R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  iPhone 15 Sır gibi saklanan fiyatı belli oldu: Lansman Tarihi, Özellikleri

  Daha önceden sızdırılan bilgiler eşiğinde netleştirdiğimiz Titanyum kasalı iPhone 15 Ultra modelinin şimdi de fiyat bilgisi sızdırıldı. Ünlü analist LeaksApplePro, iPhone 15 Ultra hakkında detayları kullanıcılar ile paylaştı. İşte o detaylar.

  Yigit Aksüt
  Yigit Aksüt R10 Editörü
  18.12.2022 12:06 26000 6 dk okuma süresi
  iPhone 15 Sır gibi saklanan fiyatı belli oldu: Lansman Tarihi, Özellikleri
  Son Düzenleme:

  Apple Eylül 2022’de iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modellerini piyasa sürdü, yeni öğrendiğimiz bilgiler ışığında yeni iPhone’lar piyasaya çıkmadan çok çok önce iPhone 15 hakkında gerçekçi söylentilere sahibiz. 

  iPhone 15’in çıkmasına henüz 1 yıl olduğu için bu bilgilerin net bir doğruluğu yok ancak, USB-C, periskop kamera teknolojisi ve Qualcomm modem çipinin olabileceğini biliniyor. Bu yazı şimdiye kadar iPhone 15 ve iPhone 15 Pro hakkında duyulan tüm sızıntıları kapsamaktadır, unutmamak gerekiyor ki geliştirme süreci henüz çok erken olduğu için Apple’ın planlarını değiştirebileceğini unutmamak gerekir. 

  iPhone 15 Ultra Fiyatı ortaya çıktı!

  Pro Max modelinin yerini alacak olan iPhone 15 Ultra modeli hakkında ünlü analist LeaksApplePro tarafından yeni bilgiler elimize ulaştı. Artan telefon maliyetinden dolayı yeni iPhone 15 ultrayı ucuz tutmak için 256 GB modelinde yer alabileceğini duyurdu. 

  Yeni modelin çift öz çekim kamerasıyla geleceği ve Thunderbolt 4 (40Gbps) özellikli USB-C’nin USB 2.0 hızları (480Mbps/0.48Gbps) ile Lightning bağlantı noktasının yerini alacağı sızdırılan bilgiler arasında yer alıyor.

  Titanyumun maliyetinin kilogram başına 30 ila 50 dolar arasında değişmesi her modelde olmayacağını açıkça gösteriyor. iPhone 15 Ultra modelinde Titanyum çerçeve kullanılırken, iPhone 15 Pro modelinde paslanmaz çelik, iPhone 15 ve 15 Plus modellerinde ise alüminyum kasa kendine yer bulacak. 

  Bu doğrultuda da iPhone 15 modellerinin fiyatları şu şekilde olacağı ön görülüyor;

  iPhone 15 Ultra 256 GB(Yurt dışı Fiyatı)$1.299
  iPhone 15 Ultra 1 TB (Yurt dışı Fiyatı)$1.799
  iPhone 15 Ultra 256 GB (Beklenen Yurt içi Fiyat)47.546 TL
  iPhone 15 Ultra 1 TB (Beklenen Yurt İçi Fiyatı)65.848 TL

  iPhonelarda Pro Max modeli son buluyor

  Bloomberg’den Mark Gurman’ın haberine göre, Apple iPhone 15’in Pro Max sürümü değiştirilerek yerini Ultra modeline bırakacağını iletiyor. Apple’ın 2022 yılında çıkardığı Apple Watch Ultra’nın yeni isimlendirmesi ve M1’in en üst seviyesi için “Ultra” isimlendirmesi kullanması Mark Gurman’ın söylediklerini doğrular nitelikte. 

  iPhone 15 Tasarımı

  Söylentilere göre, iPhone 15 modelleri iPhone 14 modellerine benzeyecek ancak butonlar ve tuşlar iPhone 7’deki gibi haptik geri bildirime saihp tuşlar olabilir. iPhone 14 Pro modellerinde bulunan Dinamik Ada mantığında kontrol edileceği anlamına geliyor. 

