R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  iPhoneOS 1.0, Windows İşletim Sisteminde Çalışır Hale Geldi!

  iPhoneOS 1.0 Windows üzerinde çalışabilir hale geldi. Kullanıcılar, bu olanak sayesinde nostaljik bir deneyime adım atıyor olacak.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  26.12.2022 15:24 1504 2 dk okuma süresi
  iPhoneOS 1.0, Windows İşletim Sisteminde Çalışır Hale Geldi!
  Son Düzenleme:

  Apple, 2007 yılında akıllı telefon sektörüne yeni bir hava katmıştı. iPhoneOS 1.0, adeta yeni bir devrin başlangıcı gibiydi. Bu günleri yâd etmek isteyen pek çok insan bulunuyor. Bunun için QEMU, geliştirdiği projeyle insanların nostalji keyfi yapmasını sağlayacak.

  QEMU ile iPhoneOS 1.0’ı Windows’ta çalıştırmak mümkün

  QEMU, iPhoneOS 1.0 çalıştıran bir yazılım geliştirdi. Bu yazılım, Windows işletim sistemi üzerinde iPhoneOS’un ilk sürümünü çalıştırıyor. Yapılan açıklamaya göre bu uygulamayı geliştirmek uzun sürmüş. Firma, tersine mühendislik yaparak büyük bir çabanın ardından bu uygulamayı yayınlamayı başarmış. iPhoneOS 1.0 tercih edilmesinin nedeni, güvenlik mekanizmasının daha az gelişmiş olması. Yani bu yazılım üzerinde tersine mühendislik yapmak daha kolay.

  Kullanıcıların QEMU üzerinden iPhoneOS 1.0 kullanması için buraya tıklaması gerekiyor. Burada yer alan adımların teker teker uygulanması gerekir. Ardından iPhoneOS 1.0 Windows ortamında kullanılabilir hale gelir. İşletim sisteminin yeterince stabil olmadığı belirtiliyor. Yani bazı kısımlarda çökmeler meydana gelebildiği açıklanıyor.

  iPhoneOS 1.0 hangi özelliklere sahipti?

  Apple’ın geliştirmiş olduğu iPhoneOS 1.0, günümüze göre oldukça ilkel bir yazılım. Çünkü hem sade bir tasarıma sahipti hem de basit özellikler içeriyordu. Buna ek olarak ilk sürümün güvenlik özelliklerine de yeterince gelişmiş değildi. Apple, buna rağmen o dönemlerde de güvenliğe büyük önem gösteriyordu. iPhoneOS 1.0’da aşağıdaki uygulamalar yer alıyordu:

  • SMS
  • Takvim
  • Fotoğraflar
  • Kamera
  • Mail
  • Telefon
  • Safari
  • Haritalar
  • Hava Durumu
  • Notlar
  • Hesap Makinesi
  • Saat
  • Ayarlar
  • iPod

  iPhoneOS 1.0, kendi mağazası ile öne çıkan bir işletim sistemiydi. Apple, yalnızca doğrulanan yazılımların yüklenmesine izin veriyordu. Ancak hackerlar, daha sonrasında yazılımı kırdıkları için dışarıdan uygulama yüklemek mümkün hale geldi. Özellikle eski işletim sistemi sürümleri için bu açık yer alıyor. Özetle iPhoneOS 1.0, kendi uygulama mağazası dışından yüklemeyi kabul etmiyor.

  İşletim sistemi, durum çubuğu ve şifre oluşturma gibi çeşitli özelliklere yer veriyordu. Bu gibi özelliklerin yanı sıra işletim sistemi, yeni sürümlerle daha da gelişti. Bu da işletim sisteminin günümüze kadar gelmesini sağladı.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Microsoft, Windows 11 24H2 Güncellemesini Durdurdu: Hatalarla Dolu Bir Sürüm!

  Microsoft, hatalar nedeniyle Windows 11 24H2 güncellemesini durdurdu. Güncelleme, performans sorunları ve VPN hataları gibi problemler içeriyor.

  iPhone 15 Pro’ya Assassin's Creed Mirage Geldi!

  Ubisoft'un Assassin's Creed Mirage, iPhone 15 Pro ve M1 çipli iPad modelleri için çıktı. 90 dakika ücretsiz oynama imkanı ve gelişmiş grafiklerle oyun deneyimi sunuyor.

  Microsoft, Tencent Oyunlarını Windows'a Getiriyor: İşte Detaylar!

  PUBG ve Honor of Kings gibi popüler Tencent oyunları, Windows'a geliyor. 1.500'den fazla oyun ve uygulama, ilk Çin'de, ardından diğer bölgelerde sunulacak.

  Huawei'nin Yeni İşletim Sistemi HarmonyOS Next Geliyor: İşte Çıkış Tarihi!

  Huawei, Haziran'da HarmonyOS Next'i tanıtacak. Yeni işletim sistemi, Android'den tamamen bağımsız olup Hongmeng çekirdeğiyle destekleniyor.

  iPhoneOS 1.0, Windows İşletim Sisteminde Çalışır Hale Geldi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et