R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Türkiye'de En Çok Kazandıran 14 Meslek

  Geleceğinizi düşünürken ilk merak edeceğiniz durumlardan birisi en çok kazandıran meslekler olabilir. Genelde en çok para kazanan mesleğin en zorlu eğitim süreciyle bağlantılı olduğunu düşünebilirsiniz. Türkiye'de en çok kazandıran mesleklerin nelerdir? Hemen öğrenin.

  Timur Demir
  Timur Demir R10 Editörü
  28.05.2022 14:25 1553 10 dk okuma süresi
  Türkiye'de En Çok Kazandıran 14 Meslek
  Son Düzenleme:

  Kariyeriniz için doğru yolu seçmek korkutucu bir iş olabilir. Çok fazla meslekle karşılaşırsınız ve hangisinin sizin için ideal olduğuna karar vermekte zorlanabilirsiniz. Kariyeriniz için doğru seçimi yapabilmek için Türkiye'de en çok kazanan mesleklerden yararlanmak iyi bir fikir olabilir.

  Türkiye'de diğer mesleklere göre daha fazla kazandıran meslekleri tahmin etmek kolay gibi görünebilir. En yüksek ücretli işe yönelik bir kariyer planınız varsa seçeneklerinizi bilmelisiniz. Bunu yaparken elbette becerilerinize ve ilgi alanınıza yönelik adımlar atmak isteyebilirsiniz.

  1. Noter

  Noter, belgelerin imzalanmasına tanıklık eden ve bunları doğrulayan kişidir. Devlet tarafından görevlendirilirler. Noterin kendine ait bir bürosu mevcuttur. Yasal prosedürlerin ortaya çıktığı hemen hemen her tür durumda noterin işleme tanıklık etmesi ve doğrulaması gerekir.

  • Noterin önemli yasal işlemlere tanıklık etmesi ve gerekli belgelerin imzalandığını doğrulması gerekir.
  • Devlet tarafından görevlendirilerek dolandırıcılık ve hırsızlık gibi işlemlerin önlenmesinde en yetkili yerdir.
  • Gerektiğinde sunulan belgeleri incelemek, analiz etmek ve ek bilgi talep etmek gibi sorumlulukları vardır.
  • Mevcut yasalar konusunda teorik bilgi gereksinimi şart olsa bile aynı zamanda yasaların uygulanması konusunda bilgi sahibi olması gerekir.

  Noter maaşı ne kadardır? Noter maaşı seviyeye göre değişkenlik gösterebilir. Aylık olarak hesaplandığında üçüncü sınıf bir noter 28.000 TL, ikinci sınıf bir noter 45.000 TL ve birinci sınıf noter 100.000 TL kazanabilir.

  2. Pilot

  Pilot insanları ve malları taşımak için üretilmiş olan uçakları kullanmakla görevlidir. Pilot genelde bir yardımcı pilotla birlikte çalışır. Uçağı yönlendirme, rotayı takip etme, hava trafiğini kontrol etme ve izleme cihazları yoluyla iletişim kurma gibi sorumluluklara sahiptir.

  • En önemli önceliği güvenlik olduğundan uçuş öncesi ve sonrası ayrıntılı güvenlik denetimlerini yapması gerekir.
  • Hava koşullarını göz önünde bulundurarak verimli ve uçuş için güvenli rotalar belirlemek gibi sorumluluklara sahiptir.
  • Yolcuların ve mürettebatın güvenliğini sağlamakla görevlidir ve ortaya çıkabilecek herhangi bir acil duruma müdahale etmek zorundadır.
  • Zorunlu gibi gözükmese bile insan kaynakları yönetimi konusunda yetenekli olması işini daha profesyonel bir şekilde yapmasına yardımcı olur.

  Pilot maaşı ne kadardır? Pilot maaşı pilotluk türüne veya kullanılacak olan hava aracına göre değişiklik gösterebilir. Standart düzeyde pilot maaşı aylık ortalama 40.000 TL civarındadır. Pilotun sahip olacağı lisanslar maaş düzeyini önemli ölçüde etkiler.

  3. Bilgi teknolojileri müdürü

  Bilgi teknolojileri müdürü, kuruluşların sürekli değişen modern teknolojide yer bulabilmesini sağlayan profesyoneldir. Olası güvenlik ihlallerine karşı sürekli kontrol halinde olmak zorundadır. Bir olayın yaşanması durumunda müdahale etmelidirler. Teknik danışman ve sistem yöneticisidir.

