R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Cep telefonlarını kapsayan ÖTV düzenlemesi Resmi gazetede yayımlandı! Akıllı telefonlara vergi indirimi geliyor!

  Cep telefonları için uygulanan 2022 ÖTV matrahı, yayınlanan Resmi Gazete’deki karar ile birlikte değişti. ÖTV matrahı arttırılırken, akıllı telefon fiyatlarında düşüş sağlanıyor. İşte kararın ayrıntıları!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  19.04.2022 15:29 1391 1 dk okuma süresi
  Cep telefonlarını kapsayan ÖTV düzenlemesi Resmi gazetede yayımlandı! Akıllı telefonlara vergi indirimi geliyor!
  Son Düzenleme:

  Teknolojiye erişimde döviz kurlarındaki yükseliş ve vergilendirme Türkiye’de ciddi sorunlara neden oluyor. Döviz kurlarında yaşanan artış nedeniyle ÖTV matrah oranları 3 kademeden, 2 kademeye düşürülmüştü.

  Türkiye’de akıllı telefonlara %25, %40 ve %50 oranında olacak şekilde 3 farklı ÖTV uygulaması söz konusudur. Döviz artışına rağmen en alt ÖTV oranı olan %25’lik dilimdeki akıllı telefonlar için 640 TL ÖTV matrahı uygulanıyordu. Etkisini kaybeden bu matraha ilişkin uzun süredir beklenen düzenleme bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

  ÖTV matrahları yeniden düzenlendi

  31814 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ÖTV matrah düzenlemesine ilişkin karar, akıllı telefon piyasasına olumlu etki oluşturacak. Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte ilk kademede olan 640 TL’lik ÖTV matrahı 1.500 TL’ye çıkartıldı. İkinci kademede 640 TL ile 1.500 TL arasına olan ÖTV matrahı ise 1.500 TL ile 3.000 TL aralığında olacak şekilde uygulanmaya başlandı. Ayrıca en üst kademe olan ve 1.500 TL ÖTV matrahı uygulanan kademede 1.500 TL’den 3.000 TL’ye çıkartıldı.

   

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Xiaomi Mix Fold 4 Çıkışı Resmileştir: İşte Özellikler!

  Mix Fold 4 ile Xiaomi, katlanabilir telefon pazarında önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Kullanıcılar, bu yeni cihazın sunduğu yenilikleri merakla bekliyor.

  Akıllı Antibiyotik Geliştirildi: Bağırsaklara Zarar Vermiyor!

  Basel Üniversitesi'nden araştırmacılar, sadece zararlı bakterileri hedef alarak bağırsak florasına zarar vermeyen yeni bir antibiyotik geliştirdi: Lolamicin.

  Xiaomi’den Çocuklar İçin Çift Kameralı Yeni Akıllı Saat!

  Xiaomi, çocuklar için çift kameralı MITU Children’s Watch S1'i tanıttı. Güvenlik, sağlık izleme ve eğitici özelliklerle dolu saat, 166 dolardan satışa sunuldu.

  TCL'den Yeni Nesil Uygun Fiyatlı Akıllı TV: Thunderbird Sparrow 5 SE

  TCL'nin yeni akıllı TV'si Thunderbird Sparrow 5 SE, HDR10 desteği ve Android 13 işletim sistemi ile 125 dolarlık cazip fiyatla sunuluyor.

  Cep telefonlarını kapsayan ÖTV düzenlemesi Resmi gazetede yayımlandı! Akıllı telefonlara vergi indirimi geliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et