R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Mavi Işık Filtresi

  Mavi ışık filtresi birçok kişi tarafından ihtiyaç duyulmayan bir şey olarak görülebilir. Ancak mavi ışık filtresi sayesinde göz sağlığınızı koruyabilirsiniz. Mavi ışığın tam olarak ne olduğunu öğrendikten sonra mavi ışık filtresinin gerçekten faydalı olabileceğini kolaylıkla fark edebilirsiniz.

  Mavi ışık insanın çıplak gözle görebildiği ışık tayfının bir parçasıdır. Kısa dalga boyu sebebiyle daha yüksek enerji üretir. Akıllı telefon ve bilgisayar ekranları yoğun miktarda mavi ışık yansıtırlar. Mavi ışığa çok fazla maruz kalmak zaman içerisinde gözlerin hasar görmesine neden olabilir.

  Mavi ışık filtresi ne işe yarar?

  Mavi ışık filtresi cihazların ekranlarından gelen mavi ışık miktarını olabildiğince azaltır. Mavi ışık uykuyu tetiklemede oldukça etkili olan melatonin hormonuna engel olur. Mavi ışık filtresinin verimli bir şekilde işleyiş göstermesi sayesinde kişinin uyku kalitesini iyileştirmesi mümkündür.

  Mavi ışık filtresi her ekrana uyarlansa bilse bile bazı durumlarda otomatik olarak devre dışı kalır. Yüksek çözünürlüklü videolar izlediğinizde veya HDR destekli görüntüleri takip ettiğinizde mavi ışık filtresi hiçbir işe yaramaz. Standart çalışma koşullarında ise oldukça kullanışlıdır.

  En iyi mavi ışık filtresi uygulamaları nelerdir?

  Mavi ışık filtresi kullanmak gerçekten göz sağlığınız için oldukça faydalıdır. Mavi ışık filtresini kullanabilmek için cihazınızın varsayılan ayarlarından yararlanabilir veya harici bir uygulama kullanabilirsiniz. Her birisinin fazlasıyla işe yarayacağından emin olabilirsiniz.

  1. Windows Gece Işığı

  Windows 10 veya Windows 11 işletim sistemi kullanıyorsanız bilgisayarınızda yer alan gece ışığı özelliğini aktif hale getirerek mavi ışık filtresinden yararlanabilirsiniz. Bu özellik günlük kullanım için oldukça idealdir. Üstelik günün saatlerine duyarlı bir şekilde çalışabilir.

  • Başlat kısmının yanındaki arama bölümünü kullanarak Ayarlar uygulamasını çalıştırın.
  • Ayarlar içerisinde hemen ilk kısımda yer alan Sistem bölümüne giriş yapın.
  • Sol kısımda yer alan Ekran sekmesine girdiğinizde Gece Işığı ayarını bulabilirsiniz.

  Gece Işığı ayarını yaparken çeşitli özelleştirmeler gerçekleştirebilirsiniz. Gece ışığını açık hale getirdikten sonra varsayılan olarak akşam saatlerinde devreye girer ve sabah saatlerine kadar açık kalır. Denk gelmeniz durumunda ekranınızda yaşanacak otomatik geçişleri görebilirsiniz.

  2. Flux

  Flux, mavi ışık filtresinin yaygınlaşmasını sağlayan en önemli yazılımdır. Microsoft, Windows işletim sistemine gece ışığı özelliğini entegre etmeden önce çoğu kişi Flux kullanmaktaydı. Çünkü uygulamanın özellikleri tüm ihtiyaçları karşılayacak kadar geniştir.

  Özellikle coğrafi konuma uygun olarak mavi ışık filtresi kullanmak istiyorsanız sizin için fazlasıyla kullanışlı olacaktır. Microsoft tarafından geliştirilmiş uygulamayı yetersiz buluyorsanız kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz mavi filtre uygulaması budur.

  3. Twilight: Mavi Işık Filtresi

  Twilight: Mavi Işık Filtresi, Android cihazlarda kullanılabilecek en iyi mavi ışık filtresidir. Önceden özellikleri gerçekten çok daha can alıcıydı. Google tarafından getirilen kısıtlamalar sonrası değişimler oldu. Ancak uygulamanın temel işlevselliği değişiklik göstermedi.

  AMOLED ekran panelleri dahil olmak üzere pek çok ekran türünde çalışabilir. Uygulamanın içerisinde herhangi bir reklam veya uygulama içi satın alma ögesi yoktur. Telefonunuzla çok fazla vakit geçiriyorsanız mavi ışık filtresinden yararlanmak için bu uygulamayı kullanmalısınız.

  4. Night Shift

  Apple, iPhone ve iPad cihazlarında mavi ışık filtresini varsayılan olarak kullanıcılara sunar. Night Shift özelliğini açmak için ekran parlaklığı ayarlarını kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Böylece renkler saate bağlı olarak daha sıcak veya daha soğuk renklere göre kayacaktır.

  • Cihazınızda Ayarlar kısmına ve ardından Ekran & Parlaklık menüsüne giriş yapın.
  • Karşınıza çıkan ayarlardan birisi Night Shift adını taşıyacaktır ve bunu açık hale getirin.

  Night Shift özelliğini aktif hale getirirken pek çok farklı özelleştirme yapabilirsiniz. Açık olacağı zamanları belirleyebilirsiniz. Ayrıca renk sıcaklığını kendiniz ayarlayabilirsiniz. Renk sıcaklığında yapacağınız değişikliklerin ne olduğunu bilmiyorsanız varsayılan ayara bağlı kalmalısınız.

  Mavi ışık gerçekten çok zararlı mı?

