R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  A Vitamini Nedir? Hangi Gıdalarda A Vitamini Bulunur?

  A vitamini, insan vücudunda birçok önemli işlevi olan yağda çözünen bir vitamindir. A vitamini diyet kaynaklarından elde edilebilir veya takviye olarak alınabilir.

  mustafaglcn14
  mustafaglcn14 R10 Editörü
  20.04.2022 15:29 2122 6 dk okuma süresi
  A Vitamini Nedir? Hangi Gıdalarda A Vitamini Bulunur?
  Son Düzenleme:

  A vitamininin ana kaynağı karaciğer ve diğer organ etleri, yumurta, balık yağı ve süt ürünleri gibi hayvansal ürünlerdir. Havuç, kabak ve koyu yapraklı sebzeler de iyi A vitamini kaynaklarıdır.

  Bu yazı, A vitamininin vücutta nasıl çalıştığı, A vitamini eksikliğinde ne olduğu ve diyet veya takviyelerle nasıl yeterince alınacağı dahil olmak üzere A vitamini hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsayacaktır. Yazı ayrıca, A vitamininin öncüsü ve vücutta kansere neden olan serbest radikallere karşı korunmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidan olan beta karoten hakkında ayrıntılı bilgi verecek. Bu gönderi, kanserli kişilerin neden beta karoten takviyeleri almaları gerektiği ve ayrıca, kanser geliştirme riski yüksek olanlar hakkında bilgi içermektedir.

  A vitamini hem gıda hem de ek kaynaklardan elde edilebilmesi bakımından benzersizdir. Vücut, aşağıdaki reaksiyonu kullanarak beta karoteni A vitaminine dönüştürür.

  A vitamininin yağda çözünen formu yağ dokusunda ve karaciğerde depolanırken, suda çözünen formu kanda depolanabilir. Tüketilen A vitamininin %1'den azı vücut tarafından retinole (A vitamini kimyasalları) dönüştürülür. Geri kalan kısmı ise kemik hastalıkları ve kansere karşı aktif olan D 3 vitaminine dönüştürülür. A vitamini vücut tarafından görme, hücre büyümesi ve düzenlenmesi, bağışıklık, üreme ve hücre iletişimine fayda sağlamak için kullanılır.

  A vitamini nedir

  Bu arada beta karoten, vücudu kanserden koruduğu gösterilen güçlü bir antioksidandır. Araştırmalar, daha fazla beta karoten bakımından zengin gıdalar tüketenlerin, yaşamları boyunca kanser geliştirme risklerini önemli ölçüde azaltabileceğini göstermektedir. Diyetinizdeki beta karoteni artırmanın en etkili yolu, beta karoten hapları veya portakal tatlı patates özü gibi doğal formlarla takviye etmektir.

  A Vitamini Vücutta Nasıl Çalışır?

  A vitamini, yağda çözünen bir vitamindir ve karaciğerde, safrada, bağırsaklarda ve yağ dokusunda depolanabilir. Ayrıca kemiklerde ve dişlerde depolanır. Bu, bazı insanların neden A vitaminini yiyeceklerinden emmede zorluk çektiğini açıklamaya yardımcı olur.

  Vücuda girdikten sonra A vitamini bir dizi reaksiyonla retinole dönüştürülür;

  A vitamini görme, kemik gelişimi ve bakımı ile uygun hücre farklılaşması için en önemli vitaminlerden biridir. Hücre büyümesini ve gelişimini düzenlemeye yardımcı olur, yaşamın her aşamasında enfeksiyon ve hastalıklara karşı korur, sağlıklı bağışıklık fonksiyonunu destekler ve kirlilikten veya bilinmeyen nedenlerden kaynaklanan serbest radikallerin vücuda verdiği oksidatif hasarı azaltarak bir antioksidan görevi görür. 

  Retinol vücut tarafından çeşitli şekillerde kullanılır. Hayvanlarda kanser hücresi büyümesini durdurduğu ve tümör oluşumunu azalttığı gösterilen retinaldehit adı verilen daha aktif A vitamini formuna dönüştürülür. Ayrıca görme, kemik gelişimi ve bakımı için ve serbest radikallerden kaynaklanan oksidatif hasarı azaltmak için bir antioksidan olarak kullanılır.

