R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Huawei HarmonyOS İşletim Sistemi Pazar Payını Büyütüyor!

  Çinli teknoloji devi Huawei, ABD yaptırımlarına maruz kalmış ve cihazlarında Android kullanamıyordu. Google Android işletim sistemini kullanamaması üzerine Huawei, kendi işletim sistemi olan “HarmonyOS” sistemini geliştirmişti. Aradan geçen sürede piyasada HarmonyOS beklentileri aşmayı başardı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  17.12.2022 17:33 2918 2 dk okuma süresi
  Huawei HarmonyOS İşletim Sistemi Pazar Payını Büyütüyor!
  Son Düzenleme:

  Son yıllarda teknoloji pazarlarında Uzakdoğu şirketlerinin yükselişi devam ediyor. Söz konusu yükselişteki önemli markalardan “Huawei” ise ABD yaptırımlarına maruz kalmıştı. ABD’nin Çinli teknoloji devi Huawei’ye yönelik yaptırımları, bazı yasaklamaları da getirdi. Huawei, yaptırımlar nedeniyle “Google” tarafından geliştirilen “Android” işletim sistemine cihazlarında yer veremiyor. Bu nedenle Google uygulama ve servisleri de cihazlarında kullanılamıyor.

  Android yasağının ardından Huawei, kendi mobil işletim sistemini geliştirmek durumunda kaldı. Şirket tarafından kısa sürede “HarmonyOS” isimli işletim sistemi geliştirildi. Huawei akıllı telefon ve tablet modellerinde bu işletim sistemi kullanılmaya başlandı. Google’ın Android işletim sistemine alternatif olarak geliştirilen HarmonyOS beklentilerin üzerine çıkmayı başardı.

  HarmonyOS Pazar Payı Yüzde 2’ye Yükseldi

  HarmonyOS

  Uluslararası akıllı telefon pazarına ilişkin yeni bir araştırma raporu yayınlandı. Dünyaca ünlü araştırma şirketi “Strategy Analytics”, mobil pazardaki işletim sistemi kullanım verilerini yayınladı. Yayınlanan raporda en dikkat çeken işletim sistemi “HarmonyOS” oldu. Zira Huwaei’nin zorunluluk gereğince geliştirdiği işletim sisteminin pazar payını beklentilerin üzerinde büyüttüğü görüldü.

  HarmonyOS işletim sistemi Huawei cihazların yanı sıra “Honor” cihazlarında da kullanılıyor.

  Rapora göre “HarmonyOS” işletim sistemi 2022 akıllı telefon satışlarındaki payını %2’ye çıkarttı. Raporda 2022 yılı için GoogleAndroid” için Pazar payı “%81” olarak açıklandı. Buna göre Android, mobil pazardaki ezici liderliğini güçlü bir şekilde sürdürüyor. Pazardaki en büyük rakip Apple ise “iOS” işletim sistemiyle 2022 yılında “%18” oranında bir pay elde etmeyi başardı.

  Huwaei tarafından 2022 Kasım ayında “HarmonyOS” kullanılan cihaz sayısı açıklanmıştı. Çinli teknoloji devine göre 2022 Kasım ayı itibariyle “320 Milyon” adet “HarmonyOS” yüklü cihaz piyasada yer alıyor.

  Kasım ayında şirket, HarmonyOS yüklü 320 milyon Huawei cihazı olduğunu bildirmişti. Çinli devin işletim sisteminin ABD yaptırımlarından ne kadar etkileneceği ve ne kadar daha büyüme gösterebileceğini ise önümüzdeki dönemlerde görebileceğiz.

  HarmonyOS’un Geleceği Parlak Değil

  ABD cephesinde Huawei’ye yönelik yaptırımların sürüyor olması ciddi sıkıntıda yaratıyor. Raporda değerlendirmelerine yer verilen analistler, gelecek dönemde HarmonyOS’un durumunu iç açıcı bulmuyor.

  İşletim Sistemine Göre Küresel Akıllı Telefon Satışları Yüzdeleri

  HarmonyOS

  Strategy Analytics şirketi tarafından yayınlanan raporda işletim sistemlerine göre akıllı telefon satış rakamlarına da yer verildi. Raporda 2007 ile 2027 yılları arasında mobil işletim sistemlerinin satış yüzdeleri yer aldı. 2007’den itibaren 5 yıllık periyotlarda işletim sistemlerinin pazar payları açıklandı. Raporda ayrıca 2022 ile 2027 yılları arasındaki 5 yıllık periyotta öngörülen pazar yüzdelerine de yer verildi.

  İşletim Sistemi20072012201720222027
  Google Android%0%69%86%81%83
  Apple iOS%2%19%14%18%17
  Huawei HarmonyOS%0%0%0%2%0
  Diğerleri%98%12%0%0%0

  Huawei’nin HarmonyOS işletim sistemini kullandınız mı? Sizce HarmonyOS nasıl? Size göre en iyi mobil işletim sistemi hangisi? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Katlanabilir iPhone, Huawei Mate X'in Dışa Katlanır Ekranına Benzeyebilir!

  Apple, katlanabilir iPhone modeli için dışa katlanır ekran üzerinde çalışıyor. Bu tasarım, katlanma izini azaltarak daha ince ve şık bir cihaz sunmayı hedefliyor.

  Huawei Enjoy 70s Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Huawei Enjoy 70s, Snapdragon 680 işlemci, 6.75 inç HD+ ekran, 6000 mAh batarya ve 50MP kamera ile uygun fiyata amiral gemisi deneyimi sunuyor.

  Huawei'nin Yeni İşletim Sistemi HarmonyOS Next Geliyor: İşte Çıkış Tarihi!

  Huawei, Haziran'da HarmonyOS Next'i tanıtacak. Yeni işletim sistemi, Android'den tamamen bağımsız olup Hongmeng çekirdeğiyle destekleniyor.

  Büyük Rekabet: Apple, Huawei'ye Karşı Fiyatlarda İndirime Gitti!

  Apple, Çin'deki satışlarını artırmak için Huawei'ye karşı iPhone modellerinde yüzde 20'yi aşan agresif indirimler yaptı. İndirimler, 28 Mayıs'a kadar sürecek.

  Huawei HarmonyOS İşletim Sistemi Pazar Payını Büyütüyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et