R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Whois Gizleme Nasıl Yapılır?

  Domain kaydı sırasında sunduğunuz tüm kişisel bilgileri gizlemek isteyebilirsiniz. Whois gizleme nasıl yapılır öğrenerek bunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

  Timur Demir
  Timur Demir R10 Editörü
  03.04.2022 21:46 1058 4 dk okuma süresi
  Whois Gizleme Nasıl Yapılır?
  Son Düzenleme:

  Bir domain kaydı yaptırdığınız zaman ICANN tarafından domain satışına izin verilmiş olan firmalar sizden ad ve iletişim bilgileri talep ederler. Sunduğunuz bilgilerin güncel olması gerekir. Ayrıca firmalara verdiğiniz bilgiler herkese açık bir biçimde görülürler.

  Whois bilgileri kayıt şirketleri tarafından elde edilen bilgilerden oluşturulurlar. Bu bilgiler içerisinde domaini kaydı yapan kişinin adı, açık adresi, e-posta adresi ve telefon numarası gibi hassas bilgiler vardır. Bu nedenle insanlar whois gizleme yaparak söz konusu bilgileri gizlemeye çalışırlar.

  Whois nedir?

  Whois, bir domain adresinin kime ait olduğunu belirleyen bir kayıttır. Domain kaydı yapan kişiye ait bilgileri domain sahipliği durumlarını düzenleyen ICANN tarafından talep edilir. Whois kaydında yer alan tüm bilgiler normal şartlarda herkese açık bir şekilde paylaşılırlar.

  Whois kaydı içerisinde domain kaydını yapan kişi, kaydı yapan aracı firma, ad sunucuları, ilk kayıt tarihi, yenilenme tarihi ve son geçerlilik tarihi gibi bilgiler bulunur. Bu bilgilere ek olarak ise bahsedildiği gibi kayıt yapanın adı ve telefon numarası gibi hassas bilgiler vardır.

  Bir domain kaydı yaptırdınız zaman bu tür bilgileri sunmak zorunda kalırsınız. Çünkü domain sahipliğini ispat edebilmek için bu bilgiler kullanılır. ICANN tüm bu bilgilerin varsayılan halde herkese açık olarak paylaşılmasını ister. Birisi whois sorgulaması yaptığında bilgilerinize hemen ulaşabilir.

  Ancak bilgilerinizin herkes tarafından kolayca erişilebilir olması büyük bir dezavantajdır. Spam e-postalardan aramalara kadar pek çok farklı durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kişisel iletişim bilgilerinizin herkese açık olmaması için bir whois gizleme hizmeti almanız gerekir.

  Whois gizleme neden önemlidir?

  Whois gizleme için domain kaydı yaparken ek bir hizmet satın almanız gerekir. Bazı kayıt şirketleri domain kaydı sırasında bu hizmeti ömür boyu ücretsiz olarak sunarlar. Bazıları ise sizden en az domain kayıt fiyatı kadar ücret isterler. Whois gizleme yapmak için bu hizmete ihtiyacınız olacaktır.

  • Kişisel bilgilerinizi korursunuz: Kişisel bilgilerin çalınması artık ciddi bir problemdir. Domain kaydı sırasında sunduğunuz bilgiler herkese açık olursa işiniz dahil olmak üzere pek çok alanda sorun yaşayabilirsiniz. Whois gizleme hizmeti bilgilerinizi korumanıza yardımcı olur.
  • Pazarlama girişimi mağduru olmazsınız: İletişim bilgilerinize herkesin kolayca erişebilmesi isteyebileceğiniz bir şey değildir. Çeşitli firmaların pazarlama departmanları size ulaşarak ürün ve hizmet satmaya çalışabilirler. Bu gibi durumlarla karşılaşmak sinir bozucu olabilir.
  • Spam iletilere engel olursunuz: E-posta adresinizin herkese açık olması demek sürekli olarak bilinmeyen kaynaklardan e-postalar almanız anlamına gelebilir. Spam mesajlar nedeniyle dolandırıcılık mağduru bile olabilirsiniz. Bunlardan uzak durmak için bilgilerinizi gizlemelisiniz.

