R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  iPhone 14’ün Çıkışını Dört Gözle Bekleyenleri Üzecek Haber

  Her yıl olduğu gibi önümüzdeki sonbahar aylarında da yeni model iPhone’un çıkacağını öngörenleri üzecek bir iddia ortaya atıldı. Ne yazık ki bu sene Apple’ın yeni çıkaracağı telefon modeli olan iPhone 14’ün yaşanan birtakım sıkıntılar nedeniyle çıkış tarihinin ertelendiği konuşuluyor.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  08.08.2022 15:07 1849 3 dk okuma süresi
  iPhone 14’ün Çıkışını Dört Gözle Bekleyenleri Üzecek Haber
  Son Düzenleme:

  Her sene çıkardığı telefonlar ile globalde şiddetli yankılar uyandıran Apple, müşterilerinin en sadık olduğu şirketler arasında anılıyor. Bu durum da haliyle kullanıcılarının her sene çıkacak olan yeni modelleri dört gözle beklemeleri anlamına geliyor. Bu sene de merakla beklenen telefon modeli olan iPhone 14, bekleyenlerini üzen bir haber ile gündeme geldi.

  Üretiminde yaşanan bazı politik anlaşmazlıklar nedeni ile daha önceden bildirilen çıkış tarihinde bir rötar yaşayan iPhone 14, Apple tarafından bir açıklama yapılmadığı için şu an tam olarak ne zaman piyasaya sunulacağı bilinmeyen ürünler arasında yerini aldı. 

  iPhone 14 ne zaman çıkacak?

  Bu yıl, tüm işaretler iPhone 14 serisinin, “iPhone 14 Pro” ve “iPhone 14 Pro Max” gibi modelleriyle beraber Eylül ayında bir duyuru ile piyasaya sürülme yolunda olduğu yönündeydi. Bu beklentinin en büyük nedeni de Apple’ın genellikle her sene Eylül ayının ilk veya ikinci salı günü yeni iPhone modellerini duyurmak için yıllık özel etkinliğini düzenlemesiydi. ABD’de İşçi Bayramı'nın 5 Eylül olduğu düşünüldüğünde, bu yıl açılış konuşması için en olası tarihin 13 Eylül olacağı belirtiliyor.

  iPhone 14’ün çıkışını erteleyebilecek anlaşmazlık

  Ancak son söylentiler, “Çin Halk Cumhuriyeti” ve “Tayvan arasında çıkan bir anlaşmazlık nedeniyle Apple’ın iPhone 14 için belirlediği çıkış tarihi şimdiden ertelenmiş olabileceği yönünde. Bu söylentilerin birkaç sebebi var.

  Öncelikle Apple bünyesindeki neredeyse bütün ürünler bilindiği gibi Asya ülkelerinde üretiliyor. Bu Asya ülkelerinden en önemlisi de Tayvan çünkü Apple orada ürünlerinde kullandığı çipleri üretiyor. Ancak Çin Halk Cumhuriyeti, bu konuda ne iPhone 14 için hazırlanan Apple ile ne de Tayvan ile anlaşma sağlayamadı.

  TMSC çip

  Çin Halk Cumhuriyeti’nin beyanına göre Tayvan, Çin’in toprakları içerisinde yer alan ve Çin’e ait olan bir yer ve bağımsız bir bölge olarak lanse edilmesi mümkün değil. Tayvan da Çin’in bu yöndeki söylemlerini kabul etmiyor. Bu durumda ise Apple, Çin ve Tayvan arasındaki uyuşmazlığa sebep olan taraf olarak ortada kalmış ve zor duruma düşmüş bir halde.

  Bu anlaşmazlıklar sonucunda da iPhone 14 modellerinin çıkmasının şimdiden ertelenmiş olduğu düşünülüyor. Çünkü şu sıralar Apple’ın tüm planını bozacak bir süreç yaşanıyor.

  Pek çok ABD’li teknoloji devinin çip tedarikini bu ülkeden sağlıyor. Özellikle bu alanda öne çıkan “Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp. (TSMC)” şirketi tarafından üretim gerçekleştiriliyor. Çin ise şirketin ürettiği ürünlerdeki "Made in Taiwan (Tayvan’da üretildi)" etiketini onaylamıyor. Bu etiket yerine ürünlerdeki “Made in Taiwan, China(Tayvan, Çin’de üretildi)” ya da "Chinese Taipai" etiketine yer verilmesi gerektiğini öne sürüyor.

  TMSC çip

  Apple, bu durum üzerine Tayvan merkezli tedarikçilerine de uyarıda bulundu. Bu uyarının sebebi de, Çin'in Tayvan'daki tedarikçileri tarafından Microsoft ve Apple gibi ABD firmaları için bazı ürünler üreten Suzhou Çin'deki “Pegatron” fabrikasına gönderilen malzemelerin sevkiyatını durdurması oldu.

  Bu sevkiyatlar Çin Halk Cumhuriyeti’nde gümrük tarafından bekletiliyor ve sadece "Tayvan’da Üretildi" ibaresi varsa yani “Çin ibaresi” yer almıyorsa, gönderim iptal ediliyor. Eğer etiket Çin’in istediği gibi yapılmışsa ise teslimata izin veriliyor.

  iPhone 14’ün yeni özellikleri neler olacak?

  Çıkış tarihi ertelenmesine rağmen milyonların merakla beklediği yeni modelde ise birtakım iyileştirme ve geliştirme çalışmaları olacak. Bu iyileştirmeler arasında en çok dikkat çekeni kamera özelliklerinde yapılacak olanlar oldu. Kullanıcılar da yeni modelde en çok ön kameranın güncellenmesini istiyor. 

  “iPhone 14 Pro” ve “iPhone 14 Pro Max” gibi diğer modeller için ise yeni tasarımlar ve ek özellikler getirmesi bekleniyor. Söylentilere göre iPhone 14 yeni bir mor renk kasa seçeneği ile sunulacak ve bu sefer bu modelin her zaman açık kalabilen ekran gibi daha önceki modellerde olmayan birtakım özellikleri olacak.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Katlanabilir iPhone, Huawei Mate X'in Dışa Katlanır Ekranına Benzeyebilir!

  Apple, katlanabilir iPhone modeli için dışa katlanır ekran üzerinde çalışıyor. Bu tasarım, katlanma izini azaltarak daha ince ve şık bir cihaz sunmayı hedefliyor.

  Apple, iPhone ve Apple Watch Garanti Şartlarını Değiştiriyor: Artık Kılcal Çatlaklar Garanti Dışı Kalacak!

  Apple, iPhone ve Apple Watch garanti şartlarını değiştirdi. Artık kılcal ekran çatlakları garanti kapsamında olmayacak, kullanıcılar onarım için ödeme yapacak.

  Sniper Elite 4, iPhone 15 Pro'ya Geliyor!

  Sniper Elite 4, yedi yıl sonra iPhone 15 Pro, M1 iPad ve Mac'lerde oynanabilecek. İkinci Dünya Savaşı keskin nişancı deneyimi Apple cihazlarda sizi bekliyor!

  iPhone 15 Pro’ya Assassin's Creed Mirage Geldi!

  Ubisoft'un Assassin's Creed Mirage, iPhone 15 Pro ve M1 çipli iPad modelleri için çıktı. 90 dakika ücretsiz oynama imkanı ve gelişmiş grafiklerle oyun deneyimi sunuyor.

  iPhone 14’ün Çıkışını Dört Gözle Bekleyenleri Üzecek Haber

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et