R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  KEP ( Kayıtlı Elektronik Posta ) Adresi Ne Demek, Nasıl Alınır?

  KEP Adresi mail gönderimler taşıyor ve kullanıcılar tarafından da oldukça merak ediliyor. Peki, KEP nedir? Neden KEP kullanmalıyız? Kimler KEP Adresi alabilir tüm detayları ile derledik.

  Doğukan SOYDAN
  Doğukan SOYDAN R10 Editörü
  03.06.2022 01:07 1832 4 dk okuma süresi
  KEP ( Kayıtlı Elektronik Posta ) Adresi Ne Demek, Nasıl Alınır?
  Son Düzenleme:

  KEP ( Kayıtlı Elektronik Posta ), elektronik ortamda internet ortamında gönderilen ve alınan mesajların hukuki delil olarak kabul edildiği bir güvenli elektronik posta servisidir. 

  Günümüzde neredeyse herkes mail aracılığı ile bir çok e-posta gönderiyor ve aynı zamanda alıyor. Ancak bu e-postaların bir çoğunun hukuki tarafta geçerli bir niteliğinin olmadığını biliyor muydunuz? Bir e-postanın hukuki anlamda bir delil olarak görülebilmesi için KEP adresine sahip olması gerekiyor.

  Bir çok insan artık gelişen teknolojiler ile birlikte resmi bir belge hazırlarken kalem ve kağıt yerine dijital ortamları daha çok tercih ediyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir konu var. Dijital ortamda hazırladığınız bu belgeler ne kadar dikkatli hazırlanırsa hazırlansın üzerinde kolaylıkla değişiklikler yapılabilir. Bu yüzden bu dijital belgeler ne yazık ki hukuki bir nitelik taşımıyor. Tabii ki bu dijital belgelerinizi ve e-postalarınızı hukuki olarak geçerli hale getirmek mümkün. Hazırladığınız bu belgeleri gönderirken bir KEP adresi kullanarak gönderim sağladığınızda belgeniz artık hukuki bir delil olarak kabul edilebilecek.

  Her kullanıcının bir KEP adresi alması tabii ki zorunlu değil. Günlük hayatta resmi evraklar ile sıklıkla ilgileniyor ve dijital ortamda paylaşımını yapıyorsanız KEP adresi sizin göndereceğiniz bu belgelerin hukuki bir sorunda resmi delil olarak kullanılmasına olanak sağlayacaktır. Kamu kurumları, tüzel kişiler ve kişiler KEP adresine sahip olabilir. Şimdi sizlerle birlikte KEP adresine biraz daha yakından göz atalım.

  Neden KEP Adresi Kullanmalıyız?

  KEP, Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün (PTT) geliştirmiş olduğu bir kayıtlı elektronik posta adresi teknolojisidir. KEP teknolojisinin çalışma mantığı standart e-posta sistemi gibidir. KEP’in hukuki bir nitelik taşımasının sebebi gönderilen belgenin uluslararası standartlara uygun olarak kaydedilmesi ve korunmasıdır.

  Bir kamu kuruluşuna veya tüzel bir kişiye e-posta ile bir belge gönderdiğinizde karşı taraf bu belgenin gönderilmediğini ya da belgenin üzerinde değişiklik yapıldığını iddaa edebilir. Bu konuda yapılabilecek pek bir şey yok çünkü gönderdiğiniz belge KEP sunucuları altında saklanmadığı için hukuki olarak da bir niteliği olmayacaktır.  

  Diğer tarafta ise gönderdiğiniz bu belge eğer bir KEP adresine sahip olursa karşı taraf ile yaşayacağınız herhangi bir hukuki sorunda dijital belgeniz KEP sunucularında her zaman saklı olarak kalacağı için üzerinde oynama yapılıp yapılmadığı rahatlıkla anlaşılabilecek ve  dijital olarak delil niteliğinde kabul görecektir.

  KEP Adresine Nasıl Başvurulur?

  Burada bulunan bağlantı ile KEP başvurusu sayfasına ulaşabilirsiniz. 

  Öncelikle KEP başvuru sayfasını görüntülediğinizde 3 farklı başvuru yöntemi karşınıza çıkacak. Bu başvuru yöntemleri şu şekilde olacaktır;

  1. KEP Ön Başvuru
  2. KEP Online Kayıt
  3. Kapalı KEP Hesabının Açılması

  Eğer siz bir başvuru yapmak yerine zaten daha önce var olan ancak şu an kapalı durumda olan bir KEP hesabını kullanıma açtırmak istiyorsanız bunu Kapalı KEP Hesabının Açılması bölümünden gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu bölüme devam ederek kapalı olan KEP hesabınızı tekrar kullanıma açtırabilirsiniz.

  Kep Ön Başvuru kısmı ise en çok kullanılan başvuru yöntemidir. Bu bölümde tek yapmanız gereken ilgili alanda bulunan bilgileri doldurmanız olacaktır. Bu bilgileri verdikten sonra ise herhangi bir PTT şubesinden oluşturduğunuz KEP adresinizi alabilirsiniz.

