R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  En Popüler ve En İyi 20 HTML Yazı Tipleri

  En iyi 20 HTML yazı tipleri pek çok yazılımcının araştırdığı bir içerik. Bu ipucunda bu yazı tiplerinden detaylıca bahsediyor olacağız.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  18.04.2023 15:12 4521 8 dk okuma süresi
  En Popüler ve En İyi 20 HTML Yazı Tipleri
  Son Düzenleme:

  Yazı tipleri, günümüzün en önemli işlevlerinden birisine sahip. Her bir font, farklı şekiller demek. Bir web sayfasının karakteristik özelliklerini öğrenmenin yollarından birisi de yazı tipinden geçiyor. Örneğin eğlenceli sayfalarda karşımıza daha eğlenceli yazı fontları çıkar. Sinema içerikleri bulunan bir sayfada ise daha sade yazılar bizleri karşılar. Yani yazı tiplerinin de sayfaya göre kullanım alanları bulunur. Önemli olan doğru sayfa için doğru yazı şeklini belirlemek.

  HTML yazı tipi nedir?

  Yazı tipi veya font, karakterlerin tasarımlarının yer aldığı bir paket. Bu pakette harf, sembol ve sayı gibi birçok karakter yer alır. Her yazı tipinde karakterler, farklı şekillerde olur. Örneğin bu yazı hazırlanırken de bir yazı tipi belirlenmiş durumda. Eğer web sayfasında bir yazı tipi seçilmez ise varsayılan yazı tipi kullanılır. HTML yazı tipi ise yazı tiplerinin web sitesinde kullanılması olayına denir.

  HTML yazı tipleri neden önemli?

  Yazı tipleri, web sayfalarının en önemli bileşenlerinden birisi. Çünkü sayfaların çoğu yazılardan oluşuyor. Bu yazıların güzel bir şekilde görünmesi adına yazı tipleri önemsenmeli. Buna ek olarak okunuş biçimi de önemli. Bir yazı tipi okunaklı olmalı ki ziyaretçiler, yazıyı rahatlıkla okuyabilsin.

  Sonuç olarak yazı tipi, ziyaretçilerin görsel zevkiyle uyumlu olması gereken bir şey. Web sayfası ile yazı tipi uyumlu olmazsa ziyaretçiler, sitede uzun süre durmaz.

  HTML’de bir metnin yazı tipi nasıl güncellenir?

  Bir metindeki yazı tipi pek çok yöntemle güncellenebilir. Bu yöntemlerden birisi font etiketini kullanmak. Diğeri style etiketi. Ayrıca CSS dosyası veya style etiketleri arasına ekleyerek de bu teknik kullanılabiliyor. Şunu ifade edelim ki font etiketi, HTML 5’te desteklenmeyen bir etiket. Yine de bu etiket, güncel tarayıcılarda sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.

  • R10’a hoş geldin!

  Welcome to R10!

  Web güvenli yazı tipi ne anlama geliyor?

  En iyi 20 HTML yazı tipleri başlığına birazdan geçeceğiz. Öncelikle güvenli yazı tipini açıklamak istiyoruz. Web güvenli yazı tipi, bilgisayarda bulunan yazı tipidir. Eğer bir sayfaya girildiğinde yazı tipi bilgisayarda mevcutsa bilgisayardan çekilir. Dış kaynaktan çekilmediği için güvenli yazı tipi olarak adlandırılır. Eğer bilgisayarda bulunmayan bir font ise yazı tipi, sunucudan çekilir.

  Şu ek bilgiyi de vermek gerekiyor. Web sitesi geliştiricilerinin varsayılan yazı tipleri arasından seçim yapmaları tavsiye edilir. Bunun sebebi SEO açısından önemli bir artı puan katacağı. Çünkü SEO için hızlı yüklenen sayfalar da önemli. Birkaç milisaniyelik fark bile sıralamayı önemli ölçüde etkiler. Dışarıdan font eklendiğinde web sayfası için bir miktar boyut artışı yaşanır. Bu olayın önüne geçmek adına varsayılan yazı biçimler kullanılmalı.

