R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Windows 11 Arama Kutusu Geliştirildi!

  Windows 11 arama kutusu geliştirilmiş bir şekilde kullanıcılarla buluştu. Henüz yeni özellik önizleme sürümü olarak yayınlandı.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  23.02.2023 14:12 2146 4 dk okuma süresi
  Windows 11 Arama Kutusu Geliştirildi!
  Son Düzenleme:

  Microsoft, 2021 yılından bu yana Windows 11’i kullanıcılara sunuyor. Günümüzde halen güncellenen işletim sistemi, aralıklarla yeniliklere ev sahipliği yapıyor. Henüz Windows 10’u geçemeyen Windows 11 için yeni bir güncelleme daha geldi. Beta sürecinde olan güncellemede pek çok yenilik karşımıza çıkıyor. Bunlardan birisi de arama kutusu ile ilgili güncellemeler.

  Windows 11 arama kutusu güncellendi

  Windows 11, Build 22621.1343 güncellemesiyle beraber aramayı geliştirdi. Geliştirilen arama sistemiyle beraber arama yapmak daha iyi hale getirildi. Eklenen özelliklerden birisi arama kutusuna yazı yazarken arama sonuçlarının belirlenmesi. Yani her karakter girişinden sonra arama sonuçları güncelleniyor. Bununla beraber ayarlara arama görünümünü güncellemek için bir seçenek eklenmiş oldu. “Ayarlar -> Kişiselleştirme -> Görev Çubuğu” kısmından buraya erişim sağlanabiliyor.

  Ayrıca ticari kullanıcılar için yeni bir ilke eklendi. Ticari müşteriler, birden fazla iş bilgisayarını yönetebiliyor. Bundan dolayı şirket bilgisayarlarını yönetmek için ilkeleri kullanmak gerekir. Yeni eklenen ilke, arama kutusunu düzenliyor. Bu ilke, arama kutusunun nasıl görüneceğini belirtir.

  Windows 11 güncellemesi ile gelen diğer yenilikler

  Windows 11 arama kutusu güncellemesi dışında birçok yenilik bu sürümde sağlanmış oldu. Bunlardan birisi NPU destekli cihazlar için bir uygulamanın öne çıkarılması. Bu cihazlar, Windows Studio Effects isimli uygulamaya daha hızlı erişim sağlayabilecek. Bunun için görev çubuğundaki hızlı ayarlar kullanılacak. Bu özelliğin amacı yapay zeka destekli kamera yapılandırması. Örneğin göz teması kurma, arka plan bulanıklaştırma veya ses efektleri gibi özellikler var. Bu özellikler sayesinde NPU’nun gücünden faydalanılıyor.

  Yeni güncelleme ile birlikte geliştirilen özelliklerden birisi enerji verimliliği. Günümüzde enerji verimliliğine verilen önem daha da artmış durumda. Birçok şirket, karbon salınımının düşürülmesi için çalışmalar gerçekleştiriyor. Microsoft da bununla ilgili pek çok çalışmaya imza atmış durumda. Şimdi de yeni güncellemede bununla ilgili bir adım attı. Bu güncellemede enerji önerileri adında yeni bir özellik sağlanıyor. Bu önerileri görmek için ayarlar üzerinden “Sistem -> Güç ve Pil -> Enerji Önerileri” kısmına girilmeli. İnsanlar, daha temiz bir dünya için bu önerileri uygulayabilir.

  Görev yöneticisi ile ilgili de bazı güncellemeler yapılmış oldu. Bu güncellemelerden birisi filtreleme. Artık filtreleme yaparken PID veya yayıncı bilgisi de kullanılabiliyor. Ayrıca ikili sayı sistemindeki numaralarla da filtreleme yapılabiliyor. Bunun yanı sıra görev çubuğu için daha fazla tema seçeneği eklendi. Görev çubuğuyla ilgili yapılan güncellemelerden birisi de verimlilik modu ile alakalı. Verimlilik modu aktif olduğunda artık onay iletişim kutuları kapatılabiliyor.

  Windows 11 Build 22621.1343 ile daha pek çok yenilik sağlandı. Bu yeniliklere aşağıdan ulaşabilirsiniz:

  • Sistem tepsisinde gizli simgelerin göründüğü alandaki simgeler görev çubuğuna taşınabilir hale geldi.
  • 2’si bir arada tablet kullananlar için çeşitli optimizasyonlar yapıldı. Bu güncellemelerden birisi görev çubuğunun daraltılmış veya genişletilmiş olarak hızlı düzenlenmesi. Bunun için alt kısmı aşağı veya yukarı kaydırmak yeterli.
  • Yeni güncellemede braille cihazları için çeşitli yenilikler getirildi. Bunlardan birisi yeni braille giriş ve çıkış dillerinin eklenmesi oldu.
  • Sesli erişim için çeşitli yenilikler sağlandı. Bu yeniliklerden birisi sağa ve sola aşırı kaydırma. Bunun yanı sıra bazı optimizasyonlar yapıldı.
  • Tamil Anjal klavyesi eklendi.

