R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Skype

  Skype, internet bağlantısı kullanılarak online sesli, yazılı ve görüntülü iletişim kurmaya imkan sağlayan yazılımdır. Skype Limited firması tarafından geliştirilen yazılım Amerika başta olmak üzere küresel çapta kullanım potansiyeline sahiptir. VoIP teknolojisi kullanılarak hazırlanan yazılım anlık mesajlaşma programları arasında bulunuyor. Türkçe dil desteği sunulan program; günlük sohbetlerde, online toplantılarda ve işyerlerinde kullanılmaktadır.

  Skype Nedir? başlıklı yazıda Skype’ın tarihçesi bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kadar gelen süreçte yazılımın geçirdiği evreler anlatılmaktadır. Uygulamanın kullanıcılarına sağladığı faydalardan söz edilerek yazılımı kullanmak isteyenler için hesap açma yöntemlerinden söz edilmektedir. Son kısımda ise; programı indirme yöntemlerine ve Web üzerinden kullanımına değinilmiştir.

  Skype Tarihçesi

  • Skype yazılımının ilk atılımı 23 Nisan 2003 tarihinde Skype.Com ve Skype.Net kurularak gerçekleşti.
  • Sitelerin kurulmasının ardından merak eden kullanıcılar için Skype Beta Sürümü 29 Ağustos 2003 tarihinde yayınlandı.
  • SkypeOut desteği 15 Haziran 2004 tarihinde yayınlanan Beta sürümüyle gerçekleşti.
  • 20 Ekim 2004 tarihinde Skype açısından bir ilk yaşandı. Programa 1 Milyon kişi senkronize şekilde giriş yaptı.
  • 14 Şubat 2005 tarihinde yazılım yeni bir rekora imza atarak aynı anda 2 Milyon kişilik girişe ulaştı.
  • 10 Mart 2005 tarihinde yazılımdan yeni bir beta sürüm haberi geldi. SkypeIn adındaki beta sürümü kullanıcılara açıldı.
  • 18 Mayıs 2005 tarihinde 3 Milyon kişilik anlık giriş sağlandı.
  • 31 Ağustos 2005 tarihinde kullanıcılara daha kaliteli bir ses imkanı sağlanarak 1.4 beta sürümü yayınlandı.
  • 12 Eylül 2005 tarihinde Skype satışa çıktı.
  • 18 Ekim 2005 tarihinde Skype satışı gerçekleşti. Yazılımı eBay.Com 2.6 Milyar Dolar’a satın aldı.
  • 10 Mayıs 2011 tarihinde Skype Microsoft tarafından 8.5 Milyar Dolar ödenerek satın alındı. Günümüzde yazılım hala Microsoft tarafından yönetilmekte ve geliştirilmektedir.
  • 16 Nisan 2020 tarihinde 14.59.77.0 sürümü yayınlanan Skype’ın hala aynı sürümü kullanılmaktadır.

  Skype Uygulaması Ne İşe Yarar?

  Skype giriş yapıldıktan sonra yazılım tarafından sağlanabilecek birçok fayda vardır. Yazılımın kullanıcılarına sağladığı faydalar aşağıda paylaşıldı.

  • Sesli ve HD Görüntülü Arama

  Skype ile görüşme nasıl yapılır sorusunun yanıtı bu bölümdeki özellik ile ortaya çıkmaktadır. Yazılım kullanıcılara ücretsiz bir şekilde sesli ve HD kalitesinde görüntülü arama yapabilme imkanı tanımaktadır. Yapılan güncellemelerle beraber görüntülü ve sesli görüşmelerde ses kalitesi yükseldi. Bu nedenle iletişim kurulduğunda sesten kaynaklı anlamama problemi ortadan kalkmıştır.

