R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tesla Model S ve Model X’e Tam Direksiyon Geldi!

  Elektrikli otomobil devi Tesla, 2022 yılında “Model S” ve “Model X” modellerini tanıtmıştı. Şirketin yeni modellerinde en fazla eleştiriyi “direksiyon simidi” almıştı. Yarım direksiyon simidi tasarımı kullanan Tesla, yeni bir karara daha imza attı. 2 modelde de tam direksiyon simidi tasarım opsiyonu sunmaya başladı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  07.01.2023 12:01 2267 3 dk okuma süresi
  Tesla Model S ve Model X’e Tam Direksiyon Geldi!
  Son Düzenleme:

  ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi “Tesla”, çok tartışılan direksiyon simidi kararından geri döndü. Tesla, 2022 yılında düzenlediği etkinlikle “Model S” ve “Model X” modellerini tanıtmıştı. Pek çok önemli yeni özelliği barındıran her 2 modelde en çok “direksiyon simidi” dikkat çekmişti.

  Tesla, “Model S” ve “Model X” için son versiyonlarında “yarım direksiyon simidi” kullandı. Ancak tanıtımda açıklanan bu özellik, çoğu kişiden büyük tepkiler almıştı. Tesla, bugüne kadar üretilmiş otomobillerde kullanılan “direksiyon simidi” tasarımından uzaklaşmıştı. Bu pek alışık olunmayan direksiyon simidi tasarımı tartışmalara yol açmıştı.

  Model S ve X’te kullanılan yarım direksiyon simidi, özellikle düşük hızdaki “manevra” kabiliyetini düşürmekle itham edilmişti. Düz yolda sorun yaratmıyor olsa da manevra gerektiren ve düşük hızda olunan noktalarda zorlayıcı olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte yarım direksiyon simidinin “kaygan zemin” üzerinde hakimiyeti sağlamada çok zorlayıcı olduğu belirtiliyor.

  Tesla Geri Adım Attı

  Tesla Model X ve Model S

  Tesla şirketinin CEO’su “Elon Musk”, yarım direksiyon simidi konusunda çok kararlıydı. Hatta tanıtım sonrasında gelen eleştirilere yanıt niteliğinde bir açıklamada bulunmuştu. Söz konusu açıklamada “Model S” ve “Model Xiçin standart direksiyon tasarımlı opsiyon sunulmayacağını belirtmişti. Bu iki modelde de yarım direksiyonun olacağını ifade etmişti.

  Milyarder işadamı Musk’ın bu açıklamasıysa tepkilerin daha da yükselmesine neden olmuştu. Hatta modelleri satın almayı düşünen kişilerden, sadece bu sebeple almamaya karar verdikleri haberleri gelmişti.

  Şirket ve doğal olarak Musk, geçen yılki sert tutumundan vazgeçti ve geri adım attı. Tesla web sitesi üzerinde hem “Model S” hem de “Model X” opsiyonları düzenlendi. Yeni düzenlemeyle birlikte her 2 modele de “tam direksiyon simidi” opsiyonu geldi. Böylelikle artık 2 modelde yarım direksiyon simidiyle alınmak zorunda kalınmayacak.

  Tam Direksiyona Ek Ücret Alınmayacak

  Tesla

  Tesla web sitesinde tam direksiyon seçeneği tercih edilebilmesi için ek ücret ödenmesine gerek olmayacak. Ayrıca teslimat usulünde çalışan şirketin tam direksiyon opsiyonu seçildiğinde teslimat süresi artmayacak.

  Tam direksiyon simidi Tesla’nın daha önceki modellerindeki ile aynı oldu. Yani direksiyonunda 2 adet “çok yönlü tekerlek” ve “dokunmatik yüzey” yer alıyor.

  2023’te Türkiye pazarında da “Model S” ve “Model X” modelleri satışa sunulacak. 2 modelinde Türkiye’de tam direksiyon seçeneğiyle sunulacağı belirtildi. Hatta iddialara göre yarım direksiyon simidi opsiyonu Türkiye pazarına hiç girmeyecek.

