R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır? Dev Rehber!

  Günümüzde internet sitelerinin hızlı bir şekilde yanıt vermesi hem kullanıcı deneyimini arttırmakta hem de Google'ın yeni değerlendirme metriği olan Önemli Web Verilerini direkt olarak etkilemektedir. İçeriğimizde WordPress Site Hızlandırma konusunun detaylarını aktardık.

  Doğukan KOZBA
  Doğukan KOZBA R10 Editörü
  03.06.2022 02:58 2507 7 dk okuma süresi
  WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır? Dev Rehber!
  Son Düzenleme:

  WordPress, dünyada en çok tercih edilen CMS olmakla birlikte tüm internet sitelerinin %43'ünde tercih edilmektedir. WordPress Site Hızlandırma içeriğimizde ise WordPress tabanlı web sitelerini nasıl hızlandırabileceğinizi detaylı bir şekilde anlatacağız. 10 yılı aşkın süredir WordPress kullanan birisi olarak her ne kadar Site Hızlandırma hizmeti vermesem de birçok web sitesinin kritik hatalar yaptığını deneyimledim. WordPress kullanıcıları yavaş olan web sitelerini hızlandırmak için Cache eklentisinde değişiklik yapsa da bu işlem temelde Sunucu, Tema ve Cache eklentisi olarak üç ayaktan oluşmaktadır.

  Sitelerin Hızlı Olması Neden Önemlidir?

  Google'ın geçtiğimiz Çekirdek Güncellemelerinde hayatımıza soktuğu bir kavram olan Önemli Web Verileri (Core Web Vitals), sıralama faktörleri arasında yer almaktadır. Diğer yandan, hızlı yanıt veren web siteleri kullanıcı deneyimini olumlu etkilemekte bu da kullanıcıların sitede kalma süresini arttırmaktadır. Şu da bir gerçek ki, hiç bir kullanıcı Google'da arama yaparken çıkan sonuca tıkladığında ilgili web sitesinin 10 saniye boyunca yanıt vermesini beklemez.

  Site Hız Ölçümü Nasıl Yapılır?

  Web sitenizin hız ölçümünü yapabileceğiniz birçok farklı araç bulunmaktadır. Pagespeed Insights ve GTmetrix bu araçların başında gelmektedir. Diğer yandan aşağıdaki araçlarda farklı metrikleri ölçümleyen kullanışlı araçlardır.

  • Pingdom Test
  • Byte Check
  • WebPageTest
  • Web.Dev

  Pagespeed Insights aracı hız noktasında web sitenizdeki neredeyse tüm hatalı noktaları tespit edebilmektedir. Web.Dev ise erişebilirlik ve SEO noktasında da çeşitli ölçüm metriklerine sahip daha geniş çaplı bir araçtır. Bu iki araçta Lighthouse tarafından desteklenmekte ve puanlama için Önemli Web Verilerini kullanmaktadır.

  GTmetrix, Insights gibi Önemli Web Verilerini ölçümleyen bir diğer araçtır. Resme geniş bir pencereden bakmak için GTmetrix her zaman tercih edilmelidir. Site hızını olumsuz etkileyen çeşitli 404 hatalarını bu araç sayesinde tespit edebilirsiniz.

  Hız testlerinden sonuç alırken en az üç kez test yapmaya önem verin çünkü CDN ve Ön Bellek sebebiyle sonuçlar arasında farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Veri tabanındaki yükü kontrol etmek için ise Query Monitor ve New Relic APM harika çözümlerdir.

  WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır?

  WordPress Site Hızlandırma işleminde içeriğimizin başında da belirttiğimiz gibi Sunucu - Tema ve Cache eklentisi düzleminde ilerlemek oldukça önemlidir. Sunucu tercihi yanlış olduğunda tüm işlemler doğru yapılsa da başarılı bir sonuç elde edilemeyecektir. Doğru bir sunucu seçildikten sonra Tema ve bu ikisine uygun bir Cache eklentisi seçilmelidir. Tabi ki bu düzlem site hızlandırma sürecinin sadece temelini oluşturmaktadır.

  Sunucu / Hosting Seçimi

  Ucuz bir Hosting / Sunucu seçimi yapacağınız en önemli hataların başında gelmektedir. GoDaddy gibi büyük firmalar yaptıkları müthiş pazarlama faaliyetleri sayesinde birçok kullanıcı tarafından tercih edilse de Hız noktasında Fiyat / Performans olarak iyi bir tercih olmayacaktır. Paylaşımlı Hosting, mevcut kaynakların sunucuda yer alan diğer siteler tarafından da paylaşıldığı seçenekler olduğu için performans odaklı düşünen kişilerin VPS, VDS ve Dedicated Server gibi seçenekleri seçmesi çok daha uygundur.