  Bunun yanında önemli bir tasarım değişikliği beklenmediği için iPhone 14 kasalarının benzer yapılarında devam edileceği bekleniyor. iPhone 15 için beklenen büyüklükler ise 6,1 inç iPhone 15, 6,1 inç iPhone 15 Pro, 6,7 inç iPhone 15 Max ve 6,7 inç iPhone 15 Pro Max. "Pro" modelleri daha üst seviye özellikleri olacak ve daha pahalı olacak, ancak standart iPhone 15 modelleri daha ucuz olacak.

  İPhone 15 ile birlikte fiziksel tuş ortadan kalkabilir

  iPhone 15 modelleri, iPhone 7’deki Home tuşu gibi fiziksel olmayan haptik geri bildirime sahip tuş olma ihtimalleri oldukça yüksek. Apple Soild-State (Katı devre) adı verdiği düğmeler eklerse, ses açma ve kapama tuşlarının çalışabilmesi için içerisine iki tane de Taptic motor eklemesi gerekecek. 

  Touch ID kaldırılacak

  Söylentilere göre iPhone 15 ailesinde Touch ID kullanılmayacak. Bunun yerine Face ID kullanılmaya devam edecek. Son sızıntılar ışığında Apple’ın ekran altı Face ID çalışmalarına devam ettiği bilgisi ortaya çıktı. Fakat bu özelliğin 2025 senesine kadar iPhone modellerinde yer almayacağı da söylenmekte. Yani bu özellik önümüzdeki sene piyasaya sürülecek olan iPhone 15 modellerinde olmayacak. 2023 senesinde kullanıcılara sunulacak olan iPhone 15lerde, sadece Dynamic Island, yani dinamik ada kullanılacak. Bu özellik iPhone 14 ailesinde sadece Pro modellerde yer almıştı. iPhone 15 ailesinde yer alacak modeller için ise, dinamik ada özelliği genelleştirilecek. Yani 2023 iPhone 15 ailesinde yer alan bütün modellerde dinamik ada özelliği yer alacak. 

  USB-C

  Apple tarafından üretilen iPhone modellerinde Lightning bağlantı noktası bulunmakta idi. Avrupa’da yapılan yeni düzenlemeler ile bu bağlantı noktası uyuşmuyordu. Avrupa’daki yeni düzenlemelere uygun olabilmesi adına bundan sonraki modellerde USB-C bağlantı noktası yer alacak. Bu konuda Apple zorunlu olarak bir değişikliğe gitmek durumunda kaldı. Bu da tasarımların ciddi anlamda değişmesi anlamında gelmekte. Apple bu konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı. Bazı kaynaklar ise Apple’ın yalnızca Avrupa’da satışa sunacağı farklı bir tasarım beklentisi içerisinde. Yani Avrupa’da satılacak olan iPhone modellerinin tasarımının yönetmeliğe uygun olarak tasarlanması beklenmekte. Geri kalan bölgeler için ise eski tasarım ile devam edileceği düşünülüyor. Yeni iPhone 15 ailesinin tasarımının nasıl olacağı merak konusu. 

  Veri aktarım hızları 

  USB-C bağlantı noktaları saeyesinde iPhone 15 modellerinin veri aktarım hızlarının yükselmesi bekleniyor. Standart iPhone modelleri ise USB-C bağlantı noktasına sahip modellerin veri aktarım hızlarına yetişemiyor. Lightning porta sahip olan modellerinin veri aktarım hızları bir önceki iPhone ailesinin veri aktarım hızları ile aynı olacak. Yani 2.0 hızında veri aktarımı yapabilecekler. iPhone 15 Ultra modellerinde ise 3.2 ya da Thunderbolt 3’ü destekleyebilecek veri aktarı hızları olacak. Henüz bu konuda da resmi bir açıklama gelmedi. Fakat Apple analisti Kuo’dan alınan bilgiler ışığında bu beklentiler güç kazandı. USB 2.0 aktarım hızları 480 MB/sn ile sınırlandırılmıştır. USB 3.2 veri aktarım hızları ise 20 GB/sn’ye kadar çıkabilmektedir. Bu da kullanıcıları oldukça cezbeden bir nokta olmaktadır. Apple, iPhone 15 modelleri için Thunderbolt 3 desteğinin de sunmaya hazırlanıyor. Sızıntılara göre bu tarz bir hazırlık da şirket içinde mevcut. Bu söylentiler doğru ise veri aktarım hızları 40 GB/sn’ye kadar çıkabilir. 