  Yazı tipi aileleri

  Yazı tipi aileleri, yazı tiplerinin sınıfları olarak düşünülebilir. Fontlar, bu sınıfların birinde yer alır. Karşımıza şu font aileleri çıkıyor:

  • Serif
  • Sans-serif
  • Sabit genişlikli
  • Cursive
  • Fantasy

  Serif

  En iyi 20 HTML yazı tipleri öncesinde Serif ailesinden de söz etmeliyiz. Serif, kendine özgü görünüme sahip bir yazı grubu. Bu grubun dikkat çeken yanlarından birisi harflerin ucunda çizgiler yer alması. Örneğin “A” harfinin her 2 tabanında çizgi çekili olur. Bu, Serif ailesine örnek bir kullanım. Aynı durum semboller için de geçerli.

  Sans-serif

  Sans-serif, Serif yazı tipi ailesine göre daha sade bir yazı tipi ailesi. Bununla beraber daha modern bir görünüme yer verir. Ayrıca uçlarında çizgi bulundurmaz. Günümüz modern sitelerinde bu fontlara önem gösteriliyor.

  Monospace (sabit genişlikli)

  Monospace, yatay olarak aynı genişlikte bulunan harfler için kullanılan bir sınıf. Bu sınıfa dahil fontlardaki her bir karakter, yatay olarak eşittir. Daha simetrik bir görünüm ile öne çıkar. Kendisi, resmî ortamlarda sıklıkla tercih edilen ailelerden birisi.

  Cursive (el yazısı)

  Adından da anlaşılacağı üzere el yazısı ailesi, el yazısına benzer bir yapıdadır. Harfler, genellikle birbirine bağlı olarak görünür. Yani her sözcük, el yazısı gibi görünür. Özetle sözcük harfleri birbirlerine bağlı olur.

  Fantasy (fantezi)

  Fantezi, genel olarak dekoratif yazı tipleri olarak bilinir. Bu tür yazı fontları, daha şekilli ve daha farklı görünümlere sahip olur. Örneğin Harry Potter filmindeki yazı tipi, bu gruba dahildir.

  Web sitem için hangi fontu kullanmalıyım?

  Font seçimi yaparken önemsenmesi gereken şey güvenli olması. Web güvenli yazı fontu seçimi yapılmalı ki avantajlı bir tercih olsun. Bunun nedenini daha önce açıkladık. Bununla birlikte yazı tipinin web sayfası teması ile uyumlu olması gerekir. Örneğin modern görünüme sahip bir sitede Sans-serif tercih edilmeli. Eğlenceli bir sitede ise Fantasy ailesine ağırlık verilmeli.

  Mail yazı tipi ne olmalı?

  Web sitesi sahipleri zaman zaman mail gönderebilir. Mail için kullanılabilecek çeşitli yazı tipleri bulunur. Hangisinin seçileceği kullanıcının tercihine kalmış bir olay. Sıklıkla kullanılan yazı biçimlerinden birisi Calibri olarak bizlerle buluşuyor. Calibri, sadeliği ve modernliği ile ön plana çıkan bir font olmakta.

  Resmi Yazılar hangi fontla yazılır?

  Resmî belgelerde genel olarak Times New Roman ve Arial kullanılır. Times New Roman kullanıldığı takdirde 12 punto olmalı. Arial kullanılacaksa 11 punto tercih edilmeli.

  CV hazırlarken hangi yazı tipi kullanılmalı?

  Pek çok kullanıcı, bir işe başvururken CV’ye de özen gösterir. CV hazırlamak isteyen bir bireyin kullanabileceği fontlardan birisi Arial. Arial yazı tipi, bu gibi işler için ideal bir font olarak insanları karşılıyor.

  En İyi 20 HTML Yazı Tipleri

  En popüler 20 HTML yazı tipini sizler için bu başlık altında derledik. Arial’dan Courier’e, Calibri’den Monaco’ya birçok yazı tipine bu listeden ulaşabilirsiniz. Listede bulunan her bir yazı tipinin güvenli olduğunu belirtelim. Yani kullanıcıların bilgisayarında da yer alıyor. Bu da ekstra bir indirme gerekmeyeceği anlamına geliyor.

