R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  TAG

  Bir bilgi içeriği veya dosyasının hangi konuları kapsadığını belirtmek için kullanılan etiketlendirmeler anlamına gelen tag, neredeyse tüm bilgisayar sistemlerinde ve web sitelerinde yer almaktadır. Etkili bir SEO çalışması, sosyal medya paylaşımı, araştırma metni yazımı veya klasörleme yapılırken mutlaka kullanılması gerekmektedir. Tag, içeriği özetleyen kısa anahtar kelime gruplarıdır. Başlık ve içeriğin kendisinde bulunabilecek anahtar kelimelerden seçilebileceği gibi eş anlamlı, yakın konular veya ilgi duyacak kitle adı olarak da kullanılabilir. 

  TAG Ne İşe Yarar?

  Sunulan içeriğe daha kolay ulaşılabilmesini sağlayan tagler kullanım biçimlerine ve platforma göre farklı yararlar sağlar.

  • İçerikte bulunan anahtar kelimeler ile tag kullanımı, arama motorunda içeriğin spesifik aramalarda öne çıkmasını kolaylaştırır.
  • Anahtar kelimelerin eş ve yakın anlamlı ifadelerini tag olarak eklemek aynı bilgiye farklı aramalardan ulaşmak isteyen kitleyi içeriğinize yönlendirmenizi sağlar.
  • Kitle veya ana tema belirteci olarak tag kullanımı ise içeriğinizin daha doğru dizine alınmasını sağlayacak, arama sonucunda olmasa dahi ilgi alanı sebebiyle içeriğinizi kullanıcıya gösterecektir.

  TAG Ne Anlama Gelir?

  Tag, Türkçe'de etiket anlamına gelmektedir. Ancak daha ilk çıkış adı ile “metadata”, nesnenin verisi anlamına gelir ve bu şekilde kullanım alanını daha da genişletir. İlk olarak 1970’li yıllarda Unix için geliştirilmiş Emacs metin düzenleyici programda kullanılmıştır. İçeriğin temel alanlarına göre birden fazla metin dosyasında arama yapabilmek için çapraz taglama (etiketleme) yöntemi kullanılmıştır. Bugün de halen temelde aynı mantığı sürdürülmektedir. 

  Çevrimiçi kullanımında mantalitesi kısmen genişlemiş olsa da esas işlevi “metinlerin” kategorizasyonu ve yakın ifadelerinin belirlenmesi olmuştur. Sonrasında sosyal medyada kullanımı ile en geniş tanımına kavuşarak yer, zaman belirteci ve içerikten bağımsız, içerik sahibinin ilgi alanlarını da kapsamaya başlamıştır. Bunun en başarılı örneği Flickr’dır. Fotoğrafları sadece fotoğrafın içeriği ile tanımlama değil, sanatçısının bakış açısına göre de sınıflandırmak amacıyla yükleyen kişilere metin ekleme imkanı vermiştir. Sonucunda ise fotoğraf aramalarını sadece nesne veya durum bazından çıkarıp ruh haline, fotoğrafın verdiği enerji veya duyguya, kolektif ve bireysel sınıflandırmalarına göre arama yapılabilmesini sağlamıştır.

  Tüm kullanım alanları göz önünde bulundurularak tag en yalın tanımıyla etiketlendirme, en geniş tanımıyla sunulanın çağrıştırdığı imgelemelerdir.

  TAG Nasıl Yapılır?

  Website yönetim sistemlerinde (CMS) içeriğin taglemesi için çoğu zaman ayrı bir bölüm bulunmaktadır. Yaygın kullanılan Wordpress CMS’de yazı, ürün, portföy içerikleri için tag desteği varsayılan olarak sunulur. İçeriğiniz ile alakalı tagleri girdiğiniz bu bölüm Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarına “ayrı birer” indeks olarak gönderilmektedir. Bu sayede hem dizindeki bulunan site sayfa sayısı arttırılabilir, hem de taglerin esas amacı olan farklı aramalardan ziyaretçi elde edilebilir.

  Sosyal medya platformlarında tag yerine, hashtag adı verilen bir sistem kullanılır. Kare veya karma olarak da adlandırılan # işareti ile paylaşımlarınızı gündeme, lokasyona, ruh haline veya dilediğiniz biçimde etiketlemeniz mümkün. Twitter, Instagram, Facebook, Tiktok ve Youtube gibi birçok platformda hashtagleri kullanabilirsiniz.

  TAG Nasıl Bulunur?

  İçeriğe uygun tag bulmak için taglamanın ana mantığını doğru anlamak gerekir; çünkü taglar yapıları itibariyle semantik değildirler ve içeriği bir bütün olarak kapsayamazlar. Bu nedenle içeriğin tamamını düşünerek değil, bölümlerini alarak taglama yapmak daha doğru olacaktır.

