R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Instagram'da Etkileşimi Arttırma Yolları Nelerdir?

  Instagram sahipleri, sayfalarının etkileşimlerini arttırarak takipçi sayılarını arttırmak ister. Bu noktada bazı stratejiler uygulamak Instagram ektileşimini arttırmak için yeterli olabilmektedir.

  Doğan Uludoğan
  Doğan Uludoğan R10 Editörü
  21.06.2022 13:57 2352 6 dk okuma süresi
  Instagram'da Etkileşimi Arttırma Yolları Nelerdir?
  Son Düzenleme:

  Instagram sahipleri hesaplarını geliştirebilmek için etkileşime ihtiyaç duyar. Her ne kadar takipçi sayısı Instagram hesaplarının büyüklüğünü gösterse de etkileşim en önemli ölçütlerdendir. Bu nedenle de projesi olan Instagram hesabı sahiplerinin takipçi sayısından daha çok etkileşime önem vermesi gerekir.

  Instagram etkileşimi nedir?

  Instagram etkileşimi, bir kullanıcı kitlesinin beğeni, yorum, kaydetme ve paylaşım gibi Instagram araçlarını kullanarak bir Instagram hesabına yaptıkları geri dönüşlerdir. Bu etkileşim oranı ne kadar fazla olursa bir Instagram hesabının keşfette yükselme olasılığı o kadar çok artar.

  Instagram etkileşim hesabında farklı ölçütlerden faydalanılır. Bu ölçütlerin başında beğeni sayısı ve görüntüleme sayısı gelir. Aynı zamanda yorum, kaydetme, paylaşma vb. ölçütler de Instagram etkileşimini oluşturur. Bu veriler kişisel hesaplar için değil, işletme hesapları ve profesyonel hesaplar için uygundur.

  Instagram hesapları ilk açıldığında etkileşim oranları düşük olur. Genellikle gelen takipçilerden kaynaklı etkileşim artışı olur. Ancak bu istenilen seviyelerde değildir. Bu nedenle Instagram hesabı olan kişiler Instagram etkileşimi nasıl arttırılır? Gibi sorular yöneltmektedir.

  Instagram etkileşimi arttırma yolları

  Instagram hesaplarının etkileşimini arttırmanın çeşitli yolları vardır. Bunların her biri farklı şekillerde işlese de totalde etkileşimde artış görülür.

  2022 itibariyle en çok etkili olan Instagram etkileşim yöntemleri aşağıdaki gibidir;

  Hashtag ile etkileşim arttırma 

  Hashtag kullanımı Instagram hesabı sahiplerinin en çok kullandığı yöntemlerdendir. Bu etkileşim arttırma yönteminde sayfanın kategorisine uygun hashtag kombinasyonları uygulanır ve Instagram algoritması tarafından hesabın benzer kitlelere gösterilmesi sağlanır. Bu da dolaylı olarak Instagram etkileşiminin artmasını sağlar.

  Instagram hashtag kullanımında sayfa konseptine uygun hashtag kombinasyonları tercih edilmelidir. Örneğin futbol videoları paylaşan bir kişi #futbol, #maç, #fenerbahçe vb. hashtag kombinasyonları kullanması önerilir. Bu sayfalar tamamen alakasız olan #kadın, #güzellik, #eğitim vb. hashtag kombinasyonları kullanılırsa herhangi bir gelişme göremezler.

  Düzenli içerik girerek etkileşim arttırma

  Düzenli içerik paylaşılan Instagram hesaplarının daha fazla etkileşim aldığı görülmüştür. Instagram hesabına düzenli ve sık aralıklarla post atan sayfa sahipleri, gönderilerinin daha fazla kişiye gösterilmesini sağlar. Bu da profil ziyareti başta olmak üzere pek çok açıdan kullanıcılar ile etkileşime girilmesini sağlar.

  Düzenli içerik paylaşırken sınırları zorlamamak gerekir. Sırf etkileşim almak için 1 saatte 10 tane post atmak gibi yöntemler yarar sağlamaz. Bunun yerine sayfa konseptine göre değişmekle birlikte günde 2 ila 6 adet arasında gönderi paylaşmak daha yararlı olacaktır. Gönderi bulma sıkıntısı yaşayan sayfalarda bu aralık 1 ila 2 günde 1 adet olacak şekilde planlanabilir.