  • Şirketin uzun vadeli ve kısa vadeli teknoloji hedeflerini belirleyerek onun ihtiyaçlarını tam olarak karşılamak için yoğun çaba gösterir.
  • Gerekli olması durumunda mevcut donanım ve yazılım yükseltmeleri için planlama gerçekleştirerek bunların uygulanmasını sağlar.
  • Mevcut ürünlerin teminini, alternatiflerin tespitini ve özel tekliflerin elde edilmesini sağlamak için satıcılarla pazarlık yapmakla ilgilenebilir.
  • Bilgi teknolojileri konusunda tüm gereksinimlerin belirlenmesi ve şirket içi koordinasyonun sağlanması için üst düzey yöneticileri bilgilendirir.

  Bilgi teknolojileri müdürü maaşı ne kadardır? Bilgi teknolojileri müdürü aylık ortalama 22.500 TL kazanır. Kazanılacak maaş miktarı deneyimine göre farklılık gösterir. Bilgi teknolojileri müdürünü bazen IT yöneticisi ismiyle görebilirsiniz.

  4. Yeminli mali müşavir

  Yeminli mavi müşavir muhasebeciliğin en yüksek standardını belirler. Yeminli mali müşavir olabilmek için çeşitli lisansların alınması gerekir. Muhasebeci gerekli lisansı aldıktan sonra insanlara profesyonel hizmet sunmaya başlayabilir.

  • Müşterilerin finansal hesap tablolarının hazırlanmasını, değerlendirmesini, doğruluğunun kontrol edilmesini ve düzenlenmesini sağlar.
  • Gelir vergisi gibi çeşitli beyannamelerin hazırlanması ve zamanında ödenmesi gibi gereklilik yerine getirilip getirilmediğini takip eder.
  • Birleşmeler ve satın almalar gibi çeşitli durumlarla ilgili şirketlere profesyonel danışmanlık hizmeti sunabilme hakkına sahiptir.
  • Ön muhasebe görevlerini yapar, hesapların dolandırıcılık ve hatalar için denetlenmesini sağlamak için çaba gösterir.

  Yeminli mali müşavir maaşı ne kadardır? Yeminli mali müşavir aylık ortalama 22.000 TL kazanabilir. Hizmet sunma ve danışmanlık gerçekleştirme durumuna göre kazancı artabilir veya azalabilir. Bilgisayarlı muhasebe ve muhasebe mevzuatı konusunda bilgili olmalıdır.

  5. Petrol mühendisi

  Petrol mühendisi, dünya yüzeyinin altında bulunan tortulardan petrol ve gaz çıkarılmasını sağlamak için yöntemler tasarlar. Aynı zamanda bu yöntemlerin geliştirilmesinde aktif rol oynar. Genellikle ofislerde çalışırlar ama gerektiğinde çalışma sahasına adım atabilirler.

  • Açık denizlerdeki ve karadaki rezervlerden gaz ve petrol çıkarmak için gerekli olan ekipmanların tasarlanmasını sağlar.
  • Petrol ve gaz sahalarında sondaj yapmak ve bununla birlikte hammaddeleri geri kazanmak için planlar geliştirir.
  • Rezervlerden daha fazla gaz ve petrol elde edebilmek için petrol rezervine buhar, gaz, kimyasal ve su enjekte edilmesini sağlama planları yapar.
  • Petrol sahasında kullanılan tüm ekipmanların bakımının yapılmasını, doğru kurulmasını ve doğru kullanılmasını denetler.

  Petrol mühendisi maaşı ne kadardır? Petrol mühendisi aylık ortalama 15.000 TL kazanır. Yoğun bir biçimde enerji sektöründe çalışır ama maden sanayinde çalışan kişiler de mevcuttur. Petrol mühendisinin programlama dilleri ve proje yönetimi gibi konularda bilgili olması önemlidir.

  6. Uzman doktor

  Uzman doktor, hastaların sağlığı ile ilgilenir. Hastada var olabilecek kronik ve uzun süreli hastalıkları teşhis eder. Kişinin yaşamını tehdit eden her türlü sağlık sorunuyla ilgilenebilir. Hastanelerde, kliniklerde, üniversitelerde ve araştırma merkezlerinde görev alabilir.

  • Muayene ederek, hastanın tıbbi kayıt geçmişini inceleyerek ve doğrudan hastaneden bilgi alarak hastanın sağlığını değerlendirmekle görevlidir.
  • Teşhis amacıyla hastalardan alınan kan, idrar vb. numunelerin ve yapılan diğer tetkiklerin laboratuvarlara gönderilmesini sağlayabilir.
  • Kişide yer alan hastalığı teşhis ettikten sonra uygun tedavilerin planlanmasını gerçekleştirir ve hastanın tedaviyi takip edebilmesine yardımcı olur.
  • Her branşın gereksinimleri farklı olduğundan doktorların belirli bir alanda uzmanlaşmaları çok daha değerli görülür.

