R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Yüksek İşlemci (CPU) Kullanımı Nasıl Düşürülür?

  Windows'ta CPU kullanımı nasıl kontrol edilir? Yüksek işlemci (CPU) kullanımı düşürme nasıl yapılır? İşte birkaç basit adımda Windows performansını artırmak.

  Omer Dursun
  Omer Dursun R10 Editörü
  03.05.2022 12:32 4693 4 dk okuma süresi
  Yüksek İşlemci (CPU) Kullanımı Nasıl Düşürülür?
  Son Düzenleme:

  Programlar ve diğer işlemler, çalışmak için CPU hızını ve belleğini kullanır. Bazı programlar diğerlerinden daha fazla işlemci performansına ihtiyaç duyabilir, ancak her biri CPU'nun gücünü kullanma potansiyeline sahiptir.

  CPU Kullanımım Neden Bu Kadar Yüksek?

  CPU kullanımı yüksek ve %100'e yakınsa, bu ağır programların çalıştığının bir göstergesi olabilir. Bu programlardan bazılarını kapatarak yüksek CPU Nedir? kullanımını azaltabilirsiniz.

  Normal CPU Kullanımı Ne Kadar Olmalı?

  Bilgisayarınız boştayken veya dosyalar arasında gezinirken CPU kullanımı yüzde 2-5 arasında olmalıdır. Çeşitli programlar kullanırsanız, bu kısa sürede yüzde 14-30'a kadar çıkabilir. 

  AAA oyunlar ve video düzenleme programları gibi zorlu yazılımlar ise bu sayıyı hızla yüzde 70'e ve daha fazlasına kadar artırabilir.

  Yine de çoğu program (oyun, Adobe veya CAT programları haricinde) CPU’nun yüzde 100 kullanımına yol açmaz. Aynı anda çok sayıda program çalıştırmıyorsanız, bilgisayarınıza virüs bulaşmış olabilir.

  Windows'ta CPU Kullanımı Nasıl Kontrol Edilir?

  Ne kadar CPU kullandığınızı kontrol etmek için klavye üzerinden CTRL+Alt+Del'e tıklayın ve Görev Yöneticisi'ni seçin. Küçük ayrıntılar içeren küçük bir ekranla karşılaşırsanız, daha iyi bir genel bakış elde etmek için daha fazla ayrıntıya tıklayabilirsiniz. 

  Açılan ilk sekme işleme sekmesidir ve ilk sütun CPU sütunudur. Sol tarafta, o anda çalışmakta olan işlemleri ve CPU başlığı altında o anda aldıkları işlem gücü miktarını görebilirsiniz. 

  Bu rakamlar sürekli değişiyor. CPU toplam yüzdesinin yanındaki üst kısımdaki küçük oka tıklayarak, işlemleri en çok veya en az CPU kullanımına göre sıralayabilirsiniz. 

  • Adım 1:  CTRL+Alt+Del'e basın ve Görev Yöneticisi'ni seçin
  • Adım 2: Küçük bir pencere açılırsa “Daha fazla ayrıntı”yı seçin.
  • Adım 3: “İşlemler” bölümü altında CPU kullanım yüzdesini bulun.
  • Adım 4: CPU’ya tıkladığınızda işlemciyi en fazla kullanan programları sıralı bir şekilde görebilirsiniz.

  Yüksek İşlemci (CPU) Kullanımı Düşürme Nasıl Yapılır?

  CPU kullanımınızı azaltmak için herhangi bir yazılım indirmeniz veya karmaşık yöntemlere başvurmanız gerekmez. Bazı durumlarda yüksek CPU kullanımı kaçınılmaz olsa da, yüzdeyi azaltmak için birkaç basit şey yapabilirsiniz. Tek bir program veya hizmet veya aynı anda çalışan birden çok program olabilir.

  CPU’yu Çok Fazla Kullanan Programları Kapatın

  Çok fazla CPU gücü gerektiren bir program kullanıyorsanız, ve eğer kullanmaya ihtiyacınız varsa, bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yok. Yine de kesinlikle gerekli olmayan diğer programları kapatmayı deneyebilirsiniz. Örneğin bir oyundaysanız ve tarayıcınız açıksa, oyun oynarken tarayıcınızı kapatabilirsiniz. 

  Ancak yüzde 100 CPU kullanımının her zaman kötü olmadığını ve bilgisayarınızın saatlerce hatta günlerce üstesinden gelebileceğini unutmayın. Ancak CPU'nuzun aşırı ısınmaya başlamaması için yeterli soğutmaya sahip olduğundan emin olun.

  Gereksiz Arka Plan İşlemlerini Sonlandırın

  Bilgisayarınızdaki her program CPU'nun bir yüzdesini kullandığından, gerekli olmayanları kapatmalısınız. Müzik dinlerken ve video düzenleme yazılımı kullanırken bir tarayıcının açık olmasının yanı sıra tüm oyun başlatıcılarınızı çalışır durumda tutmanız gerekmez.