  Tesla Model S Teknik Özellikleri

  Tesla Model S

  Tesla Model S ile “Supercharger” istasyonlarında 15 dakikalık şarj yaparak, yaklaşık “322 km” menzil alınabilecek.

  Menzil (EPA tahmini)651.784 km
  Motor gücü670 beygir
  Tekerlekler 19 inç / 21 inç
  Hızlanma3.1 saniye “0-100 km/s”
  En Yüksek Hız240 km/s
  Sürükleme Katsayısı0.208 CD
  Ağırlık2.000 kg
  Aktarma OrganıÇift Motorlu
  Şarj Maksimum250 Kw

  Tesla Model S Fiyatı

  2023 yılında piyasaya sürüleceği açıklanan Tesla Model S fiyatı da belli oldu. Tesla Model S fiyatı96.590 Dolar(yaklaşık 1.812.000 TL)” olarak açıklandı. Model S Plaid fiyatı ise “127.590 Dolar(2.393.000 TL)” olarak açıklandı.

  Model S çift motorlu olarak gelirken, Model S Plaid üç motorlu olarak geliyor.

  Tesla Model X Teknik Özellikleri

  Tesla Model X

  Tesla Model S ile “Supercharger” istasyonlarında 15 dakikalık şarj yaparak, yaklaşık “282 km” menzil alınabilecek.

  Menzil (EPA tahmini)881 km
  Motor Gücü670 beygir
  Tekerlekler20 inç/ 22 inç
  Çekme2.267 kg
  Kapasite7 kişiye kadar
  Hızlanma3.8 saniye “0-100 km/s”
  En Yüksek Hız249 km/s
  Sürükleme Katsayısı0.24 CD
  Ağırlık2.352 kg
  Aktarma OrganıÇift Motorlu
  Şarj Maksimum250 Kw

  Tesla Model X Fiyatı

  2023 yılında piyasaya sürüleceği açıklanan Tesla Model X fiyatı da belli oldu. Tesla Model X fiyatı112.590 Dolar(yaklaşık 2.112.000 TL)” olarak açıklandı. Model X Plaid fiyatı ise “130.590 Dolar(2.450.000 TL)” olarak açıklandı.

  Model X çift motorlu olarak gelirken, Model X Plaid üç motorlu olarak geliyor.

  Tesla’nın yarım direksiyon simidiyle ilgili sizin düşünceleriniz neler? Sizce tam direksiyon mu? Yarım direksiyon mu? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Xiaomi’nin İlk Elektrikli SUV Aracı MX11 Görüntülendi: İşte Tasarımı!

  Xiaomi, yeni elektrikli SUV modeli MX11'in kamuflajlı görüntülerini yayınladı. 2025'te tanıtılacak olan araç, 2026'da 21 bin dolar fiyatla piyasaya sürülecek.

  Bugatti, Yeni Hibrit Süper Otomobili Tourbillon'u Tanıttı: İşte Tasarımı ve Özellikleri!

  Bugatti, 1800 beygir gücündeki yeni hibrit süper otomobili Tourbillon'u tanıttı. Bu araç, inanılmaz performans ve yenilikçi teknolojisiyle dikkat çekiyor.

  SpaceX, Starlink Mini’yi Tanıttı!

  SpaceX, taşınabilir uydu internet çözümü Starlink Mini'yi tanıttı. Gezginler için ideal olan cihaz, yüksek hızda internet sunuyor ve sırt çantasına sığabiliyor.

  iPhone 16 Modellerinin Tüm Boyutları Belli Oldu: İşte Detaylar!

  Apple'ın iPhone 16 serisi boyutları sızdırıldı. iPhone 16 Pro ve Pro Max modellerinde yan boyutlar büyüdü. Yeni modeller bu sonbaharda piyasaya sürülecek.

  Tesla Model S ve Model X’e Tam Direksiyon Geldi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et