  Diğer bir seçenek olan KEP Online Kayıt yöntemi ise Ön Başvuru seçeneğinde bahsettiğimiz bir PTT şubesine gitme sürecini ortadan kaldırıyor. Bu başvuru yönteminde PTT şubesinde yapmanız gereken işlemleri internet üzerinden dijital olarak mobil ya da elektronik imza ile yapmanıza olanak sağlıyor. Ancak bu başvuru sonrasında alacağınız KEP adresi hemen kullanıma başlayacağı için bilgilerinizi eksiksiz doldurmaya özen göstermelisiniz. Tüm ödemelerinizi yaptığınızda KEP adresinizi hemen kullanabilirsiniz.

  Eğer bir elektronik imzaya sahip değilseniz KEP Ön Başvuru kısmından başvuru yapmanız çok daha hızlı olacaktır. Bu kayıt seçeneği uzun bir süredir sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

  KEP Adresi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

  Eğer başvurunuzu KEP Ön Başvuru kısmından yaptıysanız PTT şubesine gittiğinizde yanınızda bazı belgeleri bulundurmanız gerekiyor. Detaylı bilgiyi burada bulunan linke tıklayarak öğrenebileceğiniz KEP adresi için gerekli olan bazı belgeleri sizler için listeledik;

  • Gerçek Kişiler için;
   • KEP Ön Başvuru Formu
   • T.C Kimlik Kartı
   • Ehliyet ya da Pasaport
     
  • Tüzel Kişiler için;
   • KEP Ön Başvuru Formu
   • Ticaret Sicil Tasdiknamesinin Aslı
   • Noter Onaylı İmza Sirküleri Çıktısı
   • T.C Kimlik Kartı
   • Ehliyet ya da Pasaport
   • Başvuruyu vekil yapıyorsa Tüzel Kişi Yetkilendirme Belgesi

   

  • Kamu Kurumları için;
   • KEP Ön Başvuru Formu
   • T.C Kimlik Kartı
   • Kurum Üst Düzey Yetkilisi tarafından imzalanmış Resmî Yazı

  KEP Adresi Örnekleri Nelerdir?

  KEP adresi örneklerini sizler için aşağıda listeledik;

   

   

  • Tüzel Kişiler için (Alan Adı Tarafı)

   

  • Kurumsal KEP Adresleri

  KEP Adresine Nasıl Girilir?

  Burada bulunan link üzerinden KEP giriş sayfasını açtıktan sonra SMS, elektronik imza, mobil imza ve e-Devlet aracılığı ile KEP adresinize giriş sağlayabilirsiniz. KEP adresinize giriş yaptığınızda e-posta alma ve gönderme işlemlerinizi yapabilir aynı zamanda gelen e-postalarınızı kontrol edebilirsiniz.

   

  Merhaba, ben Doğu. Bunun yaklaşık 3 yılı R10.net olmak üzere ortalama 5+ yıldır freelance olarak Fro...

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iOS 18 ile Eski iPhone'lara Yeni Nefes! İşte Kullanabileceğiniz Özellikler

  Apple'ın yeni işletim sistemi iOS 18, iPhone XR ve XS gibi eski modellere de güncelleme imkanı sunuyor. Peki, bu eski cihazlarda hangi yeni özellikleri kullanabileceksiniz? İşte detaylar...

  Slovenya Danimarka Maç Özeti ve Golleri İzle! (VİDEO) Slovenya Danimarka Maçı Kaç Kaç bitti?

  EURO 2024'te C Grubu'nun ilk maçında Slovenya ile Danimarka, 1-1'lik skorla sahadan ayrıldı. Danimarka'nın golünü 17. dakikada Christian Eriksen kaydederken, Slovenya'nın eşitlik golü 77. dakikada Erik Janza'dan geldi. Bu sonuçla her iki takım da turnuvay

  İspanya - Macaristan Maç Özeti ve Golleri İzle! (VİDEO)

  EURO 2024'te heyecan kaldığı yerden devam ediyor. İspanya ve Macaristan'ın karşı karşıya geldiği maçta İspanya, 3-0'lık skorla galip geldi. Maçın özetini ve gollerini kaçıran futbolseverler için tüm detaylar haberimizde. Maçın önemli anları ve goller TRT

  İspanya - Hırvatistan Maçı CANLI İzle! (EURO 2024)

  EURO 2024'te büyük heyecan devam ediyor. İspanya - Hırvatistan maçını canlı izlemek isteyen futbolseverler için tüm detaylar burada! İspanya - Hırvatistan maçı hangi kanalda, şifresiz nasıl izlenir? İşte merak edilen tüm bilgiler.

  KEP ( Kayıtlı Elektronik Posta ) Adresi Ne Demek, Nasıl Alınır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et