R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Site haritası (Sitemap)

  Sitemap veya Site haritası, genellikle XML formatında olan web sitesinin içerisinde bulunan sayfaları listeleyen, arama motorlarının web sitesinin tüm içeriğinin bulmasına ve taramasına olanak sağlayan internet sitesi planıdır.

  Site haritaları, arama motorlarına internet sitelerindeki içeriklerin ve bölümlerin taranmasına ve dizine eklenmesine yardımcı olur. Ayrıca bir site haritası kullanılarak sayfaların öncelik sıraları da arama motorlarına bildirilebilir.

  Site haritası türleri

  XML: Bu en yaygın site haritası türüdür. XML formatında internet sitesindeki kategoriler, sayfalar ve içerikler listelenir.

  Video site haritası: Arama motorunun internet sitesindeki video içeriğini taramasına imkan sağlamak için özel olarak kullanılan bir site haritası türüdür.

  Görsel site haritası: Bu site haritası, arama motorunun, internet sitesindeki tüm görselleri taramasına ve dizine eklemesine imkan tanır.

  Site haritası kullanılmalı mıdır?

  Google, Yandex ve Bing gibi arama motorları web sitedeki içerikleri bulabilmek için site haritalarını kullanır. Aslında teknik olarak bir site haritasına sahip olmadan da internet siteleri dizine eklenebilir, bu mecburi bir gereklilik değildir. Fakat arama motoru optimizasyonu açısından site haritası kullanmak faydalı olabilir. 

  Örneğin, çok fazla sayfa bulunan bir internet sitesinin iç link yapısı yeterli değilse arama motorları tüm içeriklere erişilemeyebilir. Ancak site haritası, kolay ve düzenli bir şekilde arama motorunun tüm içeriklere erişmesini sağlar.

  Site haritası nasıl oluşturulur?

  WordPress, Joomla veya Blogger gibi hazır içerik yayın sistemlerinde bu işlem, çok daha kolay bir şekilde yapılabilir:

  WordPress XML site haritası oluşturma

  WordPress üzerinde bulunan XML Sitemaps eklentisi ile kolay ve hızlı bir şekilde site haritası oluşturulabilir. Eklenti linki 

  Site haritası ayarları

  WordPress Ayarlar -> XML Sitemap yolu izlenerek site haritasının ayarlar bölümüne erişilebilir. Buradan site haritası ile ilgili öncelik belirleme gibi özelleştirmeleri de yapılabilir.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Site haritası (Sitemap)

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et