R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  PC Pazarı Daralmaya Devam Ediyor! Apple Büyüyor!

  Son dönemde PC pazarında daralma hız kesmeden devam ediyor. Global PC pazarında satış rakamlarında yaşanan düşüş dikkat çekti. PC pazarındaki düşüş karşısında Apple ise “Mac” ile satışlarını arttırdı. 2022’in 3.çeyrek döneminde Apple’nin Mac satışında rekor seviyeye ulaştığı açıklandı. İşte 2022’nin 3.çeyreğindeki PC ve Mac satış rakamları!

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 12.10.2022 16:20 1156 2 dk okuma süresi
  PC Pazarı Daralmaya Devam Ediyor! Apple Büyüyor!
  Son Düzenleme:

  Bilgisayar satışları, Pandemi döneminde rekor seviyelerde satış rakamlarını yakalamayı başarmıştı. Özellikle eğitim ve iş hayatındaki sürecin evden yönetimi gibi nedenlerle PC talebi artış yaşamıştı. Ancak o dönemde yaşanan yoğun rağbet, yasaklamaların gevşetilmesiyle birlikte gerileme yaşamaya başlamıştı. Son dönemde ortaya çıkan global PC pazarındaki rakamlar, sektörde daralmaların yaşandığını gösterdi. Özellikle global ekonomideki baskılar, teknoloji pazarında daralma yaşanmasına neden olmuştu.

  2022’nin Ocak-Mart ayları arasındaki ilk çeyrekte global PC pazarında %15 oranında düşüş yaşanmıştı. Verilere göre 2022’nin 3.çeyrek döneminde de PC pazarındaki düşüş devam etti. PC pazarı, 3.çeyrekte de tıpkı ilk çeyrekte olduğu gibi %15 oranında düşüş yaşadı. Yaşanan %15’lik düşüşle birlikte 74.2 Milyon satış rakamı gerçekleşti. Söz konusu düşüş pazarın liderleri “Lenovo”, “HP”, “Dell” ve “Asus” içinde geçerli oldu.

  PC pazarının liderlerinde düşüş yaşanırken, Apple ise rekor satış rakamları yakaladı. Apple’nin “Mac” bilgisayar satışı rakamları 3.çeyrekte rekor seviyeye ulaştı.

  Tüm Markalarda Satışlar Düştü

  PC

  Global PC pazarının uzun süredir liderliğini “Lenovo” üstleniyor. En yüksek satış rakamlarını yakalayan Lenovo, 2022’nin 3.çeyreğinde %16 oranında düşüş yaşadı. Böylelikle satışları 16.88 Milyon adette kaldı. Pazardaki ikinci sırada bulunan HP ise %27.8 oranında düşüş yaşadı. HP bu dönemde 12.7 Milyon adetlik satış gerçekleşti. Listenin 3 numarasında yer alan Dell ise düşüşünü %21 oranında yaşadı. Böylelikle 2022 Temmuz-Eylül döneminde 11.9 Milyon adet satış gerçekleşti.

  Apple Mac Satışlarını Arttırdı

  Apple Mac

  PC pazarında ibre düşüş yönünde gerçekleşirken, Apple ise tam tersi istikamette performans sergiledi. Zira Apple Mac bilgisayar satışlarında 10 Milyon adet barajını geçti. Bu rakam sektörel olarak Mac’in %40 oranında büyüme kaydetmesi anlamına geldi. Ayrıca yakaladığı son rakamlarla birlikte Apple Pazar hacmini %13.5 seviyesine çıkartmış oldu. Söz konusu veriler, Apple’nin rakipleriyle olan farkını ciddi anlamda kapatmasını da sağlamış oldu.

  2022 3.Çeyrek PC ve Mac Satış Rakamları

  Bilgisayar satışlarında 2022’nin 3.çeyrek döneminde toplam 74.252.000 adet satış gerçekleştirildi.

  ŞirketGönderi(Adet)Pazar Payı
  Lenovo16.880 Milyon%22.70
  HP Inc.12.706 Milyon%17.10
  Dell Technlogies11.963 Milyon%16.10
  Apple10.060 Milyon%13.50
  Asus5.540 Milyon%7.50
  Diğerleri17.103 Milyon%23.00
  Toplam74.252%100.00

  PC ve Mac satışlarındaki Pazar durumu hakkında sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple, Çocuklar İçin Ücretsiz Bir Kodlama Etkinliği Gerçekleştirecek!

  Apple, çocuklar için Coding Lab for Kids isminde bir etkinlik düzenleyecek. Ücretsiz aktivitelerden oluşacak eğitim, bir hafta sürecek!

  Apple CarPlay İçin En İyi Uygulamalar!

  Apple CarPlay teknolojisinin desteklediği en beğenilen uygulamalar belli oldu. Buna göre geliştirilen uygulamalar arasında bazıları rakiplerini geride bıraktı!

  Marvel’s Spider-Man Miles Morales PC Sürümü Yayınlandı!

  Sony, uzun süredir merakla beklenen Marvel's Spider Man: Miles Morales PC sürümünü yayınladı. İşte Spider Man Miles Morales fiyatı ve sistem gereksinimleri!

  Apple Safari'deki Problemi Çözdü: Kullanıcılar Bu Kelimeleri Tekrar Aratabilecek!

  Apple Safari uygulaması, belirli arama terimleri girildiğinde çökerek ilginç bir hata vermeye başlamıştı. Ancak Apple yetkilileri, kısa sürede sorunu çözdü.

  PC Pazarı Daralmaya Devam Ediyor! Apple Büyüyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et