R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  iPhone İçin 2023 Yılında Hangi Yenilikler Gelecek?

  iPhone 2023 yılı ile beraber pek çok yeniliğe ev sahipliği yapıyor olacak. Gelin bu yenilikleri hep beraber inceleyelim.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  03.01.2023 18:30 2372 4 dk okuma süresi
  iPhone İçin 2023 Yılında Hangi Yenilikler Gelecek?
  Son Düzenleme:

  Apple, geçtiğimiz yılın sonuna doğru iOS 16’yı çıkarmıştı. Geliştirilen sürüm ile beraber çeşitli özellikle duyurulmuştu. Bunun yanı sıra iOS 16’nın yan sürümlerinde çeşitli yenilikler de beklenmekte. Henüz iOS 17 ile ilgili net bilgiler ortada bulunmuyor. iOS 16’nın diğer sürümlerinde gelmesi beklenen özellikleri sizler için derledik.

  iPhone 2023 yılı ile pek çok özelliğe yer verecek!

  iPhone, iOS 16 güncellemeleri ile daha iyi hale gelebilir. iPhone dışında iPad için de bu güncellemelerin geçerli olduğunu belirtelim. Lafı daha fazla uzatmadan hemen 2023’te beklenen özelliklere bir göz gezdirelim.

  Web bildirimleri

  Web Push Notification, harika bir özellik. Türkçe olarak web bildirimleri diyebiliriz. Google Chrome, bu özelliği daha önce duyurmuştu. Buna göre web siteleri, Chrome bildirimlerini kullanarak bildirim atıyordu. Örneğin bir sitede haber paylaşımı yapıldığını varsayalım. Site, kullanıcılara haberin bağlantısını bildirim olarak yolluyor. Aynı zamanda belirli kullanıcılara da bildirim atma mümkün. Safari web tarayıcısı da buna benzer bir özelliğe kavuşuyor. Bu sayede web siteleri, Apple kullanıcılarına tarayıcıdan bildirim yollayabilecek.

  Güvenlik anahtarı

  Karşımıza çıkan bir diğer yenilik, güvenlik anahtarı. Kullanıcılar, iPhone 2023 yılı özellikleri arasında güvenlik anahtarı ile karşılaşacak. Bu yeniliğin iOS 16.3 ile gelmesi bekleniyor. Dijital güvenlik, artık eskisinden daha önemli bir hale geldi. Örneğin önemli hesaplara çift aşamalı doğrulama ekliyoruz. Şifre girdikten sonra ek olarak SMS doğrulaması yapıyoruz. Bunun yanı sıra farklı doğrulama yöntemleri de mevcut. Hesabı doğruladıktan sonra ise isteğe bağlı olarak cihazı kaydediyoruz.

  Apple, doğrulama olayını bir üst seviyeye çıkarıyor. iOS 16.3’te aktif olacak sisteme göre güvenlik anahtarı kullanılabilir olacak. Yani Apple kimliği doğrulaması yaparken donanım tabanlı bir güvenlik anahtarına ihtiyaç duyulacak. Örneğin bu bir USB bellek olabilir. USB bellek içerisinde güvenlik anahtarı olacak. Bu anahtarla beraber Apple kimliği korunuyor hale bürünecek.

  Aslına bakarsak bu gibi olaylar farklı teknoloji firmaları tarafından da denenmişti. Yani pek yabancı bir olay değil. Örneğin Windows işletim sisteminde güvenlik anahtarı mevcut. Windows kullanıcıları, güvenlik anahtarı kullanarak giriş sağlayabilmekte. Yeni özelliğin tüm dünyada aktif olacağı söyleniyor.

  Yeni nesil CarPlay

  Apple, yeni nesil CarPlay ile öne çıkmayı hedefliyor. 2023 yılının sonunda çıkması beklenen sürüm, harika özelliklere sahip. Bunlardan birisi daha fazla ekran ve geniş ekran. Öne çıkan görsellerde 2 adet ekran görülüyor. Bu ekranlardan birisi direksiyonun arkasından başlayarak sağa doğru uzuyor. Bir diğeri ise ortada yer alan multimedya paneli. Ekranlarda bulunan düzenlenebilir araç kutusu, çeşitli özellikler sunacak. Örneğin saat, hava durumu ve sıcaklık gibi araçlar bulunacak.

  Bir diğer özellik olarak FM radyo karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar, merkezî sistem bulunduracak CarPlay ile radyo dinleyebilecek. Bunun yanı sıra Apple CarPlay, klima kontrollerine de sahip olacak. Özetle Apple, yeni nesil otomobillerde merkezî sistem tarzında çalışacak.

  Gösterge paneli, ekranda yer alacak bir diğer nesne. Direksiyonun arkasında kalan ekranda göstergelere yer verilecek. Ayrıca bu panelde navigasyon da bulunacak. Adeta fütüristik bir tasarım sunulacak.

