R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Fortnite iOS’a Geri Dönüyor! Epic Games Dönüş Tarihini Açıkladı!

  Uzun süredir devam eden Epic Games ile Apple arasındaki gerginlik, oyun piyasasına yansımıştı. 2 şirket arasında ortaya çıkan uzun süreli gerilimin hafiflediği haberleri gelmeye başladı. Epic Games cephesinden gerilime ilişkin ilk açıklama geldi. Fortnite tutkunlarını sevindiren haber gelmiş oldu.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  05.01.2023 13:17 2132 2 dk okuma süresi
  Fortnite iOS’a Geri Dönüyor! Epic Games Dönüş Tarihini Açıkladı!
  Son Düzenleme:

  Teknoloji devi “Apple” ile son dönemde popüler oyun platformu “Epic Games” arası açılmıştı. Her 2 şirketin mahkemelik olmasına uzun gerilim sürecinde sona doğru gelindi. Apple ve Epic Games arasında süregelen gerginlik temel noktasını “Fortnite” oluşturuyor.

  Apple, Epic Games’in popüler çevrimiçi video oyunu “Fortnite” ile şaşırtan bir karar almıştı. Şirket tarafından alınan kararla Fortnite oyunun “iOS” desteği kaldırılmıştı. Bu nedenle “iPhone” ve “iPad” kullanıcıları popüler oyunu “AppStore” üzerinden indiremiyordu.

  Fortnite iOS’a Geri Dönüyor

  Fortnite

  Apple tarafından alınan Fortnite kararı, Epic Games cephesinden büyük tepki çekmişti. Epic Games, Fortnite tartışmasını mahkemeye taşımıştı. 2022’nin son aylarında ise mahkeme tarafından Epic Games cephesine karar verdi. Davanın kararıyla birlikte Epic Games cephesinden de ilk açıklama geldi.

  Açıklama Epic Games CEO’suTim Sweeney” tarafından yapıldı. Sweeney, yaptığı açıklamasında Fortnite’ın uzun bir aradan sonra yeniden iOS işletim sistemine geri dönüş yapacağını belirtti.

  CEO Sweeney, resmi “Twitter” hesabından konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Sweeney attığı twette, “Gelecek yıl iOS'ta!” ifadelerine yer verdi. Söz konusu tweet dizisinde Fortnite temalı bir 2023 görseli de paylaştı.

  Sweeney’den gelen açıklama Fornite hayranlarını sevindirdi. Ancak yapılan açıklama oldukça geniş bir süreci kapsıyor ve ucu açık. Zira Apple ve Epic Games davasında uzlaşma sağlandı. Buna karşın Apple için “temyiz” hakkı halen devam ediyor. Bu durumda mahkeme sürecinin ve dolayısıyla dönüşün biraz daha uzun sürmesine neden olabilir.

  Apple Fortnite’ı Neden Kaldırmıştı?

  Fortnite

  Mobil pazarın iki hakimi konumundaki “Google” ve “Apple” keskin kararlar alabiliyor. Özellikle her iki şirketinde mobilde “uygulama içi satın alım” konusunda kendi ödeme sistemlerini kullanma hedefi bulunuyor. İşte Fortnite’ın iOS'tan kalkmasının ana nedeni burada yatıyor.

  Dünyaca ünlü oyun platformu Epic Games, hem Apple hem de Google tarafından sunulan “sınırlı” ödeme modelini kabul etmiyor. Hatta kabul etmemekle kalmayarak, hukuki mücadelede veriyor. Bu nedenle Epic Games, Fortnite için alternatif ödeme modeli eklemesi yaptı. 

  Google ve Apple ise Epic Games’in bu hamlesine karşı “PlayStore” ve “AppStore” mağazalarından Fortnite’ı kaldırarak, yanıt vermişti. Fortnite’ın mobil dijital mağazalardan kaldırılması üzerine Epic Games’te hukuki süreç başlatmıştı.

  5 Yıllık Dönemde Fortnite Kullanıcı Sayısı

  YılKayıtlı Kullanıcı Sayısı
  201720 Milyon
  2018125 Milyon
  2019250 Milyon
  2020350 Milyon
  2021400 Milyon
  2022390 Milyon

  Fortnite üzerinden Apple ile Epic Games arasında devam eden dava sürecine dair sizin görüşleriniz neler? Sizce Epic Games, Apple ve Google’ın uygulama içi satın alımdaki yaklaşımına karşı çıkması doğru mu? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Epic Games Hacklendi: 200 GB Veri Çalındı!

  Epic Games, Mogilevich hacker grubunun saldırısına uğradı; 189 GB hassas veri çalındı ve darkweb'de satışa sunuldu.

  TikTok, Yeni Özellikleriyle YouTube’a Dönüşüyor!

  TikTok, yatay ve uzun videolarla YouTube'a dönüş yapıyor; içerik oluşturuculara yeni fırsatlar ve rekabeti artıran yenilikler sunuyor.

  Müjdeli Haber Geldi: Epic Games Store ve Fortnite, iOS’a Geliyor!

  Epic Games'in Fortnite'ı, AB'nin yeni yasasıyla iOS'a geri dönüyor. Epic Games Store üzerinden sunulacak bu dönüş, mobil oyun dünyasını değiştirecek.

  Apple, iOS 17.3 Güncellemesini Geri Çekti: İşte Nedenleri!

  Apple, 3 Ocak'ta iOS 17.3 beta 2'yi duyurdu. Bu yeni sürüm, bir dizi soruna yol açarak birçok iPhone modelinin kullanılamaz hale gelmesine neden oldu.

  Fortnite iOS’a Geri Dönüyor! Epic Games Dönüş Tarihini Açıkladı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et