R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Gigabayt Ne Demek?

  Gigabayt nedir? Ne işe yarar? Gigabayt nerelerde kullanılır? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı R10 Blog da...

  Ersin Yıldırım Ersin Yıldırım 01.04.2022 17:36 366 1 dk okuma süresi
  Gigabayt Ne Demek?
  Son Düzenleme:

  Gigabayt

  Bayt terimi ilk kez 1956 yılında Werner Buchholz tarafından 7030 Stretch isimli bilgisayarın tasarımına yardım ederken kullanılmıştır.

  Gigabayt terimi bilgisayarlarda depolama alanını belirlemek veya tanımlamak için kullanılır. 1 GB = 1.024 MB’değerine eşittir. Günümüzde depolama birimleri teorik olarak  HDD’ler için 20 TB’a kadar. SSD diskler için ise 100 TB’a kadar saklama alanına sahip olabiliyor. Buna göre 1 TB = 1000 Gigabayt’tır.

  Gigabayt ile İlgili Sık Sorulan Sorular

  Gigabayt ne işe yarar?

  Gigabayt bir veri ölçüm birimidir, bu bilgisayarınızdaki depolama biriminin alanını belirlemek için kullanılan bir terimdir.

  Kaç GB telefon yeterli olur?

  Günümüzde bir çok uygulamanın hayatımıza girmesiyle birlikte akıllı telefonlarda da ihtiyaç duyulan depolama alanı ihtiyacı arttı. Eğer telefonunuzda çok fazla uygulama kullanıyor, fotoğraf ve videolar saklıyorsanız en az 64 GB depolama alanına sahip bir telefon almayı düşünebilirsiniz.

  HDD veya SSD’de kaç GB boş alan bırakmalıyım?

  Diskin sağlığı açısından %100 olarak doldurulmaması bazı insanlar tarafından söylenmektedir. Bunun kesinliği kanıtlanmamış olsa da %10 kadar boş alan bırakmak genelde tavsiye edilir.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Hive Social Nedir?

  Hive Social, yakın dönemde popülerlik kazanan ve Instagram, Twitter, hatta MySpace'in bazı tanıdık öğelerini birleştiren bir sosyal medya platformudur.

  CPO (Chief Philosophy Officer) Nedir?

  CPO, Silikon Vadisi'ndeki firmaların kullandığı yeni bir pozisyonun kısaltmasıdır. Açılımı, Chief Philosophy Officer veya Baş Felsefe Sorumlusu'dur.

  Xbox 360 Kontrolcüsü Duyuruldu, Üstelik Yeni Nesil Destekliyor!

  Otoritelere göre en iyi kontrolcü olduğu düşünülen Xbox 360 kontrolcüsü, yeniden piyasaya çıkıyor. USB-C bağlantısı ile gelecek olan cihaz, Microsoft lisansını da sahip olacak!

  Oppo A1 Pro Fiyatıyla Birlikte Tanıtıldı! Özellikleri Neler?

  OPPO A1 Pro, vitrindeki yerini almaya başladı. Özellikle kamerasıyla ön plana çıkan cihazın fiyatı ise özelliklerine göre 254 ile 325 dolar aralığında olacak!

  Gigabayt Ne Demek?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et