R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Sosyal İmleme

  Sosyal imleme, paylaşılan bir içeriğin sosyal mecralarda da paylaşılabilmesidir. Uygulandığı birçok yerde yüksek tıklama getirisi sağlayan sosyal imleme, doğru şekilde uygulanırsa içeriklerin daha çok kişiye ulaşmasını sağlar. Aynı zamanda web sitelerinin arama motorlarında yükselmesini sağlayarak index değerlerinde artışa sebep olan social bookmarking, bir backlink elde etme stratejisi olarak internet dünyasında uzun yıllardır kullanılıyor. 

  1996 yılında hizmet vermeye başlayan sosyal imleme siteleri, yıl 2003’e geldiğinde delicious adlı web platformu ile patlama göstermiştir. Bu alanda bir devrin kapılarını açan delicious, sosyal imleme ve tagging kavramlarını web tasarım dünyası ile tanıştırıyor. Bugün Instagram ve Twitter gibi büyük sosyal mecralarda da sıkça gördüğümüz anahtar kelime anlamına gelen “hashtag”lerin temeli işte bu zamanlara dayanıyor. 

  SEO çalışmaları arasında site dışı SEO olarak karşımıza çıkan sosyal imleme, index ve backlink elde ederek kendini göstermek isteyen tüm web sayfaları için büyük önem arz ediyor. 

  Sosyal İmleme neden gereklidir? 

  Bugün iş dünyasının online ortama taşınması sebebiyle, kaliteli web siteleri ve yüksek tıklanma hacimleri başarılı olmak için çok büyük öneme sahip. Haliyle şirketler ve kullanıcılar sosyal mecralarda takip ettikleri hashtagler ile, işlerine yarayabilecek ilham verici içerikleri kolayca görebilir ve kaydedebilirler. Öte yandan web sitesi olanlar, sitelerine bu sosyal mecraların butonlarını ekleyerek sosyal imleme tekniği uygular, ziyaretçilerinin sosyal mecralarda içeriklerini paylaşmalarını sağlar. 

  Sosyal imleme temel olarak sitenizin daha çok tık almasını sağlayan sosyal medyada gerçekleştirilen paylaşım etkinlikleridir. Siteniz farklı platformlarda paylaşıldıkça daha geniş kitlelere sesinizi duyurabilirsiniz ve bu paylaşımda bulunduğunuz sitelerin çok güçlü ve köklü sosyal mecralar olması sebebiyle siteniz arama motorları sonuç sayfalarında üst sıralarda yer alır, biraz daha teknik bir şekilde açıklamak gerekirse index hızını arttırır. 

  Bu yazıda sıkça karşılaştığınız iki kavrama, Index ve backlink kavramlarına da kısaca değinmek gerekirse, Index kavramı bir arama motorunun siteleri tarayıp içerisindeki sayfaları bir dizinde toplayarak aramayı yapan kişiye belirli kriterlere göre sıralayarak göstermesidir. Bir sitenin yapısına ve arama motorunun yakalayacağı diğer sitelere göre Index alma hızı farklılık gösterebilir. Sosyal imleme de sitenizin daha hızlı bir şekilde Index almasını sağlayan başlıca faktörler arasında yer alır. 

  Sosyal ağlar üzerinde sitenizin paylaşılıyor olması, sitenizin büyük kitleler ile temas halinde olması ve daha çok backlink elde etmesi demektir. Backlink kavramı teknik olarak sitenizin bir başka site üzerinde bir bağlantıya sahip olmasıdır. Kullanıcı backlink bulunan sitede, o bağlantıya tıkladığında sizin sitenize yönlendirilmiş olur. Yani bu bağlamda bir kullanıcı sizin sitenizdeki bir içeriği sosyal medya hesabında paylaştığında sitenize backlink sağlamış olur. Sosyal imleme tekniği bir backlink stratejisi uygulamak ve sonuçta arama sonuçlarında yükselmek için oldukça uygundur. 

  Aynı zamanda influencerlar gibi sosyal mecralarda aktif çeşitli partnerler sayesinde reklam faaliyetlerinizi maliyetsiz bir şekilde yürütebilirsiniz. Böylece siteniz daha çok ziyaretçi aldığı için itibarınız da artacaktır. 

  Sosyal İmleme nasıl yapılır?

  Sosyal imleme son derece önemli bir konu olduğundan site başarınızı ciddi ölçüde etkileyecektir. Öncelikle içeriklerinizin sosyal mecralarda paylaşılabilir olması gerekmektedir. Ayrıca içeriklerinizin özgün ve güncel olması kullanıcı kitlenizi etkilemek açısından son derece önemlidir. Sitenizin kategorileri, sayfa düzeni ve ürünleriniz de aslında sitenize gelen ziyaretçileri en çok etkileyen faktörlerdendir. 

  Bugün pek çok insan sosyal medyada ilgisini çeken içerikleri veya “hashtag”leri takip edip bu konuda en güncel postları yakalamaktadır. Takip ettiğiniz hashtag kullanılarak bir içerik paylaşıldığında doğrudan sizin “feed”inize düşer. Bu “hashtag” kavramı, tıpkı anahtar kelime gibi çalışıyor, şimdilik bir köşede dursun. 

  Sosyal imlemenin nasıl çalıştığını bir örnekle anlatmak gerekirse, çeşitli bloglarda paylaşılan yazı ve içerikler hoşunuza gittiğinde yazının altında veya üstünde bulunan bir paylaş butonunu gözünüz arar. Bu paylaş butonu ile içeriği Facebook ve Twitter başta olmak üzere pek çok mecrada paylaştığınızda, üstüne bir de anahtar kelimeleri yerinde kullandığınızda konuya ilgili pek çok farklı kullanıcı bu içerik ile karşılaşmış olur. 

  Instagram, Twitter ve Facebook bugünün en çok kullanılan sosyal imleme platformlarındandır. Bunun gibi mecralarda pek çok influencer bulunur. Bu influencer profilleri yüksek takipçi sayıları sebebiyle, sizin sitenizden bir ürünün linkini sayfalarında doğru anahtar kelimeler ve açıklamalar ile paylaştıklarında sitenize büyük oranda ziyaretçi getirebilir.

  Etkili bir sosyal imleme için yapmanız gereken şey çeşitli sosyal medya platformlarında bir üyelik almaktır. Sayfanızı çok tıklanan sosyal medya hesaplarına üye yaptığınızda, o malum paylaşımları sağlayan butonlar içeriklerin bir köşesinde görünmeye başlar. Artık sitenize gelen herhangi bir kullanıcı, içeriğinizi beğenirse bu butonlara tıklar ve sitenizde yer alan içerikleri “hashtag” kullanarak paylaşarak sizi kendi sayfasındaki insanlara ulaştırır ve o platformda aynı “hashtag”i takip eden herkesin feedinde siz görünürsünüz.  Böylece sitenize yeni ziyaretçiler kazanırken, gelen yeni paylaşımlar dolayısıyla da daha çok backlink ve Index elde etmiş olursunuz. Sonuçta siteniz hızla büyüme yolunda bir adım daha atmış olur. 

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Sosyal İmleme

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et