  Kamera ve lens teknolojisi

  Apple’ın periskop telefoto lens teknolojisi üzerinde çalışmalar yaptığına dair de sızıntılar ortaya çıktı. Bu lensin nasıl olacağına dair bilgiler ise henüz mevcut değil. Bu lensin iPhone 15 modellerinde yer alacağı ve iPhone 15 lansmanında tanıtılacağı beklenmekte. Apple analisti Kuo’ya göre yalnızca iPhone 15 Ultra modellerde bu teknoloji kullanılacak. Standart iPhone 15 modellerinde ise bu lens teknolojisinden yararlanılmayacak. 

  Periskop lens teknolojisi ise optik yakınlaştırmalara ekstra bir kalite eklenecek. Bu teknoloji sayesinde 5x, hatta 10x optik yakınlaştırmalar mümkün olacak. iPhone 14 Pro modellerinde yakınlaştırmalar 3x’e kadar mümkün olmakta. Periskop lens ise çok daha fazlasını vaad etmekte. Apple’ın ezeli rakibi Samsung, 4x ila 10x’e kadar optik yakınlaştırma imkanını kullanıcılara sunmakta. Hatta Samsung, dijital yakınlaştırmalarda 100x’e kadar yakınlaştırma imkanını sunuyor. Bu da Apple’ın bu alanda iyileştirme ve geliştirme çalışmaları yapmak zorunda kalmasına neden oluyor. 

  A serisi çipler

  iPhone 15 modellerinde çiplerin yeni tedarikçisi yine TSMC olacak. TSMC’nin yeni nesil 3 nanometre üzerine inşa edilen A serisi çipleri yeni modellerde yer alacak. Performans olarak ise %10 ile %15 oranlarında bir artış beklenmekte. Bu yeni A serisi çipler ile iPhone 15 modellerinin performansının iPhone 14 modellerinin performansını geride bırakması bekleniyor. Aynı zamanda bu çiplerin güç tüketimini de %30’a kadar düşürmesi beklenmekte. 

  RAM 

  iPhone 14 Pro modellerinde 6 GB RAM kullanan Apple, iPhone 15 ailesinde bunu 8 GB RAM’e çıkarmayı düşünüyor. iPhone 15 Ultra modelleri için geçerli olacak bu artış ise kullanıcıları sevindirecek. Bu bilgi henüz Apple tarafından onaylanmadı. Fakat TrendForce’a göre standart olmayan iPhone 15 modelleri 8 GB RAM’e sahip olacaklar. 

  iPhone 15 Lansman Tarihi ne zaman?

  Eğer Apple geleneksel Eylül lansman zaman çizelgesini takip ederse, iPhone 15 modelleri muhtemelen 2023 Eylül’ünde piyasaya sürülecektir. 


   