  Uzman doktor maaşı ne kadardır? Uzman doktor aylık ortalama 13.000 TL kazanır. Bir uzman doktorun kazancı tıpkı iş yükü gibi branşına, çalıştığı şehre ve hizmet verdiği kuruluşa göre değişiklik gösterebilir.

  7. Diş hekimi

  Diş hekimi, koruyucu bakım ve tıbbi müdahale yoluyla hastalarının ağız sağlıklarıyla ilgilenen tıbbi uzmanlardır. Genellikle ağız hastalıklarını ve diş problemlerini teşhis etmek ile tedavi etmek ilgilenir. Cerrahi prosedürleri gerçekleştirecek ekiplere liderlik edebilmesi söz konusudur.

  • Periyodik kontroller ve gerekli olan tedaviler için hastaları görmek, onları bilgilendirmek ve ağız bakımı prosedürlerini aktarmakla görevlidir.
  • Asistanlarla birlikte çalışırken hasta bakımını ön planda tutması ve aynı zamanda hastaların durumunu kontrol edebilmek için asistanlarını koordine etmelidir.
  • Kanal tedavisi, diş çekimleri ve dişteki boşlukların onarılması gibi prosedürlerin belirlenmesi ve gerçekleştirilmesi için çalışmalar yapar.
  • Diş tedavileri prosedürlerinin bir parçası olarak anestezi ve sakinleştirici uygulanması konusunda doğru ve net bilgi sahibi olması gerekir.

  Diş hekimi maaşı ne kadardır? Diş hekimi aylık ortalama 13.000 TL kazanır. Kazancı çalıştığı hastaneye veya kliniğe göre ve deneyimine göre değişiklik gösterebilir. Diş hekiminin kariyerinde başarılı olabilmesi için mükemmel düzeyde el becerisi gereklidir.

  8. Yönetim danışmanı

  Yönetim danışmanı bir organizasyonu iyileştirilecek adımların atılması konusunda tavsiyelerde bulunur. Performansı, verimliliği ve maliyetleri iyileştirmenin yollarını bulmak için çaba gösterir. Bağımsız olarak veya danışmanlık firması aracılığıyla çalışabilmeleri mümkündür.

  • Müşterilerin özel sorunlarını tartışmak ve onları daha iyi bir şekilde anlamak için çeşitli toplantılar gerçekleştirir.
  • Şirketlerin çalışma biçimlerini gözden geçirerek derinlemesine analizler yapar ve olası faaliyet problemlerini ortaya çıkarır.
  • Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına onların hizmetlerini tanıtmak ve ağ oluşturmalarını sağlamak için etkinliklere katılabilir.
  • Şirketin yönetim katında yer alan kişilere liderlik becerilerini geliştirme konusunda daha etkileyici yollar sunabilir.

  Yönetim danışmanı maaşı ne kadardır? Yönetim danışmanı aylık ortalama 11.000 TL kazanır. Yönetim danışmanını ön plana çıkaracak olan beceriler iş ve süreç analizi, proje yönetimi ve insan kaynakları yönetimi gibi yeteneklerdir.

  9. Yazılım mühendisi

  Yazılım mühendisi bilgisayar programlarının arkasındaki isimdir. Kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun şekilde temel işlevleri yerine getirecek yazılımların geliştirilmesine öncülük ederler. Programların tasarlanmasının ardından kodun yazılmasını sağlamak için programcıları yönlendirirler.

  • Kullanıcı ihtiyaçlarını analiz ettikten sonra ihtiyaç duyulan gereksinimleri karşılamak için yazılım tasarlar, test eder ve geliştirir.
  • Müşterilere mevcut programları ve sistemleri geliştirebilmeleri için yükseltmeler önermek veya yükseltme sürecini planlamak için çaba gösterir.
  • Yazılımların bakımlarını ve testlerini gerçekleştirerek programların normal şekilde çalışmaya devam etmelerini sağlar.
  • İhtiyaç duyulan en doğru yazılımın oluşturulmasını sağlamak için bilgisayarlara yönelik çalışmalar yapan diğer uzmanlarla işbirliği yapabilir.

  Yazılım mühendisi maaşı ne kadardır? Yazılım mühendisi maaşı deneyime göre değişiklik gösterir. Standart bir yazılım mühendisi aylık ortalama 10.000 TL kazanırken, kıdemli yazılım mühendisi 16.400 TL kazanabilir.

