R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Windows 11 Beklenen O Özelliğe Sonunda Kavuşuyor!

  Microsoft, kullanıcıların uzun süredir gelmesini istediği o özellik sonunda geldi. Microsoft Windows 11 ile birlikte “Insider” kullanıcılarına ekran kaydı özelliği sunuldu. Peki Windows 11 ekran kaydı özelliği nasıl kullanılabilecek?

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  31.01.2023 15:19 1759 3 dk okuma süresi
  Windows 11 Beklenen O Özelliğe Sonunda Kavuşuyor!
  Son Düzenleme:

  Dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alan Microsoft, 2021 Ekim ayında “Windows 11” sürümünü yayınlamıştı. Şirketin “Windows” işletim sisteminin son sürümü piyasaya sürüldüğünde büyük tepki toplamıştı. Kullanıcılar, işletim sistemi sürümünün ciddi eksikliklere ve hatalara sahip olduğu eleştirilerinde bulunmuştu.

  Microsoft, kullanıcılardan gelen geri bildirimlere göre söz konusu sorun ve eksiklikleri gidermişti. Bunun içinde birden fazla Windows güncellemesi yayınlamıştı. Windows 11’deki çoğu hata ve eksik güncellemelerle giderilmişti. Ancak kullanıcıların uzun süredir şikayetçi olduğu bazı eksiklikler halen tamamlanmamış durumda. Bu eksiklikler arasında en önemlisi olarak gösterilen “ekran kaydı özelliği” bulunuyor.

  Windows 11’e Ekran Kaydı Özelliği Geldi

  Windows 11 ekran kaydı

  Microsoft’un 2021’de yayınladığı Windows 11 sürümü, ciddi eksikliklere sahipti. İlk dönemde kullanıcıların karşılaştıkları hatalar nedeniyle çok fazla eleştiri almıştı. Windows 11’deki en büyük eksikliklerden birisi de “ekran kaydı özelliği” olmuştu.

  Windows 11’de ekran kaydı özelliğinin bulunmaması nedeniyle “üçüncü taraf yazılımların” kullanılması gerekiyordu. Win 11 kullanıcıları, bunun için genellikle “OBS Studio” ve “Bandicam” gibi yazılımları kullanıyordu. Bu tarz ekran kayıt yazılımları fonksiyonel olsa da kullanım pratiğinde kullanıcılara zorluk yaratıyordu.

  Microsoft, 2 yıldır kullanıcıların talep ettikleri “ekran kayıt özelliği” fonksiyonunu sonunda getiriyor. Şirket, kısa bir süre önce özelliği “Insider” kullanıcılarına yayınlanmıştı. Insider’ın “Developer(Geliştirici)” kanalı üzerinden ilk testleri için yayınlanmıştı. Microsoft şimdiyse, tüm Windows Insider kullanıcıları için “ekran kayıt” özelliğini kullanıma sundu. Yayınlanan “Windows 11 22621.1245” ve “Windows 11 22623.125” sürümleriyle ekran kaydı özelliği geldi.

  Windows Insider kullanıcılarının “ekran kayıt” özelliğini kullanabilmeleri için “Ekran Alıntısı Aracı” sürümünün uyumlu olması gerekiyor. Yayınlanan açıklamaya göre sürümünün “11.2212.24.0” ve üzeri olması gerekiyor. 

  Windows Insider, Windows güncellemelerinin genel kullanıma sunulmadan önce test edilmesini sağlayan yazılımdır.

  Microsoft’un tüm Windows 11 kullanıcıları için ekran kayıt özelliğini ne zaman yayınlayacağı ise henüz açıklanmadı. Beklentiler 2023 yaz aylarına kadar genel kullanıma sunulacağı yönünde.