  WordPress Hosting, bazı kullanıcılar tarafından bir pazarlama ibaresi gibi görülse de SiteGround ve Kinsta gibi firmaların WordPress Hosting hizmetlerindeki hız performansı üst düzeydir. Bu firmalar yurt dışında faaliyet gösterdiği için TL bazında hizmet fiyatları yüksek olsa da yıllık siparişlerde SiteGround'dan ayda 110 TL ödeyecek şekilde hizmet alabilirsiniz.

  Reklam olmaması adına ülkemizde faaliyet gösteren firmalara yer vermedik. Ülkemizde de hız optimizasyonu konusunda sorun yaşatmayacak birçok Sunucu firması yer almaktadır.

  Cache Eklentisi

  Bir kullanıcı web sitenizi ilk kez ziyaret ettiğinde tüm sorgular (veri tabanı dahil) işlenir. Cache (Önbellek) bu ilk istekte RAM ve diskte oluşturulur ve saklanır. Kullanıcı benzer bir işlem yaptığında ise RAM ve diskte saklanan bu istekler kullanılır. Bu yüzden de Önbellek, WordPress Site Hızlandırma sürecinin en önemli üç faktörü arasındadır. 

  Önbellek aynı zamanda sunucudaki yükü de azaltmaktadır.

  Önbellek işlemi doğru bir şekilde ayarlanmadığında ise TTFB (Time-to-First-Byte) süresi artar. Önemli Web Verilerinde yer alan metrikler arasında TTFB'de bulunduğu için bu süre 600 ms'den kısa olmalıdır.

  Önbellek işlemi;

  • Sunucu ve
  • WordPress Eklentisi düzeyinde

  olmak üzere temelde ikiye ayrılmaktadır.

  Sunucu düzeyinde bir önbellek, Site Hızlandırma sürecini oldukça kolaylaştırmaktadır.

  Sunucu düzeyinde bir önbellek özelliği yoksa;

  • WP Fastest Cache
  • Cache Enabler
  • WP Rocket (Ücretli)

  gibi eklentiler tercih edilebilir.

  Sunucunuz / Hostinginiz Litespeed altyapılı ise Litespeed Cache eklentisini de tercih edebilirsiniz.

  Tema Seçimi

  Projenize / Sitenize uygun bir tema seçimi oldukça önemlidir. Eğer hız odaklı düşünüyorsanız “Fastest WordPress Theme” şeklinde bir arama yaparak en hızlı WordPress temalarının hangileri olduğunu öğrenebilirsiniz.

  Söz konusu Önemli Web Verileri olduğunda birçok popüler temanın bu metriği sağlayamayacağını bilmelisiniz.

  Sayfa Oluşturucular ve Yapılar

  Muhtemelen sayfa oluşturucuların WordPress Hız Optimizasyonu ile ne alakası olduğunu düşünebilirsiniz. WordPress'in yeni nesil editörü olan Gutenberg'i destekleyen WordPress temaları Önemli Web Verileri değerlendirmesini kolayca geçerken, Elementor gibi popüler sayfa oluşturucuların kullanıldığı temaları bu metriklerden geçirmek oldukça zordur.

  Slider'lar CLS (Kümülatif Düzen Kayması) sorunlarını tetikleyen yapılardır. Yine Resim Animasyonlarını da sayfa tasarımlarınızda kullanmamaya çalışın.

  CDN

  Site verileriniz fiziksel bir veri merkezinde barınır ve bu merkeze uzak bir mesafeden indirilmek durumunda kalındığında ortaya ağ gecikmesi sorunu çıkmaktadır. Bu işin matematiği çok basittir, WordPress'in barındığı sunucunuz ne kadar hızlı olursa olsun, ağ gecikmesi sorununu asla yenemezsiniz. Bu noktada devreye CDN servisleri girmektedir. Web sitenize bir ziyaretçi girdiğinde CDN sayesinde ilgili sorgular kullanıcıya en yakın noktadan sunulur. Bu da ağ gecikmesi sorunlarını ortadan kaldırmaktadır.

  CloudFlare dünya çapında en çok tercih edilen servis olsa da geleneksel bir CDN değil, ters Proxydir. Ters Proxy, tüm trafiğin CloudFlare üzerinden yönlenmesini sağlar, kısacası web siteniz ile internet arasındaki bağlantıdır.

  Resim Optimizasyonu

  WordPress'te resim optimizasyonunu yapan birçok eklenti bulunmaktadır. Bu eklentiler arasında; 

  • ShortPixel, 
  • EWWW Image Optimizer, 
  • Smush ve 
  • Imagify eklentilerini sayabiliriz.

  HTTP Archive'in raporuna göre Şubat 2021 tarihi itibariyle mobil cihazlarda bir web sitesinin ağırlığının %48'ini resimler oluşturmaktadır.

