R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  iOS 16: Yeni Özellikler, Çıkış Tarihi ve Alacak Modeller

  iOS 16, WWDC 2022’de Apple tarafından duyurulacak. Peki hangi iPhone'lar iOS 16 alacak, iOS 16 özellikleri neler ve ne zaman çıkacak?

  Miraç Yılmaz
  Miraç Yılmaz R10 Editörü
  02.06.2022 12:46 3233 4 dk okuma süresi
  iOS 16: Yeni Özellikler, Çıkış Tarihi ve Alacak Modeller
  Son Düzenleme:

  Apple, iOS 16 dahil yeni işletim sistemi güncellemelerini 6 Haziran'daki WWDC etkinliğinde duyuracak. 2021 yılında duyurulan iOS 15 ile başarılı yenilikler yaptıktan sonra, iOS 16'nın da birçok yeni özellik getirmesi bekliyoruz.

  Yeni iPhone güncellemesi iOS 16 ile ilgili çok az şey biliniyor. Ancak bugüne kadar birçok sızıntı ve konsept tasarımı oluşturuldu: iOS 16 ile ilgili bir kılavuz hazırlamamız için fazlasıyla yeterli olacak. 

  Daha önce Apple bile iOS 16'nın yeni erişilebilirlik özelliklerinin neler olabileceğine dair bazı ayrıntıları paylaştı. Şirket, "bu yılın ilerleyen zamanlarında Apple platformlarında yazılım güncellemeleriyle" geleceğini söyledi. 

  iOS 16 çıkış tarihi ne zaman?

  iOS 16'nın 6 Haziran 2022'de duyurulması ve ardından Eylül 2022'de kullanıcılara açılması mümkün. Bu döngü, Apple'ın uzun yıllardır kullandığı bir gelenek şeklinde gidiyor. 

  Apple'ın geleneği bozmadığını varsayarsak, iOS 16'nın (iPadOS 16, watchOS 9, tvOS 16 ve macOS 13 ile birlikte) 6 Haziran'daki WWDC 2022'de gösterilmesi gerekiyor. Hemen akabininde ise kapsamlı testler için beta kullanıcılarına yayınlanmasını ve nihayet Eylül 2022'de açılmasını bekleyebiliriz.

  • 6 Haziran 2022: iOS 16 tanıtıldı
  • 6 Haziran 2022: iOS 16 geliştirici beta kullanıcılarına sunuldu
  • Temmuz 2022: iOS 16, herkese açık beta test kullanıcılarına sunuldu
  • Eylül 2022: iOS 16.0'ın son sürümü genel kullanıma açıldı
  iOS 16 çıkış tarihi ne zaman?

  Büyük işletim sistemi yenilemesi, genellikle yeni iPhone modelleriyle Eylül ayında yapılıyor. Bunu takip eden haftalarda ve aylarda ise hata düzeltmeleri ve ek özelliklerle birlikte yeni sürümler (iOS 16.1, iOS 16.2) yayınlanıyor.

  Hangi iPhone'lar iOS 16'yı çalıştıracak?

  iPhone 7 ve sonraki modellerin iOS 16'yı desteklemesi bekleniyor. WWDC 2021'de Apple, iOS 15'in iPhone 6S (2015) veya birinci nesil SE (2016) gibi çok eski modellerde çalışması gerçekten şaşırtmıştı. 

  iPhone 6S'in güncelleme listesinde olması şimdilik olası değil. Ayrıca iPhone 7'deki tüm cihazların iOS 16'yı destekleyeceği de kesin değil. Bunun nedeni ise iPhone 6S, Apple tarafından en son 2017 yılında kullanılan ve beşinci nesil iPad ile birinci nesil iPad Pro'da bulunan bir A9 çipinden gücünü alması.

  Fakat iPhone 7 ise 2019'a kadar kullanılan A10 çipinden gücünü aldığı için iOS 16'yı alacaktır. Bu nedenle şirketin yakın zamanda iPhone 7 serisinden desteğini kesmesini beklemiyoruz.

  iOS 16 yeni özellikleri

  WWDC'de duyana kadar hiçbir özellik resmi olarak sunulmaz, ancak yaklaşan iOS özellikleriyle ilgili söylentileri göz ardı etmeyelim. İşte iOS 16 hakkında şimdiye kadar duyduklarımız ve göreceğimiz bazı yenilikler.

  iOS 16 yeni özellikleri

  Etkileşimli widget'lar

  iOS 16'da etkileşimli widget'ları görmek mantıklı olacak. Widget'ların iPhone ekranında olması iOS 15 ile geldi ancak, belirli işlevleri direkt widget'la üzerinden gerçekleştirememek şimdilik can sıkıyor. 