  Arial

  Arial, en popüler yazı tiplerinden birisi olmakta. Google Docs’un da varsayılan fontu Arial olarak insanlarla buluşuyor. Sans-serif ailesinin bir üyesi olan Arial, modern bir görünüme yer veriyor. Sadeliği ile dikkat çeken yazı tipi, birçok uzmanın güvenilir saydığı bir font. Kullanım alanları arasında resmî yazışmalar, belgeler ve makaleler gibi alanlar yer alıyor. Sade web sitelerinin de tercihleri arasında Arial bulunuyor.

  Times New Roman

  Times New Roman, eski tarz görünümüyle dikkat çeken bir yapı. HTML yazı tipleri arasında kendine yer edinen font, sıklıkla kullanılmakta. Özellikle inceleme sitelerinde bu yazı tipleri ile karşılaşmak mümkün oluyor. Ayrıca resmî paylaşımların yapıldığı alanlarda da kendisini gösterebilir. Times New Roman, bununla birlikte Amerikan Psikoloji Derneği’nin de önerdiği bir font.

  Helvetica

  Özellikle tasarımcıların tercih ettiği Helvetica, web sayfalarında da kendine yer buluyor. BMW ve Motorola gibi şirketlerin kullandığı bu font, modern görünümle öne çıkıyor.

  Times

  Times, özellikle eski gazetelerde kullanılan bir yazı tipi. Gelenekselliği ile öne çıkan bu font, gazete ve haber sitelerinde sıklıkla kullanılıyor. Siteye tarihi bir görünüm katmak isteyenler Times yazı tipinden faydalanmalı.

  Courier New

  Kaliteli görünümü ile dikkat çeken Courier New, ince bir yapıya sahip. Şirin bir yazı tipi arayanlar için Courier New, harika bir tercih olacak. Bazı elektronik cihazlarda karşımıza bu yazı tipi çıkabilmekte.

  Verdana

  Verdana, düşük boyutlarda bile okunaklığı ile öne çıkan bir yazı tipi. Bu font, bu özelliği sayesinde ekran yazı fontu olarak da biliniyor. Verdana’yı kullanan şirketler arasında IKEA yer alıyor.

  Courier

  En iyi 20 HTML yazı tipleri arasında Courier de yer alıyor. Kendisi Monospace ailesinin en popüler fontu olarak bulunuyor. Bazı sinema filmlerinde bu yazı tipi ile karşılaşmak mümkün. Uyumlu web sitelerine güzel bir hava katacağı kesin.

  Arial Narrow

  Arial yazı tipinin gelişmiş hali olarak geliştiricileri Arial Narrow karşılamakta. Arial Narrow, Arial fontuna göre biraz daha modern duruyor. Bundan dolayı bazı web sitelerinde Arial yerine tercih ediliyor. Daha modern ve daha şık bir görünüm için Arial Narrow kullanılabilir.

  Candara

  Bir diğer yazı tipi olan Candara’yı incelediğimizde modernlik ön plana çıkıyor. Bu font, ilk olarak Windows Vista ile birlikte ortaya çıktı. Ardından web sitelerinde de yer almaya başladı. Candara, genel olarak modern ve sade arayüzler için kullanılan bir yazı biçimi.

  Geneva

  En iyi 20 HTML yazı tipleri arasında Geneva da kendine yer bulmakta. Geneva, modern web sitelerinde kullanılması gereken bir font. Ayrıca tasarım ağırlıklı sitelerde de Geneva yazı tipine yer veriliyor.

  Calibri

  Günümüz modern görünümlü sitelerine uyacak fontlardan birisi Calibri. Kendisinin Microsoft Office’in varsayılan yazı tipi olduğunu belirtelim. Pek çok sitede Calibri ile karşılaşmak imkanlıdır. Bunun sebebi, Microsoft’un kendi projelerinde bu fonta yer vermesi.

  Optima

  Optima, modern ve kendine has görünümü ile dikkat çeken bir bileşen. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak kullanılır. Ürün tasarımlarında öne çıkan bu font, trafik işaretlerinde de kendine yer bulur. Günümüzde genel olarak ferah tasarıma sahip web sitelerinde kullanılır.

  Cambria

  Microsoft tarafından üretilmiş olan Cambria, güzel fontlar arasında yer alıyor. Özellikle tasarımlarla iç içe kullanılan yazı tipi, estetik bir dokunuş katmasıyla biliniyor. Bu biçimin ClearType yazı tiplerinden birisi olduğunu da açıklamış olalım.

