R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Web Sitenizi Optimize Etmenize Yardımcı Olacak En İyi Ücretsiz SEO Araçları

  Web sitenizi optimize etmek SEO ile oldukça kolaydır. Sitenizin SEO konusunda uyumlu olup olmadığını görmek için bazı araçlar kullanılır. Bu araçlar web sitelerinin optimizasyonunda uzun kodlarla uğraşmak yerine oldukça kolaylaştırıcıdır.

  Elif Toy
  Elif Toy R10 Editörü
  30.10.2022 19:56 2476 6 dk okuma süresi
  Web Sitenizi Optimize Etmenize Yardımcı Olacak En İyi Ücretsiz SEO Araçları
  Son Düzenleme:

  SEO, markaların arama sonuçlarında yer almasını sağlayan bir sistemdir. Bundan dolayı da markaların görünür olmasını, daha fazla müşteriye ulaşmasını sağlayan paydalardan biridir. SEO araçları, sağlıklı bir arama motoru optimizasyonu sonucuna ulaşmanız için önem taşımaktadır.

  SEO araçları nelerdir?

  SEO araçları, web sitelerinin SEO analizlerinde kullanılan pratik araçlardır. Bu araçlar, marka bütçesini etkilemeden, SEO analizlerine destek olur. Ücretsiz olarak kullanılan birçok araç vardır. Bu sayede de hem siteniz ile ilgili analizlerde hem de ekonomik olarak faydalı olurlar. 

  Özellikle orta ölçekli ve küçük ölçekli markaların kendilerini daha iyi bir şekilde konumlandırmasında rol oynarlar. Bazı SEO araçlarının premium özellikleri de vardır. Ancak isteğe bağlı olarak bu özellikleri satın almak mümkündür. 

  SEO araçları size nasıl yardımcı olabilir?

  SEO araçları, web sitenizi analiz ederken SEO bakımından neye ihtiyaç duyduğunu ortaya koyar. Bu sayede web sitenizi iyileştirmek istediğiniz zamanlarda size yardımcı olurlar. SEO konusunda ihtiyaç duyduğunuz noktalara değinerek bir iyileştirme yapmanız mümkündür. Bu araçlar, doğru ve yerinde bir analiz ile marka görünürlüğünü artırmak için kullanışlıdır.

  Günümüzde ücretli ve ücretsiz olmak üzere birçok SEO aracı vardır. Bu araçlar kendine has avantajları ile kullanıma sunulmuştur. SEO araçları hakkında daha fazla bilgi almak için o araçlar ile ilgili kapsamlı bir araştırma yapmak önemlidir. Çünkü her SEO aracı birbiriyle benzer amaca yönelik kullanılsa da benzer işlevleri sağlamayabilir. Bu da fark yaratacak bir performans ile çalışmalarınıza yön verecek araçların çeşitli noktalarını ortaya koyar.

  En iyi ücretsiz SEO araçları nelerdir?

  SEO araçları ücretsiz bir şekilde de kullananların karşısına çıkar. Ücretsiz SEO araçları içerisinde bazı premium özellikler yer alabilir. Ancak geneli itibariyle ücretsiz kullanıma açık birçok özellik bu SEO araçlarında vardır. En sık tercih edilen ücretsiz SEO araçları ise şu şekildedir:

  1. Google Search Console

  Google Search Console, web sitesi sahiplerinin temel olarak kullandığı araçlar arasında yer alır. Eski ismiyle Google Web Yöneticisi Araçları (Google Webmaster Tools) olarak bilinir. 

  Google Search Console içerisinde mutlaka kullanmanız gereken birçok aracı barındırır. Temel işlevlerini ücretsiz bir şekilde kullanacağınız basit bir işleyişi vardır. Küçük ve orta ölçekli işletmeler için standart versiyonu oldukça kullanışlıdır. 

  Web siteniz için geniş bir inceleme olanağı sunarken backlinklerin düzenlenmesi, site haritası çıkarılması gibi çeşitli konularda sizlere kolaylık sağlar. Bunun yanında mobil uyumluluk ya da hatalı sayfaların tespiti gibi birçok özellikleri de kapsar.

