R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Özel Arama Nasıl Yapılır?

  Özel numara sayesinde kişiler, kendi kimlikleri ve telefon numaraları gizli kalacak şekilde görüşme yaparlar. Özel arama yapabilmenin farklı yolları vardır.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  09.09.2022 18:12 1591 3 dk okuma süresi
  Özel Arama Nasıl Yapılır?
  Son Düzenleme:

  Özel numaradan arama yapabilmek için arama yerine aranmak istenen numara yazılmalıdır. Sonrasında arama tuşuna basmadan bu numaranın başına #31# eklenmelidir. Bu şekilde arama yapıldığında Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom operatörlerinden özel arama gerçekleştirilebilir.

  Örnek vermek gerekirse #31#0507432XXXX şeklinde yazıldığı takdirde, istenen numara gizli bir kimlik ile yapılır. Bu şekilde arama ekranına girilen numara, arama tuşuna basıldığında, arama işlemi başlayacaktır. Başına #31# yazılarak, örnekteki formatta aranan numara sahibinin ekranında “Özel Numara Arama” veya “Gizli Numara” yazar. Arayan numara görünmez.

  Cep telefonu özel numara arama nasıl yapılır?

  Sadece bir kereye mahsus özel numara araması yapmak isteyen insanlar için #31# yöntemini kullanmak pratik olacaktır. Birden fazla aramasını özel numara olarak yapmak isteyenler, her seferinde numaranın başına #31# eklemeyi istemezler. Birden fazla özel numara araması yapmak isteyenler, cep telefonları üzerinden ayarlar yapmalıdır. Böylece yaptıkları bütün aramaların özel numara aramasına dönüşmesini sağlarlar. Android ve iOS işletim sistemlerinde özel numara arama özelliğinin nasıl aktive edileceği aşağıda açıklanmıştır. 

  Android gizli numara arama nasıl yapılır?

  Android akıllı cep telefonları üzerinden özel numara araması yapmak isteyenler aşağıdaki adımları takip etmelidir: 

  Telefonun “Arama” kısmı açılmalıdır.
  Bu  kısımda “Seçenekler”e tıklanmalıdır. 
  Burada karşımıza çıkan "Arama Ayarları"  bölümüne tıklanmalıdır. 
  Sonrasında “Ek Ayarlar” üzerinden “Arayan Kimliği” seçilmelidir.
  Bu seçimden sonra “Numarayı Gizle”ye tıklayarak işlem tamamlanmalıdır. 

  Bu adımlar sırası ile izlendiği takdirde, Android cihaza sahip insanlar, aramalarını özel numara arama olarak gerçekleştirirler. Bu şekilde aradıkları kişilere numaralarını göstermeden kimlikleri gizli kalacak şekilde ulaşırlar. 

  Birden fazla aramayı bu özellik, bu şekilde kaldığı sürece özel numara arama olarak yapılır. İşlemler bittikten sonra normal arama yapmaya geri dönmek için yine aynı adımlar izlenmelidir. Son adımda ise “Numarayı Gizle” butonunu deaktive edilerek arama yapılır. Böylece aramalar artık gizli olmaktan çıkacaktır. Böylece kullanıcıların aradıkları kişiler, kimin aradığını görebilecek hale geleceklerdir. 

  iPhone (iOS) gizli numara arama nasıl yapılır?

  iPhone (iOS) cihazlarına sahip olanlar, özel numara araması yapabilmek için birtakım adımları izlemelidirler. Bu adımlar sırası ile tabloda verilmiştir:

  İlk olarak “Ayarlar” menüsüne gidilmelidir.
  Buradan “Telefon” kısmı seçilmelidir. Sonrasında “Aramalar” bölümü açılmalıdır.
  Burada karşımıza çıkan “Numaramı Göster” seçeneği üzerinde oynanarak istenilen şekilde arama yapılır.

  Son adımda “Numaramı Göster” seçeneği, yanındaki tuş yeşil olduğunda özel arama yapılmasına müsaade etmeyecektir. Bu tuşa basılarak kapatıldığı takdirde numaramı göster özelliği pasif hale getirecektir. Bu şekilde yapılan aramalar, özel numara araması olarak gerçekleştirilir. 

  Kapatıldığı takdirde ise yeşil renginin yerini gri bir renk alacaktır. Gri olduğu takdirde bu özellik, aktif pozisyonda değildir. Yapılan aramalar, özel numara araması olarak aranan kişinin ekranında görünecektir. Özel numara araması yapmaktan vazgeçildiği takdirde yine bu adımları izleyerek bu aşamaya gelinmelidir. Bu aşamaya gelindikten sonra aynı tuştan numaramı göster özelliği aktif hale getirilmelidir. Böylece yapılan aramalar, özel numara araması olmaktan çıkacaktır. Aranan kişinin ekranında arayan kişinin numarası yazılabilecek şekilde gerçekleştirilir.

  Karşı tarafı neden özel numaradan arayamıyorum?

  Özel numara aramaları yapıldığı takdirde çalmıyorsa, aranan numaranın sahibi özel numara aramalarına cihazını kapatmıştır. Özel numara aramalarına cihazını kapatan bir numara, diğer numaralar tarafından özel olarak aranamaz. Özel numara aramalarını engellememiş numaralar, özel numara aramalarını açık olacaklardır. Aranmak istenen kişi, gizli numaralara izin vermiyor ise, özel numaradan aranamaz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Instagram’a Yeni Canlı Yayın Özelliği Geliyor: İşte Detaylar!

  Instagram, kullanıcılarının sadece yakın arkadaşlarıyla canlı yayın yapmalarına olanak tanıyan yeni bir özellik sundu. Bu yenilik, samimi bir yayın deneyimi sunacak.

  Bugatti, Yeni Hibrit Süper Otomobili Tourbillon'u Tanıttı: İşte Tasarımı ve Özellikleri!

  Bugatti, 1800 beygir gücündeki yeni hibrit süper otomobili Tourbillon'u tanıttı. Bu araç, inanılmaz performans ve yenilikçi teknolojisiyle dikkat çekiyor.

  Google Açıkladı: Arda Güler, Google Aramalarında Zirveye Ulaştı!

  EURO 2024'te Gürcistan'a karşı muhteşem performans sergileyen Arda Güler, Google aramalarında zirveye çıktı. Genç yetenek dünya gündeminde büyük ilgi gördü.

  Xiaomi, HyperOS'a Yapay Zeka Özellikleri Getiriyor: İşte Detaylar!

  Xiaomi, HyperOS'a yapay zeka özellikleri ekliyor. Notlar uygulamasında metin özetleme ve internetten bilgi sağlama gibi yenilikler geliyor.

  Özel Arama Nasıl Yapılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et