R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Cep telefonlarını kapsayan ÖTV düzenlemesi Resmi gazetede yayımlandı! Akıllı telefonlara vergi indirimi geliyor!

  Cep telefonları için uygulanan 2022 ÖTV matrahı, yayınlanan Resmi Gazete’deki karar ile birlikte değişti. ÖTV matrahı arttırılırken, akıllı telefon fiyatlarında düşüş sağlanıyor. İşte kararın ayrıntıları!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  19.04.2022 15:29 1352 1 dk okuma süresi
  Cep telefonlarını kapsayan ÖTV düzenlemesi Resmi gazetede yayımlandı! Akıllı telefonlara vergi indirimi geliyor!
  Son Düzenleme:

  Teknolojiye erişimde döviz kurlarındaki yükseliş ve vergilendirme Türkiye’de ciddi sorunlara neden oluyor. Döviz kurlarında yaşanan artış nedeniyle ÖTV matrah oranları 3 kademeden, 2 kademeye düşürülmüştü.

  Türkiye’de akıllı telefonlara %25, %40 ve %50 oranında olacak şekilde 3 farklı ÖTV uygulaması söz konusudur. Döviz artışına rağmen en alt ÖTV oranı olan %25’lik dilimdeki akıllı telefonlar için 640 TL ÖTV matrahı uygulanıyordu. Etkisini kaybeden bu matraha ilişkin uzun süredir beklenen düzenleme bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

  ÖTV matrahları yeniden düzenlendi

  31814 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ÖTV matrah düzenlemesine ilişkin karar, akıllı telefon piyasasına olumlu etki oluşturacak. Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte ilk kademede olan 640 TL’lik ÖTV matrahı 1.500 TL’ye çıkartıldı. İkinci kademede 640 TL ile 1.500 TL arasına olan ÖTV matrahı ise 1.500 TL ile 3.000 TL aralığında olacak şekilde uygulanmaya başlandı. Ayrıca en üst kademe olan ve 1.500 TL ÖTV matrahı uygulanan kademede 1.500 TL’den 3.000 TL’ye çıkartıldı.

   

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yapay Zeka Destekli XNote Akıllı Defter Geliyor: İşte Detaylar!

  XNote, ChatGPT entegreli akıllı defter, Nisan'da $250'a satışta. Notlarınızı dijitalleştirin, randevu oluşturun ve daha fazlasını yapın.

  Xiaomi 14 Ultra'nın Resmi Kamera Özellikleri Belli Oldu: İşte Detaylar!

  Xiaomi 14 Ultra, yenilikçi kamera sensörleri ve üstün performansıyla teknolojiseverleri heyecanlandırıyor. Cihaz, 25 Şubat'ta resmen tanıtılacak!

  Huawei Band 9 Geliyor: İşte Yeni Akıllı Bilekliğin Özellikleri!

  Huawei Band 9, geniş ekranı ve uzun pil ömrüyle geliyor. Yapay zeka özellikleriyle akıllı yaşamınızı yeniden şekillendirecek.

  Apple Vision Pro’ya Resmi YouTube Uygulaması Geliyor: İşte Detaylar!

  Google, Apple Vision Pro için özel YouTube uygulaması geliştiriyor. Kullanıcılar, sanal gerçeklikte benzersiz bir deneyim yaşayacak.

  Cep telefonlarını kapsayan ÖTV düzenlemesi Resmi gazetede yayımlandı! Akıllı telefonlara vergi indirimi geliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et