R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Kalp Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  Kalp kanseri, bir tümörün kalbin dokularından birinde başladığı bir hastalıktır. En yaygın kanser türüdür ve hızlı bir şekilde yakalanmazsa ölümcül olabilir.

  mustafaglcn14 mustafaglcn14 25.04.2022 17:22 862 4 dk okuma süresi
  Kalp Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?
  Son Düzenleme:

  Kalp kanseri, çok ciddiye alınması gereken bir durumdur. Çünkü semptomlar, genellikle sürecin ilerleyen zamanlarına kadar ortaya çıkmaz. Uygun yardımı almanın bir yolunu bulmak önemlidir, aksi takdirde daha tehlikeli hale gelebilir. Kalp hastalığı Amerika Birleşik Devletleri'nde kadın ve erkeklerin bir numaralı katilidir, bu nedenle bu kanser için nasıl yardım alınacağını bilmek önemlidir.

  Kalp Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

  Kalp kanseri, mide ekşimesi, hazımsızlık ve hatta nefes darlığı gibi birçok yaygın hastalık gibi görünebilir. En sık görülen semptomlar göğüs ağrısı, yorgunluk ve nefes darlığıdır. Ancak genellikle bu semptomlar, kalp krizi ve kalp hastalığının başka bir şekli olan anjina gibi diğer kalp hastalığı türlerinden kaynaklanır. 

  Diğer semptomlar arasında kollarda veya bacaklarda üşüme hissi yer alır ve bu da kanın vücut bölgelerinize düzgün bir şekilde gitmediğinin bir işareti olabilir. Ayrıca, genel sıcaklığınızın düştüğü anlamına da gelebilir. Diğer semptomlar nefes darlığı, baş dönmesi hissi ve kalp çarpıntısını içerir.

  Sizin veya Bir Yakınınızın Kalp Kanseri Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

  Bazı insanlar vücutlarındaki değişiklikleri erken fark eder, bu bir işaret olabilir. Göğüste ağrı hissedebilir, nefes darlığı çekebilir veya yorgunluk hissedebilirler. Bir şeylerin yanlış olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilecek başka semptomlarınız da olabilir. Bu kanser olduğundan, belirtilerinizi ciddiye almanız ve doktorunuzun da onları ciddiye aldığından emin olmanız önemlidir. Semptomlar asla göz ardı edilmemelidir, çünkü bunlar, hızlı bir şekilde yardım almayanları öldürebilecek, hastalığın daha agresif biçimlerinin başlangıcını gösterebilir.

  Kalp Kanseri Ne Kadar Hızlı Yayılır?

  Bu kanserin yayılma hızı çok önemlidir. Ne kadar erken tespit edilirse, iyileşme şansınız o kadar iyi olur. Tüm vücudunuza yayılmaya başlamadan önce tümörün çıkarılıp çıkarılamayacağını görmek için birkaç gününüz olabilir. Yukarıda belirtilmeyen herhangi bir semptom fark ederseniz, derhal tıbbi yardım almalısınız. Bu kanser türünün yayılma hızı, tümörün ne kadar iyi geliştiğine ve kan kaynağının büyüyüp gelişmediğine bağlıdır. 

  Temel fikir, tümörlerin içinden kan alan kan damarları olduğu ve olması gerekenden daha büyük olduklarıdır. Ayrıca, büyüyebilmeleri ve kanserin yayılmasına yardımcı olabilmeleri için yeni kan damarları oluşturmaya da yardımcı olabilirler. Kanserin nasıl büyüdüğünü anlayarak, genellikle çapı 2 inçten fazla olan doku kütlelerinin etrafındaki belirli seviyelerin ne zaman yayıldığını bilmek daha kolaydır. Herhangi bir semptomunuz varsa, derhal doktorunuzla iletişime geçin ve bu kanser türünü kontrol etmek için semptomlarınızdan bahsedin.

  Kalp Kanserinin Erken Teşhisinin Önemi

  Kalp hastalığının erken teşhisi, teşhis konanlar için hayat kurtarıcı olabilir. Bu kanser türü zamanında fark edilirse çoğu zaman rahatlıkla da tedavi edilebilir. Bununla birlikte, bu hastalıkla ilgilenmek için erken teşhis çok önemlidir, çünkü en erken evrelerindeyken ortadan kaldırılabilir. Aksi takdirde birçok sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. 

  Bunun gerçekleşmesi için herhangi bir belirti hissettiğinizde düzenli olarak doktorunuza kontrollere gitmeniz hayati önem taşımaktadır. Bazı insanlar semptomların kalple ilgili olmadığından emin oldukları için bekler, ancak belirtilerden herhangi birine sahipseniz kanser başlamış olabilir. Birkaç kez doktora gittiyseniz ve yanlış bir şey bulamadılarsa, gerçekten sahip olup olmadığınızı belirlemeye yardımcı olabilecek bir uzmandan görüş almanın zamanı geldi.

  Kalp Kanseri Tedavisi İçin Hangi Yöntemler Vardır?

  Bir kişiye kalp kanseri teşhisi konur konmaz, alınabilecek birçok tedavi vardır. Doktorunuz, sahip olduğunuz kanser türüne bağlı olarak özel tedaviler önerecektir. Hepsi kanser hücrelerini öldürmek için farklı şekilde çalışan farklı kemoterapi türleri vardır. 

  Kanserli hücreler çok hızlı büyüyorsa ve orijinal alanın dışına yayılmışsa, dalağınızdaki güçlü beyaz kan hücrelerinin çıkarıldığı ve kanser hücreleriyle savaşmaya yardımcı olabilecekleri vücudunuza yerleştirildiği bir kemik iliği nakli önerilebilir. Vücudunuzun diğer bölgelerine yayılmışsa radyasyon tedavisi kullanılabilir. Bu farklı yöntemleri kullanarak, zaten başlamışsa bu hastalığı yenebilmeniz için iyi bir şans var.

  Kalp hastalığı, pek çok insanın ciddiye almadığı bir şeydir çünkü kendilerine asla gelmeyeceğini düşünürler. Bu kanser türü çok yaygındır ve bazı ciddi semptomlarla erken teşhis edilebilir. İşaretleri bilerek, ihtiyacınız olursa mümkün olan en kısa sürede yardım alabilir ve spesifik kanseriniz için doğru tedaviyi aldığınızdan emin olabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Hive Social Nedir?

  Hive Social, yakın dönemde popülerlik kazanan ve Instagram, Twitter, hatta MySpace'in bazı tanıdık öğelerini birleştiren bir sosyal medya platformudur.

  CPO (Chief Philosophy Officer) Nedir?

  CPO, Silikon Vadisi'ndeki firmaların kullandığı yeni bir pozisyonun kısaltmasıdır. Açılımı, Chief Philosophy Officer veya Baş Felsefe Sorumlusu'dur.

  Linux ve Windows Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Windows ile Linux arasındaki farklar, oldukça belirgindir. Linux hosting, çok daha ucuzdur ve açık kaynaklıdır. Windows, Microsoft'a aittir ve daha pahalıdır.

  Valorant Nedir?

  Valorant RiotGames tarafından Counter Strike: Global Offensive oyununa rakip olarak yayınlanan FPS türünde online bir oyundur.

  Kalp Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et