  Işık aslında bir nevi elektromanyetik radyasyon gibi işler. Gökkuşağında yer alan renkleri incelediğiniz zaman kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor renkleriyle karşılaşırsınız. Tüm bu renkler arasında mavi çok daha küçük dalga boyuna ve yüksek enerji fotonlarına sahiptir.

  Elektronik cihazların ekranlarını aydınlatan teknolojiler belirli aralıktaki dalga boylarından yararlanırlar. Mavi ışık açısından en büyük ve en doğal kaynak güneşin kendisidir. Bu açıdan mavi ışığın gerçekten çok zararlı olup olmadığını merak etmeniz gayet normaldir.

  İnsanın gözünde mavi ışığı kolayca algılamasını sağlayan bir protein vardır. Parlak gün ışığı bu proteini aktif hale getirir ve insanın uyanmasını sağlar. İnsanın ruh halini düzenlemek için doğal saati devreye sokmuş olur. Güneş batarken melatonin hormonunun salgılanmasın sebebi budur.

  Mavi ışık için tamamen zararlı veya tamamen faydalı demek doğru değildir. Mavi ışığa maruz kalma durumunuzu olabildiğinize optimize etmeniz gerekir. Ekran karşısındayken mavi ışık filtresi kullanmak göz sağlığınızı ve ruhsal sağlığınızı korumakla ilgilidir.

  Mavi ışık filtresine ihtiyacınız olduğunu nasıl anlarsınız?

  Mavi ışık filtresi bilgisayarla çalışmak zorunda kalan herkes tarafından kullanılmalıdır. Başlangıçta filtreye uyum sağlamak zor olabilir ama bunu zaman içerisinde çözebilirsiniz. Özellikle aşağıdaki problemlerden birine sahipseniz bir an önce mavi ışık filtresi kullanmaya başlamalısınız.

  1. Uyku problemleri

  Mavi ışık iyi bir gece uykunu mahvedebilecek en önemli detaylardan biridir. Güneşten yayılan doğal mavi ışık vücudunuza ne zaman uyuyacağını ve vücudunuzun ne zaman uyanacağını bildirir. genel olarak mavi ışık beyninize melatonin üretmeyi bırakmasını söyler.

  Yatacağınız saate yakın zamana kadar ekran karşısında kalırsanız melatonin salgılanması konusunda problem yaşarsınız. Uyku kalitenizin olumsuz etkilenmesi yeterince dinlenmemenize neden olur. Mavi ışık filtresini kullandığınız zaman uyku kalitenizi iyileştirebilirsiniz.

  2. Göz kuruluğu

  Ekrana bakarken genelde daha dikkatli bir şekilde bakmaya çalışırsınız. Oyun oynamak veya iş yapmak fark etmeksizin bu durum böyledir. Oyuncular açısından durum çok daha karmaşık bir hal alır. Çünkü hiçbir saniyeyi kaçırmak istemezler. Ekran başındaki insanlar çok daha az göz kırparlar.

  Gözlerin gereğinden fazla az kırpılması göz kuruluğu gibi problemlere neden olur. Gözleriniz kolayca kırmızı bir hal alıyorsa göz kuruluğu yaşıyor olabilirsiniz. Bilgisayar karşısında özel gözlük kullanmak bu nedenle önemlidir. Ancak buna ek olarak mavi ışık filtresini devreye sokabilirsiniz.

  3. Görme bulanıklığı

  Göz kuruluğu ve göz yorgunluğu gibi problemlere sahipseniz görme bulanıklığı yaşama olasılığınız oldukça yüksektir. Uzun süre ekran karşısında kaldığınız zaman netliği yakalayabilmek için gözün sabit bir noktaya yönelme eğilimindedir. Bunun sonucunda ise göz kasları yorulur.

  Göz kasları yorulduğu zaman uzak veya yakın fark etmeksizin her görüş açısında bulanık görme problemleriyle karşılaşırsınız. Gözünüzde önceden belli başlı problemler varsa görme bulanıklığı b problemleri farklı bir boyuta taşıyabilir. Mavi ışık filtresiyle sağlığınıza destek olabilirsiniz.

  4. Baş ağrısı

  Baş ağrısı mavi ışığın aşırı rahatsız edici bir hal almasıyla ortaya çıkan problemlerden biridir. Ekran karşısında uzun zaman geçiriyorsanız bu problemi yaşama olasılığınız çok yüksektir. Üstelik baş ağrısına neden olan durumun mavi ışıkla ilgili olduğunu bile fark edemezsiniz.

  Hassas gözlere sahip olan kişilerin migren yaşama olasılıkları çok daha yüksektir. Mavi ışıkta en yoğun sinyal retinaya ve kortekse iletilir. Gözleriniz ağrımaya başladığında baş ağrınız daha şiddetli hale gelir. Mavi ışık filtresinden yararlanmazsanız çok ciddi sorunlar yaşarsınız.

  5. Göz yorgunluğu

  Cihazınızı uzun süre kullandıktan sonra gözlerinizi yorgun, gergin veya kuru hissediyorsanız göz yorgunluğuna sahip olabilirsiniz. Mavi ışığa çok fazla maruz kalma, LED ekranların yanıp sönmesi ve parlaması gibi nedenlerden ötürü bu sorunla karşılaşabilirsiniz.

  Teknolojiyle iç içe olmak zorunda kalan kişiler farkında olmadan göz yorgunluğu problemiyle karşılaşırlar. Dijital ekranlar karşısında vakit geçirdikçe bunun normal olduğu düşünülür. Alıştığınız için ortaya çıkan belirtileri bile görmezden gelebilirsiniz.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Mavi Işık Filtresi

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et