  Garamond

  Kendine has görüntüsü ile piyasada yer edinen bir diğer yazı tipi Garamond. Daha çok geleneksel ve klasik bir görünüme sahip olmakta. Tarih temalı web sitesi kodlayanlar için Garamond, harika bir tercih olacak.

  Perpetua

  Eski bir yazı tipi olan Perpetua, günümüzde de kullanılan bir yazı tipi. Özellikle akademik yazılarda veya sanatsal çalışmalarda bu fonta yer veriliyor. Bu tür web siteleri için Perpetua öneriliyor. Ayrıca araştırma veya bilgi siteleri için de Perpetua, güzel bir tercih olacak.

  Monaco

  Monospace yazı tipleri arasında Monaco bizlerle buluşuyor. Zarifliği ile dikkat çeken font, pek çok alanda kendine yer buluyor. Monaco’nun kullanıldığı yerlerden birisi Mac OS X olarak bulunmakta.

  Didot

  En iyi 20 HTML yazı tipleri arasında Didot fontu da karşımıza çıkmakta. Didot, bir Serif fontu. Neoklasik yazı tipi olarak tanımlanıyor. Bazı haber kanalları, Didot yazı tipinden faydalanıyor.

  Brush Script MT

  Bu listedeki en farklı yazı tiplerinden birisi Brush Script MT. Kendisi, bir el yazısı fontu. Her sözcükte bulunan harfler, birbirleriyle bir bütün halinde bulunuyor. El yazısı tarzında yazı tiplerini sevenler için Brush Script MT, güzel bir seçenek.

  Lucida Bright

  Lucida Bright, özellikle dergilerde insanların karşısına çıkan bir yazı biçimi. Bu font, etkili görünümü ile insanların okuma hevesini arttırıyor. Web sitelerinde kullanılabilecek yazı şekilleri arasında da yer alıyor.

  Copperplate

  Copperplate, en farklı yazı tiplerinden birisi. El yazısı ailesinin bir üyesi. Genellikle ürün ve afişlerde bizlerle buluşuyor. Tasarımların vazgeçilmezleri arasında bu font yer alıyor. Font geliştiricileri, sadece büyük harflere yer vermiş durumda. Bunun sebebi başlıklarda kullanılmasının istenmesi. Yani Copperplate, başlıklar için ideal bir yapı olmakta.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 0 Yorum

  İlgili İçerikler:

  Slovenya Danimarka Maç Özeti ve Golleri İzle! (VİDEO) Slovenya Danimarka Maçı Kaç Kaç bitti?

  EURO 2024'te C Grubu'nun ilk maçında Slovenya ile Danimarka, 1-1'lik skorla sahadan ayrıldı. Danimarka'nın golünü 17. dakikada Christian Eriksen kaydederken, Slovenya'nın eşitlik golü 77. dakikada Erik Janza'dan geldi. Bu sonuçla her iki takım da turnuvay

  HyperOS 2.0 Güncellemesi Alacak Xiaomi, Redmi ve POCO Telefonlar Belli Oldu!

  Xiaomi, Android 15 tabanlı HyperOS 2.0 güncellemesiyle cihazlarını yeniliyor. İşte güncellemeyi alacak Xiaomi, Redmi ve POCO modellerinin tam listesi!

  Slovenya - Danimarka maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? | Euro 2024

  Euro 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda Slovenya ve Danimarka karşı karşıya geliyor. C Grubu'nda yer alan bu iki güçlü takım, Almanya'nın ev sahipliğinde düzenlenen turnuvada birbirleriyle mücadele edecek. Slovenya'da Jan Oblak, Benjamin Sesko, Sporar ve

  Polonya Hollanda Canlı İzle Euro 2024 - Polonya Hollanda maçı ne zaman?

  EURO 2024'ün üçüncü gününde, D Grubu'nun dikkat çeken mücadelesinde Polonya ile Hollanda karşı karşıya geliyor. Almanya'nın Hamburg kentindeki Volkspark Stadı'nda gerçekleşecek bu önemli maç, futbolseverlere büyük heyecan yaşatacak. Polonya'nın son yıllar

  En Popüler ve En İyi 20 HTML Yazı Tipleri

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et