  Daha güvenli veri koruması

  iPhone 2023 yılı ile beraber gizliliği güçlendirecek. Daha önce bunun haberini duyurmuştuk. Buna göre Apple, iCloud üzerinde daha fazla veriyi şifreleme kararı alacak. Şimdiden iOS 16.2 yazılımında bu özelliğe yer veriliyor. Kısa süre içerisinde dünya geneline yayılması bekleniyor. Uçtan uca şifrelemeyi destekleyen veriler şu şekilde paylaşılıyor:

  • Aygıt yedekleri
  • Mesaj yedekleri
  • Notlar
  • Fotoğraflar
  • Hatırlatıcılar
  • Ses kayıtları
  • Safari yer işaretleri
  • Siri kısayolları
  • Cüzdan kartları
  • Mail
  • Kişiler
  • Takvim
  • Bulut depolama
  • Şifreler
  • Sağlık verileri
  • Ev verileri
  • Apple Card işlemleri
  • Ödeme bilgileri
  • Harita
  • Safari
  • Wi-Fi şifreleri
  • Memoji
  • Siri bilgileri
  • Ekran süresi
  • QuickType klavyesi verileri
  • Bluetooth anahtarları

  Acil SOS sisteminin yaygınlaşması

  Acil SOS özelliği, önemli biri yenilik olarak görülüyor. Şimdiden bazı bölgelerde aktif olsa da henüz her yerde kullanıma açılmış değil. Bu özellik sayesinde iPhone, donanımları sayesinde kazayı tespit ediyor. Tespit edilen kaza sonrasında kullanıcıdan geri dönüş bekliyor. Eğer geri dönüş alınmaz ise acil servise bilgi gönderiyor.

  Özelliğin en büyük avantajlarından birisi uydu üzerinden çalışabilmesi. Yani hat çekmiyor olsa bile uydu bağlantısı kurularak acil hizmetlere ulaşılır. Bu yıl içerisinde hizmetin pek çok ülkeye gelmesi bekleniyor. Apple, henüz ülkelerin listesini paylaşmadı. Ayrıca hizmet, iPhone 14 alımı sonrasında 2 yıl boyunca ücretsiz.

  Apple’ın acil SOS özelliğinin gereksinimleri mevcut. Bunlardan birisi yazılımsal. Apple kullanıcılarının en az iOS 16.1 sürümüne sahip olması gerekir. Bir diğer gereksinim donanımsal. Acil SOS özelliği aşağıdaki cihazlarda destekleniyor:

  • iPhone 14
  • iPhone 14 Plus
  • iPhone 14 Pro
  • iPhone 14 Pro Max

  Apple Pay

  Türkiye’de kullanılmayan bir sistem olan Apple Pay, yeni özelliğe kavuşacak. iPhone 2023 yılı ile beraber daha sonra ödeme imkanı ekliyor. Kullanıcılar, bir ödeme yapmak istediğinde ödemeyi erteleyebiliyor. Bu özellik ile birlikte ödeme, 4 taksit halinde yer alıyor. Ayrıca herhangi bir faiz eklenmiyor. Yani gerekli ödeme 4’e bölünerek 2 haftada bir ödeniyor. Örneğin 100 TL’lik bir ödeme her taksitte 25 TL olarak ödeniyor.

  Apple Card

  Apple Card, Türkiye’de bulunmayan bir özellik. 2023 yılında gelmesi beklenen özellik birikim hesabı. Apple kullanıcıları, birikim hesabı sayesinde kazanç elde edecek. Cashback, bir alışveriş yaparken ödemenin bir kısmını geri almak anlamına geliyor. 

  Apple da buna benzer bir yenilik üzerinde çalışıyor. Örneğin alışverişte Apple Pay kullanıldığında %2 ile %3 arasında geri dönüş sağlanacak. Fiziksel kartla yapılan alışverişlerde ise %1. Para biriktirmek isteyen kullanıcılar için bu özellik, önemli bir yana sahip. Dediğimiz gibi ülkemizde geçerli olmadığı için Türkiye’de kullanılamayacak.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Katlanabilir iPhone, Huawei Mate X'in Dışa Katlanır Ekranına Benzeyebilir!

  Apple, katlanabilir iPhone modeli için dışa katlanır ekran üzerinde çalışıyor. Bu tasarım, katlanma izini azaltarak daha ince ve şık bir cihaz sunmayı hedefliyor.

  iOS 18 Güncellemesi Alacak Telefonlar Açıklandı: Hangi Modeller Güncelleme Alacak?

  Apple, WWDC 2024'te iOS 18'i tanıttı. iPhone XS ve üzeri modeller güncelleme alacak, çıkış tarihi ise Eylül'de.

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  iOS 18 Resmen Tanıtıldı: İşte Yeni Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC24 etkinliğinde iOS 18'i tanıttı. Ana ekran özelleştirmeleri ve yeni erişilebilirlik özellikleri ile iOS 18, kullanıcı deneyimini geliştiriyor.

  iPhone İçin 2023 Yılında Hangi Yenilikler Gelecek?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et