R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Android Kullanıcıları Tehlikede: 2 Uygulama Bilgilerinizi Çalıyor!

  Google Play Store tarafından trojan içerdiği tespit edilen 2 uygulama kaldırıldı. Elde edilen bilgilere göre kripto borsalarının ve banka uygulamalarının kullanıcılarını hedefleyen uygulamalar, hala büyük bir tehdit oluşturuyor.

  Hayrunisa Bayar Hayrunisa Bayar 06.09.2022 14:40 1533 2 dk okuma süresi
  Android Kullanıcıları Tehlikede: 2 Uygulama Bilgilerinizi Çalıyor!
  Son Düzenleme:

  Mobil uygulamaların piyasada yaygınlaşmasıyla birlikte kullanıcı güvenliği tehdit eden uygulamalar da çoğaldı. İnsanların kişisel bilgilerine göz diken bilgisayar korsanları, bu sefer de Android kullanıcılarını hedef aldı.  

  Uzmanlar, Google Play Store’da, içinde kötü amaçlı yazılım olarak bilinen ‘trojan’ bulunan 2 uygulama tespit etti. İki farklı antivirüs uygulamasında yer alan ve SharkBot adı verilen bu kötü amaçlı yazılım, kullanıcı bilgilerine izinsiz erişiyor.  

  2 Antivirüs Uygulaması Kaldırıldı  

  Google Play Store, trojan’ı tespit ettikten sonra hemen uygulamaları kaldırdı ve kullanıcıları uyardı. Kaldırılan uygulamalardan biri Mister Phone Cleaner oldu. Söz konusu uygulama kaldırılmadan hemen önce, 50.000’den fazla indirilmişti. 

  Play Store’dan kaldırılan diğer uygulama ise Kylhavy Mobile Security’ydi. Kylhavy Mobile Security’nin kaldırılmadan önceki indirilme miktarı ise 10.000’den fazlaydı.  

  Play Store’dan Kaldırılması Yeterli Değil  

  Trojen’in farkına varıldıktan hemen sonra Google Play Store’dan uygulamalar kaldırsa da hala bir tehdit söz konusu. Çünkü söz konusu trojen, başka uygulamalarda gizlenerek kullanıcı bilgilerini çalmaya devam edebilir. Ayrıca yapılan son açıklamalarda daha önce 2 uygulamayı indiren kullanıcılar için tehlikenin devam ettiği de önemli detaylar arasında.   

  Kripto Borsalarını ve Bankaları Hedef Almış!  

  Yapılan araştırmalarda Sharkbot’un kripto para borsalarını ve ABD, Birleşik Krallık ve İtalya’nın uluslararası bankalarını hedef aldığı ortaya çıktı. Ayrıca toplamda 22 uygulamadaki kullanıcıların bilgilerini çalmayı amaçladığı tespit edildi.  

  SharkBot Nedir? 

  İlk olarak 2021’de tespit edilen SharkBot; TeaBot, FluBot, Oscorp (UBEL) gibi kimlik doğrulama mekanizmalarını atlayabilen bir Truva atı olarak isimlendirilmiştir.  

  Adından da anlaşıldığı üzere trojen, kimlik foğrulama fatörlerini atlayabilme özelliğine sahip. Böylelikle para transferi için kimlik bilgilerini çalabiliyor. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Bu Uygulamaları Derhal Silin! App Store ve Google Play’de Reklam Dolandırıcılığı!

  Google Play ve App Store'daki uygulamaların bazılarında dolandırıcılık saptandı. App Store'da 10, Google Play'de ise 75 dolandırıcı uygulama bulundu.

  Android 13 Güncellemesi Alacak Samsung Modelleri!

  Samsung, 2022 yılı sona ermeden evvel, özellikle üst segment cihazlarına Android 13 tabanlı "One UI 5.0" kararlı sürüm güncellemesi gönderecek. İşte yeni One UI 5.0 kararlı sürüm güncellemesi alacak Samsung modelleri!

  Redmi Note 12 Serisi Hakkında Beklenen Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

  Xiaomi'nin yeni serisi olan Redmi Note 12 ile ilgili sızıntılar devam ediyor. Buna göre firma, Redmi Note 12 çıkış tarihini öne aldı!

  Elif 1013

  Samsung S23 Serisi Şarj Gücüyle Beklentileri Karşılayamayacak!

  Samsun, 2023 yılında piyasaya süreceği Galaxy S23 seri için hazırlıklara başladı. Sızıntılara göre Samsung Galaxy S23 şarjı, kullanıcıları üzecek!

  Elif 1010
  Android Kullanıcıları Tehlikede: 2 Uygulama Bilgilerinizi Çalıyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et