  A Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

  A vitamini eksikliği, osteoporoz ve erken yaşlanma neden olabilir, bu nedenle uzmanlar, vücut doğal olarak bu vitamini kemiklerde depoladığı için hamile kadınların A vitamini takviyesi almasını tavsiye eder. ABD ve Avrupa'da, insanlar kısmen daha az meyve ve sebze yedikleri için genellikle A vitamini eksikliği yaşarlar. CDC'ye göre, dünya çapında her yıl yaklaşık 1 milyon A vitamini eksikliği vakası var.

  Bu eksikliğin yüksek bir yüzdesi, yumurta ve karaciğer gibi A vitamini açısından zengin gıdaları yeterince tüketemeyen hamile kadınlar veya küçük çocuklar ile ilişkilidir. 

  A vitamini ayrıca, bebek görme gelişimi ve bağışıklık sistemlerinin uygun gelişimi için de gereklidir. A vitamini eksiklikleri ayrıca çocukları etkileyen raşitizm adı verilen kemik yumuşatıcı hastalıklara, yaşlıları etkileyen osteoporoza ve erken yaşlanmaya da yol açabilir. Bir kişinin vücudunda yeterli A vitamini olmadığında, birkaç olası işaret şunlardır:

  Kalp hastalığı ve kanser gibi bu semptomlara neden olabilecek başka sağlık koşullarının da bulunduğunu belirtmek önemlidir. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz daima doktorunuza danışın. Çoğu durumda, bu vitamin insan vücudunun düzgün çalışması için çok önemli olduğundan, bu sağlık sorunlarını tersine çevirmek için A vitamini eksikliğini düzeltmek yeterlidir. Doktorunuz sisteminizde yeterli A vitamini olmadığını söylüyorsa mutlaka beta karoten hapları almayı deneyin. Beta karoten hapları, A vitamininin doğal formlarıdır ve içerdiği antioksidan özelliklerden dolayı gelişen kansere karşı koruduğu gösterilmiştir.

  Beta Karoten ile Kanserden Korunma

  Pro-vitamin A olarak da bilinen beta karotenin antioksidan özelliği, bu yağda çözünen vitamine kanserle mücadele maddesi olarak gücünü veren şeydir. Sigara içenlerde ve asbeste maruz kalan kişilerde akciğer kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir. Beta karoten retinole dönüştürüldüğünde, A vitamininin bazı özelliklerini alır. 

  Bir antioksidan olarak, hücre zarlarını vücutta kansere yol açabilecek serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan koruyarak çalışır. Bu antioksidanlar, mutasyona uğramış hücrelerin büyümesini yavaşlatarak ve onların çoğalma döngülerine girmelerini önleyerek çalışır. Tümör oluşumunun anahtarı olan serbest hücre içi kalsiyumu azaltın ve kanser büyüme oranını azaltabilirsiniz. Diyetinize beta karoten almanın en iyi yolu bir takviyedir.

  A Vitamini Eksikliğinin Vücuda Zararları Nelerdir?

  A vitamini eksikliği görme, bağışıklık, kalp sağlığı ve genel sağlık için ciddi sonuçlar doğurabilir. Araştırmacılar, A vitamini eksikliği olan bazı kişilerin belirli kanserleri geliştirme olasılığının diğerlerinden daha yüksek olduğunu bulmuşlardır. Hindistan'da yapılan bir araştırmaya göre, retinitis pigmentosa'dan mustarip olanlar beta karoten takviyelerinden yararlanabilir. Bu hastalık, görme bozukluğu ve kanser gibi diğer semptomların yanı sıra gece körlüğüne neden olur. Hintli araştırmacılar, bulgularından dolayı bu hastalığın en yaygın biçiminin A vitamini eksikliğiyle bağlantılı olabileceğini keşfettiler.

  Bilim adamları, bir birey yüksek düzeyde sigaraya veya asbeste maruz kaldığında, beta karoten takviyesi almanın akciğer kanserini ve diğer kanser türlerini önlemeye yardımcı olabileceğine dair net kanıtlar göstermiştir.

  Hangi Gıdalarda A Vitamini Bulunur?

  Beta Karoten, A vitamininin öncüsüdür ve havuç, tatlı patates, kabak ve ıspanak gibi birçok sarı, turuncu ve yeşil sebzede bulunur. Bu sebzeler yüksek A vitamini içerir, ancak kalorileri düşüktür, bu da onları diyet yapanlar veya gastrik bypass geçiren herkes için ideal bir beta karoten kaynağı yapar. Beta karoten meyvelerde de doğal olarak bulunur, ancak çoğu sebze ile aynı miktarda değildir. 