  SEO Danışmanı - İçerik Yöneticisi / R10.net

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 40 Yorum
  • İSMAİL DEMİR
   İSMAİL DEMİR 1 yıl önce
   Iphone 15 çıkmasını bekleyeceğim kesinlikle alacağım bu mukemmel telefonu lansmanını izledim çok iyisi
  • Filiz kiytak
   Filiz kiytak 1 yıl önce
   iPhone 15 de çıkmış tasarımı felan efsane güzel çok beğendim
  • İSMAİL DEMİR
   İSMAİL DEMİR 1 yıl önce
   Iphone 15 çıkmasını bekleyeceğim kesinlikle alacağım bu mukemmel telefonu lansmanını izledim çok iyidi..
  • Filiz kiytak
   Filiz kiytak 1 yıl önce
   Tasarımıyla farklı özellikleriyle daha daha farklı iPhone 15 çıkmış ya çok iyi
  • Öner Teslen
   Öner Teslen 1 yıl önce
   iPhone 15 bomba gibi geliyor özellikleri ile piyasayı altüst edecek
  • remix dünyası
   remix dünyası 1 yıl önce
   iPhone 15 telefonun özellikleri çok iyiymiş harika görünüyor ayrıntılı bilgiler verilmiş , aydınlattığınız için teşekkür ederim
  • seda samancı
   seda samancı 1 yıl önce
   İPhone 15 tasarımı ve işlemciliğiyle mükemmel gözüküyor kesinlikle alacağım
  • mahmut k.
   mahmut k. 1 yıl önce
   Iphone 15 için satılık böbrek temiz az kullanılmış bu nedir abim ya
  • seda samancı
   seda samancı 1 yıl önce
   İPhone 15 den beklentimiz yüksek umarım hayal kırıklığına uğratmaz çıkmasını bekliyoruz
  • mahmut k.
   mahmut k. 1 yıl önce
   Abicim iPhone almak artık hayal oldu bu fiyatlar şaka mı
  • Büşra Kaya
   Büşra Kaya 1 yıl önce
   En iyi telefonlardan bende çıkmasını bekliyordum ama fiyatı çok yüksek
  • Büşra Kaya
   Büşra Kaya 1 yıl önce
   Fiyatı çok yüksek ama bu telefon için değer teşekkür ederim
  • Büşra Kaya
   Büşra Kaya 1 yıl önce
   Bomba gibi bir telefon bu fiyata deger bence
  • lmertbeyz
   lmertbeyz 1 yıl önce
   Yine her zamanki gibi sasirtilmayacak fiyatlar beklenilen gibi asgari ücret ile çalışan yine mutlu olamayacaklar 😄
  • Eren Kılıç
   Eren Kılıç 1 yıl önce
   Guzel ve basarili bir anlatım olmus tesekkurler
  • Nefise Akkoyuns
   Nefise Akkoyuns 1 yıl önce
   Biz alamayacağız ne de olsa, artık bu da bir ev parası olur😄
  • Ayça Çınar
   Ayça Çınar 1 yıl önce
   Tasarımı olağanüstü güzel görünüyor.lansmanını izledim ve öbür seriler gibi değil başarılarr
  • yasin cebeci
   yasin cebeci 1 yıl önce
   Fiyatı yüksek olmasına rağmen yine de alıyorum ne yapayım seviyorum
  • Buketsu Kaya
   Buketsu Kaya 1 yıl önce
   iPhone 15 çok iyi özellikleri üst düzey bir cihaz alabilmek isterdim çıktığında ama bu fiyata mümkün değil
  • mel
   mel 1 yıl önce
   İphone 15 den beklentimiz yüksek diğer modellerden üst seviyede olup fark yaratır merakla bekliyoruz
  • Zehra Polat
   Zehra Polat 1 yıl önce
   iPhone hakkinda bilgi verdiginiz için çok teşekkür ederim istediğim bilgileri buldum
  • semyan can
   semyan can 1 yıl önce
   Endüstri,otomotiv,elektronik vs sektörlerinde yeni ürün tasarımı lansmanından oldukça uzun süre önce yapılır ve uzun süre üretimle ilgili tedarik planlamaları yapılır. ondan baya iyi iphone 15
  • Zehra YILAN YAYLACIKLIOĞLU
   iPhone 15 ultrayı merakla bekliyorum. Titanyum kaplama olması çok güzel. Eminim fiyatının hakkını verecektir. Teknoloji inanılmaz ilerliyor yaaa.
  • Zehra YILAN YAYLACIKLIOĞLU
   iPhone 15 görseli bile mükemmel. Kim bilir ne gelişmeler vardır içinde.
  • Pelin Uçar
   Pelin Uçar 1 yıl önce
   iPhone 15 de çıkmış çok güzelmiş ben de bunu alacağım kesinlikle almanızı tavsiye ederim iPhone’uu çok seviyorum
  • Eda Bal
   Eda Bal 1 yıl önce
   iPhone 15 baya iyi olacak gibi gözüküyor bütçemi ayırdım bekliyorum bakalım nasıl karşılayacak bizi.
  • Oyun Delisi
   Oyun Delisi 1 yıl önce
   ıphone 15 çıkacakmış yani ıphonenin kalitesini herkes bilir birde enson çıkan olursa EFSANE
  • Hitdown Info
   Hitdown Info 1 yıl önce
   iphone 15 telefonun iphone 14 e benzemesi süper dinamik ada özelliği de cok kullanışlı bekliyorum..
  • Oyun Delisi
   Oyun Delisi 1 yıl önce
   iPhone 15 çıkacakmış yani ıphonenin kalitesini herkes bilir birde enson çıkan olursa EFSANE
  • Ufuk Sav
   Ufuk Sav 1 yıl önce
   Iphone 15 özellikleri cok iyi sağam telefon
  • Ufuk Sav
   Ufuk Sav 1 yıl önce
   Iphone 15 gizle telefon ama fiyat beni biraz korkutuyor
  • Seda Baykal
   Seda Baykal 1 yıl önce
   Iphone 15 çıkmasını bekleyeceğim gerçekten harika kaliteli bir ürün almak için sabırsızlanıyorum
  • Ömer Can
   Ömer Can 1 yıl önce
   Kim bilirdi iphone 15in fiyatını görebilecek kadar yaşayacağımızı...
  • zehra erbek
   zehra erbek 1 yıl önce
   eylül 2023'ün gelmesini 4 gözle bekliyorum almak için....
  • zehra erbek
   zehra erbek 1 yıl önce
   Biran önce iPhone 15in çıkmasını istiyorum. 4 gözle bekliyorum...mükemmel telefon...
  • ERDEM AKGÜL
   ERDEM AKGÜL 1 yıl önce
   İPhone 15 tasarımı ve işlemciliğiyle mükemmel gözüküyor kesinlikle alacağım
  • ERDEM AKGÜL
   ERDEM AKGÜL 1 yıl önce
   iPhone 15 bomba gibi geliyor özellikleri ile piyasayı altüst edecek
  • Ayhan Esil
   Ayhan Esil 1 yıl önce
   iPhone 15 ten gerçekten umutluyum gerçekten eğer burda verilen bilgiler gibi çıkarsa gerçekten beni benden alır.
  • Pınar Kurt
   Pınar Kurt 1 yıl önce
   Iphone 15 yeni modeli ve tasarımı ile ciddi bir paraya satılacak galiba buna değer
  • zehra erbek
   zehra erbek 1 yıl önce
   eylül 2023'ün gelmesini 4 gözle bekliyorum. Tasarımıyla da çok farklı görünüyor..

