R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Starlink’e Sonunda Rakip Çıktı: Amazon, Uydu Tabanlı İnternet Projesi İçin İlk Uyduyu Fırlattı!

  Amazon, internet uydusu sektöründe ilk adımını başarıyla attı. Atlas V roketiyle Kuiper Projesi kapsamında iki prototip uyduyu alçak Dünya yörüngesine yerleştirdi. Bu hamleyle Amazon, Starlink'in karşısına güçlü bir rakip olarak çıkıyor.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  08.10.2023 15:37 1867 2 dk okuma süresi
  Starlink’e Sonunda Rakip Çıktı: Amazon, Uydu Tabanlı İnternet Projesi İçin İlk Uyduyu Fırlattı!
  Son Düzenleme:

  Amazon'un uzun süredir beklenen uydu tabanlı internet projesi, ilk adımını attı. United Launch Alliance (ULA) tarafından duyurulan başarılı uydu fırlatma ile Amazon, uzaya ilk iki Project Kuiper uydusunu gönderdi. Atlas V roketiyle Florida'nın Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu'ndan gerçekleştirilen bu fırlatma, Amazon'un uydu internet sektöründeki iddiasını gözler önüne serdi.

  Starlink'e Rakip Çıktı: Amazon Kuiper Projesi

  Amazon'un Starlink'e alternatif olması beklenen Kuiper Projesi, bir süredir merakla bekleniyordu. Protoflight adı verilen bu ilk fırlatma ile Amazon, alçak Dünya yörüngesine iki prototip uydu göndererek, gerçek dünya koşullarında testler yapmayı hedefliyor. 

  Şirket, bu prototip uydular aracılığıyla önemli veri alışverişleri gerçekleştirecek. Bu testler, uyduların yörüngeye çıkartılmasından tutun, fırlatma ve görev operasyonlarına kadar birçok alanda gerçekleştirilecek. Başarılı sonuçlar alındığında, Amazon bu prototip uyduları yörüngeden çıkaracak ve atmosferde imha edecek.

  Kuiper Projesi'nin Hedefi ve İlerleyişi

  Amazon, Kuiper Projesi ile hedefini net bir şekilde belirtiyor: Dünya genelinde internet erişimi olmayan veya yetersiz hizmet alan bölgelere hızlı ve ekonomik geniş bant hizmeti sunmak. 

  Federal İletişim Komisyonu'ndan (FCC) gerekli onayı alan Amazon, önümüzdeki altı yıl içerisinde 3.200'ün üzerinde uydunun yörüngeye gönderilmesini planlıyor. KuiperSat-1 ve KuiperSat-2 prototipleri bu büyük projenin ilk adımları olarak karşımıza çıkıyor. Amazon, 2024 yılında tam anlamıyla işler uydularını fırlatmayı ve aynı yıl içerisinde müşterilere beta testlerini sunmayı planlıyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Google, Drive'da Dosya Kaybolma Sorunu İçin Düzeltme Yayınladı!

  Google Drive'da bir süre önce meydana gelen ve kullanıcıların veri kaybı yaşamalarına sebep olan sorun için Google tarafından bir düzeltme yayınlandı!

  GTA 6’nın İlk Fragmanı, YouTube’da Rekorları Alt Üst Etti!

  GTA 6'nın ilk fragmanı, yayınlandığı ilk 22 saatte 85 milyon izlenme ile YouTube rekorlarını alt üst etti, oyun dünyasında yeni bir dönemi başlattı.

  Gmail’den Bomba Yenilik: Spam Mailler İçin Yapay Zeka Özelliği Devreye Sokuluyor!

  Gmail'in yapay zeka destekli spam algılama özelliği, RETVec sistemi sayesinde e-posta güvenliğini artırarak daha güvenli hale getiriyor.

  Windows Paint’e Yapay Zeka Görüntü Oluşturucu Geldi: Herkes İçin Yeni Bir Dönem Başlıyor!

  Microsoft, Paint uygulamasına OpenAI teknolojisi ile güçlendirilmiş 'Cocreator' isimli yeni bir görüntü oluşturma aracı ekledi.

  Starlink’e Sonunda Rakip Çıktı: Amazon, Uydu Tabanlı İnternet Projesi İçin İlk Uyduyu Fırlattı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et