R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Mobil uygulama nasıl yapılır?

  Hayatımızın merkezi haline gelen akıllı telefonlarla birlikte mobil uygulamalar da hepimizin vazgeçilmezi oldu. Dev teknoloji şirketlerinden küçük işletmelere kadar herkesin artık bir mobil uygulaması var. İnsanlar işlerinin tamamını bu uygulamalar üzerinden yapabilecek hale geldiler. Haliyle mobil uygulama tasarlayarak maddi gelir elde eden insanların sayısı da her geçen gün artıyor. Peki bu hayat kolaylaştıran mobil uygulamaları yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

  Ceren Varlı
  Ceren Varlı R10 Editörü
  25.04.2022 12:51 1120 6 dk okuma süresi
  Mobil uygulama nasıl yapılır?
  Son Düzenleme:

  Sayıları her geçen gün artan mobil uygulamalar bu denli yüksek hacimli bir rekabet ortamında birbirlerine üstünlük kurabilmek adına yarış içerisindeler. Müşteri kullanımını teşvik etmek için dizayndan renk seçimineerişilebilirlikten yer kaplamaya kadar bir sürü etken çerçevesinde kullanıcılar tarafından değerlendiriliyorlar. Çalışma hızı ya da işlem yaptırabilme kolaylığı beğenilmediyse ise kullanıcılar tarafından akıllı telefonlardan kolaylıkla silinebiliyorlar. Çünkü aynı işi yapan daha iyi bir mobil uygulama arayışı genellikle saniyeler içinde sonuçlanabiliyor. Hal böyle olunca mobil uygulama tasarlayanların birçok şeyi göz önünde bulundurması gerekiyor.

  Çağımız teknoloji çağı olduğu için her kesimden insan günlük işlerini, kariyer yükümlülüklerini, gidecekleri yerlerin adres tariflerini, ev ihtiyaç siparişlerini, kıyafet ve ayakkabı alışverişlerini, bankacılık işlemlerini ve daha birçok şeyi mobil uygulamalar aracılığıyla yapabiliyorlar. Birçok şirket kendi çalışanlarının kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilecekleri dahili bir mobil uygulamaya sahip. Birçok e-ticaret sitesi internet sitesi üzerinden satışa önem verdiği kadar mobil uygulama üzerinden satışa da önem vermeye başladı. Getir gibi ülkemizde Unicorn olabilmiş girişimler fiziksel bir markete sahip olmaksızın sadece mobil uygulama üzerinden sipariş olarak köklü firmaların yakalayamadığı başarıyı yakaladı. Bu şekilde örnek verilebilecek daha bir sürü mobil uygulama var. 

  Özellikle pandemi ile birlikte devletlerin ve özel kurumların sorumluluğunda olan işlemler uygulamalar üzerinden yapılmaya başlandı. Örneğin E-Devlet mobil uygulaması üzerinden vatandaşlar fiziksel olarak bir yerden bir yere gitmeden istedikleri belgeye ulaşabiliyorlar. Banka sırası beklemeden ve Covid-19 virüsüne yakalanma riskiyle karşı karşıya kalmadan her türlü bankacılık işlemlerini evlerinde ilgili bankanın mobil uygulaması üzerinden yürütebiliyorlar. 

  Pandeminin etkisinin kırılmasının ardından insanlar bu kolaylığı kolay kolay bırakmayacaklardır. Artık dünya buna evrildi ve insanlık her şeyi mobil uygulamalar aracılığıyla yapmaya devam edecektir. Çocuğunu dışarıya yollayan bir ebeveyn çocuğunun nerede olduğunu bir mobil uygulama üzerinden takip edebilir ve gönül rahatlığıyla kendi işleriyle ilgilenebilir. Borsa ile ilgilenen biri gerekli talimatları mobil uygulaması üzerinden vererek rahat rahat hayatına odağı dağılmadan devam edebilir. 

  Böylesine geniş bir kitlenin çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için çok sayıda mobil uygulamaya ihtiyaç duyuluyor. Dolayısıyla mobil uygulama tasarımcıları her geçen gün daha değerli hale geliyorlar ve yaptıkları işlerin kalitesine göre sektörde sivrilme şansı elde ediyorlar. Oldukça kompleks düşünülmesi gereken bu mobil uygulama tasarımı yapan insanların göz önünde bulundurması gereken önemli noktalar var. Peki, mobil uygulama geliştirmek isteyen insanların dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

  Mobil Uygulama Nedir?

