R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Netflix’e Milyon Dolarlık Tazminat Şoku!

  Amerika Yazarlar Birliği (Writers Guild of America) adlı kurum Netflix’e dava açmıştı. Davanın konusu Netflix’in yüzlerce senariste düşük ödeme yaptığı iddiası idi. Netflix, açılan bu davayı kaybetti. Şimdi milyon dolarlık bir tazminat ödemesi söz konusu olacak.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  12.08.2022 11:15 1781 3 dk okuma süresi
  Netflix’e Milyon Dolarlık Tazminat Şoku!
  Son Düzenleme:

  Akış devi Netflix, bugünlerde oldukça zor bir süreci atlatmaya çalışıyor. Netflix bunun öncesinde abone sayısında düşüş yaşamaya başladı. Aynı hesabı birden fazla kişinin ortak olarak kullanması da sıkıntıları arasındaydı. Bu nedenlerden dolayı maddi açıdan oldukça zarara uğradı. Bu sorunlarını çözmeye çalışan şirketin, şimdi yüksek bir tutarda tazminat ödemesi gündemde. 

  Amerikan Yazarlar Birliği” adlı kurum, bir davada 42 milyon dolar tazminata hak kazandı. Senaristlerin ödemelerine dair uyuşmazlığın konu olduğu davada “Netflix’in 216 filmi” yer alıyor. Ayrıca bu kurum, geç ödeme için de faiz talebinde bulundu.

  Faiz de isteniyor

  Netflix

  Amerika Yazarlar Birliği açtığı davada, Netflix'i suçladı. Özetle senaristlere ödenmesi gerekenden daha az miktarda ödeme yapmakla itham etti. Sinema gösterim ücretlerinin, belli bir pazardan elde edilen gelirler üzerinden ödendiği biliniyor. Buna göre, Netflix’in bu anlaşmaya uymadığını söyleniyor. Netflix’in, senaristlere filmden elde ettiği kazancın çok daha azını ödediği de söyleniyor.

  Başkan Meredith Stiehm’in, birliğin bir notunda bu iddialara ilişkin açıklamaları yer alıyor. Notta Stiehm’in notu şu şekilde;

  Netflix, Amerikan Yazarlar Birliği’ni, anlaşma sağladığı standart altı bir formülü kabule zorladı. Ancak, bir duruşmadan sonra aksi yönde bir karar verildi. Bu karara göre, telif hakkının filmin brüt bütçesinden daha yüksek olması gerekiyordu.

  Amerikan Yazarlar Birliği, daha öncesinde açtığı bir davayı kazanmış durumda. Dava başrolünde Sandra Bullock’un yer aldığı Bird Box filmine karşı açılmıştı. Mahkeme yargılamasında yargıç, Netflix'in bir senariste önemli ölçüde düşük ödeme yaptığını tespit etti. Ve şirketin senariste kalan parasını ve faiz olarak 1,2 milyon dolar ödemesine karar verdi.

  Konuyla ilgili Netflix tarafından henüz herhangi bir açıklama gelmedi. Amerikan Yazarlar Birliği, Netflix’i anlaşmaları aleyhe ihlal eden bir şirket olarak nitelendirdi. Ayrıca “Bird Box” filmi hakkında verilen kararın sadece bu filmi etkilemeyeceği düşünülüyor. Bu kararın daha birçok filmi de etkilemesi bekleniyor. İlgili kararda yargıç, orijinal Netflix içeriklerinin senaristlerine daha yüksek ödeme yapılması gerektiğine karar verdi. Ödemenin platformun elde ettiği kazanç ile orantılı olacak şekilde olmasına hükmetti.

  Netflix’i zor günler bekliyor

  Netflix

  Netflix son dönemlerde abone sayısındaki düşüşle gündemde idi. Netflix'in reklam içeriklerine daha fazla ağırlık vermesi bekleniyordu. Bu sayede de nispeten daha uygun fiyatlı bir abonelik ücretlendirmesi başlatacağı söyleniyordu. Yeni abonelik planının halihazırda birkaç ülkede test edildiği de iddialar arasında.

  Uğradığı zararların üstüne, bir de tazminat şoku yaşayan Netflix’in akıbeti merak ediliyor. Kimi kullanıcılara göre, yeni yaptığı abonelik planlaması ile Netflix’in abone sayısının yeniden artacak. Kimileri ise reklamlara ağırlık verilmesinin izleyicinin konforunu düşüreceğini düşünüyor. Bu sebeple Netflix’in bu planla tepki çekeceği de düşünülmekte. 

  Netflix’in güncel abone planlamaları

  PlanlarAylık ücretAynı anda izlenebilecek ekran sayısıİçerik indirilebilecek cihaz sayısıSınırsız dizi ve film izleme hakkıDizüstü bilgisayar, televizyon, telefon veya tablette izleyebilme imkanıHD ve Ultra HD seçeneği
  Temel Plan37,99 TL 11VarVarYok
  Standart Plan57,99 TL22VarVarSadece HD
  Özel Plan77,9944VarVarİkisi de var
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Steam, Tam 14 Milyon Oyuncuyu Dolandırmakla Suçlanıyor: İşte Detaylar!

  Steam, İngiltere'de 656 milyon poundluk dava ile karşı karşıya. Valve, pazar hakimiyetini kullanarak 14 milyon oyuncudan fazla ücret almakla suçlanıyor.

  GTA 5, 200 Milyondan Fazla Sattı: Tarihin En Çok Satan Oyunları Arasına Girdi!

  Rockstar Games'in GTA 5'i, dünya çapında 200 milyondan fazla satış yaparak tarihin en çok satan üçüncü oyunu oldu ve yeni rekorlar kırmaya devam ediyor.

  Mahindra'nın 9 Bin Dolarlık SUV Modeli İlk Saatte Tükendi

  Hindistan merkezli otomobil firması Mahindra'nın 9 bin dolar başlangıç fiyatına sahip yeni kompakt SUV modeli, satışa çıktığı ilk 60 dakika içinde 50 binden fazla sipariş topladı. Uygun fiyatlı aracın teslimatlarına 26 Mayıs'ta başlanacak.

  Microsoft’tan Yeni Proje: 3,3 Milyar Dolarlık Yapay Zeka Kampüsü Kuruyor!

  Microsoft, ABD'de 3,3 milyar dolarlık yapay zeka kampüsü kuruyor. Firma, yenilikçi teknolojilerle binlerce kişiye eğitim ve iş imkanı sunacak.

  Netflix’e Milyon Dolarlık Tazminat Şoku!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et