  Whois gizleme yapmaya karar verdikten sonra bu hizmeti domain kaydınızı yaptırdığınız şirketten temin edebilirsiniz. Ekstra maliyet sizin için pek ideal bir durum olmayacaktır. Bu nedenle başlangıçtan itibaren whois gizleme hizmetini ücretsiz olarak sunan bir yerle çalışabilirsiniz.

  Whois gizleme nasıl yapılır?

  Whois gizleme yapmak istiyorsanız bu işlemi ilk domain kaydı sırasında yapabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz domain kaydı yaptıktan sonra whois gizleme hizmeti alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken domain kaydı yaptırdığınız firmanın size sunduğu imkanları kontrol etmektir.

  • Domain kaydı sırasında whois gizleme: Whois gizleme hizmeti sunan firmalar domain kaydı yaptığınız sırasında bunu size bir ek paket olarak sunabilirler. Bazı firmalar ise whois gizleme hizmetini ömür boyu ücretsiz sunarlar. Ek ücret ödemek yerine bunlara yönelebilirsiniz.
  • Mevcut domain kaydına whois gizleme ekleme: Whois gizleme hizmetini sonradan satın alarak veya firmadan talep ederek uygulatabilirsiniz. Özellikle başlangıçta bilgilerinizin açık olmasını isterken sonradan karar değiştirdiyseniz bu yönteme başvurabilirsiniz.

  Whois kontrolü yapmak için R10.net'in detaylı analiz sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  Hangi durumlarda whois gizleme yapılamaz?

  Whois gizleme çok önemli bir avantaj olsa bile bazı domain uzantılarını kullandığınızda bilgilerinizi gizleyemezsiniz. Bu tür uzantıların çok spesifik olduğunu unutmamanız gerekir. Bir şekilde .com, .net veya .org gibi standart uzantılara bağlı kalırsanız whois gizleme konusunda sorun yaşamazsınız.

  Bazı domain uzantıları bölgesel olarak kullanılabilirler. Örneğin, .us uzantılı bir domain kaydı yapmak istiyorsanız ABD vatandaşı olduğunuzu veya orada yaşadığınızı kanıtlamanız gerekir. Ayrıca düzenlemeler gereği .us domain uzantısında whois gizleme yapamazsınız.

  Founder: Demir Otomotiv & Grana Yazılım

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • Bip
   Bip 2 yıl önce
   Sırf o reklam mailleri ve smsleri gelmesin diye whois gizliyorum 🤨

  İlgili İçerikler:

  TRT 1 Frekans Ayarı Nasıl Yapılır? EURO 2024 Maçlarını Şifresiz İzlemenin Yolu!

  EURO 2024 heyecanını TRT 1'den takip etmek isteyenler, maçları kesintisiz ve şifresiz izlemek için frekans ayarlarını güncellemeli. Peki, TRT 1 frekans ayarı nasıl yapılır? İşte adım adım anlatım...

  Digitürk'te TRT 1 Neden Yok? TRT 1 Kaçıncı Kanalda? Frekans Ayarları Nasıl Yapılır?

  TRT 1'in yayın akışını kaçırmak istemeyenler, "Digitürk'te TRT 1 neden yok?" sorusunun cevabını ve güncel frekans bilgilerini merak ediyor. Avrupa Futbol Şampiyonası'nın heyecan dolu maçları TRT 1'de! İşte tüm detaylar...

  EURO 2024'te TRT 1 Yayın Sorunu Nasıl Çözülür? Şifresiz Maç Keyfi İçin Adım Adım Rehber

  EURO 2024 maçlarını TRT 1'den şifresiz izlemek isterken sorun mu yaşıyorsunuz? İşte TRT 1 yayın sorununa çözüm yolları ve frekans ayarlama rehberi...

  Linux Nasıl Kurulur? Adım Adım Kurulum Rehberi!

  Linux'u kolayca kurmak için adım adım kılavuz! Bu rehberle, USB flash sürücü kullanarak Linux'u nasıl yükleyeceğinizi ve çift önyükleme yaparak Windows ile birlikte nasıl kullanacağınızı öğrenin.

  Whois Gizleme Nasıl Yapılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et