  Mobil uygulamalarının ne olduğunu artık hepimiz biliyoruz fakat yine de tam olarak tanımı ile söze başlamak en doğrusu olacaktır. Mobil uygulama, günümüzde kullanılan akıllı telefon ve tabletler ile uyumlu olarak tasarlanan tüm uygulamalara verilen isimdir. Gerekli işlerin yapılması için kullanılan uygulamalar olduğu gibi; oyun ve eğlence amaçlı uygulamalar da oldukça fazladır. Bu uygulamaların yazılımında ise mobil uyumlu olabilmesi için bilgisayar programlarında kullanılan yazılım dillerine kıyasla daha farklı kodlamalar kullanılmaktadır. 

  Genel olarak iOS ve Android olarak 2 farklı platform için geliştirilen mobil uygulamalar, kendilerini geliştiren kişiler tarafından ya birine ya da ikisine birden uyumlu halde tasarlanabilirler. Kendi telefonlarının işletim sistemlerine göre ilgili mobil uygulama marketinden istenilen mobil uygulama indirilir ve indirme tamamlandıktan sonra kullanılabilir. Tasarlanma ve geliştirilme amaçlarına ücretli ve ücretsiz olabilirler. Ücretli mobil uygulamaları indirebilmek için indirme öncesinde online ödeme işleminin tamamlanması gerekir. Ücretsiz mobil uygulamalar ise herhangi bir ek işleme gerek duyulmaksızın cihazlara direk indirilebilirler. Her mobil uygulamanın hafızada kapladığı belli bir alan vardır. Mobil uygulamanın kompleksitesine göre bu alan değişiklik gösterir. Eğer mobil uygulamanın indirilmek istendiği cihazda o uygulamaya yetecek kadar boş alan varsa, bir sorunla karşılaşmadan uygulama indirilebilir. 

  Android’ler için Google PlayiOS’lar için ise App Store sanal marketlerde bulunan mobil uygulamalar, kolay bulunabilirlik amacıyla farklı kategorilere ayrılmışlardır. Günümüzde artık her alanda olan mobil uygulamaların bazı kategorileri eğitim, eğlence, finans, fotoğraf ve video, gazete, haberler, hava durumu, kitaplar, müzikler, oyunlar, spor, sağlık, iş, çocuklar olarak sayılabilir. Bu kategorilerden birini seçtiğinizde ilgili kategoriyle alakalı uygulamaları görebilir; uygulama puanı, indirilme sayısı, kullanıcı yorumları ve kapladığı alanı gözeterek aralarından seçim yapabilirsiniz.

  Mobil Uygulama Geliştirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Mobil uygulama geliştirmek için programlama dillerine hakim olmak gerekiyor. Her ne kadar piyasada hazır kodlar ve şablonlar olsa da; mobil uygulamaları birbirlerinin önüne geçirecek olan özelleştirme ve iyileştirme çalışmaları için bu hazır şablon ve kodlardan bir tık daha fazlasına ihtiyaç olacaktır. Ayrıca uygulama içerisinde bir sorunla karşı karşıya kalındığında, uygulamayı geliştiren kişilerin bu sorunu giderebilecek kapasitede olması gerekir. Bunun içinde iyi bir yazılım bilgisi şart. 

  Bunun yanında dikkat edilmesi gerekilen bir diğer konu da kullanılacak programlama dilinin mobil uygulamaya uyumlu olup olmaması. Basit arayüzlere sahip, genellikle mobil ticaret platformlarının kullandıkları mobil uygulamalarda daha basit şablonlar kullanılırken; daha karmaşık ve stratejik oyunlar için kullanılan mobil uygulamalar için programlama dili seviyesinin de yüksek olması gerekiyor. 

