R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Çalışma Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

  Çalışma motivasyonu sağlamak ders çalışırken, proje geliştirirken veya herhangi bir işte gerekli olan bir durum. Bu motivasyonu sağlamak için pek çok yol var.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  30.09.2022 16:35 1321 5 dk okuma süresi
  Çalışma Motivasyonu Nasıl Sağlanır?
  Son Düzenleme:

  İnsanlar, tarih boyunca pek çok buluş gerçekleştirirken çeşitli şeyleri de keşfetmiş oldu. Bu zamana kadar elektronik ortamda bilgisayarların çıkmaya başlaması, internetin yaygınlaşması ve daha pek şey geliştirildi. İnsanlar, yeni şeyler üretirken pes etmedi ve sabırlı bir şekilde dünyaya büyük faydalar sağladı. Peki bu insanlar nasıl bu kadar başarılı oldular? Gelin beraber inceleyelim.

  Motivasyon nedir?

  Güdü veya bir diğer ismiyle motiv, kişinin harekete geçmesi anlamına geliyor. Kişinin davranışa hazır hale gelmesine ise motivasyon deniyor. Örneğin bir işe başlarken motivasyon kaynağının olması gerekiyor. Motivasyonu olan bir kişi o işe daha keyifli bir şekilde başlar ve işini severek yapar.

  Motivasyonun iki türü bulunuyor. Bunlardan birisi iç motivasyon olurken diğeri dış motivasyon olarak yer almakta. Çalışma motivasyonu için kişinin iç motivasyonu iyi bir seviyede olmalı. Bazı örnekleri şu şekilde verebiliriz:

  • Bir projeye başlarken özgüvenli olmak
  • Projenin başarılı olacağına dair umudun yerinde olması
  • Kendini ödüllendirme
  • Hedef belirleme
  • Refah düzeyini yüksek tutma
  • Sağlığını koruma

  Dış motivasyon için ise şu örnekleri verebiliriz:

  • Projeden gelir elde etme
  • Saygınlık kazanma
  • Konforlu bir çevreye sahip olma
  • Başarılı bir ekip ile çalışma

  Çalışma motivasyonu sağlamanın yolları

  Çalışma motivasyonu sağlamanın yolları aşağıda açıklanmıştır:

  Uyku düzenine önem gösterin

  Motivasyonlu olmanın yollarından birisi uyku düzenine önem göstermekten geçiyor. Uykusunu tam almamış bir insan, gün boyunca yorgun ve düşük enerjiye sahip olur. Bu durum, motivasyon düşüklüğü sağlayarak yapılan işten yeterince keyif almamaya neden olur. Bir işten yeterince keyif almayan kişi, o işi daha az verimlilik ile gerçekleştirir. Bu durum da performansı da etkiler. Bundan dolayı her insanın uyku düzeninin yerinde olması gerekiyor. Böylece motivasyon daha yüksek olur ve mutlu bir çalışma ortamı sağlanır.

  Beslenme düzenini önemseyin

  İnsanların dikkat etmesi gerektiği konulardan birisi beslenme düzeni oluyor. Beslenme düzenine önem göstermek, sağlık açısından önemli avantajlara sahip. Yetersiz beslenen bir kişi hastalanabileceği için motivasyon düşüklüğü ile karşılaşılır. Aynı şekilde yetersiz beslenme yerine aşırı tüketim yapılırsa da vücut için tehlikeli olur. Önemli olan dengeli beslenmek ve sağlıklı besinleri tüketmek. Bu durumun hem fiziksel hem de psikolojik olarak insana olumlu etkileri bulunuyor.

  Konforu artırın

  Çalışma motivasyonu sağlamanın bir diğer yolu konforlu bir ortamda yaşamak. Çalışma yapılan ortam yeterince konforlu değilse bu durum, kişinin rahat çalışamamasını ve işine daha az odaklanmasını sağlar. Örneğin, oturulan koltuk eğer rahat değilse daha rahat bir koltuk alınmalı veya koltuğun arkası genişse arkaya bir yastık konulmalı. Aynı zamanda oturma şekli ve vücut pozisyonu gibi detaylara da önem gösterilmeli.

  Bir diğer örnek iş yaparken kullanılan malzemeler. Malzemeler, kişinin konforuna uygun olarak belirlenmeli. Örneğin, oyun sunucusu işleten biri aksiyon oyunu oynuyorsa kullandığı farenin oyuna uygun bir şekilde yer alması gerekir. Bu sayede oyundan alınan keyif artarken konfor da yükseltilmiş olacak. Özetle konfor, motivasyonu yükseltme konusunda önemli bir yana sahip.

  Aralıklarla dinlenin, stresli olmayın

  İnsanların dikkat etmesi gerektiği bir diğer şey stres seviyesini düşük tutmak ve dinlenmek. Eğer uzun süreli bir iş yapılıyorsa aralıklarla dinlenmek yani kısa molalar vermek gerekiyor. Bu sayede hem sağlık korunmuş olur hem de motivasyon yüksek seviyede tutulur. 

