R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Sony PlayStation 5’in son güncellemesi kullanıcılarını sevindirdi!

  Uzun zamandır büyük bir ilgiyle beklenen PS5 2K güncellemesi nihayet geldi. PlayStation 5 kullanıcıları 2K monitörde 1440p çözünürlük desteği ile buluştu.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  09.09.2022 18:47 1562 2 dk okuma süresi
  Sony PlayStation 5’in son güncellemesi kullanıcılarını sevindirdi!
  Son Düzenleme:

  Sony Interactive Entertainment, son ürünü olan Playstation 5 için bir güncelleme yapılacağını duyurmuştu. PS5 modellerinde bazı monitör desteğinin olmamasından dolayı çok eleştiri alan şirket harekete geçti. Her monitörde her çözünürlüğü desteklemeyen cihaz yapılan güncelleme ile geliştirilerek kullanıcılara sunuldu. Çözünürlük desteği dışında yapılan birkaç değişiklik de yine kullanıcıların oyun kalitesini artıracak.

  Son güncelleme ile PS5 artık 1440p monitörleri destekleyecek

  Uzun zamandır kullanıcılar tarafından heyecanla beklenen güncelleme resmi olarak oyun konsollarına ulaştı. Güncelleme yalnızca oyun konsollarına değil, markanın ürünü konsol kontrolcüsü DualSense’lere de geldi. İlk üretiminde yalnızca 1080p ve 2160p çözünürlükleri destekleyen bu cihaz kullanıcılar tarafından eleştiriye tabi tutuldu. Oyun konsolu için beklenen 2K yani 1440p çözünürlük desteği sonunda firma tarafından sağlandı. Bu yenilik sayesinde PS5 aracılığıyla artık daha kaliteli içerikler ortaya konabilecek. Şirket, 1440p çözünürlükte yalnızca 60Hz ve 120Hz çıkışın destekleneceğini duyurdu.

  1K, 2K,4K çözünürlükleri ne anlama gelir?

  Dijital ortamlarda ekran görüntüleri Pixel denilen küçük noktalardan oluşur. Ekran binlerce hatta milyonlarca piksellik bir matrise bölünür. Çözünürlük düştükçe piksel sayısı azalır ve bu düşüş ekrana yansıyan görüntünün kalitesinin düşmesine neden olur. Piksel yoğunluğu günümüz teknoloji çağında oldukça önemli bir hal almaya başladı. İnsanlar kullandıkları herhangi bir dijital ekranda (akıllı telefon ekranı, televizyon, monitör vb.) aldıkları hizmetin kaliteli olmasını bekliyor.

  Bu kalite ise aşağıda belirtilen piksel yoğunlukları ile ölçülüyor:

  Format

  Etiket

  Çözünürlük

  SD

  360p

  640x360

  SD

  480p

  720x480

  HQ

  576p

  720x576

  HD

  720p

  1280x720

  Full HD

  1080p

  1920x1080

  2K (QHD)

  1440p

  2560x1440

  4K

  2160p

  3840x2160

  Cinema 4K

  2160p

  4096x2160

  8K

  4320p

  8192x4320

  Güncelleme bu özellik ile sınırlı değil

  Çözünürlük desteği ile birlikte oyun listeleme özelliği de kullanıcıların dikkatini çekmeyi başardı. PS5 meraklılarının en çok şikayet ettiği konulardan birisi de oynadıkları oyunları bulmakta zorlanmalarıydı. Şirket bu bağlamda da kayıtsız kalmadı ve kullanıcılarına koleksiyonlarını düzenlemeleri için oyun listesi (Game list) oluşturma seçeneği sundu. 

  Bu özelliği kullanırken kategorize edilmek istenen oyunların 100 oyun ile sınırlandırıldığını belirtmekte fayda var.  Eklenmek istenen oyunların ise kullanıcının oyun kütüphanesinde olması yeterli. Yenilik, oyunculara 15’e kadar oyun listesi oluşturma hakkı sunuyor.

  Bir diğer yenilik ise yakınlaştırma özelliği. Güncelleme yapılmadan önce de bu özellik mevcutken artık %500’e kadar bir oranla yakınlaştırma özelliği getirildi. Yakınlaştırma, konsol kontrol cihazı aracılığıyla yapılabilecek.

  Bu yeniliklerin beraberinde sosyal özellikler de getirildi. Artık sesli sohbet menüsü aracılığıyla Ekran Paylaşımı mümkün olacak. Kullanıcılar için arkadaşlarının oyunlarına katılmak da artık daha kolay bir hale geldi.

  Kullanıcılar yeni özelliklere nasıl erişecek?

  PS5 kullanıcılarının güncellemeye erişebilmek için yapması gerekenler oldukça kolay. Oyun konsolunun, konsol kontrol cihazı DualSense ile USB kablosu aracılığıyla birbirine bağlanması gerekiyor. Bu adımdan sonra güncelleme cihazın Ayarlar sekmesinden yapılıyor. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  PlayStation Plus Haziran Oyunları Açıklandı: İşte Eklenecek Oyunlar!

  PlayStation Plus Haziran 2024 oyunları açıklandı! SpongeBob, AEW: Fight Forever ve Streets of Rage 4 dahil olmak üzere toplam 10 oyun abonelere sunulacak.

  Sony'nin Ultra Hassas Mikrocerrahi Robotu: Mısır Tanesi Dikme Yeteneği ile Dikkat Çekiyor

  Sony'nin ultra hassas mikrocerrahi robotu, cerrahlara en küçük dokularda bile üstün hassasiyetle müdahale imkanı sunarak mikrocerrahide yeni bir dönem başlatıyor.

  PlayStation Oyunları iOS'a Geliyor: Yeni Emülatör Yakında Yayınlanacak!

  Apple, PlayStation oyunlarını iPhone ve iPad'de çalıştırabilecek "Provenance" emülatörünü yakında piyasaya sürecek.

  PlayStation Portal Türkiye’de: Fiyatı ve Çıkış Tarihi Belli Oldu!

  Sony Türkiye garantisi altında ve Bilkom güvencesiyle piyasaya sürülecek olan PS Portal'ın Türkiye'deki satış fiyatı ve lansman tarihi duyuruldu.

  Sony PlayStation 5’in son güncellemesi kullanıcılarını sevindirdi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et