R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Türkiye’de iPhone’larda 5G Aktif Hale Geliyor!

  Türkiye’deki iPhone’larda 5G artık kullanılabilir hale geldi. Kullanıcılar, 5G’yi mümkün ise aktif hale getirip sorunsuzca kullanabilecek.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  20.02.2023 15:23 1704 3 dk okuma süresi
  Türkiye’de iPhone’larda 5G Aktif Hale Geliyor!
  Son Düzenleme:

  iOS 16.4 güncellemesi ile ilgili pek çok yenilik karşımıza çıkıyor. Bu yeniliklerden birisi de 5G güncellemesi olacak. Aslına bakarsak 5G, ülkemizde henüz aktif değil. Yine de bazı alanlarda veya farklı hatlarda mümkün ise kullanılabiliyor. Örneğin havalimanında böyle bir imkan var. Gelecekte aktif olması beklenen 5G için Apple, şimdiden bir adım attı. Atılan bu adım ile birlikte 5G, kullanılabilir hale geldi.

  Türkiye sınırlarında iPhone’larda 5G aktif olarak kullanılabilecek

  iOS 16.4 ile beraber birçok yenilik yapıldı. Bu yeniliklerden birisi 5G ile alakalı. Yeni güncellemeyle birlikte Türkiye’de 5G kullanımı aktif hale geliyor. Tabii henüz operatörler, 5G kullanımına geçmediği için tam olarak kullanılamayacak. 5G, iPhone 12 ve daha üst modellerde kullanıma açık bir özellik. Güncel olarak 5G aktif, 5G otomatik ve LTE (4G) seçenekleri mevcut. 5G etkinleştirildiği takdirde 5G ibaresi görünüyor. Daha üst frekanslarda ise 5G+, 5G UW veya 5G UC yazıyor.

  iOS 16.4 ile gelen diğer yenilikler

  iPhone kullanıcıları için iOS 16.4 yayınlanıyor. Henüz tam sürümü çıkmayan güncellemede önemli yenilikler bulunmakta. 5G güncellemesi dışında yapılan diğer yeniliklere aşağıdaki yazıdan detaylıca ulaşabilirsiniz.

  Web bildirimleri için yeni güncelleme

  iOS 16.4 ile beraber kullanıcıları gelişmiş web bildirimleri karşılıyor. Web bildirimleri, artık bir uygulama gibi davranacak. Yani bildirim, webden değil uygulamadan geliyormuş gibi görünecek. Bu da bildirimlerin daha kaliteli olmasına imkan tanıyacak. Örneğin bir web bildirimi gönderildiğinde sol tarafta simge olacak. Sağ tarafta ise yazı yer alacak. En sağ kısımda ise bildirimin ne zaman gönderildiği yazacak.

  Yeni bildirim sistemi, kilit ekranında ve bildirim merkezinde görünecek. Aynı zamanda Apple Watch akıllı saatlerinde de yer alacak. iPhone kullanıcıları, özellik sayesinde istediği web uygulaması bildirimini odak sistemine entegre edebilecek.

  Beta güncellemelerine erişim kolaylaştı

  iPhone’larda 5G desteği eklendi eklenmesine fakat bununla beraber birçok yenilik de yapıldı. Bu yeniliklerden birisi de beta ve geliştirici güncellemeleri ile alakalı. Normal şartlarda beta güncellemelerine ulaşmak için ek bir çaba sarf etmek gerekiyordu. Artık bu tür güncellemelere daha kolay ulaşım sağlanabilecek.

  Bunun için yazılım güncellemelerine girilmesi gerekiyor. Bu ayar üzerindeyken alt kısımda bulunan “Beta Güncellemeleri” seçeneği basılmalı. Bu seçenek kapalı iken bu güncellemeler yüklenmiyor. Bu ekranda geliştirici güncellemeleri ve beta güncellemeler seçeneği mevcut. Kullanıcı, istediği seçeneği belirleyerek o tür güncellemelere sahip olur.

  HomeKit yazılımı güncellendi

  HomeKit, akıllı ev teknolojilerine imkan tanıyan bir yazılım. Bu yazılım ve çeşitli donanımlar sayesinde akıllı ev teknolojilerini kullanmak mümkün oluyor. iOS 16.2 ile beraber akıllı ev ürünlerinde çeşitli hatalar ile karşılaşılmıştı. Bu hatalar, 16.4 sürümü ile beraber çözüme kavuştu. Yeni güncellemeye geçenler HomeKit uygulamasını da güncellemeli.

  Küçük çapta düzenlemeler uygulandı

  Bu güncellemeyle beraber daha birçok güncelleme yapılmış oldu. Bunlardan birisi yeni emojiler. Unicode 15 güncellemesi, geçtiğimiz yıl yapılmıştı. Bu güncellemede kanat, kalp ve denizanası gibi çeşitli emojiler vardı. Artık iOS 16.4 sürümüyle beraber yeni emojiler desteklenecek.

  Bunların yanı sıra yeni güncelleme için aşağıdaki yenilikler uygulandı.

  • Podcast uygulaması güncellemesi
  • Odak modunda Always on Display ayarı desteği
  • Kestirmeler için yeni tercihler
  • Apple Müzik uygulama profili ile ilgili güncelleme
  • Mesajlar için Mastodon (Sosyal Medya) içerik önizlemesi
  • İpuçları uygulaması için kullanım kılavuzu
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Haftaya A101 Marketlere Android TV Box ve Tabletler Geliyor!

  18 Nisan A101 kataloğu, Android TV Box, tabletler ve çok daha fazlasını uygun fiyatlarla sunuyor. Yeni teknolojilere göz atın!

  Haftaya BİM Marketlerde Teknoloji Rüzgarı Esecek: LG ve TCL Markalı Akıllı Televizyonlar Geliyor!

  19 Nisan BİM aktüel kataloğu, TCL ve LG akıllı TV'lerden elektrikli bisikletlere kadar çeşitli teknoloji ürünleri sunuyor.

  ŞOK Marketlerde Bu Hafta: Xiaomi Mi Box S 4K ve Mi Tv Stick Geliyor!

  ŞOK marketlerde Xiaomi Mi Box S 4K, Mi Tv Stick, LG akıllı TV ve Redmi 12 akıllı telefon fırsatları sizi bekliyor.

  Galaxy Watch FE Resmen Doğrulandı: Samsung'un Yeni Harikası Yakında Geliyor!

  Samsung'un yeni akıllı saati Galaxy Watch FE, şık tasarımı ve uygun fiyatıyla yakında piyasada olacak. WearOS ve gelişmiş sağlık özellikleriyle dikkat çekiyor.

  Türkiye’de iPhone’larda 5G Aktif Hale Geliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et