R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple Books’taki Tüm Kitapları Yapay Zeka ile Seslendirecek!

  ABD merkezli teknoloji devi Apple, popüler servislerinden “Apple Books” için yeni bir özellik getiriyor. Apple, gelişen yapay zeka teknolojisinin avantajlarından yararlanarak, kitap seslendirmesi yapacak. Şirket yeni özellikle birlikte Apple Books servisindeki tüm kitapları seslendirebilme imkanı getiriyor. İşte detaylar!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  09.01.2023 15:00 3116 3 dk okuma süresi
  Apple Books’taki Tüm Kitapları Yapay Zeka ile Seslendirecek!
  Son Düzenleme:

  Teknoloji devi Apple, “erişilebilirlik” desteğine yeni bir boyut kazandırıyor. Şirket, kitap seslendirmesi için yapay zeka teknolojisinden yararlanacak. Apple’ın en popüler uygulamalarından/servislerinden “Apple Books” yeni bir özellik kazanıyor. Popüler “e-kitap” uygulaması Apple Books’ta yer alan kitaplar için “yapay zeka ile sentezleme” sistemini kullanacak.

  Son dönemde “e-kitap” uygulamalarında “sesli kitap” desteği oldukça popüler hale geldi. Özellikle Google tarafından yayınlanan “Play Kitaplar” uygulamasında kitap seslendirmelerine ağırlık verdi. Şimdiyse Apple, e-kitap uygulamasında kitap seslendirmesini hızlandırıyor. Şirket öncelikli olarak Apple Books servisinde yer alan “sesli kitap” sayısını arttırmayı hedefliyor. Bu sayıyı arttırabilmek içinde yapay zeka teknolojisinden faydalanacak.

  Kitaplar Daha Kolay Sesli Kitap Olacak

  Apple Books sesli kitap

  Şirket, e-kitap uygulamasına gelecek yeni destekle ilgili olarak resmi açıklamada bulundu. Apple’ın yaptığı açıklamaya göre “Apple Books” üzerinden yayınlanacak kitaplar, pratik şekilde sesli kitap formatına dönüştürülebilecek. Uygulamada kitap yayınlamış olan tüm “bağımsız yazar” ve “yayıncılar” bu destekten yararlanabilecek.

  Son dönemde farklı alanlarda da olsa sıkça gündeme gelen “yapay zeka” teknolojisi rol oynayacak. Apple, “yapay zeka ses sentezleme” sistemini kullanacak. Bu sayede “yazılı” olan kitapların “sesli” formata dönüştürülmesi sağlanacak. Ayrıca sesli kitap haline dönüştürülen tüm eserler “Apple Books” uygulamasında yayınlanabilecek.

  Apple tarafından duyurulan kitapları sesli hale getirmede kullanılan “yapay zeka anlatımı” önemli bir avantaj sağlıyor. Özellikle ekonomik yetersizliği bulunan “küçük” ve “bağımsız” yazarlar açısından sesli kitap fırsatından yararlanma imkanı getirecek.

  Yapay Zekayla Dönüştürülen Sesli Kitaplarda Uyarı Olacak

  Apple Books yapay zeka anlatımı

  Apple, “yapay zeka anlatımı” ile sesli formata dönüştürülen kitapların, uygulamada yayınlanmasına müsaade edecek. Apple Books’ta yayınlanan bu sesli kitapların sayfasında “Apple Books Tarafından Anlatılmıştı” şeklinde uyarı bulunacak.

  Şirket, bu uyarı sayesinde sesli kitaplarda “yapay zeka” ile “ses sanatçıları” tarafından yapılan anlatımları ayıracak. Kullanıcılar, sayfada kitabı satın almadan/indirmeden önce anlatımının yapay zeka tarafından yapılıp, yapılmadığını bilebilecek.

  Apple yapay zeka anlatımı desteği “şimdilik” İngilizce eserler için geçerli olacak. Yani Apple Books kitap anlatımı yapay zeka tarafından İngilizce olarak yapılacak. Apple tarafından başta “Türkçe” olmak üzere diğer dillerde de yapay zeka anlatım desteği sunup, sunmayacağı ise belli değil.