  10. Eczacı

  Eczacı, doktorlar tarafından yazılan reçetelere göre hastalara ilaç verirler. Tüm ilaçların yasalara uygun olarak tedarik edilmesini sağlamakla görevlidirler. Verilen ilacın uygunluğunu kontrol etmeli gerekir. Ayrıca ilaçların nasıl kullanılacağı konusunda hastaları yönlendirirler.

  • İlaçların yan etkileri konusunda hastaları bilgilendirmek ve hastaların ilaçlar hakkındaki sorunlarını yanıtlamak durumundadırlar.
  • İlacın dozajı, ilaç seçimi ve tedavi seçenekleri konusunda doktor tarafından sunulan tavsiyeleri izah edebilmelidirler.
  • İlaç bilgisine ek olarak depo ve stok yönetimi gibi konularda bilgi sahibi olarak eczanenin verimli bir şekilde faaliyet göstermesini sağlamalıdır.
  • Güçlü bir yönetim becerisi, detaylara dikkat etme ve iletişim becerilerini en iyi şekilde kullanma konusunda profesyonel olmalıdır.

  Eczacı maaşı ne kadardır? Eczacı maaşı standart düzeyde aylık ortalama 8.500 TL civarındadır. Ağırlıklı olarak sağlık sektöründe görev alır ve sadece eczanede çalışabilecek bir meslek değildir. Hastanelerde çeşitli pozisyonlarda görev alabilirler.

  11. Bilgisayar mühendisi

  Bilgisayar mühendisi, bilgisayarlı sistemlerin bakımını sağlamak ve çeşitli işleyiş planları geliştirmekle görevlidir. Elektronik devrelerin tasarlanması, geliştirilmesi, monte edilmesi ve onarılması onun sorumluluğuna bırakılır. Ayrıca yazılımın kurulması gibi adımlarla ilgilenebilir.

  • Yeni donanım sistemlerinin tasarlanması, geliştirilmesi, test edilmesi ve kullanılması gibi aşamaların tamamıyla ilgilenebilir.
  • Ağ bağlantılarının ve devrelerin oluşturulmasını sağlar ve bununla birlikte kaynakları takip ederek mantıksal çözümler gerçekleştirir.
  • İşletim sistemleri, aygıt sürücüleri, uygulamalar ve güvenlik sistemleri gibi yazılımların doğru şekilde yüklenmesini sağlar.
  • Çeşitli programlama dillerini kullanarak sistemlerin tasarlanması ve temel yazılımların geliştirilmesi, dağıtılması, test edilmesi gibi durumlarla ilgilenir.

  Bilgisayar mühendisi maaşı ne kadardır? Bilgisayar mühendisi aylık ortalama 8.500 TL kazanır. Kazanılacak maaş miktarı çalışılan şirket türüne göre değişiklik gösterebilir. Bilgisayar mühendisinin çeşitli programlama dillerini ve ağ yapılandırmalarını bilmesi gerekir.

  12. Kabin memuru

  Kabin memuru, uçuş yolcularını uçuşları sırasında kusursuz deneyim yaşamalarını sağlamakla görevlidir. Yolcuların emniyetli ve konforlu bir şekilde seyahat ettiklerinden emin olması gerekir. Hem uçaklarda hem havalimanlarında çalışabilirler.

  • Uçuşların uygun standart ekipmanlarla (içecekler ve diğer sunum ürünleri) ve acil durum ekipmanlarıyla donatılmasını sağlar.
  • Tüm yolcuların emniyet kemelerinin takılı olduğunu ve diğer güvenlik kurallarına uyup uymadıklarını kontrol etmekle ilgilenir.
  • Yolculuların rahat bir şekilde uçuş yapmaları sorumlulukları arasında yer aldığından uçuş deneyimini iyileştirmek en önemli önceliğidir.
  • Acil durumlarda güvenlik ekipmanlarının nasıl kullanılacağını gösterir ve yolcuları doğru şekilde yönlendirmekle görevlidir.

  Kabin memuru ne kadar kazanır? Kabin memuru aylık ortalama 8.500 TL kazanır. Bu rakam çalışılan havayolu şirketine göre değişiklik gösterebilir. Kabin memuru olabilmek için belirli bir eğitim programını başarıyla tamamlamış olmak gerekir.

