R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Fortnite iOS’a Geri Dönüyor! Epic Games Dönüş Tarihini Açıkladı!

  Uzun süredir devam eden Epic Games ile Apple arasındaki gerginlik, oyun piyasasına yansımıştı. 2 şirket arasında ortaya çıkan uzun süreli gerilimin hafiflediği haberleri gelmeye başladı. Epic Games cephesinden gerilime ilişkin ilk açıklama geldi. Fortnite tutkunlarını sevindiren haber gelmiş oldu.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  05.01.2023 13:17 1818 2 dk okuma süresi
  Fortnite iOS’a Geri Dönüyor! Epic Games Dönüş Tarihini Açıkladı!
  Son Düzenleme:

  Teknoloji devi “Apple” ile son dönemde popüler oyun platformu “Epic Games” arası açılmıştı. Her 2 şirketin mahkemelik olmasına uzun gerilim sürecinde sona doğru gelindi. Apple ve Epic Games arasında süregelen gerginlik temel noktasını “Fortnite” oluşturuyor.

  Apple, Epic Games’in popüler çevrimiçi video oyunu “Fortnite” ile şaşırtan bir karar almıştı. Şirket tarafından alınan kararla Fortnite oyunun “iOS” desteği kaldırılmıştı. Bu nedenle “iPhone” ve “iPad” kullanıcıları popüler oyunu “AppStore” üzerinden indiremiyordu.

  Fortnite iOS’a Geri Dönüyor

  Fortnite

  Apple tarafından alınan Fortnite kararı, Epic Games cephesinden büyük tepki çekmişti. Epic Games, Fortnite tartışmasını mahkemeye taşımıştı. 2022’nin son aylarında ise mahkeme tarafından Epic Games cephesine karar verdi. Davanın kararıyla birlikte Epic Games cephesinden de ilk açıklama geldi.

  Açıklama Epic Games CEO’suTim Sweeney” tarafından yapıldı. Sweeney, yaptığı açıklamasında Fortnite’ın uzun bir aradan sonra yeniden iOS işletim sistemine geri dönüş yapacağını belirtti.

  CEO Sweeney, resmi “Twitter” hesabından konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Sweeney attığı twette, “Gelecek yıl iOS'ta!” ifadelerine yer verdi. Söz konusu tweet dizisinde Fortnite temalı bir 2023 görseli de paylaştı.

  Sweeney’den gelen açıklama Fornite hayranlarını sevindirdi. Ancak yapılan açıklama oldukça geniş bir süreci kapsıyor ve ucu açık. Zira Apple ve Epic Games davasında uzlaşma sağlandı. Buna karşın Apple için “temyiz” hakkı halen devam ediyor. Bu durumda mahkeme sürecinin ve dolayısıyla dönüşün biraz daha uzun sürmesine neden olabilir.

  Apple Fortnite’ı Neden Kaldırmıştı?

  Fortnite

  Mobil pazarın iki hakimi konumundaki “Google” ve “Apple” keskin kararlar alabiliyor. Özellikle her iki şirketinde mobilde “uygulama içi satın alım” konusunda kendi ödeme sistemlerini kullanma hedefi bulunuyor. İşte Fortnite’ın iOS'tan kalkmasının ana nedeni burada yatıyor.

  Dünyaca ünlü oyun platformu Epic Games, hem Apple hem de Google tarafından sunulan “sınırlı” ödeme modelini kabul etmiyor. Hatta kabul etmemekle kalmayarak, hukuki mücadelede veriyor. Bu nedenle Epic Games, Fortnite için alternatif ödeme modeli eklemesi yaptı. 

  Google ve Apple ise Epic Games’in bu hamlesine karşı “PlayStore” ve “AppStore” mağazalarından Fortnite’ı kaldırarak, yanıt vermişti. Fortnite’ın mobil dijital mağazalardan kaldırılması üzerine Epic Games’te hukuki süreç başlatmıştı.

  5 Yıllık Dönemde Fortnite Kullanıcı Sayısı

  YılKayıtlı Kullanıcı Sayısı
  201720 Milyon
  2018125 Milyon
  2019250 Milyon
  2020350 Milyon
  2021400 Milyon
  2022390 Milyon

  Fortnite üzerinden Apple ile Epic Games arasında devam eden dava sürecine dair sizin görüşleriniz neler? Sizce Epic Games, Apple ve Google’ın uygulama içi satın alımdaki yaklaşımına karşı çıkması doğru mu? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Twitter Ödeme Platformu Haline Dönüşecek!

  Twitter, Apple Pay ve Google Wallet gibi ödeme platformuna dönüşüyor. Yeni sisteme göre Twitter kullanıcıları, birbirlerine para yollayabilecek.

  Epic Games’te Bu Hafta 1 Oyun Ücretsiz Oldu! İşte Haftanın Ücretsiz Oyunu

  Epic Games, gelenekselleşen haftalık ücretsiz oyun geleneğine 2023'te de devam ediyor. Popüler dijital oyun mağazasında bu haftanın ücretsiz oyunu belli oldu. İşte 26 Ocak'a kadar ücretsiz alınabilecek haftanın oyunu ve sistem gereksinimleri!

  Epic Games’ten GTA Trilogy Definitive Edition Sürprizi Geliyor!

  Epic Games, ücretsiz oyunlarına 2023'te de devam ediyor. Dünyanın en büyük oyun platformlarından Epic Games Store'da "GTA: Trilogy - Definitive Edition" sürprizi gelebilir. İşte detaylar!

  Fortnite iOS’a Geri Dönüyor! Epic Games Dönüş Tarihini Açıkladı!

  Apple ve Epic Games arasında devam eden "uygulama içi satın alım" işlemlerindeki ödeme modeli tartışmasında sona gelindi. Mahkeme süreci devam ederken Epic Games'ten Fortnite için iOS dönüş müjdesi geldi. İşte detaylar!

  Fortnite iOS’a Geri Dönüyor! Epic Games Dönüş Tarihini Açıkladı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et