R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Sony’e Müşterilerini Dolandırmak Suçlamasıyla 5.9 Milyar Dolarlık Dava!

  Teknoloji devi Sony’in “PlayStation Store” nedeniyle başı İngiltere’de dertte. İngiltere’de Sony’e PlayStation Store’da uyguladığı %30 komisyon yüzünden dolandırıcılık davası açıldı. Sony davayı kaybederse 5 Milyar Sterlin ödemek zorunda kalacak! İşte Sony’e karşı açılan davanın detayları!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  22.08.2022 18:59 1208 2 dk okuma süresi
  Sony’e Müşterilerini Dolandırmak Suçlamasıyla 5.9 Milyar Dolarlık Dava!
  Son Düzenleme:

  Popüler oyun konsolu “Sony PlayStation” için oluşturulan sanal mağaza İngiltere’de davalık oldu. Sony’in dijital mağazası “PlayStation Store” üzerinden yapılan oyun alımlarındaki komisyonun “dolandırıcılık” olduğu iddia edildi. İngiltere’de şirkete karşı toplu dava açıldı. Açılan davada “PlayStation” şirketinin dijital mağazasının insanları dolandırdığı iddia edildi.,

  İngiltere’deki toplu davanın liderliğini Tüketici Hakları savuncusu “Alex Neill” tapıyor. Neil’in iddiasına göre şirket, PlayStation Store’da gerçekleştirilen satın alımlarda kesinti uygulanıyor. Neil, söz konusu kesintisinin “rekabet yasası ihlali” olduğunu öne sürdü. 

  5 Milyar Sterlinlik Tazminat Davası

  Davada İngiltere’deki oyuncuların PlayStation Store’daki dijital satın alımlarındaki kesinti şikayet edildi. Zira iddiaya göre oyuncular sanal mağazada 5 Milyar Sterlin daha fazla ödeme yaptı. Söz konusu dava dosyası kısa süre önce İngiltere “Rekabet Temyiz Mahkemesi’ne” sunuldu.

  Davada 19.08.2016 tarihinden bu yana PlatStation Store’daki “oyun” ve “DLC” satın alımları konu edildi. 6 yılda uygulanan kesintilerden mağdur sayısının 9 Milyon kişi olduğu iddia edildi.

  Sony, davayı kaybederse her oyuncuya tazminat(faizli) ödemek zorunda kalacak. Tazminat tutarıysa “67 Euro(1.203 TL)” ile “562 Euro (10.100 TL)” arasında olacak.

  Davada oyun ve eklenti içeriği satan geliştirici ve yayıncılara yapılan dayatma şikayet edildi. Zira Sony, tüm satın alımlarda %30 kesinti uyguluyor. Davada da bu kesintinin “dolandırıcılık” olduğu belirtiliyor. İddiaya göre Sony’in “üçüncü parti satışları” için kesinti uygulamaması gerekiyor.

  Şirketlerin dijital mağazalarında uyguladığı kesinti oranları

  Dijital Mağaza Adı"Komisyon Oranı
  Sony PlayStation Store%30
  Steam%30
  Microsoft Xbox%30
  App Store%30
  Epic Games%18

  Davanın sözcülüğü yapan Neill, davaya dair açıklamalarda bulundu. Açıklamasında kendisinin söz konusu işlemden mağdur olanları savunduğuna dikkat çekti. Şirketin pozisyonunu art niyetli olarak değerlendirdiğini ve dolandırıcılık yaptığını düşündüklerini belirtti.

  Temmuz ayında ABD’de açılan benzer bir dava iddiaların yetersiz olduğu gerekçesiyle reddedilmişti.

  İngiltere’deki davaya konu olan dijital mağazalardaki komisyon ile ilgili sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz. 

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  OpenAI Microsoft Tarafından Fonlanacak: Hedef 10 Milyar Dolarlık Yatırım!

  Microsoft ile OpenAI, yeni bir ortaklık için çalışmalara başladı. Eğer ortaklık gerçekleşirse Microsoft, OpenAI'a tam 10 milyar dolarlık yatırım yapacak!

  Bim Elektronik Ürünler ile Müşterilerini Sevindiriyor

  Bu hafta Bim elektronik ürünler ile beraber müşterilerine pek çok olanak sunuyor. Gelin sizlere bu haberimizde bu haftanın ürünlerini paylaşalım.

  TikTok, Snapchat ve Facebook’tan Sonra Sıra Google’da: 100 Milyon Dolarlık Tazminat Şoku

  Dünya devi Google, Photos uygulamasından dolayı 100 milyon dolarlık tazminat ödeyecek. Google, Photos uygulamasında gizlilik kanunlarını ihlal etmişti.

  Google Birleşik Krallıktan Kovulabilir: Dava Üstüne Dava!

  Birleşik Krallık, Google'a dava açtı. Dava Google aleyhine sonuçlanırsa Google, büyük yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir.

  Sony’e Müşterilerini Dolandırmak Suçlamasıyla 5.9 Milyar Dolarlık Dava!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et