R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  KOSGEB Teşvikleri Nasıl Kullanılır?

  Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki yerini ve işlevini artırmak, onlara rekabet şansı sağlamak ve sanayide bütünleşmeyi ekonomik gelişmelere uygun olarak gerçekleştirmek amacıyla kurulmuş kamu kurumudur.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  06.08.2022 12:00 1607 4 dk okuma süresi
  KOSGEB Teşvikleri Nasıl Kullanılır?
  Son Düzenleme:

  Merkezi Ankara’da olan ve tüm illerde müdürlükleri bulunan KOSGEB, tüzel kişiliğe haiz özel bütçe sahibi bir kuruluştur. KOSGEB destek ve hizmetleri tamamen ücretsiz ve aracısızdır, veri tabanına kayıt, destek programlarına başvuru ve ödeme süreçleri de tamamen online olarak E-Devlet üzerinden gerçekleştirilir.

  Dünden bugüne KOSGEB

  1990 yılında 3624 sayılı Kanun ile kurulmuş olan KOSGEB, kuruluş tarihinden 2009 senesine dek imalat sanayi KOBİ’lerine hizmet ve destekler vermiştir, Gün geçtikçe ülkemizdeki imalat sanayi sektörü dışındaki sektörlerin de ekonomik anlamda katma değer üretme ve istihdam alanı sağlama potansiyelinin giderek artması ve imalat sanayi dışındaki sektörlerdeki KOBİ’lerin talepleri doğrultusunda, KOSGEB’in hedef kitlesinin tüm KOBİ’leri kapsayacak şekilde genişletilmesinin gerekliliğini gündeme geldi.

  Bu hedef doğrultusunda  ‘3624 sayılı KOSGEB Kuruluş Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair 5891 sayılı Kanun’un, 5 Mayıs 2009 tarih ve 27219 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile, ticaret ve hizmet sektörlerindeki KOBİ'ler de KOSGEB’in hedef kitlesinin içine alındı ve böylece KOSGEB ülkemizde KOBİ’lerden sorumlu ulusal kuruluş olma özelliğine sahip oldu..

  2017 yılında da, KOSGEB teknolojik alanlarda ve yerli üretim başta olmak üzere sanayi sektöründe yer alan işletmelerin desteklenmesine daha fazla ağırlık vermeye başladı. Bugün ise KOSGEB, KOBİ’lerin yerli ve milli imkanlar dahilinde teknoloji odaklı üretim yapabilmelerini sağlamak için gerekli desteği vermeye devam ediyor.

  KOBİ nedir?

  KOBİ, kelime anlamı olarak, küçük ve orta boy işletmeler demektir. Ayrıca "yıllık istihdam ettiği çalışan sayısı 250 kişiden az  olan ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 125 milyon Türk lirasını geçmeyen ve yönetmelikte mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak sınıflandırılmış ekonomik birimler" olarak tanımlanmaktadır.
   

  KOBİ tanımı sadece üretim sektörünü değil, tüm hizmet sektörünü de kapsayan bir kavram haline gelmiştir. KOBİ işletmeler, KOSGEB aracılığıyla devletin sunduğu birçok hibe ve destekten faydalanabilmektedir.

  Kısıtlı olanaklara rağmen piyasalara mal ve hizmet üreten KOBİ’ler, ekonomik anlamda meydana gelen krizlerde en yoğun şekilde etkilenen işletmelerdir. Ekonomik kriz zamanlarında, büyük işletmelere göre KOBİ’ler krizden çok daha fazla etkilenirler. Bu nedenle daha ağır hasar görürler ve bir şekilde bu hasarı atlatmayı başarırlar. Ayrıca ekonomik anlamda gelişme ve kalkınma dönemlerinde de, en büyük başarı hikayeleri yine KOBİ’lere aittir. Bunda KOSGEB desteklerinin etkisi büyüktür.

  KOSGEB destekleri

  Girişimci destekleri

  Bu programın amacı, ekonomik anlamda büyüme ve istihdam sağlama konusundaki sorunların çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamaktır.

  AR-GE teknolojik üretim ve yerlileştirme destekleri

  Bu programın amacı;

  •  Araştırma-geliştirme (Ar-Ge) ve inovasyon projeleri ile bilim ve teknolojiye dayalı yeni fikir ve icatlara sahip küçük ve orta büyüklükte işletmeler (KOBİ) ile girişimcilerin; yeni bir ürün, yeni bir proje veya yeni bir hizmet üretmelerinin veya mevcut olanları iyileştirmelerini,
  •  Ürün geliştirme (Ür-Ge) faaliyetleri ile gelişen taleplere ve teknolojik yeniliklere uyum sağlamaları amacıyla, KOBİ’ler tarafından özgün, geliştirilmiş veya değiştirilmiş yeni ürünlerin ortaya çıkarılmasını

  sağlamaktır.