  2. Google Analytics

  Google’ın en çok kullanılan analiz araçlarından biridir. Google Analytics, Google’ın ücretsiz sunduğu bir servistir. Web sitenizin trafik ölçümlerinde ve bu trafiklerin aktarımında kullanılır. Web sitesi trafiklerini başka zaman dilimleriyle karşılaştırmanızı sağlar. 

  Bunun yanı sıra belirli aralıklarla raporlama yapılması gereken durumlarda kullanılan bir araçtır. Her site yöneticisinin mutlaka bilmesi gereken bir Google aracı olarak kullanıma sunulmuştur.

  3. Google Trends

  Google Trends, arama motorunda aranan kelimelerin arama sıklıklarına odaklanan bir araçtır. Google Trends ile gerçek zamanlı arama sonuçlarında analiz yapmak mümkündür. 

  Bunun yanı sıra geçmiş bir tarihe yönelik olarak da arama sonuçları hakkında bir analiz ortaya koyulur. Buradan elde edeceğiniz verileri ölçümlemek için en güncel bilgiler Google Trends ile erişime açılır.

  4. KWFinder

  KWFinder, kullanıcıların en sık tercih ettiği SEO araçları içerisinde yer alır. Anahtar kelime araştırması yapmak için en sık kullanılan araçlar arasındadır. 

  KWFinder içerisinde hem ücretli hem de ücretsiz planlar yer almaktadır. Bu planlardan web siteniz için uygun olan hangisi ise buna karar vererek işe başlamak oldukça kolaydır. KWFinder, anahtar kelimeleri birçok açıdan inceleyerek sizin için en uygun olanı seçmeye yarar.

  5. MozBar

  MozBar, SEO araçları içerisinde kullanılan seçeneklerden biridir. Web sitesi için kullanışlı bir Chrome eklentisidir. MozBar, Moz tarafından oluşturulmuştur. 

  Tarayıcıdan ayrılmadan farklı web siteleri ve arama motoru sonuç sayfaları (SERP) içerisinde aradığınız bilgilere ulaşmanızı sağlar. SERP’ler hakkında SEO bilgileri elde etmenize yardımcı olan bir araçtır.

  6. Google PageSpeed Insight

  Google PageSpeed Ingisht, kullanışlı bir SEO aracı olarak web siteleri için tercih edilir. Bu servis sayesinde web sitelerinin hız testi yapılır. 

  Sayfaların her biri içerisinde herhangi bir hız problemi varsa web sitesi ile ilgili sorunların çözülmesi kolaylaşır. Siteler sistem içerisinde belli puanlara sahiptir. Bu puanlamanın altında kalan web siteleri, raporlamalar ile belirlenir. 

  7. Woorank

  Woorank, online bir şekilde kendi sitenizi ve rakip siteleri inceleyebilmek için kullanılır. Ücretsiz bir şekilde faydalanılan bir hizmettir. Hem kendi sitenizi hem de rakip siteyi kolay bir şekilde incelemenizi sağlar.

  Online bir hizmet olmasından dolayı kullanıcıların genel olarak siteler hakkında hızlı bir şekilde bilgi edinmesini amaçlar. Woorank, ücretli özellikleri de içerisinde barındırır. 

  8. Neil Patel SEO Analyzer

  Neil Patel SEO Analyzer, bir anahtar kelime aracı olarak kullanılır. Neil Patel tarafından geliştirilen bir SEO aracıdır. Web sitesi için pratik bir kullanımı vardır. 

  Pazarlama amacı güderek birçok araç kullanımı yerine anahtar kelime analizinde bu araç sıklıkla tercih edilir. Sık tercih edilmesinin nedeni, ücretli bir şekilde dijital pazarlama araçlarının sunduğu her şeyi sunmasıdır. Bunu sunarken de herhangi bir ücret talep etmemesidir.

  9. Google Keyword Planner

  Google araçlarından biri de Google Keyword Planner’dır. Google Ads içerisinde yer alan ücretsiz bir dijital planlama aracıdır. 

  Google Keyword Planner, anahtar kelime önerileri sunar. Bunun yanında bütçe tahminlerini de ekler. Siteniz için uygun olan reklam stratejilerini belirleme konusunda sıklıkla tercih edilen bir araçtır.

