R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Sony’e Müşterilerini Dolandırmak Suçlamasıyla 5.9 Milyar Dolarlık Dava!

  Teknoloji devi Sony’in “PlayStation Store” nedeniyle başı İngiltere’de dertte. İngiltere’de Sony’e PlayStation Store’da uyguladığı %30 komisyon yüzünden dolandırıcılık davası açıldı. Sony davayı kaybederse 5 Milyar Sterlin ödemek zorunda kalacak! İşte Sony’e karşı açılan davanın detayları!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  22.08.2022 18:59 1413 2 dk okuma süresi
  Sony’e Müşterilerini Dolandırmak Suçlamasıyla 5.9 Milyar Dolarlık Dava!
  Son Düzenleme:

  Popüler oyun konsolu “Sony PlayStation” için oluşturulan sanal mağaza İngiltere’de davalık oldu. Sony’in dijital mağazası “PlayStation Store” üzerinden yapılan oyun alımlarındaki komisyonun “dolandırıcılık” olduğu iddia edildi. İngiltere’de şirkete karşı toplu dava açıldı. Açılan davada “PlayStation” şirketinin dijital mağazasının insanları dolandırdığı iddia edildi.,

  İngiltere’deki toplu davanın liderliğini Tüketici Hakları savuncusu “Alex Neill” tapıyor. Neil’in iddiasına göre şirket, PlayStation Store’da gerçekleştirilen satın alımlarda kesinti uygulanıyor. Neil, söz konusu kesintisinin “rekabet yasası ihlali” olduğunu öne sürdü. 

  5 Milyar Sterlinlik Tazminat Davası

  Davada İngiltere’deki oyuncuların PlayStation Store’daki dijital satın alımlarındaki kesinti şikayet edildi. Zira iddiaya göre oyuncular sanal mağazada 5 Milyar Sterlin daha fazla ödeme yaptı. Söz konusu dava dosyası kısa süre önce İngiltere “Rekabet Temyiz Mahkemesi’ne” sunuldu.

  Davada 19.08.2016 tarihinden bu yana PlatStation Store’daki “oyun” ve “DLC” satın alımları konu edildi. 6 yılda uygulanan kesintilerden mağdur sayısının 9 Milyon kişi olduğu iddia edildi.

  Sony, davayı kaybederse her oyuncuya tazminat(faizli) ödemek zorunda kalacak. Tazminat tutarıysa “67 Euro(1.203 TL)” ile “562 Euro (10.100 TL)” arasında olacak.

  Davada oyun ve eklenti içeriği satan geliştirici ve yayıncılara yapılan dayatma şikayet edildi. Zira Sony, tüm satın alımlarda %30 kesinti uyguluyor. Davada da bu kesintinin “dolandırıcılık” olduğu belirtiliyor. İddiaya göre Sony’in “üçüncü parti satışları” için kesinti uygulamaması gerekiyor.

  Şirketlerin dijital mağazalarında uyguladığı kesinti oranları

  Dijital Mağaza Adı"Komisyon Oranı
  Sony PlayStation Store%30
  Steam%30
  Microsoft Xbox%30
  App Store%30
  Epic Games%18

  Davanın sözcülüğü yapan Neill, davaya dair açıklamalarda bulundu. Açıklamasında kendisinin söz konusu işlemden mağdur olanları savunduğuna dikkat çekti. Şirketin pozisyonunu art niyetli olarak değerlendirdiğini ve dolandırıcılık yaptığını düşündüklerini belirtti.

  Temmuz ayında ABD’de açılan benzer bir dava iddiaların yetersiz olduğu gerekçesiyle reddedilmişti.

  İngiltere’deki davaya konu olan dijital mağazalardaki komisyon ile ilgili sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz. 

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  OpenAI'nin Muazzam Yükselişi: 2023 Yılında 1.6 Milyar Dolarlık Kazanç Sağladı!

  OpenAI, 2023'te 1.6 milyar dolar kazançla yapay zeka sektöründe devrim yarattı. ChatGPT, şirketin gelirlerinde büyük bir artış sağladı.

  TikTok 10 Milyar Doları Geçerek Rekor Kırdı!

  TikTok, 10 milyar dolarlık geliriyle oyun dışı uygulamalar arasında rekora imza attı. TikTok'un bu başarısı, mobil uygulama sektöründe yeni bir dönemi başlatıyor.

  Google Mesajlar Güncellendi: İşte 1 Milyar Kullanıcıya Ulaşan Uygulamanın Son Güncellemeleri!

  Android platformunun önde gelen mesajlaşma uygulaması olan Google Mesajlar, önemli bir başarıya imza atarak 1 milyar aktif RCS kullanıcısını aştı.

  Xbox PC Game Pass’ten Müjde Geldi: İlk Ay 5.90TL Oldu!

  Microsoft Store, PC Game Pass aboneliği için promosyon başlattı. Özel teklife göre ilk ay için abonelik ücreti, sadece 5.90 TL olarak belirlendi.

  Sony’e Müşterilerini Dolandırmak Suçlamasıyla 5.9 Milyar Dolarlık Dava!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et