  13. Avukat

  Avukat eğitimli bir hukuk uzmanıdır. Sözleşmeler, politikalar ve diğer yasal konularda işletmelere, devlet kurumlarına ve kişilere tavsiyeler verebilir. Mahkemede yasalar çerçevesinde müvekkillerini savunma hakkına sahiptir. Kurumsal şirketler veya devlet kurumları için çalışabilir.

  • Hukuki konularda müvekkillerle görüşmek, onlara danışmanlık yapmak ve yasal süreç boyunca oyunları yönlendirmekle görevlidir.
  • Hukuki sorunların araştırılması, analiz edilmesi ve uygun hukuki boşlukların bulunması yoluyla müvekkillerini savunabilir.
  • Sözleşmeler, vasiyetler, tapular, dava dosyaları ve buna benzer yasal belgelerin hazırlanmasıyla uğraşabilirler.
  • Şirketlerin faaliyetlerini uygulamaları sırasında yasal sorunlarla karşılaşmamaları için önceden bilgilendirmeler yapmakla görevli olabilir.

  Avukat maaşı ne kadardır? Avukat maaşı branşa, çalışılan şirkete ve çeşitli anlaşmalara göre farklılık gösterebilir. Avukat maaşı standart düzeyde aylık ortalama 8.000 TL civarındadır. Bu miktarın sözleşme hazırlama gibi ek işlemlerle yükselmesi mümkündür.

  14. Sigorta uzmanı

  Sigorta uzmanı risk yönetiminden sorumlu kişidir. Özellikle finansal açıdan şirketlerin finansal risklerini ölçmek ve yönetmek için çaba gösterirler. Bunu yaparken matematik bilgilerini, işletme yönetimi becerilerini ve istatistik yeteneklerini kullanırlar.

  • Yöneticiler, finansal analistler ve buna benzer çeşitli profesyonel kişilerle bir ekip oluşturarak çalışma gereksinimine sahiptir.
  • Birçok farklı iş alanındaki riskleri değerlendirmek için şirketin politikasını yönlendirmede pay sahibi olabilir ve buna yönelik stratejiler geliştirebilir.
  • Müşterilerin finansal kayıplarına engel olabilmek çeşitli faaliyetlerde bulunarak sigorta poliçelerinin hazırlanmasında ve işlenmesinde görev alabilir.
  • Sigorta uzmanının iyi bir iş anlayışına sahip olması gerekir. Matematiksel beceriler ve analitik yetenekler net bir şekilde ön plana çıkmalıdır.

  Sigorta uzmanı maaşı ne kadardır? Sigorta uzmanı aylık ortalama 6.500 TL kazanır. Sigortacılık, otomotiv ve finans sektöründe çalışanlar daha avantajlıdırlar. Bu sektörlerde maaşlar diğer sektörlere göre biraz daha iyidir.

  Türkiye'de en çok kazanan meslekler listende ilginizi çeken veya size çok uzak olan meslekler yer alabilir. Bunlar kariyer planlaması için kullanışlıdırlar. Ancak, kariyeriniz için en doğru kararı vermek her zaman en çok kazanan mesleklerden birini tercih etmek değildir.

  Founder: Demir Otomotiv & Grana Yazılım

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Gram altın kaç TL? 14 Haziran Dolar, Euro, Sterlin ne kadar?

  Gram altın, 14 Haziran 2024 tarihinde güne yükselişle başladı ve 2.420 TL seviyesine ulaştı. Dolar 32,63 TL, Euro ise 34,94 TL'den işlem görüyor. Ons altın ise 2.311 dolar seviyesinde seyrediyor. İşte güncel altın ve döviz kuru fiyatları ve piyasalardaki

  Steam, Tam 14 Milyon Oyuncuyu Dolandırmakla Suçlanıyor: İşte Detaylar!

  Steam, İngiltere'de 656 milyon poundluk dava ile karşı karşıya. Valve, pazar hakimiyetini kullanarak 14 milyon oyuncudan fazla ücret almakla suçlanıyor.

  YouTube Reklam Engelleme Dönemi Tamamen Sona Eriyor!

  YouTube, reklam engelleyicilere karşı sunucu tabanlı reklam enjeksiyonunu test ediyor. Bu yeni yöntemle reklam engellemek neredeyse imkansız hale gelecek.

  Galaxy Z Flip 6'nın Fiyatı Şaşırttı: Beklenenden Çok Pahalı!

  Samsung Galaxy Z Flip 6'nın fiyatı beklenenden pahalı çıktı. Yeni model, gelişmiş özellikler ve şık tasarımıyla dikkat çekiyor. İşte detaylar!

  Türkiye'de En Çok Kazandıran 14 Meslek

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et