  İşletme geliştirme, büyüme ve uluslararasılaşma destekleri

  Bu programın amacı; küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ), rekabet güçlerinin, kurumsallaşma ya da markalaşma seviyelerinin ve ekonomideki rollerinin arttırılması, kapasitelerinin geliştirilmesi ve öncelikli ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamaktır.

  KOBİ finansman destekleri

  Bu programın amacı, KOBİ’lere uygun şartlarda finansal destek sağlanarak finansman sorunlarını çözmek, üretim, kalite ve standartlarını artırmak, istihdam yaratmalarını, uluslararası düzeyde rekabet etmelerinin sağlanmaktır.

  İŞGEM/TEKMER destek programı

  Bu programın amacı, girişimcilik bünyesinde yer alan aktörler arasındaki işbirliğini sağlayarak, ulusal plan ve programlar doğrultusunda işletmelerin kurulmasını ve sürdürülmesini temin etmek için inkübasyon hizmetleri sağlayacak yapıların kurulması ve işletilmesinin sürdürülmesine destek sağlamaktır.

  Rehberlik ve danışmanlık hizmetleri

  Bu programın amacı; küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ); finansman, uluslararası anlamda yeri, teknoloji/yenilik/dijitalleşme ve büyüme alanlarında mevcut durumlarını tespit etmek, ihtiyaçlarını belirleyerek sorunlarına çözüm aramak, beceri ve yeteneklerini geliştirmek ve yurt içi ile yurtdışı pazarlarda rekabet edebilecek düzeye gelebilmelerini sağlamak için Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından sağlanan destekler kapsamında yararlanacakları danışmanlık hizmetlerine ilişkin iş ve işlemleri düzenlemektir.

  Mikro ve küçük işletmelere hızlı destek programı

  İmalat ve bunun tamamlayıcısı olan diğer sektörler ile pandeminin etkilerinin nispeten daha yüksek olduğu bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki mikro ve küçük işletmelerin faaliyetlerine devam etmeleri ve geçmiş dönemlerdeki ortalama istihdam sağlama seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerini sağlamaktır.

  KOSGEB destekleri nasıl alınır?

  Başvuru kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler www.kosgeb.gov.tr adresindeki “E-Hizmetler” menüsünden “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvurusu” alt başlığını seçerek online olarak başvuru yapabilirler. Online başvuru dışında KOSGEB’e belge teslim edilmez.

  Kısa sürede tamamlanacak değerlendirme ve geçici onay ya da kesin onay işlemlerinden sonra ise destek ödemeleri başlatılmaktadır. Ödeme aşamasında yasal limitlerin üzerinde vadesi geçmiş ve tecil edilmiş ya da taksitlendirilmemiş vergi ve sosyal güvenlik borcu olanlara destek ödenmez.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Vodafone'dan Herkese 25 GB İnternet Hediyesi: Nasıl Alınır?

  Vodafone, 2024 Voleybol Milletler Ligi'ne özel, Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden 25 GB internet hediye ediyor. Peki, hediye internet nasıl alınır?

  ChatGPT 4o Nasıl Kullanılır? İşte Detaylı Rehber!

  OpenAI'nin GPT 4o modeli, kullanımı kolay yapay zeka teknolojisiyle ses, metin ve görüntü analizi yaparak etkileşimi artırıyor. İşte GPT 4o kullanım adımları!

  Nintendo Switch 2 Geliyor: Yeni Nesil Konsol Piyasayı Nasıl Değiştirecek?

  2025'te çıkacak Nintendo Switch 2, üstün performansı ve rekabetçi fiyatıyla oyun dünyasını yeniden şekillendiriyor.

  Dacia Nasıl Ucuz Araç Üretebiliyor?

  Dünyaca ünlü araç üreticisi Dacia, otomobil endüstrisinde uygun fiyatlı araçları ile öne çıkıyor. Dacia, kaliteli ve bütçe dostu araçlar sunarak pek çok alıcının dikkatini çekmeyi başarıyor.

  KOSGEB Teşvikleri Nasıl Kullanılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et