  • Arama Kaydı ve Canlı Alt Yazı

  Skype yazılımı ile yapılan aramalar kaydedilmektedir. Özellikle iş toplantılarında ve verilen görevlerde arama kaydı özelliği kullanabilmektedir. Aramalarda konuşulan cümleleri canlı alt yazı özelliği ile okuma imkanı bulunmaktadır.

  • Akıllı Mesajlaşma

  Programda @ simgesi kullanılabilmektedir. Böylece ismini yazmak istediğiniz kişinin ilk birkaç harfini yazarak isminin tamamına ulaşabilirsiniz.

  • Telefon Arama ve SMS Gönderme

  Skype internet bağlantısı bulunmayan kişiler tarafından kullanılabilmektedir. Çünkü yurtiçi ve yurtdışı aramaları program üzerinden düşük ücretlerle yapılabilmektedir. Ayrıca ulaşmak istenilen kişiye SMS gönderimi sağlanabilmektedir.

  • Ekran Paylaşma

  Bilgisayar ve telefon ekranı görüşme yapılan kişilere ekran paylaşma özelliği sayesinde gösterilebilir. Böylece fotoğraf gönderme, ders videosu çekme gibi ekstra işlemlere gerek kalmamaktadır. Tüm işlemler ekran üzerinden senkronize şekilde gösterilebilir.

  • Özel Görüşmeler Yapma

  Şirketler Skype aracılığıyla özel görüşmeler yapabilmektedir. Yapılan görüşmeler uçtan uca şifreleme yöntemi ile güvence altına alınmaktadır.

  • Dosya Gönderme

  Skype’ta görüşülen kişilere fotoğraf, video, dosya gönderilebilmektedir. Dosya göndermedeki sınır anlık 300 MB’tır.

  Skype Özellikleri Nelerdir?

  Skype, birbirinden farklı 15 özellik ile kullanıcılara genişletilmiş iletişim imkanı sunmaktadır. Bu imkanlar aşağıda sıralanmıştır.

  ·       Konum Paylaşma

  Skype beni nasıl bulabilirler sorusu konum paylaşma özelliğinden kaynaklanmaktadır. Arkadaş ve aile bireylerine bulunulan konum atıldığında buluşma sağlanabilir.

  ·       Arka Plan Efektleri Yapma

  Görüntülü görüşmelerde arka plana fotoğraf eklenebilir. Skype, yeni gelen özellikle arka plana çizgi film karakterleri koyma imkanı sağlamaktadır.

  ·       Skype Çevirici Aracı

  Skype yazılımı uluslararası düzeyde tanınmaktadır. Bu nedenle yazışmalar araç sayesinde bir dilden farklı bir dile çevrilmektedir.

  ·       Özel Tepkiler

  Yazılı sohbet dahilinde emojilerle tepki verilebilmektedir. Ancak vermek istenilen tepki farklı şekilde özelleştirilerek Skype kullanıcısına has hale gelmektedir.

  ·       El Kaldırma

  Görüntülü ve sesli konuşmalar yapılırken arama denetimleri bölümünden el kaldırma seçilebilir. Mobil versiyonda ise arama esnasındaki üç noktaya tıklanır. Böylece el kaldırılabilir.

  ·       Konuşma İçinde Arama

  Yazışmaların daha sonra bulunmasını sağlayan bir özelliktir. Bulunmak istenen konuşmaya tıklayarak CTRL+F kombinasyonu yapılır. Konuşma içerisinde geçen bir kelime yazılarak ilgili konuşmalar aranır.

  ·       Arama Yönlendirme

  Skype önemli görüşmelerin ve işlerin yapıldığı bir alan haline dönüştürülebilir. Bu durumda her zaman programda online olmaya gerek yoktur. Çevrimdışı olunduğunda bir telefon numarası eklenip arama yönlendirme yapılabilir.

  ·       Sesli Mesaj

  Özellikler ve Arama iletme bölümüne gelerek sesli mesaj özelliği aktif edilebilir. İletişim kurulamadığında sesli mesajlarla önemli konular dile getirilir.

