R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  iPhoneOS 1.0, Windows İşletim Sisteminde Çalışır Hale Geldi!

  iPhoneOS 1.0 Windows üzerinde çalışabilir hale geldi. Kullanıcılar, bu olanak sayesinde nostaljik bir deneyime adım atıyor olacak.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  26.12.2022 15:24 1124 2 dk okuma süresi
  iPhoneOS 1.0, Windows İşletim Sisteminde Çalışır Hale Geldi!
  Son Düzenleme:

  Apple, 2007 yılında akıllı telefon sektörüne yeni bir hava katmıştı. iPhoneOS 1.0, adeta yeni bir devrin başlangıcı gibiydi. Bu günleri yâd etmek isteyen pek çok insan bulunuyor. Bunun için QEMU, geliştirdiği projeyle insanların nostalji keyfi yapmasını sağlayacak.

  QEMU ile iPhoneOS 1.0’ı Windows’ta çalıştırmak mümkün

  QEMU, iPhoneOS 1.0 çalıştıran bir yazılım geliştirdi. Bu yazılım, Windows işletim sistemi üzerinde iPhoneOS’un ilk sürümünü çalıştırıyor. Yapılan açıklamaya göre bu uygulamayı geliştirmek uzun sürmüş. Firma, tersine mühendislik yaparak büyük bir çabanın ardından bu uygulamayı yayınlamayı başarmış. iPhoneOS 1.0 tercih edilmesinin nedeni, güvenlik mekanizmasının daha az gelişmiş olması. Yani bu yazılım üzerinde tersine mühendislik yapmak daha kolay.

  Kullanıcıların QEMU üzerinden iPhoneOS 1.0 kullanması için buraya tıklaması gerekiyor. Burada yer alan adımların teker teker uygulanması gerekir. Ardından iPhoneOS 1.0 Windows ortamında kullanılabilir hale gelir. İşletim sisteminin yeterince stabil olmadığı belirtiliyor. Yani bazı kısımlarda çökmeler meydana gelebildiği açıklanıyor.

  iPhoneOS 1.0 hangi özelliklere sahipti?

  Apple’ın geliştirmiş olduğu iPhoneOS 1.0, günümüze göre oldukça ilkel bir yazılım. Çünkü hem sade bir tasarıma sahipti hem de basit özellikler içeriyordu. Buna ek olarak ilk sürümün güvenlik özelliklerine de yeterince gelişmiş değildi. Apple, buna rağmen o dönemlerde de güvenliğe büyük önem gösteriyordu. iPhoneOS 1.0’da aşağıdaki uygulamalar yer alıyordu:

  • SMS
  • Takvim
  • Fotoğraflar
  • Kamera
  • Mail
  • Telefon
  • Safari
  • Haritalar
  • Hava Durumu
  • Notlar
  • Hesap Makinesi
  • Saat
  • Ayarlar
  • iPod

  iPhoneOS 1.0, kendi mağazası ile öne çıkan bir işletim sistemiydi. Apple, yalnızca doğrulanan yazılımların yüklenmesine izin veriyordu. Ancak hackerlar, daha sonrasında yazılımı kırdıkları için dışarıdan uygulama yüklemek mümkün hale geldi. Özellikle eski işletim sistemi sürümleri için bu açık yer alıyor. Özetle iPhoneOS 1.0, kendi uygulama mağazası dışından yüklemeyi kabul etmiyor.

  İşletim sistemi, durum çubuğu ve şifre oluşturma gibi çeşitli özelliklere yer veriyordu. Bu gibi özelliklerin yanı sıra işletim sistemi, yeni sürümlerle daha da gelişti. Bu da işletim sisteminin günümüze kadar gelmesini sağladı.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Coca Cola’nın Android Telefon Modelinden İlk Görsel Geldi!

  Ünlü markalar, akıllı telefon üreticileriyle işbirliği yaparak, marka veya ürünlerini tema edinen Android modeller geliştiriyor. Ünlü markaların ürün veya markalarının tema alan tasarımlara yer veriliyor. Şimdiyse Coca Cola'dan Android hamlesi geldi.

  Windows 11 Notepad Sekme Özelliği Test Ediliyor!

  Windows 11 uygulaması olan Notepad sekme özelliği ile birlikte kullanıcılarına büyük faydalar sunacak. Yenilik, test aşamasına girdi.

  Galaxy S23 Serisi İçin Yeni Açıklama Geldi! Samsung Çok İddialı!

  Samsung CEO'su 1 Şubat'ta tanıtılacağı belirtilen "Galaxy S23" serisi ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Bir blog yazısı yayınlayan CEO, hem yeni seri hem de genel şirket planlarıyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

  iPhone Dinamik Ada Özelliği Eski Cihazlarda Nasıl Çalışır?

  iPhone 14 için geliştirilen dinamik ada (dynamic island) özelliği, kolay bir yöntemle iOS 16 işletim sistemine sahip bütün eski cihazlarda çalıştırılabiliyor.

  iPhoneOS 1.0, Windows İşletim Sisteminde Çalışır Hale Geldi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et