R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple Cihazlarında USB-C Bağlantı Girişine Geçiyor!

  2022 yılı başından beri Avrupa Birliği(AB), teknoloji pazarına ilişkin çok sayıda önemli karara imza atmıştı. Google, Microsoft ve Apple gibi şirketleri etkileyen yeni düzenlemelere bir yenisi daha eklendi. Avrupa Parlamentosu(AP), teknolojik ürünlerde tek tip bağlantı girişine geçilmesine karar verdi. Yasalaştırılan “USB-C” bağlantısı kararından en fazla Apple etkilenecek.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  10.10.2022 17:23 3527 3 dk okuma süresi
  Apple Cihazlarında USB-C Bağlantı Girişine Geçiyor!
  Son Düzenleme:

  Teknolojik cihazlarda bağlantı girişleri geçmişten beri çok ciddi karmaşıklığa neden oluyordu. Özellikle Avrupa Birliği(AB) tarafından hazırlanan raporlarda, her yıl on milyarlarca Dolar, gereksiz maliyete neden oluyor. Avrupa Parlamentosu(AP), 2022 yılı başından tek tip bağlantı girişi konusunda çalışmalar yürütüyordu. Düzenleme çerçevesinde laptop, akıllı telefon, tablet bilgisayar gibi cihazlarda “USB-C” kullanılması gerekecek. 

  Aslında Xiaomi, Huawei ve Samsung gibi pek çok teknoloji devi USB-C standardizasyonuna uyum sağlamıştı. Ancak ABD merkezli teknoloji devi Apple, tamamen bağımsız bir bağlantı girişi tipi kullanıyor. Hatta teknoloji piyasasında da bu konuda çok fazla eleştiri alıyordu. Zira Apple tüm iPhone, iPad ve Mac cihazlarında “Lightning” isimli bir bağlantı girişi kullanıyor. Şirket, iPhone 14 serisi de dahil tüm modellerinde “USB 2” tabanlı olan “Lightning” bağlantısını kullanıyor.

  AB tarafından bu yılın başından beri USB-C yasası konusunda bürokratik süreçler işletiliyordu. Son olarak Avrupa Parlamentosu’nda yapılan görüşmelerle USB-C düzenlemesi yasalaştırıldı. Yeni yasayla birlikte Avrupa Birliği ülkelerinde USB-C bağlantısı 2024 yılı itibariyle zorunlu oldu. Yani Apple Avrupa pazarı için 2024 yılına kadar “Lightning” ısrarından vazgeçmek zorunda. Ortaya çıkan bilgilere göre de Apple, karar çerçevesinde USB-C güncellemesine hazırlanıyor.

  iPhone 15 ile USB-C’ye Dönecek

  Apple USB-C

  USB-C kararıyla ilgili olarak Apple’dan gelecek hamleler merak ediliyordu. Ortaya çıkan bilgilere göre Apple’daki USB-C dönüşümü çok kısa sürede gerçekleşecek. Hatta Apple ürünleri hakkında önemli bilgileri paylaşan “Mark Gurman” dönüşümün gelecek yıl olacağını belirtti.

  Apple tarafından 2023’te piyasaya sürülmesi beklenen iPhone 15 serisi cihazlarında USB-C girişi olacak. Hatta ilk dönüşümün 2022 sona ermeden önce iPad ile olacağı belirtildi. Zira firmanın giriş segmenti tableti iPad modelinde USB-C kullanılacak.

  Mart 2024’te tanıtılacak “iPhone SE” modelinin “Lightning” girişli olacağı belirtildi. Ancak serinin gelecek yeni iPhone SE modellerinde USB-C bağlantısı olacağı belirtildi.

  Apple Aksesuarları USB-C Girişli Olacak

  Apple USB-C

  Apple cihazlarının yanı sıra aksesuarlarda da USB-C dönüşümü çok hızlı gerçekleştirecek. İddialara göre “Magic Mouse Magic Keyboard” ve “Magic Trackpad” için USB-C güncellemesi olacak. Ayrıca piyasaya sürülecek yeni “iMac” ve “Mac Pro” aksesuarları USB-C girişi ile gelecek. Bununla birlikte AirPods ürünlerinin USB-C girişli hale gelmesinin ne zaman olacağıysa net belli değil.

  İddialara göre Apple, USB-C girişi “ara geçiş” olarak değerlendirecek. Zira şirketin şu anda “kablosuz bağlantı” teknolojisinde çalışmalar gerçekleştirdiği belirtildi. Bu nedenle de Apple ürünlerinde USB-C girişi çok kısa süre kullanılacak. En yakın gelecekte şirket, tüm ürünlerinde kablosuz şarj ve bağlantı teknolojisi kullanacak.

  Apple Avrupa Pazarında Hacmini Arttırdı

  Avrupa akıllı telefon pazarı için yeni rapor yayınlandı. Yayınlanan rapor 2022 yılının 2.çeyrek döneminde akıllı telefon pazarının satışlarını içerdi. Raporda 2022 yılında Avrupa’da akıllı telefon satışlarında düşüş yaşandı. Zira Avrupa’da akıllı telefon satışı 2021’in 4.çeyreğinde 60 Milyon satış gerçekleşmişti. Bu sayı 2022’nin 2.çeyreğinde ise 40 Milyon seviyesine indi. 2022’nin ilk çeyreğinde de 46 Milyon’da kalmıştı.

  2022’nin Nisan-Haziran ayları arasında akıllı telefon pazarı lideri “Samsung” oldu. Apple ise 2.sırada kendisine yer bulabildi. Apple’ın arkasında üçüncü sırada ise “Xiaomi” takip etti. 4.sırada “OPPO” yer alırken, 5.sırada “Vivo” yer aldı.

  Yılın ilk çeyreğine göre, %9 oranında düşüş yaşanan ikinci çeyrekte şirketlerin pazar payları! 

  SıraŞirketPazar Payı
  1Samsung%21
  2Apple%17
  3Xiaomi%14
  4Oppo%10
  5Vivo%9

  Apple’nin USB-C dönüşü ve AB’nin bu konudaki kararı hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple'ın Yeni iPad Pro ve iPad Air Modelleri Geliyor: İşte Beklenen Özellikler!

  Apple'ın yeni iPad Pro ve iPad Air modelleri yakında! OLED ekranlar ve güçlü M3 çipi ile teknoloji dünyasında yeni bir dönem başlıyor.

  Apple, Yenilenmiş M3 MacBook Pro Satmaya Başladı: İşte Detaylar!

  Apple, M3 Pro ve M3 Max çipli yenilenmiş MacBook Pro modellerini, uygun fiyatlarla ve tam işlevsellik garantisiyle satışa çıkarıyor.

  Apple Vision Pro 2’nin Çıkış Tarihi Gecikecek: İşte Nedeni!

  Apple Vision Pro 2'nin çıkışı için en az 18 ay beklenmesi gerektiği belirtiliyor. Aynı zamanda yeni modelde ele alınması gereken birçok sorun bulunuyor.

  Apple’ın En Hızlı Cihazları Belli Oldu: İşte Şaşırtıcı Liste!

  Apple'ın en hızlı cihazları açıklandı. iPad Pro serisi zirvede, iPhone 15 Pro ve Max modelleri ise performansıyla dikkat çekiyor.

  Apple Cihazlarında USB-C Bağlantı Girişine Geçiyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et