzerinden hizmet vermektedir. İleride web tarayıcılarında da kullanılması beklenmektedir. Fakat bununla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmamıştır. 

  Mobil cihazlar üzerinden kolayca indirilebilen uygulama, ücretsiz olarak indirilmektedir. App Store ya da Google Play üzerinden uygulamaya erişmek mümkündür. Uygulama indirildikten sonra kullanıcı adı ve hesap oluşturularak kullanılmaktadır. İlgilenilen konuların da seçilmesinden sonra sosyal platformun tadı çıkarılabilmektedir.

  Hive Social kullanıcılara neler sunmakta?

  Uygulama üzerinden fotoğraf, video ve gif medyalar paylaşılabilmektedir. Bunun yanında anketler sayesinde gündem hakkında nabız ölçümü yapmak da mümkündür. Uygulamanın geliştiricileri, uygulamada bir kronolojik duvar sisteminin yer aldığını söylemektedirler. Bu duvar sayesinde kullanıcıların, hiçbir gönderiyi kaçırmıyor. Uygulama üzerinden arkadaşlar ile iletişime geçmek de son derece kolaydır. Her gönderi ve arkadaş, ana sayfada eşit ağırlığa sahip olacak şekilde gösterilmektedir.

  Hive Social kullanıcıları, kendi profillerine istedikleri müziği ekleyebilmektedirler. Platform kullanıcıların profillerine ekleyecekleri ilk müzikten para almamaktadır. Yani bütün kullanıcılar profillerine 1 adet müziği ücretsiz olarak ekleyebilmektedirler. Fakat ikinci bir müzik eklemek isteyen kullanıcılar 0.99 dolar ücret ödemek zorunda kalırlar. Daha fazla müzik yüklemek isteyen kullanıcılar ise her müzik başına 1.99 dolar öderler. 

  Hive Social profil özelleştirme noktasında kullanıcılara renk seçme özgürlüğü sunulmaktadır. Kullanıcılar, 35’ten fazla renk arasında kendi istediklerini seçerler. Seçtikleri renk kendi profillerine entegre edilir ve profiller o renk çerçevesinde tasarlanır. Kullanıcılar aynı zamanda profillerinin üst kısmına burçlarını ve zamirlerini de ekleyebilmektedirler. 

  Uygulama oldukça küçük bir ekip tarafından yönetilmektedir. Şu an için birçok eksiği ve kusuru olan uygulama, kullanıcılarından gelişim için zaman istemektedir. Uygulama tarafında kullanıcılara gönderilen mesajlarda bazen imla hatalarına denk gelinmiştir. Böylesine basit hataların yapılması birçok insan tarafından eleştirilmiştir. Yine de uygulama her geçen gün çok daha fazla insana ulaşmaktadır. Zaman içerisinde böyle hataların yapılmayacağı noktasında vaatler de kullanıcılara verilmektedir. 

  Hive Social indirilme sayıları artıyor! Uygulama App Store’da ilk 20’ye girmeyi başardı!

  Hive Social, indirilme sayılarında rekor sayılara ulaştı. 1 milyondan fazla kullanıcısı ile Twitter’ı geride bırakacağa benziyor. Çok hızlı bir şekilde yükselen uygulama, böyle giderse Twitter’ı iflas ettirecek. Sensor Tower’dan alınan veriler ışığında uygulama toplamda 733.000 kez indirildi. Bu indirmelerin 214.000’i 1 ay içerisinde gerçekleşmiştir. Social Hive, zannedilenin aksine yalnızca ABD’de popüler değil. Uygulama kullanıcılarının yalnızca %14’ü ABD’de ikamet etmekte. %86’lık bir kısım ise dünyanın diğer ülkelerdeki insanlardan oluşmaktadır.

  Firmadan alınan bilgilere göre 1 hafta sonu boyunca 140.000’den fazla indirme gerçekleşti. Bu indirmelerin tamamı ise ABD’de oldu. Bu olay sonucunda ise uygulama App Store üzerinde ilk 20’ye girmeyi başardı.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Hive Social Nedir?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et