R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  AB'nin Teknolojik Devlere Uygulayacağı Dijital Hizmetler Yasası Nedir?

  Avrupa Komisyonu üyeleri DMA ve DSA için temel gereklilikleri belirledi. Dijital Hizmetler Yasası ve Dijital Piyasalar Yasası nedir?

  Omer Dursun Omer Dursun 25.04.2022 21:31 246 2 dk okuma süresi
  AB'nin Teknolojik Devlere Uygulayacağı Dijital Hizmetler Yasası Nedir?
  Son Düzenleme:

  Uzun bir istişare döneminden sonra, Aralık ayı ortasında Avrupa Komisyonu nihayet internet kurallarını yeniden yazmayı amaçlayan bir çift yasa tasarısı sundu. Dijital Piyasalar Yasası (DMA) ve Dijital Hizmetler Yasası'nın (DSA), üçüncü taraf içeriği barındıran veya üçüncü taraf ürünleri satan şirketler için düzenlemelerin güncellenmesinde önemli bir adımı temsil ediyor. 

  Taslaklar, Komisyonun dijital platformları birbirleriyle rekabet etmeyi ve tüketiciler ve toplum üzerindeki potansiyel olumsuz etkilerini iyileştirmeyi nasıl planladığını gösteriyor. Birçok açıdan DMA ve DSA, rekabete ve tüketicilere zarar verme potansiyelinin en yüksek olduğu durumlarda ek kurallar getiren iyi dengelenmiş bir yaklaşım sunar. 

  DMA ve DSA ne yapacak?

  Önerilen iki yasa, birbiriyle etkileşime giren sorunları ele alıyor: DMA, dijital pazarlardaki rekabet eksikliğini hedefliyor; DSA öncelikle şeffaflık ve tüketicinin korunmasıyla ilgileniyor. 

  DMA, aşağıdaki tabloda ayrıntıları verilen bir dizi diğer koşulun yanı sıra yalnızca aylık en az 45 milyon aktif kullanıcıya sahip platformları etkileyecek.

  Bu arada DSA, tüm şirketler için geçerlidir ve AB tüketicilerinin %10'undan fazlası tarafından kullanılanlara ek gereklilikler getirir. Avrupa Komisyonu DMA'nın uygulanmasından sorumlu olurken, ulusal düzenleyiciler ise DSA kurallarının uygulanmasından sorumlu olacaktır. 

  Her iki öneri de ihlal edenleri önemli para cezalarıyla tehdit ediyor: DMA ve DSA için sırasıyla küresel cironun %10'u ve %6'sı cezalandırılacak.

  DMA ve DSA arasındaki farklar

  Teknoloji şirketlerini etkileyecek olan Dijital Hizmetler Yasası (DSA) şartları üzerinde bir anlaşma yapıldı. Bu yasanın 1 Ocak 2024‘te Avrupa’daki tüm şirketler için geçerli olacağı belirtildi.

   

  Dijital Piyasalar Yasası

  Dijital Hizmetler Yasası

  Hedef

  Yeni platformların pazara girmesini kolaylaştırarak rekabeti sağlamakŞeffaflığı, kullanıcı güvenliğini ve platform hesap verebilirliğini sağlamak

  Kim için

  Cirosu en az 6,5 milyar € olan "Gatekeeper" platformları; en az 3 AB ülkesinde faaliyetler; en az 45 milyon aylık aktif son kullanıcı ve yıllık 10.000 aktif iş kullanıcısı;Aracılar (kanal sağlayıcıları, önbellek sağlayıcıları, barındırma sağlayıcılarını kapsayan), çevrimiçi platformlar; Aylık 45 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan "çok büyük" çevrimiçi platformlar

  Hüküm türleri

  Rekabete zarar veren 7 yasaklanmış uygulama, 11 rekabet için sorunlu olan ve kapı bekçileri bunlara dahil olduğunda daha fazla inceleme gerektiren uygulamalarSorumluluk kuralları; şeffaflık raporlama yükümlülükleri; durum tespiti yükümlülükleri

  Yaptırım

  Küresel cironun %10'una kadar para cezaları, sistematik uyumsuzluk durumunda yapısal ayrımKüresel cironun %6'sına kadar para cezaları; aşırı durumlarda: platformlara erişimin kısıtlanması
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Dijital Ticaret Odası

  Dijital Ticaret Odası, dijital varlıklar ile beraber blockhain endüstrisini temsil eden geniş çaplı bir ticaret birliğidir.

  Havale Nedir? Nasıl Yapılır?

  Havele ile EFT arasında ne gibi farklar vardır, havale yaparken hangi bilgiler gereklidir, havale saatleri nelerdir gibi soruların cevabını yazımızdan bulabilirsiniz.

  Amazon Dijital Alışveriş Merkezi Açıyor!

  E-ticaret sektörünün lider markalarından Amazon, alışveriş kültürünü oluşturan alışveriş merkezlerinin deneyimini dijital dünyaya taşıyor. Amazon dijital alışveriş merkeziyle tüketiciler, diledikleri mağazaya girerek, raftan ürün inceleyebiliyor.

  WhatsApp Aero Nedir? Kullanması Neden Sakıncalı?

  Whatsapp Aero mesajlaşma uygulaması nedir, whatsapp aero indir, özellikleri nelerdir ? Whatsapp alt yapısını kullanarak daha fazla özellik sunan Whatsapp Aero uygulamasını kullanmak güvenilir mi haberimizin detaylarında öğrenebilirsiniz.

  AB'nin Teknolojik Devlere Uygulayacağı Dijital Hizmetler Yasası Nedir?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et