  Windows Ekran Kayıt Özelliği Avantajları

  Windows 11 ekran kaydı

  Windows’ta Insider kullanıcıları ekran kaydı oluşturmak için artık üçüncü taraf yazılımlara ihtiyaç duymayacak. Yeni özellikle birlikte kullanıcıların ekran kaydını “tam ekran” veya “ekranda belirli alan” için yapabilecek. Bu sayede sadece belirli alanı kapsayan kayıt için tem ekran yapıp, daha sonra kırpma yapmak zorunda kalınmıyor.

  Kullanıcılar, popüler ekran kayıt programlarında olduğu gibi “kayıtta duraklatma” yapılabilecek. Ayrıca kaydedilen dosya “MP4” formatında kaydedilebilecek. Bu sayede daha fazla oynatıcı programı uyumluluğuyla sorunsuz bir şekilde oynatılabilecek.

  Windows 11 ekran kaydı

  Windows ekran kaydı özelliği ile alınabilecek kayıt süresinin ne kadar olacağı ise açıklanmadı. Yüksek çözünürlük kalitesinde video kaydı yapıldığından depolamada ciddi sorun yaratabiliyor. Bu nedenle de çoğu ekran kayıt programında “dosya sıkıştırma” fonksiyonu da bulunuyor. Windows ekran kayıt özelliği için sıkıştırma fonksiyonunun olup, olmadığı ise açıklanmadı.

  Windows 11 Güncellemeleriyle Gelen Yenilikler

  Windows 11

  Microsoft, Windows 11 için 2 güncelleme sürümü yayınladı. Microsoft, Windows 11 için “22621.1245” ve “22623.125” sürümlerini yayınladı. Yayınlanan sürümlerin getirdiği yeniliklerde belli oldu.

  Yeni sürümle birlikte “Görev Çubuğu” için önemli bir yenilik geldi. Win 11 “Hızlı Ayarlar” etkileşiminde alınan “ShellExperienceHost hatası” giderildi.

  Görev Yöneticisi Sorunları Giderildi

  Yeni sürümle birlikte “Görev Yöneticisi” kısmında kullanıcıların yaşadıkları hatalar giderildi. Görev yöneticisi ile ilgili yayınlanan sürümdeki notlar arasında;

  • Görev Yöneticisi kısmındaki “çökme” sorununa neden olan hatalar giderildi.
  • Görev Yöneticisi kısmındaki “Gezinme Bölmesi” gelmeden geniş ekran yapmak zorunda kalınmıyor.
  • Metin Boyutu” yükseltildiğinde “Arama Kutusu” ile karışma hatası giderildi.
  • Metin Boyutu” yükseltildiğinde “İletişim Kutusu” metinlerinin kutu dışına taşma hatası giderildi.

  Microsoft’un yayınladığı Windows 11 ekran kaydı özelliğine dair sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz. 

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iOS 18 ile AirPods'a Üç Yeni Özellik Geliyor: İşte Detaylar!

  Apple, iOS 18 ile AirPods'a baş hareketleriyle arama yanıtlama, ses yalıtımı ve kişiselleştirilmiş uzamsal ses özelliklerini getiriyor.

  Microsoft, Windows 11 24H2 Güncellemesini Durdurdu: Hatalarla Dolu Bir Sürüm!

  Microsoft, hatalar nedeniyle Windows 11 24H2 güncellemesini durdurdu. Güncelleme, performans sorunları ve VPN hataları gibi problemler içeriyor.

  iOS 18, Yavaş Şarj Cihazlarını Tespit Ederek Kullanıcıları Uyaracak!

  iOS 18, iPhone'larda yavaş şarj cihazlarını tespit ederek kullanıcıları uyarıyor ve pil sağlığını iyileştirmek için yeni şarj sınırı ayarları sunuyor.

  Android 15 Güncellemesi Alacak Samsung, Xiaomi ve Diğer Telefonlar Belli Oldu: İşte Tam Liste!

  Android 15 güncellemesi alacak Samsung, Xiaomi ve diğer telefonlar açıklandı. Yeni özelliklerle donatılmış Android 15, yıl sonunda resmi olarak yayınlanacak.

  Windows 11 Beklenen O Özelliğe Sonunda Kavuşuyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et