  10. GTmetrix

  GTmetrix, web siteleri için sık tercih edilen SEO araçları arasındadır. Web sitesi açılışını ölçen ve yükleme hızlarını da ortaya koyan bir araçtır. 

  Web siteleri hakkında sizlere öneriler sunan bir servistir. Sistemin temelinde internet sitelerinin yüklenme hızları yer alır. Bu hızın pratik bir şekilde tespit edilmesi, GTmetrix ile mümkündür.

  SEO araçları nasıl kullanılır?

  SEO araçları kullanılırken ilk olarak bu araçların ne olduğunu bilmek gerekir. Hangi SEO aracının ne işe yaradığını tespit etmek, sizi birçok gereksiz masraftan ve zaman kaybından kurtaracaktır. Bundan dolayı da kullanmak istediğiniz SEO araçlarının nasıl kullanıldığını bilmek önem taşır. SEO konusunda kullandığınız araçların kullanılma amaçlarını sınıflandırmak gerekirse:

  • Anahtar kelime analizi eden araçlar,
  • Hız testi yapan araçlar,
  • Reklam için bütçe tahmini yapan araçlar,
  • Genel analiz yapan araçlar gibi çeşitli başlıklar vardır. 

  SEO araçları içerisinde sizin için en uygun olan araca karar verdikten sonra kullanım amacını göz önünde bulundurarak nasıl kullanıldığını öğrenmek önemlidir. Bazı SEO araçları online olarak kullanılır. Bazı SEO araçları ise Chrome eklentisi olarak kullanılır. Bu araçlar arasında ihtiyacınız olan SEO aracını web sitenize entegre ederek kullanmaya başlamak oldukça kolaydır.

  SEO araçlarını kullanmak için ipuçları

  SEO optimizasyonu, web sitelerinin arama motorlarında ilgili sıralarda yer tutması için önemlidir. Bundan dolayı da SEO araçlarını kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. SEO araçlarını kullanmak için ilk olarak bilmeniz gereken nokta, hangisi işinize yarayacaksa onu kullanmaktır. 

  İnternet üzerinde birçok SEO aracı vardır. Bu araçlar içerisinde web sitenizin ihtiyacı olanları tercih ederek tamamını incelemeden bunlardan yararlanmak önemlidir. Ayrıca destekleyici birkaç SEO aracını bir arada kullanmak da önemlidir. Web sitesi analizlerinizde sizler için performans denetimi konusunda kullanıma uygundur.

  Önemli çıkarımlar

  Web siteleri için ücretsiz SEO araçları kullanılırken üzerinde durulması gereken noktalar şunlardır:

  1. SEO araçlarının nasıl kullanılacağından öne ne olduğuna bakın.
  2. Ücretsiz SEO araçlarının ücretli özellikleri de olabilir.
  3. Birden fazla SEO aracını bir arada kullanmak mümkündür.
  4. İhtiyacınız kadar araç kullanarak web sitenizi optimize etmek yeterlidir.
  5. Anahtar kelime araçları gibi araçlar arasında güncel zamanlı verilerden yararlanmak önemlidir.
  6. Hız testi yapılabilecek SEO eklentileri içerisinde seçim yaparak sizin için uygun olanı kullanmak gerekir.
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  TikTok, Whee Uygulamasını Tanıttı: Instagram’a Rakip Olacak!

  TikTok, Instagram'a rakip yeni fotoğraf paylaşım uygulaması Whee'yi tanıttı. Yalnızca arkadaşlarla paylaşım imkanı sunan Whee, Türkiye'de erişime açıldı.

  iOS 18 ile iPhone'u Kapatmak Daha Kolay Olacak: İşte Gelecek Yeni Özellik!

  iOS 18 ile gelen yenilikler arasında, iPhone'u kapatmanın kolay yolu ve Denetim Merkezi'nde daha fazla özelleştirme imkanı bulunuyor.

  YouTube Reklam Engelleme Dönemi Tamamen Sona Eriyor!

  YouTube, reklam engelleyicilere karşı sunucu tabanlı reklam enjeksiyonunu test ediyor. Bu yeni yöntemle reklam engellemek neredeyse imkansız hale gelecek.

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  Web Sitenizi Optimize Etmenize Yardımcı Olacak En İyi Ücretsiz SEO Araçları

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et