R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Sony PlayStation 5’in son güncellemesi kullanıcılarını sevindirdi!

  Uzun zamandır büyük bir ilgiyle beklenen PS5 2K güncellemesi nihayet geldi. PlayStation 5 kullanıcıları 2K monitörde 1440p çözünürlük desteği ile buluştu.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  09.09.2022 18:47 1291 2 dk okuma süresi
  Sony PlayStation 5’in son güncellemesi kullanıcılarını sevindirdi!
  Son Düzenleme:

  Sony Interactive Entertainment, son ürünü olan Playstation 5 için bir güncelleme yapılacağını duyurmuştu. PS5 modellerinde bazı monitör desteğinin olmamasından dolayı çok eleştiri alan şirket harekete geçti. Her monitörde her çözünürlüğü desteklemeyen cihaz yapılan güncelleme ile geliştirilerek kullanıcılara sunuldu. Çözünürlük desteği dışında yapılan birkaç değişiklik de yine kullanıcıların oyun kalitesini artıracak.

  Son güncelleme ile PS5 artık 1440p monitörleri destekleyecek

  Uzun zamandır kullanıcılar tarafından heyecanla beklenen güncelleme resmi olarak oyun konsollarına ulaştı. Güncelleme yalnızca oyun konsollarına değil, markanın ürünü konsol kontrolcüsü DualSense’lere de geldi. İlk üretiminde yalnızca 1080p ve 2160p çözünürlükleri destekleyen bu cihaz kullanıcılar tarafından eleştiriye tabi tutuldu. Oyun konsolu için beklenen 2K yani 1440p çözünürlük desteği sonunda firma tarafından sağlandı. Bu yenilik sayesinde PS5 aracılığıyla artık daha kaliteli içerikler ortaya konabilecek. Şirket, 1440p çözünürlükte yalnızca 60Hz ve 120Hz çıkışın destekleneceğini duyurdu.

  1K, 2K,4K çözünürlükleri ne anlama gelir?

  Dijital ortamlarda ekran görüntüleri Pixel denilen küçük noktalardan oluşur. Ekran binlerce hatta milyonlarca piksellik bir matrise bölünür. Çözünürlük düştükçe piksel sayısı azalır ve bu düşüş ekrana yansıyan görüntünün kalitesinin düşmesine neden olur. Piksel yoğunluğu günümüz teknoloji çağında oldukça önemli bir hal almaya başladı. İnsanlar kullandıkları herhangi bir dijital ekranda (akıllı telefon ekranı, televizyon, monitör vb.) aldıkları hizmetin kaliteli olmasını bekliyor.

  Bu kalite ise aşağıda belirtilen piksel yoğunlukları ile ölçülüyor:

  Format

  Etiket

  Çözünürlük

  SD

  360p

  640x360

  SD

  480p

  720x480

  HQ

  576p

  720x576

  HD

  720p

  1280x720

  Full HD

  1080p

  1920x1080

  2K (QHD)

  1440p

  2560x1440

  4K

  2160p

  3840x2160

  Cinema 4K

  2160p

  4096x2160

  8K

  4320p

  8192x4320

  Güncelleme bu özellik ile sınırlı değil

  Çözünürlük desteği ile birlikte oyun listeleme özelliği de kullanıcıların dikkatini çekmeyi başardı. PS5 meraklılarının en çok şikayet ettiği konulardan birisi de oynadıkları oyunları bulmakta zorlanmalarıydı. Şirket bu bağlamda da kayıtsız kalmadı ve kullanıcılarına koleksiyonlarını düzenlemeleri için oyun listesi (Game list) oluşturma seçeneği sundu. 

  Bu özelliği kullanırken kategorize edilmek istenen oyunların 100 oyun ile sınırlandırıldığını belirtmekte fayda var.  Eklenmek istenen oyunların ise kullanıcının oyun kütüphanesinde olması yeterli. Yenilik, oyunculara 15’e kadar oyun listesi oluşturma hakkı sunuyor.

  Bir diğer yenilik ise yakınlaştırma özelliği. Güncelleme yapılmadan önce de bu özellik mevcutken artık %500’e kadar bir oranla yakınlaştırma özelliği getirildi. Yakınlaştırma, konsol kontrol cihazı aracılığıyla yapılabilecek.

  Bu yeniliklerin beraberinde sosyal özellikler de getirildi. Artık sesli sohbet menüsü aracılığıyla Ekran Paylaşımı mümkün olacak. Kullanıcılar için arkadaşlarının oyunlarına katılmak da artık daha kolay bir hale geldi.

  Kullanıcılar yeni özelliklere nasıl erişecek?

  PS5 kullanıcılarının güncellemeye erişebilmek için yapması gerekenler oldukça kolay. Oyun konsolunun, konsol kontrol cihazı DualSense ile USB kablosu aracılığıyla birbirine bağlanması gerekiyor. Bu adımdan sonra güncelleme cihazın Ayarlar sekmesinden yapılıyor. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Sony Xperia 1 V Özellikleri Sızdırıldı! Sony Xperia 1 V Teknik Özellikleri!

  Sony, 2022 Eylül ayında "Xperia 1 IV" modelini piyasaya sürmüştü. Şimdiyse 2023 yılının amiral gemisi olacak yeni versiyonu "Xperia 1 V" modelini geliştirdiği biliniyor. Hatta Şubat sonunda tanıtılması beklenen Xperia 1 V özellikleri sızdırıldı!

  PlayStation 5 Oyuncuları Discord Özelliğine Kavuşuyor !

  PlayStation 5 oyuncuları, Discord özelliğine kavuşuyor. ABD, Kanada, Japonya ve İngiltere’deki oyuncular, Discord sesli arama sistemini test edebilecekler!

  PlayStation 5 Pro Gelmeyecek Ama Yerine İkinci Nesil Versiyonu Gelecek!

  Sony, 2020 yılında yayınladığı PlayStation 5 için geliştirmelere devam ediyor. Şirketin PlayStation 5'in yeni bir versiyonu üzerinde çalıştığı iddia edilmişti. PlayStation 5 Pro modelinin geleceği iddiaları hakkında yeni açıklama geldi.

  PlayStation 5 için DualSense Edge Oyun Kolu Satışa Çıkıyor!

  PlayStation 5 için geliştirilen DualSense Edge kontrolcüsü için ön satışlar aktif hale geldi. Peki yeni oyun kolunun özellikleri neler?

  Sony PlayStation 5’in son güncellemesi kullanıcılarını sevindirdi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et