  Mobil uygulama tasarlarken C++, C#, CSS, HTML ve Java gibi yazılım dilleri kullanılabilir. Mobil uygulama geliştirmek isteyen kişi kodlama bilgisine göre hangi dile daha hakim hissediyorsa, o dil üzerinde çalışma yapması daha mantıklı olacaktır. Mobil uygulama geliştirme aşamasında karşılaşılan bir problem kullanılan dilde uzman olan insanlara ulaşılarak çözülebilir. 

  Mobil uygulama geliştirirken dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan biri de uygulama arayüzünü oldukça basit tutmaktır. Kullanıcı kullanım kolaylığı ne kadar artarsa, uygulamanın indirilme sayısı da o kadar artacaktır. Bu basit arayüz tasarımı maalesef o kadar da basit olmuyor. Birden fazla butonun ve işlemin aynı ekranda konumlanması ve ilk kez kullanacak birinin bile kolayca anlayabileceği şekilde tasarlanması, mobil uygulama geliştirmek isteyenlerin aşması gereken en temel zorluklardan biri haline geliyor. Bilgisayar ekranları telefonlarımıza göre daha geniş oldukları için, bilgisayarlar için tasarlanan uygulamaların arayüzlerinin biraz daha karmaşık olması büyük bir sorun teşkil etmiyor. Fakat mobil uygulamalarda arayüz basitliği oldukça önemli bir konu. Mobil cihazlar gelişmiş ve karmaşık uygulamaları çalıştırırken de daha çabuk zorlanabiliyorlar. Bu yüzden mobil uygulamaların arayüzleri hem kullanıcılar için hem de mobil cihazlar için basit tutulmalıdır. 

  Bir diğer önemli nokta ise uygulama içerisindeki menüler arasında geçiş kolaylığı. Uygulamanın bütün özelliklerinin açıklayıcı imgeler ile tasarlanması ve bu imgeler arasındaki geçişin anlamlı ve kolay olması gerekiyor. Uygulamanın hizmet edeceği kesim iyice analiz edilirse, bu imgelerin seçimi aşamasında özel bir iletişim yolu kullanılabilir. Örneğin mobil uygulama çocuklar için veya eğlence amaçlı tasarlanmışsa daha komik imgeler kullanılabilir. Bu tarz detaylar mobil uygulama kullanımlarını arttırır ve insanların uygulamaları puanlarken daha cömert davranmalarına olanak sağlar.

  Mobil Uygulama Geliştirme Platformları Nelerdir?

  Sayılamayacak kadar çok mobil uygulama geliştirme platformu bulunsa da, bunlardan bazılarını sizler için araştırdık. Mobil uygulama geliştirme projelerinde proje büyüklüğüne göre kod bilgisi ihtiyacı değişiklik gösterebiliyor. Ancak ShoutEm, Appery, Appy Pie, MobiRoller ve AppBuilder gibi platformların kod altyapısını kullanılarak da profesyonel bir mobil uygulama geliştirmek mümkün. Ücretli ve ücretsiz birçok platform mevcut; bunlar arasından seçim yaparken geliştirilmek istenilen uygulamanın nasıl bir altyapı istediği iyice araştırılmalıdır.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Google Pay Mobil Uygulamasının Yolculuğu Sona Eriyor!

  Google Pay yerini Google Wallet'a bırakıyor. ABD'de 4 Haziran 2024'te bu önemli değişim gerçekleşecek.

  Popüler Oyun Elden Ring, Mobil Sürümüyle Oyuncu Kalplerini Fethetmeye Hazırlanıyor!

  Elden Ring'in mobil sürümü geliyor! Tencent'in geliştirdiği ve merakla beklenen bu oyun, mobil platformlarda yeni bir fenomen olmaya aday!

  Starlink DTC Uyduları Fırlatıldı: Mobil İletişimde Devrim!

  SpaceX'in yeni Starlink DTC uyduları, akıllı telefonlarla doğrudan iletişim sağlayarak mobil iletişimde devrim yaratıyor.

  GTA Trilogy Definitive Edition Mobile Sonunda Geldi: Netflix Üyeleri Ücretsiz Oynayabilecek!

  GTA San Andreas, GTA Vice City ve GTA III'ün yenilenmiş Definitive Edition sürümleri, mobile geldi. Netflix aboneleri, bu üçlemeyi ücretsiz oynayabilecekler!

  Mobil uygulama nasıl yapılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et