  Güncelleme ile birlikte çözülen hatalar

  Yeni Windows 11 güncellemesi, pek çok sorunu da kökünden çözmüş oldu. Windows 11 arama kutusu güncellemesi dışında çeşitli hataların çözümü, ürünün kalitesini arttırıyor. Sorunu giderilen hatalardan birisi renk filtreleri ile ilgiliydi. Eğer ters çevrilmiş renk tercihi yapılır ise sistem, bunu gri tonlama olarak algılıyor. Bu problem, yeni sürüm ile beraber çözülmüş hale geldi.

  Bu güncellemenin yanı sıra Microsoft, Windows’un güncelleme sonrası davranışını da geliştirdi. Güncelleme sonrasında cihazın daha güvenli olması adına bazı düzenlemelerin yapıldığı bildiriliyor. Bunun yanı sıra Meksika için de bir güncelleme geldi. Devletin aldığı 2023 yaz saati kararı bu sürümde desteklenmeye başlandı.

  IE modu ile ilgili bir kusur tarihe gömüldü. Internet Explorer modu aktif iken bazı metinler görünmüyordu. Bu güncelleme sonrasında artık bu problem çözülmüş hale büründü. Bunun yanı sıra yazıcıları etkileyen bir sürücü sorunu giderildi. Uyumluluk sorunu oluşmasına neden olan problem, bu güncellemede bulunmayacak.

  Düzeltilen bu hatalara ek olarak daha birçok problem giderilmiş oldu. Giderilen diğer sorunları aşağıda sizlerle paylaşmış bulunduk.

  • Tarih bilgisi sorunu giderildi.
  • Yazılım klavyesinin sıfırlanması sonrasında oluşan bir sorun çözüme kavuştu.
  • Video oynatma sırasında meydana gelen mavi ekran problemi giderildi. Bu sorunun sebebi HDR idi.
  • Dokunmatik klavye ve PIN giriş klavyesini etkileyen bir problem halledildi.
  • Sanal makine uygulaması AppV’nin çalışmasını durduran bir problem çözüldü.
  • Microsoft Edge ilke problemi çözüme kavuşturuldu.
  • Sağlama paketlerini etkileyen bir problem kaldırıldı.
  • Azure AD’yi etkileyen bir sorun giderildi.
  • Yazıcı kurulduktan sonra oluşan bir problem giderilmiş oldu.
  • Görev görünümü kullanımı sonrasında açığa çıkan bir güvenlik sorunu düzeltildi.
  • Dizine göz atma seçeneğini etkileyen bir problem giderildi.
  • Dosya gezginini etkileyen bir sorun çözüldü.
  • Bluetooth klavyesinden gelen ses yükseltme ve ses düşürme komutlarını etkileyen problem çözüme kavuştu.
  • Yinelenen fatura ayarı kapalıyken Xbox kodu kullanıldığında abonelik kartının görünmemesi sorunu halledildi.
  • Lsass.exe ile ilgili bir problem çözüme kavuşturuldu.
  • LSASS'nin yanıt vermeyi durdurması sorunu giderilmiş oldu.
  • Belirlenen bir ağdan yerel sürücüye dosya aktarımını yavaşlatan sorun çözüldü.
  • Sanal disklerin çalışmasını etkileyen bir sorun giderildi.
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  WhatsApp, Yeni Görüntülü Arama Özelliklerini Duyurdu: İşte Gelen Yenilikler!

  WhatsApp, yeni görüntülü arama özellikleriyle sesli ekran paylaşımı, 32 kişilik katılımcı sınırı ve konuşan kişi vurgulama gibi yenilikler sunacak!

  LinkedIn'de Yeni Dönem: Premium Abonelere Yapay Zeka Destekli İş Arama Özelliği Geliyor!

  LinkedIn, premium aboneler için yapay zeka destekli iş arama özellikleri sunuyor. Özgeçmiş uyarlama ve ön yazı oluşturma gibi yenilikler, süreci kolaylaştıracak.

  Microsoft, Windows 11 24H2 Güncellemesini Durdurdu: Hatalarla Dolu Bir Sürüm!

  Microsoft, hatalar nedeniyle Windows 11 24H2 güncellemesini durdurdu. Güncelleme, performans sorunları ve VPN hataları gibi problemler içeriyor.

  Microsoft, Tencent Oyunlarını Windows'a Getiriyor: İşte Detaylar!

  PUBG ve Honor of Kings gibi popüler Tencent oyunları, Windows'a geliyor. 1.500'den fazla oyun ve uygulama, ilk Çin'de, ardından diğer bölgelerde sunulacak.

  Windows 11 Arama Kutusu Geliştirildi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et