R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Viral

  Viral, sosyal ağlar ve diğer online ortamlarda paylaşılan bir içeriği tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bir paylaşımın viral olarak nitelendirilebilmesi için onun hızlı bir biçimde yayılması şartı aranır. Viral olma durumu videolar, fotoğraflar ve reklamları kapsayabilir.

  Viral olmak basit bir kavram olsa bile viral hale gelmek o kadar kolay bir şey değildir. Göz önünde bulundurulması gereken birçok farklı faktör mevcuttur. Platforma uygun olarak görüntülenme, paylaşım veya elde edilen link sayısı gibi kriterler üzerinden değerlendirme yapılabilir.

  Viral ne anlama gelir?

  Viral kelime anlamı açısından üç farklı anlama sahiptir. Sıfat olarak kullanıldığında iki farklı anlamı ve isim olarak kullanıldığında tek bir anlamı vardır. Viral tıbbi açıdan bir virüslerin doğasıyla ilgili demektir. İnternet ortamında ise hızlı bir şekilde yayılan içerikleri tanımlamak için kullanılır.

  Viral olma kavramı sadece online ortama özgü bir şey değildir. Ortaya çıkış noktası trend olma ve modaya uygun seçimler gerçekleştirmekle bağlantılıdır. Sosyal medya platformlarının ortaya çıkışı viral kelimesinin çok daha sık kullanılır olmasını sağlamıştır.

  Viral içerikler her şey hakkında olabilirler. Genel olarak insanları güldüren komik videolardan oluşurlar. Şaka yapmak ve bunları videoya kaydedip paylaşmak, videonun viral olmasını sağlayabilir. Bir videonun viral olabilmesi için içinde biraz ilginçlik olması gerekir.

  Videolar açısından viral hale gelenlerin büyük bir kısmı kısadır. 10-15 saniye aralığında olmaları bu tür videoların ortak özelliğidir. Ayrıca bir video doğru zamanlama ile paylaşıldığında viral olma olasılığı çok daha yüksektir. Güncel bir durum için yapılan paylaşım kısa sürede ses getirebilir.

  Viral olmak neden önemlidir?

  Baby Shark isimli şarkıyı daha önce hiç duydunuz mu? Sosyal medya kullanmadan önce bu şarkıyı biliyor muydunuz? 2018 yılında çıkan bu şarkı kısa süre içerisinde çok popüler hale gelmiştir. Bunun sebebi ise viral olması ve bir anda herkesin bildiği bir şey haline gelmesidir.

  Baby Shark ve ona benzer olanlar viral içerik örnekleridir. Artık viral olmak çok önemli görülür ve bunun sebebi size popülerlik kazandırmasıdır. Online ortamda sosyal medya ve e-posta aracılığıyla bir şeyler paylaşırken popüler bir şeye dönüşmüş her şeyi viral olarak nitelendirebilirsiniz.

  Viral video bir insanı sadece bir gün içerisinde büyük bir internet fenomenine dönüştürebilir. Viral olabilmek bazıları için bu hayalin yerine gelmesi demektir. Bazıları ise olabildiğince viral olmaktan kaçınırlar. Çünkü viral olmak kişiye ekstra bir sorumluluk getirebilir.

  Paylaşımlar nasıl viral hale getirilir?

  İçerik oluşturan kişilerin en büyük hedefi viral olmaktır. Bunun yaşanması şans eseri gerçekleşen bir durum değildir. Viral olabilmek için ekstra desteğe ihtiyaç olduğunuzu düşünebilirsiniz. Buna rağmen kendi başınıza atacağınız bazı adımlarla viral olmaya yaklaşabilirsiniz.

  • Farklı platformlarda paylaşım yapma: İçeriğinizi her platformda paylaşmanız gerekir. Videolarınızı Facebook, Instagram, Snapchat, YouTube, TikTok ve Twitter dahil her platformda paylaşın. Farklı içeriklerin farklı platformlarda viral olabilmesi mümkündür.
  • İçeriği alakalı hale getirme: Videonuzun belirli bir konuyla ilişkili olması gerekir. İnsanlar içeriğinizi ilgi çekici bulmazsa onu izlemezler ve paylaşmazlar. Hitap ettiğiniz kitlenin nelerden hoşlandığını düşünün ve hikayenizi anlatmaya çalışın.
  • Özgün olmaya çalışma: İçeriğinizi nerede paylaşırsanız paylaşın özgün olmanız gerektiğini unutmayın. Yaptığınız katkının olabildiğince farklı olmasını sağlayın. Olmadığınız biri gibi davranmaya çalışmayın ve başkasının yaptığı işin aynısını yapmayın.
  • Doğru kitleyi bulma: İçerik oluştururken doğru kitleyi bulamamak büyük bir problem olabilir. Potansiyel olarak ulaşmak istediğiniz kişilerin kimler olduğuna karar verin. Daha sonra onlara yönelik içerik oluşturarak dikkatlerini çekmeye çalışın.
  • Paylaşımları değerlendirme: Yaptığınız her paylaşımı değerlendirmek zorunda olduğunuzu unutmayın. Güçlü ve zayıf yönlerinizin neler olduğuna karar verin. Geliştirmeniz gereken beceriler varsa bunlara yönelik adımlar atın.
  • Başkalarını takip etme: Sizden daha popüler olan ama benzer hedef kitlelere hitap ettiğiniz kişileri takip edin. Onların içeriklerini kopyalamayın ama onlardan fikir almaya çalışın. Kendi alanınızda daha fazla insan tanımanız durumunda başarı şansınız yükselir.

  Sosyal medyanın ve diğer içerik paylaşım platformlarının ne zaman ne yöne doğru kayacağını fark etmek kolay değildir. Viral olmak istiyorsanız trend olanlarla ilgilenmek zorunda olduğunuzu unutmayın. Trend olanları takip edemezseniz viral olma şansınızı azaltırsınız.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Viral

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et