R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  MSN

  MSN, Microsoft'un internet tabanlı hizmetlerini yürüttüğü bir kurumdur. MSN’nin İngilizce olan açılımı ise MicroSoft Network'dür.  

  İlk olarak 24 Ağustos 1995 tarihinde Windows 95 işletim sistemi ile birlikte çıkmıştır ve ilk defa MSN Dial-up adında bir çevrimiçi hizmet olarak sunulmuştur. 2006 yılında MSN hizmetlerinin çoğu Windows Live bünyesine katılarak yeniden adlandırılmıştır.

  MSN ne işe yarar?

  MSN, internet kullanıcılarına Hotmail'den e-posta, MSNBC ve Newsweek dergisinden haberler, alışveriş hizmetleri, sohbet odaları, çevrimiçi topluluklar ve çeşitli finansal bilgiler de dahil olmak üzere bir dizi ücretsiz özellik sunan America Online (AOL) veya Yahoo ile karşılaştırılabilir bir çok hizmeti bir arada bulunduran bir web portalıdır. 

  1994'te Microsoft MSN'i tasarlarken, çevrimiçi dünya çok önemli bir değişim geçirmiştir. Ancak Microsoft, değişikliğe hızlı tepki verememiştir. Microsoft Network, Ağustos 1995'te piyasaya çıktığında, henüz internet erişimi sunmamakta, AOL ve CompuServe gibi başlıca rakiplerinin zaten uygulamış olduğu özellikler taşımaktaydı. Yine de, MSN Microsoft adını taşıdığından, çoğu gözlemci bunun heyecan verici bir başarı olmasını beklemiştir.

  MSN, gelirini abonelik ücretleri, reklam ve e-perakende sözleşmelerinin birleşiminden elde etmektedir. MSN'nin milyonlarca abonesi, internet tarayıcısına ve MSN’in özel bölümlerine erişmek için MSN'i kullanabilir. Hizmet, AltaVista, John Hancock Mutual Life Insurance Co., Merrill Lynch & Company Inc., Unilever PLC ve Barnes & Noble Inc. gibi firmalarla stratejik ittifaklar kurmuş ve bu kuruluşlar da MSN'de bir dizi bireysel hizmete sponsor olmuştur. Site, zamanla  Barnes & Noble ve The Discovery Shop gibi mağazaların temsil edildiği bir e-ticaret bağlantısı haline gelmiştir. 

  MSN'e göre, 2001'in sonlarında 10.000'den fazla işletmeyle her yıl yaklaşık 6 milyar dolarlık e-ticaret getiren anlaşmalar yapılmıştır. Bundan başka, MSN-nin chat ve sohbet odası hizmeti MSN Chat, FM radyo hizmeti MSN Direkt, dijital multimedya ansiklopedi Microsoft Encarta, Wi-Fi hizmeti MSN WiFi Hotspot hizmeti bulunmakta idi.

  2001 yılına gelindiğinde, filizlenen ortaklıkları, yavaş yavaş büyüyen abone listesi ve Microsoft adının gücü ile, MSN çevrimiçi hizmetler arasında AOL'den sonra ikinci sıraya yükselmeyi başarmıştır. Ancak Eylül 2001'de iki numara olmasına rağmen, 6.9 milyon abonesi ile MSN, AOL'nin 31 milyon abone sayısının çok gerisindeydi. AOL yalnızca 2001'de MSN'nin tüm abone tabanından daha fazla olan 7 milyon yeni üyeyi kaydetmeyi başarmıştır. 

  MSN hala kullanılıyor mu?

  2013 yılının ilk çeyreğinde MSN bünyesindeki Windows Live Messenger’ın kapatılmasına karar verilmiştir. Ancak kullanıcıların MSN yerine Skype'a kullanıma alışmaları için Skype 6.0 yazılımından Hotmail hesabıyla oturum açabilecekleri duyurulmuştur. Bu şekilde MSN kullanıcılarına Skype'ı güncelleyerek, anlık mesajlaşma ve görüntülü görüşme yapabilme imkanı sağlanmıştır.  MSN hesaplarının kapanmasıyla birlikte kullanıcıların şifreleriyle "@outlook.com" üzerinden Skype'a giriş yapabilecekleri açıklanmıştır. 

  MSN, 2013 yılından itibaren Microsoft'un Mayıs 2011'de 8.5 milyar dolara satın aldığı Skype bünyesinde hizmet vermeye başlamıştır. O yıllarda aylık 300 milyonu geçen aktif kullanıcı sayısı ile anlık mesajlaşma yazılımları içinde yüzde 40'lık pazar payına sahip olan MSN’in Skype üzerinden iletişime devam edecek olmasına karşın, kapatılacak olması pek çok kullanıcıyı hayal kırıklığa uğratmıştır.

  Kurulduğu ve öncelikli işlevini 2013’te yitiren MSN, günümüzde msn.com adresli bir tarayıcı olarak internette yer almaktadır.

  MSN kime aittir?

  MSN, Microsoft Corporation’a aittir. Microsoft Corporation; bilgisayar yazılımı, tüketici elektroniği, kişisel bilgisayarlar ve ilgili hizmetler üreten, merkezi Redmond, Washington, Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Microsoft Redmond kampüsünde yer alan çok uluslu bir Amerikan teknoloji şirketidir.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  MSN
  MSN MSN
  Slogan

  Explore the possibilities (Olanakları keşfedin)

  Ticari mi?

  Karışık

  Site türü

  Web Portalı

  Kayıt

  İsteğe bağlı (Microsoft Account)

  Programlama dili

  ASP.NET

  Sahip

  Microsoft

  Başlama tarihi

  24 Ağustos 1995

  Geçerli durum

  Çevrimiçi

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et