  Web sitenizdeki içerikleri etiketlendirme için konu başlığını parçalara ayırabilirsiniz. Bununla birlikte arama motorunun önerdiği benzer anahtar kelimelerden tagler çıkarabilirsiniz. Dilerseniz Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı da kullanabilirsiniz.

  Sosyal Medya Paylaşımları için Hashtag Nasıl Bulunur?

  Sosyal medya paylaşımları yaparken popüler hashtagleri, kendi takipçi kitlesi olan hashtagleri ve bu konuda yardımcı olan online tag bulma araçlarını kullanabilirsiniz:

  TAG Nerelerde Kullanılır?

  İnternetteki milyarlarca verinin ayıklanabilmesi ve uygun kişilere ulaştırılmasında tag oldukça önemli bir araçtır. Bir metnin nitelendirilmesinin ötesinde bugün fotoğraf, video, oyun, film vb. alanlarda da tag kullanılmaktadır. Özellikle görsel içerik üretiminin çok yoğun olduğu platformlarda kullanıcılar daha fazla kişiye ulaşmak için tag kullanmaktadırlar.

  Instagram’da TAG Nasıl Kullanılır?

  En popüler sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, kendisine özgü bir taglama sistemini yıllardır sunmakta. Instagram’da hem gönderi, hem hikaye, hem de reels paylaşımları hashtagler kullanılarak takipçi sayısının ötesinde kişilere ulaştırılabilir. Instagram paylaşımlarında hashtag kullanım sınırı yoktur ancak belli bir sayının üzerinde etiketleme yapmanın paylaşımı, hesabı spam kategorisine düşürebilir.

  Instagram’da hashtag kullanırken diğer kullanıcıların “neleri aradığını” değil, neleri beğendiğini esas almanızda fayda var. Çünkü Instagram yapısı itibariyle aramaya çok uygun bir platform değildir. Kullanıcılar önceki beğenilerine göre belirlenen “kişiselleştirilmiş” içerikler ile karşılaşırlar. Eğer kullandığınız hashtagde daha önce bir içerik beğenmiş ise sizin paylaşımınız ile de karşılaşma ihtimali yüksektir.

  TikTok’ta TAG Nasıl Kullanılır?

  Tiktok’ta hashtag kullanımı Instagram’dakine benzer şekilde benzer ilgi alanlarında daha önce beğeni yapmış kişilerin önüne çıkmanızı kolaylaştırır. Ek olarak Tiktok videoları kendi editörleri ile de kategorize etmektedir. Bu ana kategorinin altında videonuz kullandığınız hashtagler ile farklı ilgi alanlarında olan kişilere de ulaşmanızı sağlayacaktır. 

  Twitter’da TAG Nasıl Kullanılır?

  Hashtag, tag kavramlarını gündelik hayata kazandıran platform Twitter’dır. Son kullanıcı için gündeme veya herhangi bir konuya dair yorum yapabilme imkanı sağlayan bir mini blog olan Twitter, esasında hashtag üzerine kurulmuştur. Trend Topic olan bir konu hakkında hashtag kullanarak fikirlerinizi yazabilir, bir akım katılabilir veya sıfırdan bir hashtag ile yeni gündem yaratabilirsiniz.

  Facebook’ta TAG Nasıl Kullanılır?

  Facebook’ta tag kullanımına konu etiketi adı verilmektedir. Bir sayfa aracılığıyla veya herkese açık profiliniz ile tag kullanılmış gönderi paylaştığınızda gönderinin türüne göre takipçiniz olmayan kişilerin önüne çıkabilirsiniz. Özellikle canlı yayın ve akış videolarında tag kullanımı tavsiye edilir. Facebook’un uzun yıllardır aktif olması ve kullanıcı ilgi alanlarını belirlemedeki tecrübesi sayesinde ortaya koyduğu algoritmayı avantaja dönüştürebilirsiniz. 

  Discord’ta TAG Nasıl Kullanılır?

  Daha çok oyunculara ve sohbet odaları arayan kişilere yönelik bir platform olan Discord’ta tag kullanımı kanalınızın bulunabilir olması için kullanılır. Discord kanal tagi, kanalınızdaki odaları ve kullanım amaçlarını tanılayan biçimde olmalıdır. Pek çok Discord kullanıcısı sadık abonedir, eğer doğru tagler kullanırsanız doğru kişilere ulaşırsınız ve kendinize özgü bir kitle yaratabilirsiniz.

  TAG Kullanmak Zararlı mı?

  Tag kullanımı suistimale açık bir sistemdir ve bu nedenle hem arama motorları, hem de sosyal medya platformları kullanımında bazı gizli kurallar uygular. 

  İçeriğinizin öne çıkması ve dizindeki sayfa sayınızı arttırmak için çok sayıda tag girerseniz arama motoru botu bunu otomatik olarak spam içerik kategorisine sokabilir. Aynı şekilde sosyal medya platformlarında da çok sayıda tag kullanımı spam paylaşım kabul edilmektedir. 

