R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Yapay Zeka Destekli Tablet Duyuruldu! 3D Oyun Ve Video Oynatabiliyor!

  Yapay zeka, son dönemde her kategoride kendisine yer bulmaya başladı. Dünyanın ilk yapay zeka destekli tablet bilgisayarı da duyuruldu. Yapay zeka teknolojisi ihtiva eden tablet bilgisayar 3D desteğine de sahip. İşte dünyanın ilk yapay zeka tabanlı ve 3 boyutlu tablet bilgisayarına dair tüm detaylar!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  07.03.2023 14:36 2337 3 dk okuma süresi
  Yapay Zeka Destekli Tablet Duyuruldu! 3D Oyun Ve Video Oynatabiliyor!
  Son Düzenleme:

  Teknolojik gelişmelerin bir ürünü olan “3D” teknolojisi, çok uzun zamandır bilinen bir teknoloji. Pek çok alanda daha gerçekçi deneyimli bir görüntü sunan “3 boyutlu görüntüleme” teknolojisi hemen hemen her alanda yer alıyor. Ancak ne kadar hızlı gelişim kaydediyor olursa olsun mobil teknoloji kategorisinde yer alamıyordu. Akılı telefon ve tablet bilgisayarda 3D görüntüleme teknolojisine yer verilemiyordu.

  Bunun en somut örneklerinden birisi de teknoloji devi “LG” olmuştu. Yakın zamanda “LG” kendi akıllı telefonunda 3D görüntüleme teknolojisine yer vermek için çalışmalara başlamıştı. Ancak marka bu alanda başarıyı elde edememişti. Ancak aradan geçen sürenin ardından 3 boyutlu görüntüleme teknolojisi akıllı telefona değil, tablet bilgisayara geliyor.

  Yapay Zeka Destekli 3D Boyutlu Görüntülemeye Sahip Tablet

  Lume Pad 2

  Ortaya çıkan bilgilere göre ABD merkezli bir teknoloji şirketi olan “Leia” bu alanda önemli bir adım attı. Teknoloji devi tarafından yapılan açıklamada kendilerinin “yapay zeka destekli 3D görüntüleme” teknolojisine sahip ilk tablet bilgisayarı geliştirdiklerini belirtti.

  Şirketten yapılan açıklamada söz konusu yeni teknoloji sayesinde tablet bilgisayarda 3D görüntüleme yapılabilecek. Üstelik bu teknoloji “oyun oynarken”, “video izlerken” ve hatta “fotoğraf ve video çekerken” bile kullanılabilecek.

  2 Tablet Arasında 3D Görüntülü Sohbet

  Lume Pad 2

  Şirket geliştirdiği teknoloji sayesinde görüntülü görüşmeleri boyutlu hale getirdi. Şirketten yapılan açıklamada “Lume Pad 2” tabletten, diğer “Lume Pad” tabletlere yapılan görüntülü görüşmeler 3D görüntülü olarak gerçekleştirilebiliyor. Lume Pad 2’de yer alan yeni nesil kamera teknolojisi sayesinde görüntü görüşmelerle birlikte 3D görüntü kaydı gibi işlemler gerçekleştirilebiliyor. Cihaz bunu yaparken de “yapay zeka” destekli kamera teknolojisinden yararlanıyor.

  Yapılan açıklamada üzerinde yer alan “yapay zeka” teknolojisi sayesinde “2D görüntü” anında “3D görüntü” yapısına dönüştürülebiliyor. Böylelikle görüntü tablet bilgisayarda 3D olarak izlenebiliyor. Bu noktada şirket tarafından geliştirilen “LeiaTube” isimli bir uygulama bulunuyor. Söz konusu uygulama üzerinden kullanıcılar “YouTube”, “Vimeo” ve “TikTok” gibi uygulamalarda video paylaşımı yapabiliyor. Üstelik bu videoları 3D olarak izleme imkanına sahip oluyor.

  Yeni nesil tablet bilgisayarda 3D görüntü yaratmada “Stable Diffusion” tercih edildi. Stable Diffusion, son dönemde yapay zeka destekli görüntü oluşturmada en fazla tercih edilen araçlar arasında yer alıyor. Kullanıcılar, aracın yapay zekasına sadece birkaç kelime vererek, uygun şekilde “3D görselyaratmasını sağlayabiliyor.