  İlgili İçerikler:

  iOS 18 ile iPhone'u Kapatmak Daha Kolay Olacak: İşte Gelecek Yeni Özellik!

  iOS 18 ile gelen yenilikler arasında, iPhone'u kapatmanın kolay yolu ve Denetim Merkezi'nde daha fazla özelleştirme imkanı bulunuyor.

  Samsung Galaxy Z Flip 6 Geliyor: İşte Tüm Özellikleri!

  Samsung Galaxy Z Flip 6, güçlü Snapdragon 8 Gen 3 işlemci, 120 Hz Dinamik AMOLED ekran ve gelişmiş kamera özellikleriyle tanıtıldı. Fiyat ve detaylar sızdırıldı.

  15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde SMA Hastalığına Dikkat Çeken Eylem Trafiği Durdurdu

  15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde bu akşam çift yönlü olarak trafiğe kapatılmasıyla birlikte büyük bir trafik kaosu yaşandı. SMA hastalarına dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen bireysel bir eylem nedeniyle kapanan köprüde, polis ekipleri geniş güvenlik ö

  WhatsApp, Yeni Görüntülü Arama Özelliklerini Duyurdu: İşte Gelen Yenilikler!

  WhatsApp, yeni görüntülü arama özellikleriyle sesli ekran paylaşımı, 32 kişilik katılımcı sınırı ve konuşan kişi vurgulama gibi yenilikler sunacak!

  iPhone 15 Sır gibi saklanan fiyatı belli oldu: Lansman Tarihi, Özellikleri

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et