  Paylaşımınız veya içeriğiniz ile hiçbir alakası olmayan tagler eklemeniz de geri dönüş alamamanıza ve uzun vadede geri plana düşmenize neden olur. İçeriğiniz ile eklediğiniz tagler birbirlerini tamamlayıcı unsurlar olmalı. Aksi halde tagler yarardan çok zarar getirecektirler.

  Neden TAG Kullanmalıyız?

  Tagler, başlıklar gibidirler ve içeriğin geneline dair bir fikir verirler. Bu sayede kullanıcılar içeriğin tamamını tüketmeden önce ne edineceklerini bilebilirler. Aynı şekilde konuyu belirlemede faydası olduğu için arama motorları için de faydalıdır. 

  Sosyal medyada ise kendinize bir kitle oluşturma amaçlı kullanılır. Hem özel ilgi alanlarını, hem de gündemi tag oluşturmada kullanabilirsiniz. 

  Kaç Adet TAG Kullanmak Gerekir?

  Çok fazla tag kullanmak içeriği zenginleştirmez. Aksine platform tarafından geri plana atılmasına neden olur. Bu yüzden doğru sayıda, uyumlu tagler kullanılması gerekmektedir. Platformların bu konuda herhangi bir açıklamaları olmamasıyla birlikte deneme-yanılmalar sonucunda elde edilmiş ideal tag kullanım sayıları mevcuttur.

  • Web site içerikleri için ideal tag kullanım sayısı 3-6 adettir, içeriğin uzunluğuna göre bu sayı en fazla 8 adete çıkarılmalıdır.
  • E-ticaret siteleri ve Etsy gibi satış platformlarında ürün ve kategorisi ile alakalı en fazla 13 adet tag kullanımı tavsiye edilir.
  • Facebook, Instagram için ideal tag kullanımında 8 adete kadar tag kullanımının herhangi bir dezavantajı gözlemlenmemiştir.
  • Tiktok platformunda tag kullanımı benzerlerine göre daha esnektir ve 10 adete kadar tag girilebilir.
  • Twitter’da tweetinizin hashtagli ve hashtagsiz bölümlerini birbirine oranlayarak ideal tag sayısını belirleyebilirsiniz. Bu oran 1/9 olmalıdır. Her 9 kelime için 1 tag kullanabilirsiniz. Eğer bunu hesaplamak istemezseniz de ideal olarak bir tweette 3 adet hashtag kullanabilirsiniz.
  • Diğer tüm platformlar için eğer bir üst limit yok ise en fazla 6 adet tag kullanmanız önerilir. 

  TAG Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Web sitesi içeriklerinde doğru tag kullanımı içeriğin arama motorunda yukarılarda çıkabilmesi ve benzerleri arasından sıyrılması için önemli bir faktördür. İçerikler için tag kullanımında dikkat etmeniz gereken kurallar:

  • Metnin genel çerçevesine uygun olması
  • Zaten içerikte bulunan anahtar kelimelerin haricinde olması
  • Eş anlamlı ve yakın konuları tanımlar olması
  • Sıralı anahtar kelimeler içermesi oldukça yararlıdır. Örneğin; kırmızı zirkon taşlı kolye, instagram’da doğru tag kullanımı
  • Daha farklı ilgi alanlarından ziyaretçi çekmek için alakasız tag kullanmamak

  Sosyal medya paylaşımlarındaki tag kullanımı daha özgür ancak daha hayatidir. Yeni takipçiler edinmek, dahası doğru ilgi alanında takipçiler edinmek istiyorsanız:

  • Yazı, görsel veya video içeriğinizin konusu tagler seçmelisiniz
  • Gündem taglerini spesifik ilgi alanı içerikleri için sürekli kullanmamalısınız
  • Çok sayıda tag kullanarak içeriğin kalitesini düşürmemelisiniz
  • Marka veya ürettiğiniz tagler kullanırken daha cimri davranlı ve genel ilgi ifade eden tagler seçmelisiniz
  • Web site içeriği taglerinde olduğunun aksine sıralı anahtar kelimeler yerine tek veya iki kelimelik tagler kullanmalısınız.

  TAG’ın Türkçesi Ne Demek?

  Çeşitli jargonlarda farklı anlamlara gelse de genel kullanım amacıyla tag kelimesinin Türkçesi: isimlendirmek, etiketlendirmek, etiket şeklindedir. Esasında sadece çevrimiçi sunumlarda değil, tüm dizin işlerinde kullanılır. Özellikle akademik çalışmalar, kütüphaneler, depolarda tag kullanımı yaygındır ve çevrimiçinde olduğu gibi bilgiyi, kitabı veya ürünü daha kolay bulabilmek için kullanılır.

  Çevrimiçi kullanımında ise tag, kategori ve yazının semantik ifadeleri dışındaki çağrışımlarını da “o içeriğe” dahil edebilmek amacı taşır. 

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  TAG

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et