R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Elektrikli Otomobil Alanında Dev Finansman! Rimac’a Yeni Yatırım!

  Elektrikli otomobil teknolojisinin lider markalarından Rimac, yeni yatırımlar almaya devam ediyor. Şirket son olarak yeni projelerine yönelik tam 500 Milyon Euro’luk yeni bir yatırım aldı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  02.06.2022 17:02 2067 2 dk okuma süresi
  Elektrikli Otomobil Alanında Dev Finansman! Rimac’a Yeni Yatırım!
  Son Düzenleme:

  Otomotiv sektörü, son yıllarda hızla elektrikli araba teknolojisine yönelmeye başladı. Dünyaca ünlü otomobil üreticileri Ar-Ge çalışmalarını ve fabrikalarındaki üretimi elektrikli araba modellerine döndürmeye başladı. Çevreci ve tasarruflu enerji sistemine sahip olan elektrik araba pazarında, başarılı çalışmalarıyla Rimac öne çıkıyor. Rimac, dünyaca ünlü otomobil markalarıyla sürdürdüğü iş birlikleriyle “elektrikli hiper otomobil” alanında yeni çalışmalara imza atıyor. Şirket bu alandaki çalışmaları içinde yeni devasa bir yatırım aldığını açıkladı.

  Yeni Yatırımlar Değeri 2 Milyar Euro’yu Geçti

  Elektrikli otomobil teknolojisinin gelişimi noktasında önemli çalışmalara imza atan Rimac Group, yeni projeleri için finansman desteği almaya başlamıştı. Kısa bir süre öncede yapılan finansman desteği çalışmasının 500 Milyon Euro’ya kadar ulaştığı açıklandı. Rimac Group, yeni yatırımlarını Porsche ve yanı sıra Softbank Vision Fund 2 ve Goldman Sachs gibi şirketlerden aldığını açıkladı.

  Porsche Ana Ortaklardan

  Rimac Group’un ortakları arasında %24’lük hisse ile Porsche’de bulunuyor. Porsche’nin yeni yatırımı ise hisse oranında herhangi bir artış etkisi oluşturmadı. Böylelikle Rimac Group’ta en büyük hissedar halen şirketin kurucusu da olan Mate Rimac oldu. 

  Mate Rimac, söz konusu yeni fonlamaya ilişkin olarak yaptığı açıklamasında şirketin hiper otomobil teknolojisinde ilerlemeye devam ediyor olmasına karşına, yeni yatırımın “Rimac Technology” şirketinin ileriye taşınmasında oldukça yardımcı olacağına dikkat çekti. Ayrıca Rimac, açıklamasında şirketin en önemli hedeflerinden birisi olan halka arz olma konusunda bu desteğin çok önemli bir etkisi olduğunu vurguladı.

  Yeni Yatırım Gelişmeye Harcanacak

  Rimac

  Rimac Group, aldığı finansmanı doğrudan yeni yatırımlara altyapı oluşturmak amacıyla kullanacak. Bu çerçevede şirket öncelikle Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’te kurulu olan genel merkezini geliştirmek üzere kampus inşa edecek. Bu yatırımın değerinin 200 Milyon Dolar seviyesinde olacağı belirtiliyor. Ayrıca şirket elektrikli otomobil alanında uzman isimleri bünyesine katmayı hedefliyor.

  Rimac Group’un en büyük hissedarları arasında Porsche’nin haricinde Hyundai’de bulunuyor. Böylesine otomotiv sektörünün 2 devinin hissedarları olmasından önemli bir güç aldığı belirtilse de şirketin kesinlikle daha bağımsız şekilde hareket edebilme arzusunda olduğu belirtiliyor.

  Rimac ve Bugatti Ortaklığı

  Rimac

  Hiper elektrikli otomobil üretimine ağırlık veren Rimac, 2021’in son çeyreğinde “hiper otomobil” kısmı için Bugatti markasıyla birleşmeye gitmişti. Bu birleşme sonrasında “1.914 beygir” gücünde olacağı belirtilen “Rimac Nevera” modeli üzerinde çalışmaya başladı. Aracın 1.85 saniye gibi kısa bir sürece 100 km/s’ye ulaşabileceği belirtiliyor. 

  Rimac Nevera 2022’nin Haziran-Eylül ayları arasında yollarda olacak.

  Rimac hiper otomobil modelleriyle ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Elektrikli araba teknolojisinin gelişimine nasıl bakıyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Sıfır Otomobilde Asrın Kampanyası: Fiyatı Sadece 517.000 TL

  2024 model Renault Clio, ÖTV’siz olarak 517.000 TL’ye satışa sunuldu, bu da araç almayı planlayanlar için cazip bir fırsat sunuyor.

  AMD Anti-Lag 2 Resmen Tanıtıldı: İşte Yeni Özellikler!

  AMD, oyunlarda gecikmeyi %37 azaltan Anti-Lag 2 teknolojisini tanıttı. Radeon RX 5000/6000 serisi ve Ryzen 600 GPU'larla uyumlu, CS2'de kullanıma hazır.

  iOS 18 ile iPhone'lara Yeni Emojiler Geliyor: İşte Gelecek Emojiler!

  iOS 18'in yeni emojileri duyuruldu! Göz altı torbaları olan yüz, parmak izi ve daha fazlasıyla mesajlaşmalarınızı renklendirecek yeni emojiler geliyor.

  e-Devlet Uygulamasına Kaza Tutanağı Özelliği Eklendi: İşte Kullanımı ve Detayları!

  e-Devlet'e kaza tutanağı özelliği geldi. e-Devlet kaza tutanağı ile internette tutanak oluşturabilir ve sigorta işlemlerini kolayca tamamlayabilirsiniz.

  Elektrikli Otomobil Alanında Dev Finansman! Rimac’a Yeni Yatırım!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et