  Lume Pad 2 Özellikleri

  Lume Pad 2

  Yeni nesil yapay zeka tabanlı 3D teknolojisine sahip olan “Lume Pad 2” modelinin teknik özellikleri de dikkat çekiyor.

  3D görüntü yaratma ve oynatma kabiliyetine sahip tablette “Qualcomm” işlemci yer alıyor. Model üzerinde Qualcomm’un “Snapdragon 888” işlemcisi yer alıyor. 8 çekirdekli yonga setinde 1 adet 2.84 GHzKryo 680 Prime” çekirdek yer alıyor. Ayrıca 3 adet 2.42 GHzKryo 680 Gold” ve 4 adet 1.8 GHzKryo 680 Silver” çekirdek yer alıyor. Yonga setinin üzerinde 1 adette “Adreno 660GPU yer alıyor. Tablet bilgisayarda “8 GBRAM kapasitesi ile birlikte “128 GBdepolama alanı desteği bulunuyor.

  Cihazın ekranı ise “12.4 inç” boyutuna sahip olarak tasarlandı. Üstelik ekranı “120 Hzyenileme hızı ve “2560*1600 pikselçözünürlük desteği de sunuyor. Modelde ses kalitesi de en yüksek seviyede sunuluyor. Özellikle her iki yanında da “uzamsal ses” performansı sağlayan “Dolby Atmos” teknolojisine sahip hoparlör bulunuyor. Hoparlörlerinde hem “bas” hem de “3D” ses performansı en yüksek seviyede.

  Lume Pad 2 Teknik Özellikleri

  İşletim SistemiAçıklanmadı
  İşlemci QualcommSnapdragon 888
  Ekran12.4 inç / 2560*1600 / 120 Hz
  RAM8 GB
  Depolama128 GB
  KameraAçıklanmadı

  Lume Pad 2 Fiyatı

  Yeni nesil tablet bilgisayar Lume Pad 2 satışı henüz başlamadı. Ancak ABD merkezli teknoloji devi sadece ABD pazarı için ön sipariş sürecine başladı. ABD’de “1.099 Dolar(yaklaşık 21.000 TL)” fiyatla ön siparişi verilebiliyor.

  Ayrıca şirketten yapılan açıklamada “31.03.2023” tarihine kadar ön sipariş veren kullanıcılar 2023 Nisan’da siparişini onaylayabilecek. Böyle olduğunda kullanıcılara “100 Dolar(yaklaşık 1.900 TL)” indirim sağlanacak.

  Yapay zeka tabanlı 3D destekli yeni nesil tablet bilgisayar modelini siz nasıl buldunuz? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Meta Duyurdu: Ray-Ban Akıllı Gözlüklerde Video Kayıt Süresi Uzatıldı!

  Meta, Ray-Ban Meta akıllı gözlüklerinde video kayıt süresini üç dakikaya çıkaran ve Calm ile Amazon Music desteği getiren yeni güncellemeyi yayınladı.

  Snapchat’e Yapay Zeka Destekli Yeni Özellikler Geldi!

  Snapchat, yeni yapay zeka modeli GenAI ile AR deneyimlerini güçlendiriyor. Bitmoji arka planları, sohbet duvar kağıtları ve yapay zeka lensleri ile büyülüyor.

  Xiaomi, HyperOS'a Yapay Zeka Özellikleri Getiriyor: İşte Detaylar!

  Xiaomi, HyperOS'a yapay zeka özellikleri ekliyor. Notlar uygulamasında metin özetleme ve internetten bilgi sağlama gibi yenilikler geliyor.

  HMD'nin Yeni Tableti: Snapdragon 7 Gen 2 İle Geliyor!

  HMD Global, Snapdragon 7 Gen 2 işlemcili yeni tableti HMD Slate Tab'ı tanıtmaya hazırlanıyor. Güçlü teknik özellikleri ve yenilikçi tasarımıyla dikkat çekiyor.

  Yapay Zeka Destekli Tablet Duyuruldu! 3D Oyun Ve Video Oynatabiliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et