  Yapraklı yeşil sebzeler en yüksek miktarda beta karoten içerir, bu nedenle diyetinize daha fazla beta karoten açısından zengin gıdaları almaya çalışırken dikkatinizi odaklamanız gereken yer burasıdır. A vitamini bakımından doğal olarak yüksek olan yiyecekler arasında sarı ve yeşil yapraklı sebzeler, kuru kayısı ve tatlı patates bulunur. Mango ve kavun gibi bazı meyveler de beta karoten bakımından zengindir. Diğer A vitamini kaynakları şunlardır:

  Daha fazla insan A vitamini açısından zengin bir diyet alırsa, bazı kanserlerde ve diğer hastalıklarda azalma olacaktır. Ne yazık ki ortalama bir Amerikalı, diyetlerinde bu hastalıkları geliştirme riskini azaltmak için yeterli beta karoten almıyor. Bu nedenle çoğu doktor, diğer gerekli vitaminlerin yanı sıra uygun miktarda aldıklarından emin olmak için herkesin beta karoten içeren günlük bir takviye almasını tavsiye eder. Ek olarak, beta karoten takviyeleri, gerçek önlemede diğer A vitamini formlarından daha etkili olabilir. 

  Günlük Ne Kadar A Vitamini Alınmalıdır?

  Önerilen günlük A vitamini alımı yetişkin erkekler için 10.000 IU ve yetişkin kadınlar için 8.300 IU'dur. A vitamini tüketiminin üst sınırı günde 3.000 IU olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte, bu vitaminde eksik olduğunuzu biliyorsanız ve beta karoten gıdalarından zengin bir diyet yiyorsanız, takviye yoluyla alımınızı artırmak isteyebilirsiniz. Çoğu multivitamin hap başına yaklaşık 10.000 IU içerir, bu nedenle bir kez daha A vitamininin vücuttan hızla geçtiğini biliyorsanız, o zaman tek bir hap almak, herhangi bir besin maddesi üzerinde aşırı doz alma riski olmadan vücudunuzu desteklemek için yeterli olabilir.

  Beta Karoten ve A Vitamini Takviyelerinin Yan Etkileri Nelerdir?

  Yüksek dozlarda A vitamini bazı yan etkilere neden olabilir. Örneğin, vücudun enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini azaltabilir. Ek olarak, bir yıldan fazla bir süre boyunca büyük miktarlarda A vitamini almak, postmenopozal kadınlarda kalça kırığı riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

  Bildirilen diğer yan etkileri;

  • Baş ağrısı, 
  • Iştahsızlık, 
  • Mide krampları
  • Cilt soyulmasıdır. 

  Beta karoten takviyelerinin olası yan etkileri konusunda endişeleriniz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışmalısınız.

  6 yıldır makale yazarlığı yapıyorum. Yurt dışında Makale yazarlığı, SEO, Wordpress SEO eğitimleri al...

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Alp Er Tunga Ersoy kimdir? Alp Er Tunga Ersoy nereli, ne iş yapıyor?

  Alp Er Tunga Ersoy, 24 yıllık havacılık kariyeriyle Sabiha Gökçen Havalimanı'nın yeni CEO'su oldu. Ersoy'un başarılarla dolu kariyer yolculuğu ve havalimanı yönetimi konusundaki uzmanlığı dikkat çekiyor.

  İtalya-Arnavutluk EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir?

  EURO 2024'ün nefes kesen mücadelesinde İtalya ile Arnavutluk karşı karşıya geliyor. Maçı TRT 1'den şifresiz ve canlı izlemek için detaylar haberimizde.

  EURO 2024 Ateşi TRT 1'de Yanıyor: İtalya-Arnavutluk Maçı Canlı İzle!

  EURO 2024 heyecanını TRT 1'de kesintisiz ve donmadan yaşayın! İtalya-Arnavutluk maçı canlı yayın linki ve TRT 1 canlı izle detayları burada.

  İspanya - Hırvatistan Maçı CANLI İzle! (EURO 2024)

  EURO 2024'te büyük heyecan devam ediyor. İspanya - Hırvatistan maçını canlı izlemek isteyen futbolseverler için tüm detaylar burada! İspanya - Hırvatistan maçı hangi kanalda, şifresiz nasıl izlenir? İşte merak edilen tüm bilgiler.

  A Vitamini Nedir? Hangi Gıdalarda A Vitamini Bulunur?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et