  Belirli Yapay Zeka Sesi Sınırlaması

  Apple yapay zeka asistanları

  Şirketten yapılan açıklamada kitap seslendirmesindeki yapay zeka desteğinin “sınırlı” sunulduğu belirtildi. Bu sınırlandırmalar özellikle sadece “belirli kategorileri” kapsıyor. Ayrıca anlatımda kullanılacak yapay zeki sayısının da 4 olduğu açıklandı. Bu 4 sesin “Madison”, “Jackson”, “Helena” ve “Mitchell” asistanları olduğu belirtildi.

  Apple’ın “Madison” ve “Jackson” asistanı “kurgu” ve “aşk kitabı” anlatımlarında kullanılacak. “Helena” ve “Mitchell” asistanları ise “kişisel gelişim kitapları” kategorisinde kullanılabilecek.

  Apple, kitap anlatımında “yapay zeka anlatımı” desteğini zorunlu tutmayacak. Yani yazarlar, “ses sanatçısı” desteği veya “dağıtıcı” ile kitap anlatımı konusunda çalışabilecek.

  Apple Books 2023 Ocak Top 10

  Apple Books Top 10

  Apple Books uygulamasında 2023 Ocak ayının en popüler kitapları!

  SıraKitaplarYazarFiyat
  1SparePrince(Prens) Harry –Sussex Dükü17.99 Dolar
  2The House of WolvesJames Patterson & Mike Lupica14.99 Dolar
  3Girl, Escaped(An Elle Dark FBI Suspense Thriller-Book 10)Blake Pierce6.99 Dolar
  4Its Ends with USColleen Hoover10.99 Dolar
  5It Starts with US13.99 Dolar
  6The House in the PinesAna Reyes14.99 Dolar
  7VerityColleen Hoover11.99 Dolar
  8Lessons in ChemistryBonnie Garmus14.99 Dolar
  9The Marriage of OppositesAlice Hoffman1.99 Dolar
  10Without a TraceDanielle Steel14.99 Dolar

  Apple Books uygulamasında 2023 Ocak ayının en popüler sesli kitapları!

  SıraSesli KitaplarYazarFiyat
  1SparePrince(Prens) Harry –Sussex Dükü17.99 Dolar
  2Never Finished: Unshackle Your Mind and Win the War Within(Unabridged)David Goggins21.99 Dolar
  3Atomic Habits: An Easy & Proven Way to Build Good Habits & Break Bad Ones (Unabridged)James Clear14.99 Dolar
  4I'm Glad My Mom Died (Unabridged)Jennette McCurdy12.99 Dolar
  5The End of the World is Just the BeginningPeter Zeihan3.99 Dolar
  6The Subtle Art of Not Giving a F*ckMark Manson16.99 Dolar
  7Can't Hurt Me: Master Your Mind and Defy the Odds (Unabridged‪)David Goggins21.99 Dolar
  8The House in the Pines: A Novel (Unabridged)Ana Reyes14.99 Dolar
  9It Ends with Us (Unabridged)Colleen Hoover12.99 Dolar
  10Local Woman MissingMary Kubica4.99 Dolar

  Apple Books’taki yapay zeka anlatımı desteğiyle ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan paylaşabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  VPN ile Ucuz YouTube Premium Alma Dönemi Bitiyor: İşte Detaylar!

  YouTube, VPN kullanarak ucuz abonelik alan kullanıcıların hesaplarını iptal etmeye başladı. İşte yeni dönemin detayları ve kullanıcı tavsiyeleri!

  iPhone 16 Modellerinin Tüm Boyutları Belli Oldu: İşte Detaylar!

  Apple'ın iPhone 16 serisi boyutları sızdırıldı. iPhone 16 Pro ve Pro Max modellerinde yan boyutlar büyüdü. Yeni modeller bu sonbaharda piyasaya sürülecek.

  Xiaomi, HyperOS'a Yapay Zeka Özellikleri Getiriyor: İşte Detaylar!

  Xiaomi, HyperOS'a yapay zeka özellikleri ekliyor. Notlar uygulamasında metin özetleme ve internetten bilgi sağlama gibi yenilikler geliyor.

  EA Sports FC 25 Geliyor: İşte Tüm Detaylar!

  EA Sports FC 25'in çıkış tarihi, platformları ve yeni özellikleri hakkında tüm detaylar belli oldu. Oyunun 24 Eylül 2024'te piyasaya sürülmesi bekleniyor.

  Apple Books’taki Tüm Kitapları Yapay Zeka ile Seslendirecek!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et