  ·       Arayan Kimliği

  Skype ile cep telefonları ve sabit hatlar aranabilir. Arayan kimliği ayarı yapılırsa arayan kişinin bilgileri karşı tarafa gösterilebilir.

  ·       Skype to Go

  Skype ile Türkiye dışındaki ülkelerdeki kişilerle telefon görüşmesi yapmaya imkan sağlayan özelliktir. Skype to Go tarifesi uygun ücretlerle sunulmaktadır.

  ·       Cortana

  Akıllı yanıtlar sistemi Cortana olarak adlandırılmıştır. Bir konuşma esnasında iki tarafa yararlı olacak bilgileri sunmaktadır. Örneğin; sinemadan bahsediliyorsa Cortana film önerisi yapabilmektedir.

  ·       Paylaş Düğmesi

  Bu düğme web site sahipleri için tasarlanmıştır. Web sitesine Skype Paylaş Düğmesi eklenerek ziyaretçilerin Skype’taki arkadaşlarına konuyu göndermesi sağlanır.

  ·       Skype Connect

  SIP ve VOIP senkronizasyonu sonucunda aramalar ofis telefonlarından yanıtlanabilir.

  ·       Outlook Bağlantı Özelliği

  Outlook üzerinden yapılan sohbetlerde görüntülü arama ihtiyacı duyulabilir. Bu durumda Outlook bağlantısı üzerinden görüşmeler yapılabilir.

  ·       Skype Uzantısı

  İnternet tarayıcısına eklenen uzantı ile başkaları ile paylaşılmak istenen siteler, haberler, makaleler ve oyunlar gönderilebilmektedir.

  Skype Hesabı Nasıl Açılır?

  Skype hesap aç ve kullan özelliği oldukça kolaydır. Hesap açabilmek için bir mail adresine ya da telefon numarasına ihtiyaç duyulmaktadır.

  ·        Öncelikle Skype’ın resmi internet sayfasına girilmelidir. Skype indir – Gezginler sitesinde ve Skype Tamindir sitesinde bulunmaktadır. Ancak resmi sayfası üzerinden daha güvenli ve kolay şekilde indirme sağlanabilir. Anasayfadaki Oturum Açın butonuna tıklayarak Skype’ta yeni misiniz? Kaydolun yazısına tıklanmalıdır.

  ·        Hesap açabilmek için telefon numarası ya da e posta adresi girilmelidir.

  ·        E-posta adresi ile kayıt olunduğunda kullanıcı adı ve şifre belirlenmelidir.

  ·        İsim ve soyisim bilgileri girilerek robot değilim, doğrulaması yapılmalıdır.

  ·        E posta adresine ya da telefona gelen onay doğrulanmalıdır.

  ·        Böylece artık Skype giriş yapılabilecektir.

  Skype Nasıl Kullanılır?

  Skype 3 farklı yolla kullanılabilmektedir. Bu yollar aşağıda sıralanmıştır.

  ·       Skype Programı

  Skype Windows ve MAC bilgisayar için ayrı bir yazılım üretmektedir. Bilgisayarın işletim sistemine uygun olarak program, resmi sayfa üzerinden indirilerek kullanılabilir.

  ·       Skype Web

  İnternet tarayıcısı üzerinden Skype Web adresine girilebilir. Buradan yazışmalar, sesli konuşmalar ve görüntülü konuşmalar yapılabilmektedir.

  ·       Skype Mobil Uygulaması

  Android telefonu olan kullanıcılar Play Store üzerinden, iOS telefonu olanlar ise App Store üzerinden uygulamayı indirebilirler. Her iki mağazada da uygulama ücretsizdir.

   

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Skype
  Skype Logo Skype Logo
  Geliştirici(ler)

  Microsoft

  İlk yayınlanma

  29 Ağustos 2003

  Tür

  Videokonferans, VoIP ve Anlık mesajlaşma

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et