  Dinlenmek, vücudu rahatlattığı için mutluluk hormonlarının da salgılanmasına katkı sağlar. Aynı zamanda stres seviyesini ciddi oranda düşürür. Eğer kısa işler yapılıyorsa yapılan her işin sonunda birkaç dakikalık ara verilmelidir. Temiz hava almak rahatlatan bir deneyim olacaktır.

  Beyninizi ödüllendirin

  İnsanların yapabileceği en önemli şeylerden birisi kendini ödüllendirmesidir. Çalışma motivasyonu seviyesini yüksek tutmak isteyenler, bu konuya büyük bir önem göstermeli. Bunun sebebi, beyni ödüllendirmenin mutluluk hormonlarını salgılaması. 

  Mutluluk hormonları serotonin, dopamin ve endorfin gibi çeşitli hormonlar ile sağlanıyor. Endorfin, ağrıyı keserek kişinin daha mutlu olmasını sağlayan bir hormondur. Dopamin, bir insanın bağımlısı olduğu şeyleri yapması olarak açıklanır. Örneğin, kahve seven bir insan, günde birkaç bardak kahve ile beraber bu hormonu salgılar. Serotonin ise küçük şeylerden mutlu olmayı sağlar.

  Peki iş yaparken beynin mutluluk hormonlarını salgılamasını nasıl sağlarız? 

  Bunun için beyni ödüllendirmek gerekiyor. Bir insan, sevdiği şeyleri yaparsa bu şekilde hormonlarını aktif tutar. Örneğin, çalışırken verilen aralarda sevilen bir yiyecek veya içecek tüketilebilir. Hatta çalışırken yiyecek ve içecek tüketmek, çalışma sırasında daha mutlu olmaya katkı sağlar.

  Örneğin, uzun bir iş yapıldığını varsayalım. İş yaparken bu işin daha eğlenceli hale gelmesini sağlamak için çalışma, parçalara bölünmeli. Her parçanın sonunda ise sevilen bir yiyecek ağıza atılmalı. Bu şekilde yapılan işin verimli olma oranı daha da artar.

  Planlı bir birey olun

  Planlı olmak, yapılan işlerin düzene girmesi anlamına geliyor. Yarının işini bugünden planla ki verimlilik artsın. Bir gün 24 saat içeriyor. Eğer bir insan plansız bir şekilde iş yaparsa kafası daha çok karışır. Böylece kişi, 24 saatlik zamanı verimli kullanamaz ve bu, zamanın bir kısmının boşa gitmesini sağlar. Bundan dolayı bir gün önceden özellikle akşam saatlerinde bir sonraki günün planı yapılmalı. Çalışma motivasyonu, yapılan hazırlık sayesinde daha yüksek olacaktır. Ayrıca kişi, kendine daha çok vakit ayırabilecek.

  Kendinizi geliştirin

  İnsanların bir işe başlarken motive olması için kendini geliştirmesi gerekiyor. Eğitim, yaşam boyu sürüyor. Her zaman yeni şeyler öğrenilmeli ve daha fazla tecrübe sahibi olunmalı. Bir kişi, grafik tasarım bilse bile bu alanda yeni şeyler öğrenmeye devam edecek. Çünkü teknoloji gelişiyor ve yeni teknikler ortaya çıkıyor.

  İstatistik tutun

  Yapılabilecek şeylerden birisi istatistik tutmak. Grafikler, bazı insanların sevdiği bir şey. Grafik incelemeyi ve yorumlamayı sevenler kendisi için de bir performans grafiği hazırlayabilir. 

  Örneğin, makale yazan bir kişiyi ele alalım. Yazar, grafikte her gün kaç sözcük yazdığını not etmiş olsun. İlk gün 2.000 sözcük yazı yazan kullanıcı, bir sonraki gün 2.200 sözcük yazsın. Sonraki gün ise 2.500 sözcük yazmış olsun.

  Grafik üzerindeki yükselmeyi gören yazar, bu olumlu tablo sebebiyle kendini daha motive hissedecektir. Böylece yaptığı işten daha çok keyif almaya başlayacak. Tabii veriyi her zaman yükseltmek mümkün olmayacağı ve insanın da bir sınırı olacağı için bir süre sonra denge kurmak önemlidir. Yani kişinin yapması gerektiği şey alt ve üst sınır belirleyip seviyeyi korumak. Çalışma motivasyonu, bu şekilde elde edilebilir.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  EURO 2024 Hangi Kanalda? EURO 2024 Maçları Nasıl İzlenir?

  Almanya'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan 17. Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) bugün başlıyor. Futbolseverler, maçları hangi kanalda ve nasıl izleyebileceklerini merak ediyor. İşte EURO 2024 maçlarının yayın bilgileri ve izleme detayları.

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  Vodafone'dan Herkese 25 GB İnternet Hediyesi: Nasıl Alınır?

  Vodafone, 2024 Voleybol Milletler Ligi'ne özel, Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden 25 GB internet hediye ediyor. Peki, hediye internet nasıl alınır?

  ChatGPT 4o Nasıl Kullanılır? İşte Detaylı Rehber!

  OpenAI'nin GPT 4o modeli, kullanımı kolay yapay zeka teknolojisiyle ses, metin ve görüntü analizi yaparak etkileşimi artırıyor. İşte GPT 4o kullanım adımları!

  Çalışma Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et