  Takipçiler ile iletişime geçerek etkileşim arttırma

  Bu etkileşim yöntemi daha çok küçük ve gelişmekte olan Instagram hesapları içindir. Bu yöntemde gönderilere yorum yapan kullanıcılara tekrar cevap vererek bir yorum dizisinin oluşması sağlanır.

  Bu şekilde gönderi yorum sayısı arttığı için dolaylı olarak etkileşim de artar. Kısa vadede etkisi görülmese de uzun vadede sayfaların büyümesi için büyük bir öneme sahiptir.

  Reels videolarını kullanarak etkileşim arttırma

  Instagram’a yeni eklenen özelliklerden biri olan reels videoları sayesinde gayet güzel etkileşim kazanılabiliyor. Öyle ki son zamanlarda Instagram kullanıcılarının zamanının büyük bir bölümünü bu bölümde geçirdiğini düşünürsek “doğru yöntemler uygulandığı taktirde” etkileşim almamak imkansız gibi bir şey.

  Reels kısmına günde 1 ila 2 kere atılan videolar sayfa takipçi kitlenize benzer kitlelere görülür. Öyle ki keşfet bölümüne nazaran daha hızlı bir şekilde kullanıcılara gösterilir. Burada yorum, beğeni, kaydetme ve paylaşma gibi dönüşümlere ek olarak profil ziyareti de kazanılır.

  Profil ziyareti arttığında dolaylı olarak takipçi sayısında da artış olur. Bu biraz da sayfanın genel görünümüne ve ilgi çekici bir biyografi yazısına bağlıdır.

  Hikâye paylaşarak etkileşim arttırma

  Etkileşimi arttıran önemli bir diğer unsur da düzenli hikaye paylaşmaktır. Tabi bu hikayelerin birbirinin aynısı olmaması ve bazı işlevler içermesi gerekir.

  Hikaye ile etkileşim kazanmak için hikayeye soru cevap, test vb. işlevler eklenmelidir. Kullanıcılar bu sorulara cevap verip sizinle etkileşime girdikten sonra büyük ihtimalle diğer hikayelerinize de geçecektir. Bu sayede belki de sizin profilinizi merak edip diğer gönderilerinize de göz atacaktır.

  Örneğin KPSS sınavıyla ilgili bir sayfa hazırlayan kişi, hikayeler bölümünde her gün 10 soruluk denemeler oluşturabilir. Takipçiler ne kadar net çıkaracaklarını merak edeceğinden bu hikayedeki sorulara cevap verecek ve sayfa ile etkileşime girecektir.

  Reklam vererek etkileşim arttırma

  Bu yöntem çok tercih edilmese de aslında oldukça etkili bir yöntemdir. Tabi doğru kullanıldığında. Aksi halde sadece para harcanmış olunur.

  Instagram’a veya diğer sayfa sahiplerine ücreti karşılığında reklam verdirerek geri dönüşler arttırılabilir. Bu yöntemde sayfaya gelen ziyaretçi sayısı artar. Bu da takipçi sayısının, gönderi beğeni ve yorum sayılarının artmasını sağlar.

  Çekiliş yaparak etkileşim arttırma

  Instagram çekilişlerini hepimiz duymuşuzdur. Bu çekilişler aslında takipçilere hediye vermek için değil, Instagram sayfalarının takipçisinin ve etkileşiminin arttırılması için planlanır. Çekiliş ile verilecek hediyenin ücreti, sayfaya gelecek etkileşimin maliyeti ile kıyaslandığında daha az olduğu için sıkça tercih edilir.

  Doğru bir çekiliş politikası ile önce takipçi sayısı daha sonra da geri dönüşüm sayısı arttırılabilir.

  Bildirim özelliği ile etkileşim arttırma

  Takipçilerinizin bildirimleri açmasını sağlayarak etkileşim kısa süre içerisinde 2-3 katına çıkarılabilir. Bu yöntemde bildirimleri aktifleştiren her takipçiye bildirim gittiği için profil ziyaretiniz artar. Bildirim içeriğini merak eden takipçi hesabınıza girdikten sonra gönderinizi beğenip yorum yaparsa sayfanız için olumlu etkisi olur.

  Instagram etkileşimi düşüren sebepler

  Instagram etkileşimi her zaman yukarı yönde hareket etmez. Bazı durumlarda tam tersine aşağı yönde hareket edebilir. 