  Bunu, programları manuel olarak kapatarak veya Görev Yöneticisi'ni kullanarak işlemleri sonlandırarak yapabilirsiniz. Görev Yöneticisi'nde bir işlemi sonlandırmak için işlemin üzerine tıklayın ve “Görevi sonlandır” öğesini seçin. 

  Ancak hangi programı kapattığınızı bildiğinizden emin olun. Windows'un ve diğer gerekli hizmetlerin çalışması için kullandığı çok sayıda kritik yazılım bulunmakta. Bunlar tipik olarak çok fazla işlem gücüne ihtiyaç duymaz.

  Başlangıç ​​Programlarını Devre Dışı Bırak

  Bilgisayarınızı açtığınızda hangi programların otomatik olarak açıldığını kontrol etmek için Görev Yöneticisi'ndeki Başlangıç ​​sekmesine gidebilirsiniz. Her gün kullanmadığınız programları devre dışı bırakın.

  Bunlar da çok fazla işlem gücü gerektirmez, ancak hepsi bir araya gelerek CPU ve RAM’de önemli bir performans kaybı yaşatabilir. 

  Kötü Amaçlı Yazılımları ve Virüsleri Kontrol Edin

  Sürekli olarak yüksek CPU kullanımı görüyorsanız, bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım veya virüs bulaşmış olabilir. İyi bir antivirüs programının kurulu olduğundan emin olun ve tam bir sistem taraması yapın. Tarama süreci, sahip olduğunuz antivirüs programına bağlı olarak değişecektir.

  CPU/RAM’i Yükseltmeyi Düşünün

  Yüzde 100 CPU kullanımını kalıcı olarak düzeltmenin en geçerli yollardan biri, yüksek performans gerektiren programları kullanmayı bırakmak veya CPU (ve muhtemelen RAM'i) yükseltmektir.

  CPU'nuz yüzde 100 olduğunda kapasitesinden daha fazla performansa ihtiyaç duyuyor olacaktır. Daha güçlü bir bellek ve CPU almak ihtiyacınızı giderebilir.

  Güç Tasarrufu Ayarlarınızı Değiştirin

  Dizüstü bilgisayarda güç tasarrufu yapmak da daha yüksek CPU kullanımına neden olabilir. Bu ayarların güç tasarrufu olmayan bir seçenekle değiştirilmesi CPU kullanımını önemli ölçüde azaltabilir.

  Bu ayarları değiştirmek için görev çubuğunun sağ alt kısmındaki Pil simgesine sağ tıklayın. "Güç tasarrufu seçenekleri"ni seçin ve ek planları görmek için açılır menüyü tıklayın. Güç tasarrufu olmayan seçeneklerden birini seçin ve CPU kullanımının düşüp düşmediğini kontrol edin.

  Peki siz yüksek CPU kullanımını düşürmek için ne yapıyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlardan veya R10.NET Forum'dan bizimle paylaşabilirsiniz.

  R10.net'te içerik editörlüğü yapıyorum.

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  AMD'nin Yeni Nesil Zen 5 İşlemcileri Geliyor: İşte Detaylar!

  AMD'nin yeni nesil Zen 5 işlemcileri, Ağustos'ta piyasaya çıkıyor! İşte Zen 5 mimarisiyle yüksek performans ve yenilikler sunan bu işlemciler hakkında tüm detaylar!

  e-Devlet Uygulamasına Kaza Tutanağı Özelliği Eklendi: İşte Kullanımı ve Detayları!

  e-Devlet'e kaza tutanağı özelliği geldi. e-Devlet kaza tutanağı ile internette tutanak oluşturabilir ve sigorta işlemlerini kolayca tamamlayabilirsiniz.

  Snapdragon X Elite İşlemcili Galaxy Book 4 Edge Serisi Geliyor: İşte Özellikleri!

  Samsung'un yeni Galaxy Book 4 Edge serisi, Snapdragon X Elite işlemcisi ve 3K OLED ekranıyla geliyor. Yüksek performans ve üstün görüntü kalitesi sunacak.

  Onur Yüksek Teknoloji halka arz ne zaman? Onur Yüksek Teknoloji halka arz kaç lot veriyor?

  Onur Yüksek Teknoloji'nin halka arzı, yatırımcılar için yeni fırsatlar sunuyor. SPK'nın onayını alan şirket, halka arz tarihlerini ve hisse fiyatını açıkladı. Yatırımcılar, halka arz sürecinin detaylarını öğrenmek için sabırsızlanıyor.

  Yüksek İşlemci (CPU) Kullanımı Nasıl Düşürülür?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et