R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Twitter, AB'nin Dezenformasyonla Mücadele Kurallarını Reddediyor!

  Twitter, AB'nin dezenformasyonu tespit etmek ve önlemek için sosyal medya platformlarına yükümlülükler getiren gönüllü mücadele kurallarını terk etmeyi düşünüyor.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  26.05.2023 14:30 1103 2 dk okuma süresi
  Twitter, AB'nin Dezenformasyonla Mücadele Kurallarını Reddediyor!
  Son Düzenleme:

  Twitter'ın, yanlış bilgiyle mücadele konusundaki AB düzenlemelerinden çekilme kararı alabileceği bilgisi, Reuters'ın bir AB yetkilisiyle yaptığı görüşmelere dayanıyor. Bu durum, bilgi kirliliği ve yanlış bilgiye karşı olan mücadeleyi zorlaştırabilecek bir darbe olarak değerlendiriliyor.

  Dezenformasyonla Savaşta Sıkıntılı Dönem

  Avrupa Komisyonu, geçen sene düzenlemeleri güçlendirerek, yanlış bilgi yaymaya çalışan aktörlerden alınan reklam gelirlerinin ne kadar olduğuna dair verileri içeren düzenli ilerleme raporlarının sunulmasını talep etti. Kabul edilen veya reddedilen siyasi reklamların sayısı veya değeri ve saptanan manipülatif davranış örneklerinin bilgisi verilmesi de yeni sorumluluklar arasında.

  AB yetkilisi, Twitter'ın düzenlemelerden çekileceği konusunda ipuçları verdiğini belirtti ve şirketin son dönemlerde bu konuda pek çaba göstermediği için önemli bir değişiklik olmayacağını da sözlerine ekledi.

  Twitter'ın Yasal Yükümlülükleri Neler?

  Yetkili, "Bu durum, sadece toplantılara katılmayacaklarını ve rapor yayınlamayacaklarını ifade ediyor. Ancak, yasal yükümlülükleri hala devam ediyor" dedi. Bu duruma işaret eden yetkili, yakın zamanda kabul edilen ve uygulama kurallarına bağlı olduğu Dijital Hizmet Yasası'na atıfta bulundu. Twitter'ın Avrupa pazarından çekilme gibi bir durumunun olmadığını da belirtti.

  AB'nin Kişisel Verileri Koruma Kuralları ve Muhtemel Cezalar

  AB'nin kişisel verilerin korunması ile ilgili kuralları oldukça katıdır ve ihlal durumunda verilecek cezalar büyüktür. Kuralları ihlal eden şirketlere, küresel cirolarının yüzde 6'sı kadar para cezası kesilmesi mümkün. Yanlış bilgiyle mücadele konusunda AB'nin gönüllü düzenlemelerini imzalayan şirketler arasında Google, Meta, Microsoft ve TikTok bulunmaktadır. Twitter'ın bu düzenlemelerden çekilmesi, mücadeleyi güçleştirebilecek bir darbe olarak görülüyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Twitter, AB'nin Dezenformasyonla Mücadele Kurallarını Reddediyor!

  Twitter, AB'nin dezenformasyonu tespit etme ve önleme çabalarına destek veren gönüllü mücadele kurallarını sürdürmeyi düşünmüyor.

  Google, Dolandırıcılıkla Mücadele İçin Yeni Bir Özellik Geliştirdi!

  Google Voice, dolandırıcılarla mücadele edebilmek amacıyla yeni bir özellik geliştirdi. Buna göre dolandırıcılardan gelen aramalar, kırmızı renkle gösterilecek!

  Mavi Tik Bekleyenler Dikkat: Twitter, Mavi Tik Kriterlerini Duyurdu!

  Twitter mavi tik özelliğini, daha öncesinde her Blue abonesi alabiliyordu. Ancak yeni yapılan resmi açıklamaya göre artık belirli Blue aboneleri, rozet alacak!

  Mercedes’in Parça Sahteciliği ile Mücadelesi

  İnternet üzerinden Mercedes sahte parçalarını ucuza satarak insanları kandıranlara Mercedes dur diyecek. Detaylar haberimizde.

  Twitter, AB'nin Dezenformasyonla Mücadele Kurallarını Reddediyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et