R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Format Sonrası Yapılması Gerekenler

  Bilgisayarınıza format attıktan sonra yapılması gerekenler nelerdir? Sürücüler nasıl yüklenir? Yüklenmesi gereken programlar nelerdir?

  Zeki Ersin Yıldırım
  Zeki Ersin Yıldırım R10 Editörü
  01.04.2022 17:36 1357 2 dk okuma süresi
  Format Sonrası Yapılması Gerekenler
  Son Düzenleme:

  Bu otomatik güncelleme kolaylık olarak görünse de bazen otomatik güncellemeler ile eski sürücüler de kurulabiliyor. Bu sebeple manuel olarak elle en güncel sürücüyü kurmak performans ve güvenlik açısından önemlidir.

  Format sonrası yapılması gerekenler

  Donanım Sürücülerinin Güncelleştirilmesi

  İlk olarak bilgisayarınızın güncelleştirme hizmetini başlatın. Eğer Windows kullanıyorsanız arama kısmına “Windows Update” yazarak güncelleştirme kısmına erişebilirsiniz. Açıktan sonra “ Güncelleştirmeleri Denetle” butonuna basın. 

  İşletim sistemi sizin bilgisayarınız için gerekli olan sürücüleri ve güncelleştirmeleri tespit edip otomatik olarak indirmeye ve kurmaya başlayacaktır. Bu işlemin tamamlanması internet hızınıza ve donanımınıza göre değişiklik gösterebilir. Tamamen bitmesini bekleyin, güncelleştirme işlemi bittikten sonra gelen “Bilgisayarınız yeniden başlatılmalı” uyarısını gördükten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

  Sürücü tarihlerini kontrol etme

  Güncelleştirmelerin otomatik olarak yapılmasından sonra, elle kuruluma geçmeden önce varsa eski tarihli sürücülerin hangisi olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun için “Aygıt Yöneticisi” bölümüne giriş yapın.

  Buradan kontrol etmek istediğiniz donanımın üzerine sağ tıklayın ve “Özellikler” butonuna basın.  karşınıza çıkan bu ekranda “Sürücü Tarihi:” bölümünden kurulmuş sürücünün tarihini kontrol edebilirsiniz. Eğer bu tarih eski ise yenisini elle kurmalısınız.

  Elle sürücü kurulumu

  Sürücünüzü kontrol ettiniz ve otomatik olarak kurulmuş sürücünün tarihinin eski olduğunu fark ettiniz. Bu durumda elle kendinizin, üreticinin internet sitesini ziyaret ederek güncellemeyi yapmanız gerekmektedir. Örnek olması açısından AMD Ekran kartı donanımı için bu işlemin nasıl yapıldığından bahsedeceğiz. Bu aşamalar genellikle birbirleri ile çok benzer yapıdadır. 

  Öncelikle Google veya diğer arama motorlarından birisine “AMD Drivers” yazarak ilgili siteye giriş yapalım. Arama sonuçlarından sonra karşınıza çıkan “AMD Drivers and Support” sonucuna tıklayın ve internet sitesinin “amd.com” olduğundan emin olun.

  Siteye giriş yaptıktan sonra, buradaki tablodan hangi donanım için sürücü kuracaksanız onu seçin.

  Graphics sekmesi ekran kartları için, olan sekmedir. Buradan ekran kartınızın modelini seçin ve “Submit” butonuna basın.

  Karşınıza çıkan sürücülerin tarihlerini karşılaştırmak için “Release Date” bölümüne göz atmalısınız. Bu tarih sürücünün çıkış yaptığı tarihtir. Eğer bilgisayarınızdaki sürücü bu tarihten eski ise güncelleyebilirsiniz. Güncelleme işlemine başlamak için “Download” butonuna basın ve güncelleme dosyasını indirin.

  Güvenlik için AV yazılımlarının kurulması

  İşletim sistemlerinde genelde içerisinde gömülü olarak gelen Antivirüs yazılımları bulunur. Bunlar temel düzeyde ve ileri düzeyde koruma sağlar. Eğer daha fazla korumaya ihtiyaç duyuyorsanız format sonrasında kendiniz farklı bir antivirüs yazılımı kurabilirsiniz.

  Eğer bilgisayarınızda korsan yazılım kullanmıyor ve tehlikeli olabilecek internet sitelerine girmiyorsanız ekstra bir AV yazılımı kurmanıza gerek yoktur, çünkü düşük donanımlı bilgisayarlarda, antivirüs yazılımları performans kaybına yol açabiliyor.

  Ofis yazılımlarının kurulması

  Bilgisayarınızı iş için kullanılacaksa ofis yazılımlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. İşletim sisteminde lisanslı bir ofis yazılımınız yoksa LibreOffice adlı ücretsiz yazılımı kullanabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Kurban Bayramı'nda Bankalar ve Borsa Tatilde: EFT ve Havale İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Kurban Bayramı tatili yaklaşırken, bankaların ve Borsa İstanbul'un çalışma saatleri merak konusu oluyor. Bayram boyunca banka şubeleri kapalı olacak ancak dijital bankacılık hizmetleri devam edecek. EFT işlemleri tatil sonrası ilk iş gününde gerçekleşecek

  Instagram'a Yeni Hikaye Formatı Geliyor: İşte Detaylar!

  Instagram, yeni 'Shot' Hikaye formatı ve 'Pop-mode' kamera aracıyla deneyimi zenginleştiriyor. DM yenilikleri ve daha fazlası da yolda!

  Haziran Sonrasında Bilgisayar Fiyatları Düşüyor: İşte Sebepleri!

  Intel 11. nesil Tiger Lake işlemcilerin üretiminin durması, bilgisayar fiyatlarında önemli değişikliklere neden olacak. Bu yazımızda, bu gelişmenin piyasa üzerindeki etkilerini ve tüketicilere nasıl yansıyacağını inceleyeceğiz.

  1 Aralık'ta Tesla Semi Teslimatları Başlayacak! Üretim Versiyonlarının Tanıtımlarının Yapılması Bekleniyor!

  Elektrikli tır Tesla Semi'nin tanıtımı, 1 Aralık 2022 tarihinde özel bir etkinlikle yapılacak. Tesla Semi'nin fiyatı ise tahminlere göre 150.000 ile 180.000 dolar arasında olacak!

  Format Sonrası Yapılması Gerekenler

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et