R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Mercedes-Benz Şarj Ağı Kuracak: Atılacak Adımlar Neler?

  Mercedes-Benz küresel bir şarj ağı kurma kararı aldı. Firma, aldığı bu kararla beraber dünya genelinde etkili olmayı hedefliyor.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  09.01.2023 22:54 1554 2 dk okuma süresi
  Mercedes-Benz Şarj Ağı Kuracak: Atılacak Adımlar Neler?
  Son Düzenleme:

  CES 2023 etkinliği, teknoloji tutkunlarının yer aldığı bir fuar. Bu etkinlikte pek çok otomotiv markası yer aldı. Her bir marka çeşit çeşit yeniliklerle karşımıza geldi. Bu markalardan birisi de Mercedes-Benz olmakta. Kendisi, büyük bir hedefin peşinde olduğunu açıkladı. Eğer bu hedeflere ulaşılırsa gelecekte farklı bir dünya bizi bekliyor olacak.

  Mercedes-Benz şarj ağı ile küreselleşmeyi hedefliyor

  Mercedes-Benz, şarj istasyonları kurma fikrinin bulunduğunu duyurdu. Bu fikrin birkaç ülkeyle sınırlı olmayacağını söyleyen marka, dünya geneline yayacağını açıklıyor. Küresel bir şarj ağı olacak bu sistem, elektrikli araçlar için geliştirilecek. Şarj istasyonunu, 350 kW seviyesine kadar hızlı şarj imkanına yer verecek. Bu sayede araçların kısa sürede şarj edilmesi mümkün olacak.

  MN8 Energy ve Chargepoint desteğiyle geliştirilecek istasyonlar, ilk önce Kuzey Amerika’ya yayılacak. Ardından birçok ülkede faaliyetlerine başlayacak. Bu istasyonların şehir ve büyük kasabalarda yer alacağı belirtilmekte. Ayrıca istasyonların bayilere yakın alanlarda olacağı da paylaşılan bir diğer bilgi. Bu yerlerin bayiler dışında büyük perakende satış yerlerine de yakın olacağı açıklanıyor. Sürücüler, bu alanlara gelerek birkaç dakika içerisinde aracını şarj edebiliyor olacak.

  Mercedes-Benz şarj ağı ile 10.000’in üzerinde istasyon kurmayı hedefliyor. Hedef her ne kadar 10.000 olsa da hedefin çeyreğine 2027’de varılması planlanıyor. Buna ek olarak firmanın istasyonlar için güneş panelleri kullanacağı açıklanıyor. İstasyonların bir diğer özelliği ön rezervasyon sistemi olacak. Bu sayede sıra beklememek için randevu alınabilecek.

  Kaza oranının sıfıra düşürülmesi hedefleniyor

  Markanın en büyük hedeflerinden birisi de Vision Zero projesi. Yani kazaların sıfıra yakın seviyeye inmesi. Vision Zero, gelecekte mümkün olması beklenen bir teknoloji. Bu teknolojiye göre trafikte hiç kaza olmayacak. Bunun için akıllı sistemlerden yararlanılacak. Araçların akıllı hale gelmesi ve güvenli olması örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca otonom araçların gelişmesi de Vision Zero’ya destek sağlıyor.

  Özet geçmek gerekirse şirket, gelecekte kaza oranını sıfıra indirmek istiyor. Kazaların çoğu insan hatalarından kaynaklanıyor. Yapay zeka sayesinde bu durum mümkün hale gelecek. Mercedes-Benz, 2050 yılına kadar bu hedefe varmayı amaçlıyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Android Auto Yenileniyor: Artık Aracın Şarj Durumunu Gösterebilecek!

  Android Auto, yeni güncellemeyle elektrikli araçların batarya seviyelerini gösterecek ve yolculuk güzergahları üzerinde bulunan şarj noktalarını işaretleyecek!

  Güneş Enerjisiyle Çalışan Kulaklıklar Geliyor: Şarjı Hiç Bitmiyor!

  Şarjı hiç bitmeyen kulaklıklar geliyor. CES 2024'te tanıtılan güneş enerjili kulaklık, sürekli şarj ve sürdürülebilirlikle dikkat çekiyor.

  Xiaomi’den Yeni 100W Araç İçi Şarj Adaptörü: İşte Özellikleri!

  Xiaomi'nin 100W gücündeki araç içi şarj cihazı, çift portlu tasarımı ve yüksek hızlı şarj özelliğiyle dikkat çekiyor. Cihaz, 14$ fiyat etiketiyle geliyor.

  Bomba İddia: Samsung, Telefonlarında Daha Yüksek Şarj Hızı Sunacak!

  Samsung, sunduğu şarj hızıyla bazı eleştirilere maruz kalıyor. Fakat yeni sızıntılar, Samsung'un bu konudaki stratejisini değiştirebileceğini gösteriyor.

  Mercedes-Benz Şarj Ağı Kuracak: Atılacak Adımlar Neler?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et