  Bildiğiniz üzere ana ekran widget'ları etkileşimli değil. Ancak yeni güncelleme sayesinde örneğin Apple Music uygulamasına girmek zorunda kalmadan, widget aracılığıyla şarkıları çalabilir, duraklatabilir veya atlayabilirsiniz. 

  Her zaman açık ekran (Always on Display)

  Android tarafında her zaman açık ekran, birçok üretici tarafından yıllardır yaygın olarak kullanılmaktadır. Mark Gurman'a göre, yalnızca gelecek iPhone 14 modelleri her zaman açık ekrana sahip olacak. 

  Kaynaklara göre yalnızca iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max Always on Display destekleyecek. Always on Display özelliğinin şimdilik sadece yeni iPhone 14 modellerine geleceğine dair bazı kanıtlar var.

  Yeni Sağlık ve Fitness özellikleri

  iOS 16 ile birlikte yeni sağlık ve fitness özelliklerine de sunulacağı dile getirildi. Gerçekten gelecek ise watchOS'ta Apple Watch için birçok yeni sağlık ve fitness özelliği sunacak gibi görünüyor.

  iOS 16 ile Sağlık ve Fitness uygulamaları, yeni Watch özelliklerini (gelişmiş uyku takibi gibi) desteklemek için beklenen yenilikleri alabilir.

  Trafik kazası algılama

  Apple'ın watchOS'un bir sonraki sürümüne, mevcut düşme tespitine benzer şekilde çalışacak bir araba kazası tespiti ekleyeceği söyleniyor. Bir araba kazası geçirdiğinizi anladığında, kısa bir geri sayımdan sonraacil servisleri arayacak. 

  Trafik kazası algılama yeteneği iPhone'a da geliyor olabileceği belirtildi. Ancak şimdilik iPhone 14'e özel mi olacağı veya  iOS 16'daki eski iPhone'lara da mı geleceği henüz belli değil.

  iOS 16 yeni özellikleri

  Erişilebilirlik özellikleri

  Apple, iOS 16'da gelecek bir dizi yeni erişilebilirlik özelliğini açıkladı. Bunlar şu şekilde:

  • Canlı altyazılar: Cihazınız, FaceTime aramaları da dahil olmak üzere, kelimenin tam anlamıyla herhangi bir sesli içerik için otomatik olarak gerçek zamanlı altyazılar üretecektir.
  • Apple Watch yansıtma: Apple Watch'u iPhone'a yansıtabileceksiniz.
  • Kapı Algılama: LiDAR'lı cihazlar, Büyüteç uygulamasını kullanarak kapıları algılayabilir, metni okuyabilir ve mesafeyi değerlendirebilir.

  Siz iOS 16 hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum'dan iletebilirsiniz.

  Profesyonel editörlük kariyerime R10'da devam ediyorum.

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung Galaxy Z Fold 6 ve Flip 6’nın Maket Görüntüleri Yayınlandı: İşte Beklenen Yenilikler!

  Samsung Galaxy Z Fold 6 ve Flip 6'nın maket görüntüleri sızdırıldı. Unpacked etkinliğinde Galaxy Z Fold 6 ve Galaxy Z Flip 6'nın yeni tasarım ve özellikleri tanıtılacak.

  iPhone 16 Pro Serisine Yeni Kamera Özellikleri Geliyor: İşte Detaylar!

  iPhone 16 Pro serisi, 48MP ultra geniş kamera, genişletilmiş optik yakınlaştırma, yansıma önleyici kaplama ve gelişmiş ana kamera sensörü ile geliyor.

  Windows 11’de Başlat Menüsü Değişiyor: Telefon Bildirimleri ve Pil Durumu Göstergesi Geliyor!

  Windows 11'in yeni özelliğiyle, Android telefon bildirimleri ve pil durumu doğrudan Başlat menüsünden görüntülenebilecek, kullanıcılar için büyük kolaylık sağlanacak.

  Snapchat’e Yapay Zeka Destekli Yeni Özellikler Geldi!

  Snapchat, yeni yapay zeka modeli GenAI ile AR deneyimlerini güçlendiriyor. Bitmoji arka planları, sohbet duvar kağıtları ve yapay zeka lensleri ile büyülüyor.

  iOS 16: Yeni Özellikler, Çıkış Tarihi ve Alacak Modeller

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et