  Resim sıkıştırma eklentilerinin 1 MB'lık bir resmi belirli bir seviyeye kadar sıkıştırabileceğini unutmayın. Bu yüzden manuel resim optimizasyonu yapmak, .PNG formatında resimler kullanmamak önemlidir. Hali hazırda WebP yeni nesil bir resim formatıdır ve PageSpeed Insights'ın ölçüm metrikleri arasında yer almaktadır.

  Lazy Load

  Görüntü sıkıştırmanın yanı sıra, resimleri Lazy Load yapmakta iyi bir optimizasyon seçeneğidir. Lazy Load, bir kullanıcı sayfayı aşağıya kaydırana kadar görüntülerin yüklenmesini erteleme yöntemidir. Örneğin, içerisinde 10 görsel bulunan bir içeriğiniz var. Lazy Load kullanılmadığında ilgili sayfadaki tüm resim sorguları çalışırken, Lazy Load sayesinde sayfa aşağıya indirildikçe bu sorgular devreye girmektedir.

  Database Optimizasyonu

  WordPress'te kurduğunuz her eklenti arkasında bir kalıntı bırakmaktadır. Uzun süre boyunca değiştirilen tema ve eklentilerin arkalarında bıraktığı kalıntılar belirli bir süre sonra ciddi bir yüke sebep olmaktadır. Hele ki bu sorgular Auto Load sorgular ise Database'de çalıştırılan sorgu sayısı ciddi anlamda artacaktır.

  Uzun süredir MyISAM ve InnoDB depolama motorları bulunmaktaydı. MySQL 5.5'in piyasaya çıkışıyla birlikte MyISAM artık tercih edilmeyen bir depolama motoru haline gelmiştir. Bu yüzden mevcut DB sorgularının InnoDB'ye çevrilmesi optimizasyon konusunda önemli bir fark ortaya koyacaktır.

  Litespeed Cache ve WP-Optimize eklentileri MyISAM sorgularını InnoDB'ye kolayca çevirebileceğiniz eklentilerdir. Diğer yandan, işlem öncesi yedek almayı unutmayın.

  WordPress, içeriklerde yaptığınız değişiklikleri sakladığı için bunlar zamanla ciddi bir yük oluşturmaktadır. Belirli periyotlarda veri tabanı temizliği yapmak, bu yükün önüne geçmenizi sağlayacaktır.

  Auto Load Sorgular

  Auto Load sorgular zamanla wp_options tablonuzda birikecektir. Bu alanın toplam boyutunun 5 MB'ı geçmemesi, mümkünse 1 MB'ın altında olması önemlidir.

  phpMyAdmin'de DB'nizi seçtikten sonra “SQL” alanına gelin ve aşağıda yer alan kodu sorgulatın.

  SELECT SUM(LENGTH(option_value)) as autoload_size FROM wp_options WHERE autoload='yes';

  wp_ kısmı tablonuzun ön ekidir. İlgili kodda yer alan wp_options bölümünü ön ekinize göre değiştirebilirsiniz. Bu sorgu sonucunda Auto Load sorgu boyutunun hangi boyutta olduğunu öğrenebilirsiniz. İşlem öncesi yedek almayı unutmayın.

  Sonuç

  Her web sitesindeki site hız problemleri birbirinden farklıdır. Örneğin, JAVA kodlarının yoğun olarak kullanıldığı sitelerde Defer ve Delay Javascript gibi işlemler yapılmalıdır. Bu yüzden de WordPress Site Hızlandırma içeriğimizde konuya büyük oranda yüzeysel yaklaşarak konunun temellerini aktarmaya çalıştık. Mobilde 100 puan almak için kendinizi çok zorlamayın, sonuçta benzersiz bir içerik ürettiğinizde çoğu sıralama faktörü devre dışı kalacaktır. Sağlıcakla kalın.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • Bip
   Bip 1 yıl önce
   Tebrikler, harika bir rehber olmuş

  İlgili İçerikler:

  EURO 2024 Hangi Kanalda? EURO 2024 Maçları Nasıl İzlenir?

  Almanya'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan 17. Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) bugün başlıyor. Futbolseverler, maçları hangi kanalda ve nasıl izleyebileceklerini merak ediyor. İşte EURO 2024 maçlarının yayın bilgileri ve izleme detayları.

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  Kredi Kartlarında Devrim: Alışverişte Kart Numarası ve Şifre Girme Devri Sona Eriyor!

  Mastercard, 2030 itibarıyla Avrupa'da kart numarası yerine token kullanımına geçerek dolandırıcılık riskini azaltacak ve online ödemeleri daha güvenli hale getirecek.

  Yurt Dışı Çıkış Harcına Dev Zam Geliyor!

  Yurt dışı çıkış harcı 2022'de üç kat artarak 150 TL olmuştu, yeni vergi paketiyle 1750 TL'ye kadar yükselebilir. Bu artış, vatandaşların seyahat bütçesini zorlayacak.

  WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır? Dev Rehber!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et