  Bu durum can sıkıcı olduğu için sayfa sahipleri Instagram etkileşimini düşüren unsurların neler olduğunu ve bu durumla nasıl başa çıkılacağını merak ediyor.

  Instagram hesabında spama yol açabilecek uygulamalar

  Instagram etkileşim sorununu çözmek için öncelikle bunun neyden kaynaklandığının bilinmesi gerekir. Bunun için sayfa sahiplerinin yaptığı her harekete dikkat etmesi gerekiyor.

  Instagram hesabında spama yol açan ve etkileşimin düşmesine neden olan uygulamalar şu şekilde sıralanabilir;

  • Alakasız hashtag kombinasyonları kullanma
  • Bot takipçi satın alma
  • Sayfa kitlesine uymayan gerçek takipçiler satın alma
  • Yanlış sayfalara reklam verme
  • Çok sık gönderi paylaşma
  • Instagram limitleri dışında takip isteği atma, beğeni ve yorum yapma

  Bunlar Instagram etkileşimini olumsuz etkiler. Sayfalar spam olarak algılandığı için dolaylı olarak algoritma tarafından aşağı çekilir ve sayfa gelişimi olumsuz etkilenir.

  Instagram etkileşim sorunu olduğunda ne yapılmalı?

  Instagram etkileşimi sorunu meydana geldiğinde öncelikle bu durumun kaynağının ne olduğu tespit edilmelidir. Bu noktada sayfa sahipleri geriye dönük uygulamalarına göz atarak sorunu tespit edebilir.

  Sorun tespit edildikten sonra bu uygulamaya derhal son verilmelidir. Daha sonraki süreçte de doğal olarak paylaşım yapmaya ve diğer etkileşim arttırma yöntemlerini uygulamaya devam edilmelidir. Bu sayede birkaç gün ila birkaç hafta içerisinde sayfalar eski haline dönecektir.

  Instagram etkileşim ölçme

  Instagram etkileşimini ölçmek için profesyonel ve işletme hesaplarında yer alan istatistikler bölümüne bakılmalıdır. Burada her etkileşim türü detaylı bir şekilde yer alır.

  Sayfa sahipleri bu etkileşim türlerine bakarak gerekli adımları atabilir. Eksik olan geri dönüşlere yoğunluk verilerek sayfanın gelişimi sürdürülebilir.

  Instagram etkileşim saatleri

  Sayfa sahipleri takipçilerinin en çok hangi saat aralıklarında aktif olduğunu görebilir. Bu kitle davranışının yorumlaması iyi yapıldığında ve buna göre hareket edildiğinde etkileşim oranı %50 ila %100 oranında arttırılabilir.

  Örneğin saat 16 ila 22 saatleri arasında etkileşim en üst düzeyde ise gönderilerin bu saat aralıklarında paylaşılması etkileşimi arttırabilir. Bu sayede gönderilerin geride kalması ve gözden kaçması da engellenmiş olur.

  Ankara Üniversitesi'nde 4. sınıf hemşirelik öğrencisiyim. Uzun süredir içerik yazarlığı ve editörlük...

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Instagram'da Reklam Dönemi Başlıyor: Geçilemeyen Reklamlar Geliyor!

  Instagram, 'Ad Break' adlı yeni özelliğiyle 3-5 saniyelik geçilemeyen reklamları test ediyor. Kullanıcılar, akışlarında bu reklamları izlemek zorunda kalacak

  Türk Hava Yolları (THYAO) 2024 yılı temettü kararını açıkladı!

  Türk Hava Yolları (THY), 3 Nisan 2024 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı bildirimde, kar payı dağıtımına ilişkin önemli bir karar aldığını duyurdu. THY, Genel Kurul'a kar payı dağıtmama teklifini sunacak.

  2024'te Instagram Keşfete Çıkmanın En Etkili Yolları!

  2024'te Instagram'da nasıl popüler olunur ve takipçi sayısını nasıl artırırsınız? Bu kapsamlı rehber, Instagram Keşfet bölümü için gerekli stratejileri sunuyor.

  Türk Hava Yolları (THY)

  Türk Hava Yolları (THY), 90 yıl boyunca gökyüzünün zirvesinde yolculuklara devam ediyor. Peki, bu köklü havayolu şirketi ne zaman kuruldu ve kimin sahibi? İşte detaylar!

  Instagram'da Etkileşimi Arttırma Yolları Nelerdir?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et